یک نظر
ورزش در عید نوروز

در عید نوروز چگونه ورزش کنیم و چه ورزشی انجام دهیم؟

تعداد بازدید

953

زمان مطالعه

5 دقیقه

آخرین به روز رسانی

۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳
فهرست مطالب

  تا به حال ورزش در عید نوروز را امتحان کرده‌اید؟ تعطیلات نوروز با اینکه اوقات تعطیلی و آسایش است، اما معمولا کمی استرس را هم به زندگی همه می‌آورد و روال عادی خیلی کارها، از جمله ورزش را برهم می‌‌زند. در میان شلوغی تعطیلات نوروز، حفظ عادات سالم مثل تمرین، بسیار برای سلامت روان و جسم مفید است.

  با اینکه به نظر خیلی‌ها ورزش و رژیم و دیگر فعالیت‌ها در تعطیلات نوروز غیر ممکن به نظر می‌رسد، اما چند راه کوچک و ساده برای فعال ماندن و ورزش در عید وجود دارد که قصد داریم این راهکارها را با شما در میان بگذاریم.

  چگونه در تعطیلات به ورزش ادامه دهیم؟ | راهکارهایی برای ادامه ورزش در عید نوروز

  همان‌طور که گفتیم ورزش در عید نوروز و تعطیلات کمی چالش برانگیز می‌شود. ممکن است که تعطیلی باشگاه‌ها، سفر و مهمانی فرصت ورزش در تعطیلات را از ما بگیرد. اگر می‌خواهید در این ایام، همچنان ورزش کنید، حتما به موارد زیر پایبند باشید.

  ۱. برنامه ریزی کنید و آن روی کاغذ بنویسید!

   اگر قرار است در طول تعطیلات در خانه و پیش خانواده باشید، پس برنامه ریزی ورزش در عید برای‌تان راحت‌‌تر است. کمی وقت بگذارید و باشگاه‌هایی که در نوروز باز هستند را پیدا کنید. اگر هیچ باشگاهی باز نیست، یک برنامه تمرینی را انتخاب کنید که کوتاه، آسان و بدون وسیله باشد و در خانه تمرین کنید.

  اگر قرار است سفر بروید، برنامه ریزی‌تان کمی متفاوت می‌شود. برای تمرینات ساده‌ای برنامه ریزی کنید که به فضا یا تجهیزات زیادی نیاز ندارند؛ مثل دویدن در پارک.

  توصیه می‌ کنیم از قبل با خانواده خود صحبت کنید و پیشنهاد کنید که در طول تعطیلات با هم پیاده‌روی کنید و یا یک فعالیت گروهی انجام دهید. دلیل اصرار روی برنامه ریزی از قبل این است که پایبندی و تعهد به برنامه راحت‌تر است تا وقتی که فقط در ذهن‌تان باشد.

  اگر برنامه‌ریزی برای‌تان سخت است، کافیست شماره‌تان را وارد کنید تا مربیان فیتامین برنامه ورزشی‌ شما را طراحی کنند. آن‌ها با توجه به شرایط و هدف شما یک برنامه اختصاصی ورزش در عید و پس از آن برای‌تان تنظیم خواهند کرد.

  مربی نداری؟!
  مربی نداری؟!
  با برنامه فیتامین همیشه یه مربی همراهته. شماره‌ت رو وارد کن تا باهات تماس بگیره.

  ۲. امکانات و وسایل ورزشی را برای خود فراهم کنید!

  برای انجام ورزش در عید، خوب است که یک برنامه تمرینی با خود داشته باشید. یک برنامه ۲۰ دقیقه‌ای که می‌توانید بدون هیچ وسیله‌ای در هرجا، حتی زیرزمین خانه مادربزرگ‌تان انجامش دهید. این برنامه می‌تواند شامل ۱۰ تمرین (اسکوات، لانگ، شنا سوئدی، کرانچ و غیره) باشد به این ترتیب که هرکدام را به مدت ۹۰ ثانیه انجام دهید. برای پایبندی به برنامه‌ی خود، حواس‌تان به موارد زیر باشد:

  • می‌توانید کش‌های بدنسازی و مقاومتی به همراه داشته باشید. کش‌های مقاومتی سبک، کم جا ولی بسیار کاربردی هستند و می‌توانید در هر زمان از آن‌ها برای تمرینات قدرتی استفاده کنید.
  • برنامه‌ی تمرینی‌تان را روی گوشی خود داشته باشید یا تمرینات آنلاین را امتحان کنید.
  • کفش و لباس راحت ورزشی‌تان در دسترس باشد.

  حتی ممکن است که بخواهید برخی از اعضای خانواده را برای پیاده‌روی دعوت کنید. گاهی اوقات دیگرانی هستند که دوست دارند ورزش کنند، اما فقط منتظرند که شخص دیگری قدم اول را بگذارد.

  ۳. از زمان‌های مرده استفاده کنید!

  برنامه‌ریزی خوب است، اما حتی بهترین برنامه‌ها، به‌ویژه در طول تعطیلات، می‌توانند از روال خارج شوند. استفاده از زمان‌های مرده یا بخش‌هایی از روز که دیگران در حال استراحت هستند، بازی فوتبال را تماشا می‌کنند و غیره، یکی از بهترین راه‌ها برای تمرکز روی خود و انجام ورزش در عید نوروز است.

  اگر با بچه‌ها وقت می‌گذرانید، یک بازی فوتبال راه‌ بیندازید، اگر با دوستان هستید یک بازی شاد مثل وسط بازی یا والیبال را شروع کنید. اگر به شمال یا جنوب رفته‌اید یا استخر در دسترس‌تان است، حتما شنا کنید. داشتن حتی کمترین فعالیت (مثل باغبانی و چرخیدن در حیاط) یک فعالیت باارزش است و قطعا خیلی بهتر از بی‌تحرکی خواهد بود.

  ورزش در تعطیلات

  چند دقیقه ورزش در روز برای تعطیلات نوروز خوب است؟

  هدف اصلی ورزش در عید نوروز و تعطیلات، سرحال ماندن، دور نشدن از ورزش، و حفظ تندرستی و تناسب اندام است. بنابراین قرار نیست اهداف ورزشی خیلی سنگینی در این تعطیلات داشته باشید و زمان زیادی به ورزش بگذرد.

  به خصوص که تعطیلات نوروز امسال همزمان با ماه رمضان شده است و ورزش در روز شاید برای‌تان سخت‌تر باشد. شما می‌توانید در تعطیلات امسال، کمی ورزش کنید ولی استراحت بیشتری داشته باشید و از استراحت خود لذت ببرید.

  هنگام برنامه ریزی برای مقدار ورزش در عید نوروز، واقع بین باشید تا بتوانید به راحتی با برنامه‌تان پیش بروید. اگر هدف‌تان با شرایط شما تناسب نداشته باشد، ناامید می‌شوید؛ به همین دلیل ما شما را تشویق می‌کنیم که تعادلی بین روزهای رمضانی نوروز امسال و ورزش پیدا کنید.

  به عنوان مثال، دو بار دویدن ۳۰ دقیقه‌ای بعد از افطار (در هفته) مناسب است؛ یا اگر برایتان ممکن است، سه جلسه ۲۰ دقیقه ‌ای تمرین قدرتی در هفته داشته باشید. این برنامه را خودتان دقیق بریزید و بنویسید.

  اگر علاقه داشتید، می‌توانید از تمرینات هیت (پرفشار در زمان کوتاه) هم بهره‌مند شوید. در این سبک تمرینات شما در مدت کوتاهی (مثلا ۱۵ دقیقه) با شدت زیادی تمرین می‌کنید و سیستم قلبی عروقی و عضلات خود را تمرین می‌دهید.

  مناسب ترین مکان برای ورزش در عید نوروز

  اگر عادت به تمرین در باشگاه دارید، ورزش در تعطیلات نوروز احتمالا برایتان چالش برانگیز خواهد شد. توصیه می کنیم برای تمرینی برنامه ریزی کنید که به مکان خاصی نیاز نداشته باشد.

  در حقیقت، فقط خود ورزش و حس خوب آن است که مهم است و مکان ورزش اهمیتی ندارد. اگر به سفر می‌روید، اتاق کوچک هتل هم برای یک سری تمرینات کافی است. تمرینات وزن بدن (بادی ویت) به این منظور فوق‌العاده هستند. به تمریناتی مثل شنا سوئدی، اسکات، پلانک، لانگ و بسیاری دیگر فکر کنید. تک تک این تمرینات ساده و بدون نیاز به مکان خاصی هستند.

  اگر به طبیعت دسترسی دارید، حتما توصیه می‌کنیم از دویدن و بازی در طبیعت لذت ببرید. دویدن در پارک، لب ساحل، جنگل یا حتی کوهنوردی، تجربه بسیار لذت بخش خواهد بود و در عین حال برای بدن‌تان هم خیلی مفید است.

  برنامه ورزشی مناسب برای عید نوروز

  در این قسمت یک نمونه برنامه ورزش در عید نوروز، خدمت شما ارائه می‌دهیم. این برنامه را همه جا و همه وقت می‌توانید انجام دهید و از فواید ورزش بهره‌مند شوید.

  جلسه اول

  حرکتتعداد و تکرار
  لانگ به عقب قایقی ایستاده ۴ ست ۱۲ تایی
  لانگ به پهلو و نشر۴ ست۱۲ تایی
  اسکوات ایستا ۴ ست ۱۲ ثانیه ای
  پل ۴ ست ۱۵ تایی
  پشت پا خوابیده روی هم۴ ست ۱۲ تایی
  ساق ایستاده تکپا ۴ ست ۱۲ تایی
  کرانچ ۴ ست ۱۲ تایی
  زیرشکم قیچی۴ ست ۲۰ تایی
  کوهنوردی ۴ ست ۲۰ تایی

  جلسه دوم

  حرکتتعداد و تکرار
  شنا سوئدی زانو زمین۴ ست ۱۲ تایی
  شنا بلند کردن دست‌ها۴ ست ۱۲ تایی
  زیربغل لت پروانه خوابیده۴ ست ۱۵ ثانیه ای
  فلای بک خوابیده ۴ ست ۱۵ تایی
  شنا سرشانه۴ ست ۱۲ تایی
  دیپ روی زمین۴ ست ۱۲ تایی
  چرخش روسی۴ ست ۱۵ تایی
  کرانچ دوچرخه۴ ست ۱۲ تایی

  سخن پایانی

  در تعطیلات، معمولا روال عادی زندگی مختل می‌شود. نظم جلسات تمرین ما هم، ممکن است برهم بخورد. برای انجام ورزش در عید نوروز ابتدا باید برنامه ریزی کنید. برنامه‌تامنهم بهتر است که سبک و منعطف باشد. در این مطلب تمام نکات مربوط ورزش در عید را گفتیم و یک نمونه برنامه تمرینی مناسب هم پیشنهاد دادیم.

  منبع: verywellfitptcfitness

  لطفا به این مطلب امتیاز دهید
  5/5 - (5 امتیاز)
  این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  امیر محمد ۱۱ فروردین ۱۴۰۲

  دمتون گرم

  ×
  app-presentation