۴ نظر
مکان ورزش

در خانه ورزش کنیم یا در باشگاه؟

تعداد بازدید

543

زمان مطالعه

6 دقیقه

آخرین به روز رسانی

۰۴ آذر ۱۴۰۲
فهرست مطالب

  یکی از موضوعات مهم تمرین کردن، مکان ورزش است. شما ترجیح می‌دهید در خانه ورزش کنید یا در باشگاه و یا در پارک محله‌تان؟ محیطی که در آن ورزش می‌کنید مهم است و می‌تواند در میزان اثر بخشی تمرین‌تان و هم چنین ایجاد انگیزه برای شروع و ادامه ورزش موثر باشد.

  در این مطلب درباره فواید و معایب ورزش در خانه، باشگاه و فضای باز خواهیم گفت و در نهایت شما باید تصمیم بگیرید و مکان ورزش خود را انتخاب کنید.

  بهترین مکان ورزش کجاست؟

  بهترین مکان مناسب ورزش، کجاست؟ آیا اصلا مکان خاصی وجود دارد که بهترین جا برای ورزش کردن باشد؟

  اینکه کجا برای شما بهترین مکان ورزش است، به سلیقه‌ی شخصی و ورزش شما بستگی دارد. باشگاه‌ها و سالن‌ها، تجهیزات و امکانات مختلفی را در اختیار شما قرار می‌دهند.

  فضای باز و پارک‌ به شما امکان ارتباط با طبیعت و تنوع در تمرینات را می‌دهد و ورزش در خانه، باعثِ صرفه جویی در هزینه‌ها می‌شود و محدودیت زمانی هم برای ورزش ندارید. هر مکان دارای مزایا و معایب خاصی است و انتخاب بهترین محل برای ورزش، به شرایط شخصی شما بستگی دارد.

  ورزش در خانه

  ورزش در خانه، اولین گزینه برای بسیاری از افراد است و اتفاقا گزینه بسیار خوبی هم به عنوان مکان ورزش خواهد بود. اکنون درباره فواید و معایب ورزش در خانه خواهیم گفت.

  مکان مناسب ورزش

  فواید ورزش در خانه

  • راحتی و انعطاف پذیری: یکی از مزایای اصلی تمرین در خانه، که احتمالا مهم‌ترین مزیتش محسوب می‌شود، راحتی و در دسترس بودن آن است! بدون نیاز به رفت و آمد به باشگاه یا تنظیم برنامه خود با سانس باشگاه همه می‌توانند در زمان دلخواه خود ورزش کنند، چه صبح زود باشد، چه اواخر عصر یا حتی در زمان‌های استراحت کوتاه در طول روز.

  • مقرون به صرفه یا تقریبا رایگان: ورزش در خانه می‌تواند هزینه‌های شما را بسیار کاهش دهد! پرداخت شهریه، هزینه رفت و آمد، هزینه لباس‌هایی که باید برای باشگاه تهیه کنید و بسیاری از هزینه‌های دیگر، همه با تمرین در خانه در جیب‌تان می‌ماند.

  • بودن در کنار خانواده: ورزش در خانه را شروع کنید تا ببینید چگونه فرزندتان یا همسرتان کم کم به شما ملحق می‌شوند! ورزش در خانه فرصتی بسیار خوبی برای تقویت پیوند عاطفی با یکدیگر و همچنین تناسب اندام کودک شماست و زمان بیشتری در کنار خانواده خواهید بود.

  معایب ورزش در خانه

  • محدودیت تجهیزات و فضای کم: وقتی خانه را به عنوان مکان ورزش‌تان انتخاب می‌کنید، در نتیجه دسترسی به دستگاه‌های بدنسازی و دمبل‌های متنوع ندارید! این موضوع به خصوص برای ورزشکاران حرفه‌‌ای‌تر، مشکل بزرگی است.

  • محدودیت فضا برای تمرینات خاص: اگر در آپارتمان ساکن هستید، نمی‌توانید خیلی راحت در خانه ورزش‌های هوازی (مثل طناب زدن) انجام دهید؛ چراکه ممکن است این کار، مزاحم همسایگان شود.

  • احتمال آسیب دیدگی: ورزش کردن در خانه نیاز به احتیاط بیشتری دارد، زیرا ممکن است اجرای صحیح حرکات را ندانید یا در تمرینی زیاده‌روی کنید و به خود آسیب برسانید! عدم نظارت مربی می‌تواند کیفیت تمرین را پایین بیاورد و احتمال خطرات و آسیب‌دیدگی‌ها افزایش دهد.

  • تنهایی و عدم ارتباطات اجتماعی: شما در خانه تنها هستید و دوست و همراهی در کنار خود ندارید که شما را به جلو هل دهد. به عبارتی اگر مکان ورزش‌تان خانه باشد و به تنهایی تمرین کنید، احتمال اینکه انگیزه‌تان پس از مدتی کم شود، وجود دارد. چاره این است که با یک مربی همراه و آنلاین کار کنید. همین حالا هم می‌توانید برنامه شخصی خود را از مربیان فیتامین بگیرید.
  ورزش در منزل همراه با مربی
  ورزش در منزل همراه با مربی
  برای دریافت برنامه ورزشی شماره تماست رو ثبت کن.

  ورزش در باشگاه

  همان‌طور که در خانه ورزش کردن معایب و مزایای خود را دارد، ورزش در باشگاه نیز همینطور است. کدام مکان ورزش، برای شما مناسب‌تر است؟ پاسخ کاملاً به شما سلیقه و ترجیح شما بستگی دارد. در ادامه فواید و معایب ورزش در باشگاه را برای‌تان می‌گوییم.

  فواید ورزش در باشگاه

  • دسترسی به تجیهزات: بیشتر مردم در خانه هیچ وسیله ورزشی ندارند و اگر وسیله‌ای هم تهیه کنند، نهایتا یک جفت دمبل است؛ چراکه تهیه تجهیزات ورزشی، فضا و بودجه زیادی می‌خواهد! اما باشگاه‌ها همه تجهیزات موردنیاز برای ورزش، از تردمیل و دوچرخه ثابت گرفته تا دستگاه‌های بدنسازی و دمبل در وزن‌های مختلف را دارند! فقط با پرداخت هزینه عضویت در باشگاه می‌توانیم از همه این وسایل و تجهیزات بهره‌مند شویم.

  • کمک به ایجاد روتین ورزشی: باور کنید یا نه، تا حدودی همه ما تابع عادات خود هستیم. اگر ورزش را برای خود تبدیل به عادت کنید، پایبندی به آن ساده‌تر خواهد بود. دقیقا فایده باشگاه همین است که وقتی بابت کلاس ورزشی شهریه می‌پردازید، و ساعت مشخصی برای تمرین وجود دارد؛ ورزش در این زمان، در ذهن شما تبدیل به یک وظیفه و سپس یک عادت می‌شود.

  • تقویت روابط اجتماعی: باشگاه‌ یک محیط اجتماعی برای ورزشکاران است که ورزشکاران علاوه‌بر تمرین می‌توانند از حمایت و دلگرمی دوستان و دیگر ورزشکاران بهره‌مند شوند. تعاملات اجتماعی، برخورداری از حمایت و روابط دوستانه در باشگاه ورزشی، می‌تواند یکی از انگیزه‌های شما برای رفتن به باشگاه باشد!
  مزایا و معایب ورزش در باشگاه

  معایب ورزش در خانه

  • هزینه و مسائل مالی: یکی از معایب باشگاه و سالن ورزشی مربوط به شهریه و حق عضویت در آن است که امروزه متاسفانه گران است. اما هزینه‌های باشگاه فقط مربوط به شهریه آن نیست، هزینه رفت و آمد، هزینه مهدکودکی که قرار است از بچه شما مراقبت کند و لباس‌هایی که باید برای تمرین تهیه کنید، همه و همه یک بار مالی ایجاد می‌کند و اگر افراد بودجه کمی برای اختصاص به ورزش داشته باشند، احتمالا کلا قید آن را بزنند.

  • زمان طولانی در مسیر: رفتن و آمدن به باشگاه، به خصوص اگر در مسیر ترافیک باشد، از زمان باارزش ما خرج می‌کند. زمانی که برای رفت و آمد صرف می‌شود و معطلی‌های آن، می‌تواند انگیزه را کم کند. نزدیکی مکان ورزش خیلی مهم است. سعی کنید از باشگاه نزدیک خانه‌تان استفاده کنید.

  • محیط‌های شلوغ: باشگاه همیشه پر از ورزشکاران دیگر است؛ در عین حال که این موضوع یک مزیت برای ایجاد روابط اجتماعی محسوب می‌شود، اما ممکن است برای برخی یک نکته منفی باشد! اگر شما بسیار درونگرا، یا خجالتی و حساس هستید، احتمالا در چنین محیط‌هایی احساس راحتی نخواهید داشت.

  • بهداشت و نظافت: حفظ نظافت در فضاهای عمومی ورزشی بسیار مهم است. با این حال، ممکن است برخی از قسمت‌های باشگاه یا بعضی از تجهیزات به اندازه کافی تمیز یا ضدعفونی نشوند. بوی نامطبوع عرق، پوشیدن کفش بیرون در باشگاه، دستگاه‌های خیس از عرق و غیره ممکن است سلامتی شما را با خطر مواجه کند.

  ورزش در پارک و فضای باز

  ورزش در فضای باز چطور؟ به این مکان ورزشی تا به حال فکر کرده‌اید؟ بیایید باهم یک سری از فواید و معایب تمرین در پارک و فضای باز را بررسی کنیم تا در نهایت شما بهترین مکان تمرین‌تان را انتخاب کنید.

  فواید ورزش در فضای باز

  • سلامت روان بیشتر: مطالعات نشان می‌دهد که ورزش در محیط‌های باز با احساس شادابی و نشاط، کاهش فشارهای عصبی، خشم و افسردگی همراه است و انرژی را در افراد، بسیار بالا می‌برد. همیشه افرادی که در محیط باز، مثل پارک، لب ساحل یا صرفا در حیاط و در هوای آزاد، ورزش می‌کنند، احساس شادی و رضایت بیشتری دارند و می‌گویند که این کار را دوباره و دوباره تکرار خواهند کرد.

  • ورزش سخت‌تر، کالری سوزی بیشتر: کسانی که در فضای باز می‌دوند در مقایسه با کسانی که روی تردمیل می‌دوند کالری سوزی بیشتری دارند. این موضوع برای دوچرخه سواران نیز صادق است. یکی از دلایل این است که ورزش در فضای باز سخت‌تر و چالشی‌تر است، دلیل دیگر به احساس ورزشکار برمی‌گردد؛ ورزش در فضای باز خوشایند است و ورزشکاران به مدت بیشتری تمرین می‌کنند.

  • دریافت ویتامین دی: اگر در روز تمرین می‌کنید پس بیشتر در معرض نور خورشید قرار می‌گیرید. این موضوع در واقع به معنای ساخت ویتامین D بیشتر در بدن است. بدن ما برای جذب کلسیم و رشد استخوانی به ویتامین D نیاز دارد. با این حال، استفاده از ضد آفتاب را فراموش نکنید!

  • رایگان: یکی از مزایای انتخاب پارک به عنوان مکان ورزش، این است که می‌توانید به سادگی از خانه خود بیرون بروید و ورزش کنید! نیازی به پرداخت شهریه نیست و فقط نیاز به یک کفش و لباس مناسب ورزشی دارید.
  بهترین محل برای ورزش

  معایب ورزش در فضای باز

  • وجود هوای سرد یا گرم: برف، باران، تگرگ، سرما، بادهای شدید، خورشید سوزان، هوای شرجی و بسیار گرم، یا دیگر شرایط آب و هوایی دست شما نیست و نمی‌توانید آن را کنترل کنید، اما همیشه وجود دارند و ممکن است مانع ورزش شما شود و نظم ورزشی‌تان از بین برود.

  • آلودگی هوا: حتی در آب و هوای متعادل هم ممکن است که آلوده و پر از دوده و آلاینده‌های شیمیایی باشد! که در این صورت ورزش در فضای باز، برای دستگاه تنفسی و پوست شما مضر است.

  • بالا رفتن احتمال آسیب دیدگی: ورزش در خارج از خانه، به ویژه در مناطق دورافتاده یا ناآشنا، می‌تواند برای امنیت شما خطراتی ایجاد کند. خطرات بالقوه شامل آسیب دیدن روی زمین‌های ناهموار، مواجه شدن با حیوانات وحشی، برخورد با گیاهانی که حساسیت‌زا هستند و حتی مورد مزاحمت یا سرقت واقع شدن از سمت غریبه‌ها.

  • عدم دسترسی به امکانات: ورزش بیرون از خانه به معنای ورزش بدون امکانات است، همچنین شما هیچ دسترسی به سرویس بهداشتی، رختکن، محلی برای استراحت یا حتی آب خنک بهداشتی ندارید.

  سخن پایانی

  شما می‌توانید در خانه، باشگاه و یا در فضای باز ورزش کنید. انتخاب هر کدام از این گزینه‌ها مزایا و معایبی دارد که به طور مفصل در این مطلب به آن پرداختیم. مهم‌ترین نکته، داشتن نظم و تداوم در تمرین است؛ بنابراین بهترین مکان ورزش، جایی است که شما آن را بیشتر دوست دارید و انجام ورزش در آن‌جا برای شما راحت‌تر و مناسب‌تر است.

  منابع: longevityshinestrongncfitnessproject

  لطفا به این مطلب امتیاز دهید
  5/5 - (3 امتیاز)
  این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  رضا اکبری ۲۲ آذر ۱۴۰۲

  سلام، آیا تاثیرگذاری باشگاه از خانه بیشتر است؟ یعنی اگر کسی در باشگاه ورزش کند احتمال اینکه تناسب اندام بهتری داشته باشد بیشتر خواهد بود؟

  کارشناس فیتامین ۳۰ آذر ۱۴۰۲

  لزوما خیر دوست عزیز می‌توان در خانه ورزش کرد و به تمام اهداف خود رسید. مهم اینه که برنامه مناسبی داشته باشید و به طور مرتب ورزش کنید.

  علیرضایی ۰۴ آذر ۱۴۰۲

  ای بابا همش بد بود که
  پس کجا برم

  کارشناس فیتامین ۰۶ آذر ۱۴۰۲

  هر کدام مزایا و معایب خاصی دارن. بهترین مکان ورزش جاییه که به سلیقه شما نزدیکتر باشه.

  ×
  app-presentation