۳ نظر
هالتر یا دمبل

با هالتر کار کنیم یا دمبل؟

تعداد بازدید

1531

زمان مطالعه

6 دقیقه

آخرین به روز رسانی

۲۴ مهر ۱۴۰۲
فهرست مطالب

  چرا باید برای بدنسازی با هالتر یا دمبل تمرین کنیم؟ هنگامی که به باشگاه بدنسازی می‌روید، احتمالا اولین وسیله‌ای که با آن تمرین خواهید کرد، هالتر یا دمبل است. این دو وسیله بسیار رایج و محبوب هستند و می‌توانید آن‌ها را به تنهایی دست بگیرید و ورزش کنید. اما کدام بهتر است؟

  در این مطلب از فیتامین ما نگاهی به برخی از مزایا و معایب دمبل و هالتر می‌اندازیم تا به شما کمک کنیم بهترین گزینه برای تمرین خود را انتخاب کنید.

  دمبل چیست؟

  دمبل یک وسیله ورزشی کوچک و جمع و جور است که برای ورزش و یک سری تمرینات ورزشی به کار می‌آید. اغلب اوقات دمبل از جنس فلزات ساخته می‌شود و گاهی اوقات هم جنس آن از گچ است. دمبل به طور کلی در دسته وزنه‌های آزاد برای تمرینات قدرتی طبقه‌بندی می‌شود و ورزشکاران به صورت جفتی از آن استفاده می‌کنند.

  وسیه ورزشی

  مزایا و معایب تمرین با دمبل

  هالتر یا دمبل؟ برای اینکه بدانید کدام را انتخاب کنید، باید ابتدا از ویژگی‌های هر دو خبر داشته باشید. در این قسمت می‌خواهیم درباره مزایای تمرین با دمبل بگوییم.

  • دمبل‌ها جفتی هستند ولی شما می‌توانید فقط با یکی از آن‌ها هم تمرین کنید. مزیت استفاده از دمبل همین است که می‌توانید با آن تمرینات یک طرفه داشته باشید و عدم تعادل عضلانی (که گاهی اوقات در بدنسازان پیش می‌آید را برطرف کنید.)
  • دمبل‌ها از وزن بسیار سبک (یک کیلویی) تا وزن‌های سنگین (مثل ده کیلویی) در دسترس هستند و هر ورزشکار با توجه به شرایطش، وزنه مناسب خود را انتخاب می‌کند.
  • اگر یک بار هم از دمبل استفاده کرده باشید می‌دانید که بسیار کاربردی است و ده‌ها یا حتی صدها تمرین مختلف قدرتی را پوشش می‌دهد؛ در عین حال که دامنه حرکتی بسیار وسیعی دارد، یعنی می‌توانید بازوهای خود را با آزادی حرکت دهید.
  • در نهایت، اینکه دمبل‌ها بسیار راحت هستند. دمبل‌ها را می‌توان تقریباً در همه جا از جمله در خانه و همچنین در باشگاه استفاده کرد. دمبل فضای کمتری را نسبت به بسیاری از انواع دیگر تجهیزات ورزشی اشغال می‌کند و برای استفاده در باشگاه‌های کوچک خانگی یا آپارتمان ایده آل است.
  تفاوت دمبل و هالتر

  مشکلات تمرین با دمبل چیست؟

  از همه فواید و مزایای دمبل گفتیم، باید اشاره‌ای هم به معایب آن داشته باشیم. در این قسمت به چندین مورد از مشکلات تمرین با دمبل اشاره می‌کنیم.

  • یکی از بزرگترین مشکلات دمبل، محدود بودن وزن آن است. شما بعد از چند ماه تمرین پیشرفت می‌کنید و دمبل‌های قدیمی برای‌تان سبک می‌شود؛ اما چه می‌شود کرد؟ دمبل‌ها امکان افزایش وزن ندارند! اگر هم مدام دمبل جدید تهیه کنید، مجبور خواهید بود که هزینه و فضای زیادی برای این کار خرج کنید.
  • دمبل برای همه تمرینات مناسب نیست. دمبل‌ها برای تمرینات بسیاری کاربردی هستند؛ اما یک سری تمرینات با دمبل سازگاری ندارند و نیاز به هالتر یا تجهیزات دیگر دارند.

  نکته: در نهایت باید بدانید که تمرین غیر اصولی با دمبل همیشه خطرناک است. تمرین در فرم نامناسب یا بلند کردن وزنه‌های سنگین می‌تواند خطر آسیب را به خصوص در شانه‌ها، کمر و زانوها افزایش دهد.

  هالتر چیست؟

  هالتر هم مثل دمبل، یک وسیله ورزشی برای تمرینات قدرتی و مقاومتی است. با این تفاوت که هالتر یک میله بلند (معمولا از جنس فولاد) است که دو سر آن آزاد است تا ورزشکار با قرار دادن صفحه وزنه بتواند سنگینی هالتر را تنظیم کند.

  هالتر و دمبل

  درست است که به هالتر وزنه اضافه می‌شود اما خود میله هالتر هم تقریبا سنگین است و هر هالتری وزن مشخصی دارد. هر سوالی درباره کار با هالتر یا دمبل دارید، همین حالا از مربیان فیتامین بپرسید.

  سوال‌هات رو از مربی بپرس!
  سوال‌هات رو از مربی بپرس!
  نمیدونی برای رسیدن به اندام دلخواهت چکار کنی؟ شماره تماست رو ثبت کن تا مربی راهنماییت کنه.

  مزایا و معایب تمرین با هالتر

  اگر می خواهید روی افزایش حجم تمرکز کنید، بین هالتر یا دمبل، هالتر گزینه بسیار خوبی است. شما می‌توانید با هالتر وزنه‌های بیشتری بلند کنید؛ زیرا در تمرین با هالتر عضلات تثبیت کننده زیادی درگیر نمی‌شوند (در مقایسه با دمبل) بنابراین به نسبت دمبل می‌توانید، وزنه سنگین‌تری بزنید. به این ترتیب، هالتر بهترین گزینه برای رسیدن به حجم و قدرت حداکثری است. از دیگر فواید هالتر می‌توان موارد زیر را برشمرد:

  • هالتر برای انجام یک سری تمرینات قدرتی سنگین گزینه بهتری نسبت به دمبل است، چراکه وزن را روی بدن ورزشکار به طور یک‌نواخت توزیع می‌کند و همچنین آزادی عمل بیشتری به او می‌دهد؛ حرکاتی مثل ددلیفت اسکات و پرس سینه را با هالتر بهتر می‌توان انجام داد.
  • از آنجا که وزنه‌هایی که به میله هالتر اضافه می‌شود قابل تنظیم است، هالتر کاربردی‌تر به حساب می‌آید؛ چراکه اصل اضافه بار با هالتر کاملا رعایت می‌شود.

  تمرین با هالتر چه مشکلی دارد؟

  هالتر یا دمبل یا هر وسیله دیگری دارای ویژگی‌های مثبت و منفی هستند. هالتر هم از این قضیه مستثنی نیست. یک سری معایب یا نکات منفی احتمالی در تمرین با هالتر عبارتند از:

  • هالتر می‌تواند منجر به عدم تعادل عضلانی شود. در اکثر ورزشکاران عضلات یک طرف بدن غالب است، وقتی شما از هالتر استفاده می‌کنید ممکن است متوجه شوید که همیشه بار تمرین را (بیشتر) طرف غالب به دوش می‌کشد. بنابراین شما آنقدر که می‌خواهید طرف ضعیف خود را تقویت نمی‌کنید.
  • یکی دیگر از مشکلات احتمالی هالتر، خطر زیاده روی اضافه کردن بار است که منجر به آسیب می‌شود. بسیار مهم است که در تمرینات سنگین همیشه یک یار کمکی کنار شما وجود داشته باشد. جالب است که دو مورد از مزایای هالتر در عین حال می‌تواند از معایب آن هم باشد.
  • محدوده حرکتی محدود یک مورد دیگر از نکات منفی هالتر است؛ تمرینات هالتر معمولاً شامل یک دامنه حرکتی ثابت است که ممکن است برای همه افراد مناسب نباشد، به ویژه آن‌هایی که مشکلات مفصلی یا محدودیت‌های حرکتی دارند.

  تفاوت دمبل با هالتر چیست؟ کدام یک بهتر است؟

  دمبل و هالتر دو نوع از تجهیزات تمرین قدرتی هستند که با وجود یک سری شباهت‌ها، تفاوت‌هایی زیادی هم با هم دارند.

  درباره تفاوت دمبل و هالتر باید بگوییم که دمبل یک میله کوچک در یک وزن ثابت است که می‌تواند فلزی یا گچی باشد و یا روکش پلاستیکی داشته باشد. در حالی که هالتر یک میله بلند فولادی است که در دو سر آن وزنه قرار می‌دهیم و سپس تمرین می‌کنیم.

  نمی‌توان گفت که هالتر یا دمبل، کدام بهتر است؛ چراکه این دو وسیله بسیار شبیه هستند و تفاوت آن‌ها هم باعث برتری شان نسبت به یکدیگر نمی‌شود. در حقیقت بهترین وسیله ورزشی، آن وسیله‌ای است که در اختیار و دسترس شماست و شما می‌توانید با احساس راحتی بیشتری با آن تمرین کنید.

  دمبل یا هالتر

  چه کسانی با دمبل تمرین کنند و چه کسانی با هالتر؟

  استفاده از دمبل معمولا برای مبتدیان آسان‌تر است، زیرا سبک‌تر و قابل کنترل‌تر از هالتر است. دمبل‌ها همچنین می‌توانند برای مفاصل بهتر باشند، زیرا الگوی حرکتی طبیعی‌تری را برای بدن امکان‌پذیر می‌کنند و به توانی مانند هالتر نیاز ندارند. اگر شما آسیب دیدگی دارید، بین هالتر یا دمبل بهتر است که تمرین‌تان را با دمبل‌های سبک شروع کنید.

  از سوی دیگر، هالتر اغلب برای بلند کردن وزنه‌های سنگین‌تر و تمرینات ترکیبی مانند اسکات، ددلیفت و پرس سینه استفاده می‌شود. هالتر و صفحه وزنه به شما امکان می‌دهد تا وزنه‌های بیشتری بلند کنید و چندین گروه عضلانی را به طور همزمان هدف قرار دهید، برای همین است که میله هالتر وسیله محبوب بدنسازان قدرتی است.

  در نهایت، انتخاب بین استفاده از دمبل یا هالتر به اهداف تناسب اندام، سطح تجربه و ترجیحات شخصی شما بستگی دارد. اما دمبل و هالتر هر کدام مزایای خود را دارند، بنابراین اگر باشگاه می‌روید می‌توانید از یک تمرین ترکیبی از دمبل و هالتر لذت ببرید و از هر دو وسیله استفاده کنید.

  معرفی تمریناتی که هم می توان با دمبل انجام داد هم هالتر

  دمبل و هالتر از پرکاربردترین وسیله‌های بدنسازی و تمرینات قدرتی هستند و در تمرینات زیادی می‌توان از آ‌ن‌ها استفاده کرد. اکنون چندین تمرین به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانید آن‌ها را با هالتر یا دمبل انجام دهید.

  • پرس سینه دمبل
  • پرس سینه هالتر
  • زیربغل خم دمبل جفت
  • زیربغل خم هالتر
  • پرس سرشانه دمبل
  • پرس سرشانه هالتر
  • جلوبازو دمبل جفت
  • جلوبازو هالتر
  • پشت بازو دمبل ایستاده
  • پشت بازو هالتر ایستاده
  • اسکوات دمبل
  • اسکوات هالتر

  سخن پایانی

  هالتر و دمبل از کاربردی‌ترین و مفیدترین وسیله‌های بدنسازی و ورزشی هستند که کار با آ‌ن‌ها آسان و نتیجه بخش است. دمبل و هالتر شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند که در این مطلب به آن پرداختیم.

  انتخاب شما کدام است؟ هالتر یا دمبل؟ اگر در این مورد سوالی دارید، حتما در بخش نظرات برای‌مان بنویسید تا کارشناسان فیتامین پاسخ‌تان را بدهند.

  منبع: shape

  لطفا به این مطلب امتیاز دهید
  4.4/5 - (28 امتیاز)
  این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  همایون ۱۰ آذر ۱۴۰۲

  متشکرم کاملا مطالب صحیح وکاربردی ست 👍👍🙏

  کارشناس فیتامین ۱۱ آذر ۱۴۰۲

  سپاس از همراهی تون

  8 ۰۹ شهریور ۱۴۰۲

  عالی بود. متشکرم.....

  ×
  app-presentation