۸۶ نظر
تست ورزش

تست ورزش مناسب من یا چگونه ورزش مورد علاقه خود را پیدا کنیم؟

تعداد بازدید

8812

زمان مطالعه

7 دقیقه

آخرین به روز رسانی

۲۲ فروردین ۱۴۰۲
فهرست مطالب

  قطعا این تست ورزش برای افرادی‌ که می‌خواهند یک رشته ورزشی را به تازگی شروع کنند یا کسانی که به نوعی طرفدار ورزش هستند، جالب خواهد بود. این تست ورزش روحیه و علایق شما را شناسایی و رشته ورزشی مناسب‌تان را پیشنهاد می‌دهد. پس همین حالا شروع کنید و به سوالات این تست پاسخ دهید و ورزش مناسب خودتان را پیدا کنید.

  تست ورزش آنلاین | تست ورزش مورد علاقه

  حال که به دنبال پیدا کردن ورزش مناسب با روحیه و ویژگی‌های‌تان هستید و می‌خواهید ببینید که برای شما کدام رشته ورزشی بهتر است، با دقت سوالات این تست ورزش آنلاین را بخوانید و بهترین و نزدیک‌ترین پاسخ به خود را انتخاب کنید.

  تست ورزش مناسب

  ۱. دوست دارم در … ورزش کنم.

  • الف) در منزل شخصی‌ام
  • ب) در محیطی پر انرژی و در کنار دیگران
  • پ) در محیطی آرام و بدون سر و صدا
  • ت) بستگی به حال روحی‌ام در آن روز دارد
  • ث) داخل زمین ورزش یا محوطه باشگاه
  • ج) هرجایی که بیشتر به چالش کشیده شوم

  ۲. کدام‌یک از ورزش‌های زیر به نظرتان سرگرم کننده‌تر است؟

  • الف) قدم زدن در وقت استراحت و بعد از خوردن ناهار، یا ورزش با دی وی دی آموزشی داخل منزل
  • ب) زومبا
  • پ) ورزش یوگا یا پیلاتس
  • ت) زمین‌های ورزشی، مانند زمین پینت بال (پر از مانع)
  • ث) بسکتبال
  • ج) تمرینات دایره‌ای یا بوت‌کمپ

  ۳. اگر یکی از موارد زیر را می‌توانستید به رایگان داشته باشید، کدام‌یک را انتخاب می‌کردید؟

  ۴. بهترین و ایده‌آل‌ترین تمرین ورزشی‌تان را با کدام یک از موارد زیر توصیف می‌کنید؟

  • الف) راحت‌بودن
  • ب) دور هم بودن
  • پ) حاضر و آماده بودن
  • ت) سرگرم‌شدن
  • ث) رقابتی‌بودن
  • ج) چالشی‌بودن

  ۵. به دنبال دستیابی به کدام هدف ورزشی هستید؟

  • الف) کامل‌کردن یک دی وی دی آموزشی ورزشی
  • ب) دویدن به شکل گروهی
  • پ) ماندن بیش از یک دقیقه در حالت حرکت کلاغ
  • ت) صعود به قله‌
  • ث) قهرمانی در یکی از جام‌های باشگاهی بسکتبال
  • ج) شرکت در مسابقات مردان آهنین یا ماراتن

  ۶. کدام یک از موارد زیر به شما انگیزه برای ورزش‌کردن می‌دهد؟

  • الف) افزایش انرژی
  • ب) ورزش‌ با دوستان و هم سن و سالان خود
  • پ) دستیابی به آرامش درونی
  • ت) تجربه‌های جدید و داشتن اوقات خوش
  • ث) برنده‌شدن
  • ج) از بین‌بردن محدودیت‌ها

  ۷. چگونه برای تمرین ورزشی خود برنامه‌ریزی می‌کنید؟

  • الف) هر زمانی‌که وقت خالی داشته باشم.
  • ب) هر موقعی‌که دوستانم بتوانند با من همراه شوند.
  • پ) هر زمانی از روز که بیشترین تمرکز را داشته‌باشم.
  • ت) هر وقتی‌که دوست داشته باشم.
  • ث) هر زمانی‌که زمین ورزشی یا باشگاهی در اختیارم باشد.
  • ج) هر زمانی که انرژی بیشتری داشته باشم.

  مربیان و کارشناسان فیتامین می‌توانند به شما کمک کنند و با توجه به ویژگی‌ها و شرایط جسمانی‌تان یک برنامه ورزشی مناسب طراحی کنند.

  به مشاوره نیاز دارید؟
  برای دریافت مشاوره با کارشناسان فیتامین شماره همراه خود را ثبت کنید، ما با شما تماس می گیریم.

  تحلیل تست ورزش مناسب من

  حالا تمام امتیازات خود را در این تست ورزش جمع بزنید و ببینید که از هرکدام از گزینه‌های الف، ب، پ، ت، ث و ج را چند بار انتخاب کرده‌اید. با توجه به اینکه کدام گزینه را انتخاب کرده‌اید، ما دست به تحلیل تست ورزش مورد علاقه‌ شما می‌زنیم و ورزش مناسب‌تان را معرفی خواهیم کرد.

  ۱. شخصیت ورزشی چند کاره

  اگر شما در این تست ورزش بیشتر، گزینه «الف» را انتخاب کرده باشید، شخصیت ورزشی چند کاره‌ای دارید. نکات مثبت و منفی این روحیه از این قرار است.

  نکات مثبت

  تفاوتی نمی‌کند که شما در منزل باشید یا در محل کارتان، فرقی نمی‌کند که در حال استراحت باشید یا مشغول کار؛ در هر صورت تمام سعی‌ خود را خواهید کرد تا با وجود زندگی پرمشغله‌ای که دارید خود را با شرایط وفق داده و حتماً ورزش کنید. این کار واقعاً قابل ستایش است.

  نکات منفی

  با انجام دو کار همزمان (مثلاً در حین تلفن‌زدن دائماً راه می‌روید یا در زمان استراحت و بین کارهای منزل، ورزش می‌کنید) شما همیشه استرس خواهید داشت.

  چگونه از این قابلیتم استفاده کنم؟

  درحالی‌که سعی می‌کنید ماشین را با فاصله بیشتری از فروشگاه پارک کنید و در حین استراحت حرکت لانگز انجام دهید، پشنهاد ما به شما این است که اگر کار بی‌فایده و غیرضروری در لیست کارهای روزانه خود دارید، حتماً آن را حذف کنید تا جای خالی برای ورزش‌کردن داشته باشید.

  برای اینکه به آرامش بیشتری برسید، بهتر است در حین ورزش‌، فقط تمرکزتان بر روی حرکاتی باشد که انجام می‌دهید؛ برای در نظر گرفتن قابلیت چندکاره بودن‌تان، بهتر است به انجام ورزش‌هایی بپردازید که چند عضله را باهم درگیر کند؛ برای مثال جلو بازو همزمان با اسکوات می‌تواند شما را کاملاً درگیر کند.

  حرکت جلو بازو اسکات

  ۲. شخصیت اجتماعی

  اگر شما بیشتر گزینه «ب» را انتخاب کرده باشید، دارای شخصیت اجتماعی در ورزش هستید. پس در انتخاب ورزش‌تان، باید به نکات زیر توجه فرمایید.

  نکات مثبت

  وقتی‌که کسی با شما همراه شود، انگیزه بسیار زیادی برای ورزش‌کردن خواهید داشت؛ همراه کردن دوستان‌تان باعث می‌شود تا انگیزه خود را از دست ندهید و همزمان از ورزش‌کردن لذت ببرید.

  نکات منفی

  به‌خاطر روحیه اجتماعی که دارید، قطعاً بیشتر وقت خود را به جای ورزش‌کردن، صرف صحبت‌کردن با دوستان و اطرافیان‌تان خواهید کرد. خیلی از اوقات پیش می‌آید که کسی را برای همراهی پیدا نخواهید کرد، بنابراین بهتر است به دنبال هدف‌ها و انگیزه‌های درونی خود باشید که در صورت عدم همراهی دیگران، به ورزش‌تان ادامه دهید.

  چگونه از این قابلیتم استفاده کنم؟

  بهتر است در طول هفته، هم ورزش گروهی داشته باشید و هم ورزش انفرادی؛ زیرا ورزش‌کردن به‌صورت انفرادی باعث می‌شود تا بیشتر ورزش کنید. به سراغ ورزش‌های گروهی مانند فریزبی، کراس فیت، کبدی یا ایروبیک بروید؛ همچنین ورزش‌های انفرادی مانند تنیس خاکی و فیتنس را نیز حتماً در برنامه خود بگنجانید.

  ۳. شخصیت متفکرانه

  اگر شما در این تست ورزش، بیشتر گزینه «پ» را انتخاب کرده باشید، پس دارای شخصیت ورزشکاری متفکرانه هستید.

  نکات مثبت

  در حین انجام تمرینات ورزشی، تمرکز بسیار بالایی دارید و تمام حواس‌تان را بر روی حرکات ورزشی می‌گذارید؛ ورزش برای شما فقط مخصوص بدن نبوده و ذهن‌تان نیز باید ورزش کند.

  نکات منفی

  چون شما شخصی متفکر هستید، ممکن است احساس کنید که زیادی در انجام حرکات احتیاط کرده‌اید و به همین علت، حرکت را به ساده‌ترین شکل ممکن انجام دهید؛ ممکن است احساس چربی‌سوزی و عضله‌سازی را با درد اشتباه بگیرید. احتمالاً ورزش مورد علاقه شما ورزش‌هایی مانند یوگا و پیلاتس بوده و به فرم‌های دیگر ورزش علاقه‌ای ندارید.

  چگونه از این قابلیتم استفاده کنم؟

  ایجاد ارتباط بین ذهن و بدن در هنگام ورزش یکی از بهترین راه‌های فرار از استرس روزانه است و تست ورزش شما نشان می‌دهد که این قابلیت را دارید. بهترین ورزش‌های ممکن برای روحیه شما یوگا، پیلاتس و مدیتیشن است؛ اما ورزش‌هایی مانند بدنسازی و دویدن نیز می‌تواند برای شما خوب باشد، زیرا اینها نیز نیازمند کنترل و تمرکز بسیار است.

  تست ورزش مناسب

  ۴. شخصیت ماجراجو

  چنانچه بیشتر گزینه «ت» را انتخاب کرده باشید، شما دارای شخصیت ورزشکار ماجراجو هستید.

  نکات مثبت

  شما به دنبال تمرینات ورزشی هستید که جنبه ماجراجویی داشته باشد؛ همچنین ترجیح می‌دهید اوقات فراغت خود را با فعالیت‌های ورزشی ادغام کنید.

  نکات منفی

  متأسفانه برای شما تناسب اندام در درجه اهمیت پایین‌تری نسبت به ورزش‌کردن قرار دارد. دوست دارید ورزش را دنبال کنید، ولی هدف‌تان سرگرمی است؛ متأسفانه برنامه‌ریزی دقیق ورزشی نیز ندارید که این عادت خوبی نیست.

  چگونه از این قابلیتم استفاده کنم؟

  روحیه شما تحسین‌برانگیز است و هیچ کسی مانند شما نمی‌تواند هم ورزش کند و هم سرگرم شود؛ اما دقت داشته باشید که بیشتر این کار برای‌تان جنبه سرگرمی و تفریح پیدا نکند و از تمام پتانسیل خود استفاده کنید.
  به سراغ ورزش‌های دفاع شخصی یا کلوب‌های مخصوص کوهنوردان بروید و کاری کنید که ورزش‌کردن جزو اولویت‌های‌تان قرار گیرد.

  ۵. شخصیت درون‌گرا

  اگر در تست ورزش خود، بیشتر گزینه «ث» را انتخاب کرده باشید، احتمالا شما ورزشکاری درون‌گرا هستید.

  نکات مثبت

  شما عاشق ورزش کردن هستید و همیشه می‌خواهید رقابت کنید؛ این باعث می‌شود که با قدرت بیشتر و حرفه‌ای‌تر تمرینات ورزشی‌تان را دنبال کنید.

  نکات منفی

  اگر زمان مسابقات نباشد و داخل تیم‌های باشگاهی بازی نکنید، بیشتر از ورزش فرار خواهید کرد؛ اگر هم در مسابقه یا رقابت ورزشی ببازید که دیگر هیچ، انگار تمام دنیا روی سرتان خراب شده است و روحیه‌تان تضعیف می‌شود.

  چگونه از این قابلیتم استفاده کنم؟

  بهتر است از این روحیه رقابتی‌تان نهایت استفاده را ببرید و عضو تیم‌های باشگاهی و لیگ‌ها شوید. تست ورزش شما نشان می‌دهد که استعداد و قابلیت‌های بسیار زیادی دارید، بهترین کار برای شناسایی ورزش مناسب خودتان مشورت با کارشناسان ورزشی است. حال می‌توانید عضو تیم یوگا شده یا به تیم گلف بپیوندید.

  ۶. شخصیت سخت‌گیر

  اگر بیشتر گزینه «ج» را در تست ورزش بالا انتخاب کرده باشید، شما دارای روحیه ورزشکاری سخت‌گیرانه هستید.

  نکات مثبت

  ورزشکاران سخت‌گیر دارای انگیزه‌های درونی بوده و برای رسیدن به اهداف خود ( هر ورزشی) تمامی سعی‌شان را می‌کنند.

  نکات منفی

  به سبب تعهد بالایی که نسبت به اهداف و برنامه تناسب اندام‌تان دارید، گاهی اوقات اگر نتوانید زمانی را به ورزش‌کردن اختصاص دهید، ممکن است اعصاب‌تان به شدت به‌هم بریزد.

  چگونه از این قابلیتم استفاده کنم؟

  به دنبال اهداف ورزشی خود باشید و مطمئن شوید که حداقل یک یا دو روز در هفته را به استراحت و ریکاوری اختصاص می‌دهید. هیچ‌گاه ورزش‌های سنگین را در دور روز متوالی انجام ندهید؛ با توجه به روحیه‌ای که دارید بهتر است که این تست ورزش را جدی بگیرید و به دنبال تمرینات قدرتی و بدنسازی باشید.

  نکات تست ورزش

  1. قرار نیست تنها ورزش خاصی را دنبال کنید؛
   زیرا نمی‌توان گفت که چون ورزش‌هایی که در این تست ورزشی گفته شده، مناسب روحیات شماست، پس ورزش‌های دیگر برایتان هیچ کارایی دیگری ندارد.

  2. اگر هدف شما از ورزش، رسیدن به تناسب اندام و شادابی است؛
   پیشنهاد می‌کنیم حتما از یک برنامه ورزشی مناسب پیروی کنید و یک رژیم غذایی اصولی داشته باشید.

  سخن پایانی

  تست ورزش و تحلیل آن به شما در انتخاب بهترین مسیر ورزشی‌تان کمک خواهد کرد و ورزشی متناسب با علایق و سلایق‌تان به شما پیشنهاد می‌دهد.

  این تست ورزش آنلاین، باعث می‌شود که شما گام‌های درست‌تر و دقیق‌تری در زمین ورزش بردارید و زودتر به موفقیت برسید، اما همان‌طور که می‌دانید این کافی نیست و برای رسیدن به هدف‌تان باید برنامه مشخصی برای ورزش و تغذیه‌تان نیز داشته باشید.

  منبع : sparkpeople

  لطفا به این مطلب امتیاز دهید
  4.1/5 - (32 امتیاز)
  این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  برچسب ها:
  رها ۱۳ اسفند ۱۴۰۲

  سلام و خسته نباشید. من 13 سالمه قدم 160 و وزنم 53 کیلوعه. 6ساله که تکواندو میرم و الان میخوام رشته ورزشیم رو تغییر بدم اما نمیدونم بین بدن سازی و دفاع شخصی و آمادگی جسمانی کدوم رو انتخاب کنم. به نظر شما کدوم یکی از این ورزش ها برای من مناسب تره؟

  کارشناس فیتامین ۱۷ اسفند ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز هر ورزشی که به آن علاقه بیشتری دارید رو توصیه می کنیم.

  مهدی ۲۲ دی ۱۴۰۲

  سلام و خسته نباشید. من ۱۴ سالم هست و ۱۶۵ قد و ۵۲ وزنم هست به دو رشته ی کشتی و فوتبال هم خیلی علاقه دارم بینشون دو دلم. هدفم بیشتر تقویت قدرت بدنی هست ولی نمیخوام روی قدم تاثیر بد داشته باشه و آسیب جدی ببینم. ۳تا ۴ روز تو هفته هم میتونم باشگاه برم. کدوم مناسب تره؟

  سلام دوست عزیز فقط برنامه بدنسازی خیلی سنگین و پرفشار در سنین کودکی و نوجوانی، ممکنه تاثیر منفی بر قد داشته باشه ورزشی مناسب با سن و شریط بدنی تون از یک مربی حرفه ای بگیرید.

  مهدی ۲۱ دی ۱۴۰۲

  سلام من ۱۴ سالم هست و به ورزش کشتی و فوتبال خیلی علاقه دارم. ۵۲ کیلو وزنمه و ۱۶۵ هم قدمه. ۳ تا ۴ روز تو هفته هم میتونم باشگاه برم. هدفم هم افزایش قدرت بدنی هست ولی نمیخوام آسیب جدی ببینم.کدوم ورزش مناسب تر هست؟

  سلام دوست عزیز بهترین راهکار، استفاده از یک برنامه ورزشی غذایی اختصاصی و هدفمند است.برنامه ای که با توجه به شرایط جسمانی و اهداف شما طراحی شده باشد. برای دریافت مشاوره و برنامه‌تان عدد ۱۲ را به شماره ۱۰۰۰۹۸۴۸ ارسال کنید.

  هستی ۱۵ مهر ۱۴۰۲

  سلام من ۱۳ سالمه و دختر هن هستم میخواهم یک ورزش رو حرفه ای دنبال کنم وزنم هم زیاده (۸۰ وزن ۱۶۷قد ) به کشتی هم علاقه دارم ولی باشگاه خوبی پیدا نکردم داخل مشهد اگه باشگاه خوبی می‌شناسید بگید

  نرررری ۱۰ مهر ۱۴۰۲

  سلام من والیبالیستم چون مربی‌م دیگه تایم نمیگیره منم حس و حال رفتن به باشگاه رو ندارم ولی عاشق رشته ورزشیم هستم

  ×
  app-presentation