بدون نظر
Sending
User Rating 5 (3 vote)
آنالیز بدن

دستگاه آنالیز بدن یا بادی آنالیزور چیست؟

تعداد بازدید

122

زمان مطالعه

10 دقیقه
فهرست مطالب

  اگر ورزش منظم و خوردنِ غذاهای سالم انتخاب می کنید و کاهش وزن دارید، اما سایز نه؛ پس وقت آن رسیده که سراغ آنالیز بدن خود بروید.

  سنجش درصد چربی بدن و آنالیز بدن با دستگاه هم یکی از راهکارهاست. در این مطلب به معرفی آنالیز بدن و روش‌های آن همراه با توضیح و تفسیر کامل برگه دستگاه آنالیزور می‌پردازیم تا نسبت به بدنتان کاملا آگاه شوید.

   

  آنالیز چیست؟

  وقتی می خواهید وزن کم کنید، کاهش چربی بدن به اندازه کاهش وزن مهم است (حتی شاید مهم تر از وزن) اما چرا؟ تا به حال شده با دو نفر روبه‌رو شوید، یکی خوش‌فرم داشته باشد، دیگری چاق به نظر برسد، اما در کمال تعجب متوجه شوید هر دو وزن یکسانی دارند؟ دلیل آن به مقدار توده عضلانی افراد برمی‌گردد.

  یکی از راه های ارزیابی اوضاع بدن و سر در آوردن از این که آیا در مسیر صحیح هستیم، قدم گذاشتن روی دستگاه بادی آنالایزر است. اگر چه این دستگاه تنها راه تعیین وزن سالم نیست، اما می تواند به شما کمک کند بفهمید تلاش‌هایتان موثر و در مسیر صحیح است یا خیر. حتی اگر در مسیر کاهش وزن هم نباشید، دستگاه بادی آنالایزر هنوز هم می تواند به شما کمک کند تا نسبت چربی به عضله خود را دریابید.

  بنابراین آنالیز بدن شامل سنجش درصد چربی، میزان آب، پروتئپن، میزان اضافه وزن و یا کمبود وزن و whr است. این سنجش با استفاده از فرمول و یا دستگاه آنالیز بدن انجام می‌گیرد. پیشنهاد می‌کنیم برای این‌که به نتیجه بهتر و دقیق‌تری برسید، دستگاه آنالیزور را امتحان کنید.

   

  آشنایی با فرمول‌های آنالیز بدن

  فرمول‌های آنالیز بدن مختلف است. اما مهم‌ترین آنها BMI و درصد چربی بدن است. در ادامه این فرمول‌ها را به‌صورت کوتاه، اما کاربردی معرفی می‌کنیم.

  BMI (Body Mass Index): بی ام آی یا بهتر است به فارسی بگوییم شاخص توده بدنی، به‌صورت تقسیم وزن افراد (برحسب کیلوگرم) بر مجذور قد (قد ضربدر قد بر حسب متر) محاسبه می‌شود. هر چقدر این شاخص توده بدنی بیشتر باشد، میزان چربی بدن و در پی آن احتمال چاقی و ابتلا به بیماری‌ها بیشتر است.

  درصد چربی بدن: چند روش برای محاسبه درصد چربی بدن وجود دارد. برای این کار می‌توانید از ماشین حساب آنلاین هم استفاده کنید. اگر هم می‌خواهید دقیق‌تر اندازه‌گیری کنید، یا با این فرمول (استفاده از سن و BMI) پیش بروید.

  فرمول سنجش درصد چربی بدن آقایان

  (۱.۲۰x BMI) + (۰.۲۳x سن) – ۱۰.۸ – ۵.۴

   

  فرمول سنجش درصد چربی بدن خانم‌ها

  (۱.۲۰x BMI) + (۰.۲۳x سن) – ۵.۴

   

  درصد چربی بدن

   

  آشنایی با دستگاه بادی آنالیز

  دستگاه آنالیز بدن با کمک سنسورهای کوچکی که زیر پای شما قرار گرفته کار می کنند. دستگاه یک سری تکانه های الکترونیکی ضعیف در سراسر بدن شما ارسال می کند. براساس سرعت سیگنال‌ها، دستگاه قادر خواهد بود که درصد چربی را تشخیص دهد. هرچه سرعت جریان الکترونیکی کمتر باشد، درصد چربی بدن بیشتر است.

  دستگاه آنالیز بدن به راحتی قابل استفاده است. کافی است روی دستگاه قدم بگذارید، پس از چند دقیقه نتیجه تست آماده است؛ مربی برایتان نتیجه را تفسیر می کند. این دستگاه هم وزن بدن و هم درصد چربی شما و یکسری موارد دیگر را اندازه گیری می کند. چنین داده‌هایی در روند تناسب اندام و دنیای فیتنس بسیار ارزشمند است.

   

  کاربرد دستگاه آنالیز بدن

  استفاده از دستگاه آنالیز بدن یکی از بهترین روش ها برای تجزیه و تحلیل وزن و وضعیت سلامتی افراد است. در قدیم با فرمول BMI یا همان شاخص توده بدنی، وزن ایده آل را برای افراد حدس می‌زدند که فرمول مناسبی نبود (توضیحات در ادامه مقاله). اما اکنون پیشرفته ترین و دقیق ترین روش برای سنجش وزن مناسب، استفاده از تست بادی آنالیزور است.

  با وجود این دستگاه، پزشک یا مربی به اطلاعات ارزشمندی از بدن شما دست می‌یابد که به او کمک می کند برنامه‌ای اختصصاصی و حرفه‌ای برایتان تنظیم کند تا حین نزدیک شدن به وزن مناسب خود، از تحلیل عضلانی پیشگیری شود. اطلاعات کاملی که با سنجش بادی آنالیزور حاصل می شود شامل وزن، توده چربی، درصد عضلات، شاخص توده بدن، مقدار آب بدن، استخوان‌ها، املاح، میزان کمبود وزن، اضافه وزن و چاقی و یک سری موارد دیگر. 

   

  مواردی که دستگاه آنالیزور نشان می‌دهد

  • وزن
  • توده چربی بدن
  • توده عضلانی بدن
  • شاخص توده بدنی
  • درصد توده چربی بدن
  • میزان متابولیسم پایه
  • میزان آب بدن و املاح
  • نسبت دور کمر به لگن
  • درصد توده عضلانی بدن
  • کمبود عضلانی یا چربی بدن

   

  مقایسه نتیجه فرمول بی‌ ام‌ آی در مقابل دستگاه آنالیز

  شاخص توده بدنی (BMI) در ابتدا هم به هدف «تعیین وزن سالم و مناسب»به وجود نیامده بود. اما خیلی زود به معیاری برای تعیین این که چه کسی چاق یا لاغر است تبدیل شد. مهم ترین ایرادی که به فرمول بی ام آی وارد است، در نظر نگرفتن اهمیت توده چربی و توده عضلانی، و تفاوت های ساختاری بدن های مختلف با یکدیگر است. بی ام آی می تواند به طور خیلی کلی به شما تصوری از محدوده وزن نرمال با توجه به قد بدهد؛ اما نمی تواند یک معیار صحیح در دنیای فیتنس باشد.

  همان‌طور که گفتیم، نکته منفی در BMI  این است که چربی بدن را اندازه گیری نمی کند. درحالی که در فیتنس توده عضلانی و توده چربی بسیار مهم هستند! برای مثال یک ورزشکار با حجم عضلانی بالا، می تواند در شاخص BMI در رده افراد دچار اضافه وزن یا چاق قرار بگیرد. یا شخصی که طبق شاخص بی ام آی وزن نرمالی دارد در حقیقت یک شخص لاغر با بدن چرب باشد.

  فرمول بی ام آی وزن شما را فقط طبق قدتان می سنجد و مواردی مثل سن، جنس، ژنتیک، نژاد، درصد عضله و وضعیت سلامتی را حساب نمی کند که در کل باعث می شود به اندازه کافی اطمینان‌بخش نباشد. در عین حال دستگاه بادی آنالیزور وزن شما را با توجه به توده عضلانی و توده چربی می سنجد که معیار بسیار دقیقتری برای تعیین وزن سالم است.

   

  توصیه‌هایی برای انجام تست بادی آنالیزور

  • پیش از انجام تست، آب زیادی ننوشید. نوشیدن الکل هم باید از ساعاتی قبل قطع شده باشد. پیش از انجام تست استحمام نکنید. یا استخر نرفته باشید.
  • برای دستیابی به نتیجه دقیق‌تر، بهتر است پیش از انجام تست بادی آنالیزور دست‌ها و کف پاهایتان را با پارچه خشک پاک کنید تا دستگاه دقیق‌تر کارش را انجام دهد.
  • بهتر است پیش از تست حدود 5 دقیقه‌ای بایستید و لباس سنگین خود را درآورید. در دوران بارداری و عادت ماهانه نتایج تست با خطا همراه است پس بهتر است در این دوران انجام نشود.
  • پیش از انجام تست ورزش سنگین انجام ندهید. هرگونه زیورآلات فلزی را درآورید و اگر در بدن پروتز یا پلاتین دارید این تست برای شما مجاز نیست. همچنین تلفن همراه در نزدیکی دستگاه نباشد.
  • اول صبح و زمانی که ناشتا هستید این تست را بدهید، اگر هم در طول روز تست می دهید، حداقل از دو ساعت قبل وعده‌ای میل نکنید. همچنین مهم است کافئین مثلا قهوه یا چای مصرف نکرده باشید.

   

  اطلاعات دستگاه بادی آنالیزور

  به صورت کلی پس از استفاده از دستگاه، سه داده مهم مشخص می‌شود: ترکیبات بدن به صورت ریز به ریز، تشخیص اضافه وزن یا کمبود وزن و مقدار آن، کنترل میزان چربی و عضله. با وجود این تست مربی و مشاور تغذیه با آگاهی بیشتری برای شما برنامه تنظیم می کند.

   

  دستگاه آنالیز بدن

  بخش اول: ترکیبات بدن یا body composition

  در این قسمت شما از ترکیب بدنی خود به طور دقیق مطلع می شوید. این که چقدر از بدن شما را عضله یا چربی تشکیل داده، میزان آب بدن و املاح موجود در بدن.

   

  بخش دوم: تشخیص اضافه وزن یا کمبود وزن (Obesity Diagnosis)

  پس از به دست آوردن اطلاعات اصلی از وضعیت و ترکیبات بدنی شما، دستگاه برایتان مشخص می کند با توجه به شاخص توده بدنی، نسبت کمر به لگن و درصد چربی و عضله بدن، شما وزن مناسبی دارید یا نه. و اگر با وزن مناسب خود فاصله دارید، آیا دچار چاقی یا لاغری هستید؟ و تا چه حد؟

   

  کنترل مقدار چربی و عضله بدن (Muscle – Fat Control)

  در این قسمت شما متوجه می شوید وزنی که باید به دست آورید (یا وزنی که باید کم کنید) باید چربی باشد یا عضله. به زبان ساده تر اگر میزان توده عضلانی و توده چربی شما در محدوده نرمال و کافی نباشد، این تست یک هشدار به شما می دهد که برای رسیدن به اندام سالم و ایده‌آل خود تلاش بیشتری کنید!

   

  نحوه عملکرد پالس‌ها و تاثیر آن روی بدن

  پس از قدم گذاشتن روی دستگاه، دستگاه به بدن شما پالس های الکترونیکی می‌فرستد و درصد چربی بدن را با توجه به جریان الکترونیکی تخمین می زند. چنین مقیاس هایی با کمک سنسورهای زیر پای شما که از مقاومت بیوالکتریک استفاده می کنند، کار می کنند. هنگامی که روی ترازو می روید ، جریان الکتریکی کمی از کف پا وارد بدن می شود و از طریق لگن شما عبور می کند و میزان مقاومت چربی بدن را اندازه گیری می کند.

  سپس، سنسورهای موجود، میزان مقاومت جریان را هنگام بازگشت از طریق پای دیگر شما اندازه می گیرند. به عنوان یک قانون کلی، مقاومت بیشتر در بدن به معنای درصد چربی بالاتر است. این به این دلیل است که چربی نسبت به ماهیچه آب کمتری دارد ، بنابراین چگال تر از عضله است و عبور جریان برای آن دشوارتر است.

   

  ترکیب بدنی ایده آل

  یک ترکیب بدنی سالم شامل نسبت کم چربی بدن و همچنین نسبت بالاتری از توده عضلانی است. مقداری چربی برای فعالیت طبیعی ارگان های بدن ضروری است، اما به طور کلی هرچه میزان چربی بدن کمتر باشد، بهتر است. داشتن توده عضلانی کافی برای سلامتی نیز لازم است، زیرا عضله به خودی خود کالری بیشتری می سوزاند؛ همچنین از برخی بیماری های مزمن مانند دیابت محافظت می کند، و از دردهای مفصلی و ستون فقرات پیشگیری می کند. غیر از این فواید، درصد عضلانی بالاتر اندام ایده آل تر و زیباتری به فرد هدیه می دهد.

   

  ترکیب بدنی ایده آل در آقایان

  درصد توده عضلانی: ۴۵%

  چربی ضروری: ۳%

  چربی ذخیره شده: ۱۲%

  استخوان‌ها: ۱۵%

  بقیه موارد: ۲۵%

   

  ترکیب بدنی ایده‌آل در بانوان

  درصد توده عضلانی: ۳۶%

  چربی ضروری: ۱۲%

  چربی ذخیره شده: ۱۵%

  استخوان ها: ۱۲%

  بقیه موارد: ۲۵%

   

   

  توضیح و ریپورت‌خوانی برگه آنالیز بدن

   

  نتیجه تست آنالیز بدن

  بخش اول: سنجش وضعیت کلی بدن (به ترتیب ستون)

  • حجم اب درون سلولی به پوند:  INTRA W (دوسوم اب و مایعات بدن داخل سلول است)
  • حجم اب خارج سلولی به پوند: EXTRA W (یک سوم اب و مایعات بدن خارج سلول است)
  • توده بدون چربی (همان عضله خشک) به پوند: DLM (مردان بطور متوسط ۳۲.۹ و زنان ۲۰.۹ کیلوگرم عضله دارند.)
  • توده چربی به پوند : BFM (در وضعیت قابل قبول مردان به 18تا 24 درصد و زنان 25تا31 درصد چربی بطور متوسط نیاز دارند)
  • حجم اب کلی بدن به پوند : TBW (که از مجموع اب درون سلولی و خارج سلولی تشکیل می‌شود و میزان کم آبی بدن یا وضعیت مناسب مایعات را نشان می‌دهد. در وضعیت نرمال ۵۶ درصد وزن بدن را مایعات تشکیل می‌دهد)
  • توده بدون چربی بدن به پوند : LBM
  • وزن کلی بدن به پوند: WEIGHT

   

  بخش دوم: آنالیز عضله و چربی بدن

  • بخش اول مربوط به وزن بدن کلی فرد که روی سه بخش با سه علامت کم و مناسب و زیاد روی نمودار مشخص شده که با توجه قرارگیری عدد وزن فرد روی نمودار می‌توان به مناسب بودن یا نبودن ان پی برد.
  • بخش دومم یا SMM که معرف مقدار وزن عضلات اسکلتی بدن به پوند است را نشان می‌دهد که عضلات اسکلتی همان عضلاتی است که ما آنها را به عضلات سینه‌ایی. بازو. شانه و زیربغل و چهارسر و… می‌شناسیم.
  • دربخش سوم یا BFM مقدار وزن توده چربی را به پوند بیان می‌کند.

  قسمت بعدی دراین بخش مربوط به آنالیز چاقی است.

  • ردیف اول بیانگر شاخص توده بدنی به نسبت قد است که با BMI آن را می‌توان معرفی کرد که عدد استاندارد در افرادی که فعالیت ورزشی ندارند را می‌توان بین ۱۸.۵ تا ۲۴.۹ بیان کرد ولی این شاخص در کسانی که ورزش‌های مقاومتی و بدنسازی انجام می‌دهند و دراین رشته‌ها سابقه ورزشی بالایی دارند، اصلا نباید ملاک اندازه گیری باشد و بررسی شود و این صرفا یک ملاک اندازه سلامتی برای افراد بدون فعالیت ورزشی است.
  • ردیف بعدی بیانگر درصد چربی است PBF که در زنان و مردان باید به صورت زیر باشد( زنان مقدار متوسط ۲۵ تا ۳۱ درصد و مردان ۱۸ تا ۲۵ درصد قابل قبول و نرمال است) اما اگر بدنبال داشتن سیکس پک و دیدن عضلات شکم خود هستید، باید درصد چربی را بین ۱۰ الی ۱۲ درصد کاهش بدید که این مقدار برای خانما ازنظر فیزیولوژیکی توصیه نمی شود، ولی هرکسی می‌تواند این وضعیت را تجربه کند و از داشتن آن نیز لذت ببرد.

   

  بخش سوم: تحلیل اندام‌ها باتوجه به مقدار عضله خشک به‌صورت وزن به پوند و درصدی

  • که ابتدا دست راست و سپس دست چپ و بعد تنه و سپس پای راست و بعد پای چپ را بررسی می‌کند.
  • از این بخش می‌توان به تناسب بین اندام ها بصورت موازی یا ضربدری استفاده کرد که بتوان مقدار عضلات و اندازه بین دست‌ها و پا را باهم مقایسه نمود و این برای کسانی که قدرت و تعادل برای اندام‌ها ضروری است از اهمیت ویژه ایی برخوردار است و حتی درصورت می‌تواند درصورت کم بودن به نسبت دست یا پای دیگر از آسیب بافت‌های نرم یا مفصلی یا اتروفی عضلانی در آن بخش نیز مطلع شد و برای برنامه‌ریزی تمرینی روی آن تمرکز بیشتری نمود.

   

  دو بخش آخر

  قسمت بعدی بیانگر میزان مجموع آب کلی بدن و آب برون سلولی است: TBW -ECW که دامنه متوسط برای افردا بین ۳۶۰ تا ۳۹۰ است. بخش پایانی نیز قسمت تاریخچه آنالیزهای شما رو نشان می‌دهد که بتوانید که در نمودار وزن و عضلات اسکلتی و درصد چربی و نهایت آب بدن بتوانید روند پیشرفت و کار خود را بررسی کنید تا بتوانید نتیجه گیری بهتری از برنامه‌ریزی‌های تغذیه‌ای و ورزشی خود کنید.

  در نمودار بالا سمت راست برگه می‌توان به مقدار تجمع چربی احشایی بدن را مشاهده نمود. بدن دارای دونوع اصلی چربی است یکی زیرپوستی و دیگر احشایی که مضرترین نوع آن است را می‌تواند به شما نشان دهد. خواندن و بررسی این بخش خیلی ساده است که ۱۰۰ وضعیت نرمال است و هرچه عدد کمتر و دورتر باشد، قطعا وضعیت سلامتی بهتری داریم.

  در ادامه هم می‌توانیم با کم کردن چربی  یا زیاد کردن  مقدارتوده عضله به تناسب اندام و سلامتی بهتری برسیم که علامت + نشانگر زیاد کردن توده عضله و علامت – نشانگر کاهش میزان توده چربی بدن است. بخش بعدی نیز بررسی چربی جز به جز اندام ها است. که هر عضو چقدر چربی درخود دارد این مقدار به وزن و پوند و درصد برایتان مشخص شده.

  بخش بعد میزان متابولیسم پایه BMR است که شما نیاز به دریافت ان دارید تا بتوانید علمکردهای اصلی خودرا داشته باشید. BMR مقدار فعالیت روزانه شما را درنظر نمی‌گیرد و شاید کالری مورد نیاز شما در روز بیشتر از این مقدار باشد.

   

  سخن پایانی

  در این مطلب از فیتامین درباره آنالیز بدن و راه‌های سنجش آن با استفاده از فرمول و دستگاه آنالیزور پرداختیم. سنجش بدن کمک بزرگی به آگاهی شما نسبت به وضعیت تناسب اندام و سلامتی بدنتان می‌کند. با داشتن نتیجه آنالیز بدن، طراحی برنامه ورزشی شما بسیار دقیق‌تر انجام می‌گیرد.

   

  منابع: healthline  feelpeak

  لطفا به این مطلب امتیاز دهید
  Sending
  User Review
  5 (3 votes)
  این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  ×