بدون نظر
انتخاب مربی بدنسازی شخصی

چیزهایی که باید در انتخاب مربی بدنسازی بدانید!

تعداد بازدید

1307

زمان مطالعه

7 دقیقه

آخرین به روز رسانی

۲۳ آبان ۱۴۰۱
فهرست مطالب

  چرا انتخاب مربی بدنسازی، مسئله مهمی است؟ حالا که شما قصد ورزش کردن و شروع ورزش بدنسازی را دارید و می‌خواهید وقت و هزینه ای را صرف تمرین‌تان کنید، باید یک همراه و مرشد کاربلد و مناسب داشته باشید تا بهترین و بیشترین نتیجه را از ورزش‌تان بگیرید.

  مربی غیرحرفه‌ای و غیرمسئول می‌تواند باعث دلزدگی شما از تمرین و یا حتی آسیب دیدن شما شود. بنابراین برای انتخاب مربی بدنسازی حتما این مطلب را بادقت بخوانید و در انتخاب مربی ورزشی‌تان آن‌ها را لحاظ کنید!

  ویژگی‌های یک مربی خوب ورزشی

  مربی‌ ورزش نقش بسیار مهمی در موفقیت ورزشی شما دارد. مربی روی شاگردش هم از نظر حرفه‌ای و هم از نظر روانی تاثیرگذار است و می‌تواند او را بسیار خوب یا بسیار نامناسب جلو ببرد. اما چطور یک مربی خوب پیدا کنیم و در انتخاب مربی بدنسازی باید به چه چیزهایی توجه کنیم؟

  در انتخاب مربی ورزشی، بهتر است که چک لیست زیر را مرور کنید و مربی خود را ارزیابی کنید. اگر مربی شخصی شما هر یک از موارد موجود در لیست را ندارد، پیشنهاد می‌کنیم که به دنبال یک مربی دیگر بگردید!

  ۱. تحصیلات و گواهینامه مربی‌گری داشته باشد!

  باید بررسی کنید که آیا مربی شما مدرک مربی‌گری و اجازه برای این کار دارد یا خیر. اما مدارک و گواهینامه‌های زیادی برای مربیان ورزشی وجود دارد، بنابراین این همه ماجرا نیست.

  فقط به این دلیل که یک مربی دارای تحصیلات تربیت بدنی است، لزوماً به این معنی نیست که مربی خوب و مناسبی است، اما به‌ هر حال این موضوع در انتخاب مربی بدنسازی و ورزشی، بسیار مهم است و هرکس که کار مربی‌گری را بدون اجازه رسمی و دوره‌های گذرانده شده لازم، انجام می‌دهد را به طور کل از لیست خود حذف کنید.

  در ایران افرادی اجازه کار مربی‌گری دارند که مدرک رسمی مربی‌گری (حداقل درجه سه) از فدراسیون ورزشی مربوطه را گرفته باشند. حتی می‌توانید از مربی خود بپرسید که چگونه از طریق کلاس‌ها، کارگاه‌های آموزشی، ورکشاپ و دوره‌ها خود را آپدیت نگه می‌دارد و کدام‌ یک از آن‌ها را شرکت می‌کند؟

  به یاد داشته باشید که داشتن مدرک و گواهینامه لزوماً به معنای یک مربی ماهر بودن، نیست. مربی‌گری ورزشی عالی به همان اندازه که یک هنر است، یک علم نیز است و مربی شما باید بتواند بهترین و مناسب‌ترین تمرین‌ها را در برنامه شما بگنجاند.

  ۲. در دسترس و پاسخگو باشد!

  بعد از انتخاب مربی بدنسازی، سعی کنید با او صحبت نسبتاً گسترده‌ای در مورد اهداف، تاریخچه ورزشی و سبک زندگی خود داشته باشید.

  مربی به شما برنامه ورزشی می‌دهد. هر جلسه (یا هر هفته) مربی وضعیت و پیشرفت شما را اندازه‌گیری می‌کند تا مطمئن شود شما در انجام برنامه‌تان، خوب پیش می‌روید و سوال یا مشکلی برایتان پیش نیامده است.

  مربی شما باید ساعات مشخصی در دسترس باشد تا پرسش‌های شما را پاسخ دهد و بتوانید با او مشورت داشته باشید. یک مربی خوب کسی است که به صحبت‌های شاگردش گوش می‌دهد و حتی اگر لازم است تغییراتی در برنامه ایجاد می‌کند.

  مربیان فیتامین علاوه بر داشتن تخصص و مهارت، بعد از طراحی برنامه برای شما، همیشه دردسترس هستند و شما می‌توانید سوالات خود را با آن‌ها در میان بگذارید. کارشناسان فیتامین با با کمال میل شما را راهنمایی خواهند کرد.

  مربی ورزشی فیتامین

  ۳. همدل و صبور باشد!

  یک مربی کاربلد، به راحتی متوجه می‌شود که شاگردش تحت فشار «بیش از حد» هست یا نه؛ به خصوص اگر تازه کار باشد. مربی خوب، کسی است که شما را درک کند و احساس خستگی یا درد ناشی از شدت تمرین شما را به رسمیت بشناسد. یک مربی همدل، شما را مضطرب و ناامید نمی‌کند باعث دلگرمی و افزایش انگیزه ورزشی شما خواهد شد.

  با همدلی، صبر می‌آید. گاهی اوقات ممکن است یک روز یا حتی یک هفته شاگرد عملکرد خوبی نداشته باشد، در چنین شرایطی وظیفه مربی صبر و حمایت است. همان‌طور که گفتیم یک باند روانی بین مربی و ورزشکار شکل بگیرد که باعث شود، ورزشکار بتواند انرژی و تحمل کافی برای فشار و سختی ورزش را پیدا کند. نیمی از این داستان تحمل و انگیزه، بر عهده مربی است.

  ۴. با شاگرد خود ارتباط موثر داشته باشد!

  یکی از معیارهای مهم در انتخاب مربی بدنسازی و ورزشی این است که او بتواند دانش خود را به طور موثر به شما منتقل کند. اگر مربی نتواند مطالب و نکته‌های خود را به شما انتقال دهد، سواد و دانش او چه فایده‌ای دارد؟

  چطور یک مربی بدنسازی خوب انتخاب کنم؟ | معیارهای انتخاب مربی بدنسازی

  پیش از انتخاب مربی بدنسازی، چند مورد بسیار مهم را بررسی کنید. سپس می‌توانید مربی خود را با خیال راحت برگزینید.

  1. تجربه و مدارک ویژه مربیگری بدنسازی و ورزشی داشته باشد.
  2. به نتایج و موفقیت‌های ورزشی مربی توجه کنید.
  3. سطح ورزشی فعلی خود و اهداف‌تان از بدنسازی را تعیین کنید.
  4. به نوع ارتباطی که مربی با ورزشکار دارد، توجه کنید و سپس ببینید ارتباطی که مدنظر شماست، به چه صورت است.
  5. رویکرد مربی به امر تغذیه چگونه است و خواسته شما در این مورد چیست؟ (گاهی اوقات مربی بدنسازی، برنامه غذایی هم ارائه می‌دهد و می‌توانید تخصصی با او در این باره صحبت کنید.)
  6. مربی از شما چه انتظاری دارد؟
  7. چقدر می‌خواهید برای ورزش‌تان هزینه کنید؟

  تمام موارد گفته شده را ابتدا برای خود مشخص کنید و سپس دنبال یک مربی مناسب بگردید. گاهی اوقات یک مربی عالی و موفق است؛ اما ممکن است تجربه کار با او برای شما مثبت نباشد؛ چراکه شما سراغ مربی اشتباهی برای اهداف و انتظارات خود رفته‌اید.

  چگونه یک مربی آنلاین انتخاب کنم؟

  کار کردن با یک مربی آنلاین می‌تواند هم سخت‌ و هم از لحاظی ساده‌تر باشد. قبل از اینکه با یک مربی شروع به کار کنید، رزومه و سابقه او را بررسی کنید. معمولا مربیان آنلاین در وبسایت شخصی خود خلاصه‌ای از تحصیلات و آموزش‌هایی که دیده‌اند را قرار می‌دهند و شما با چند کلیک ساده می‌توانید مشخصات آن‌ها را ببینید.

  پس از اینکه برای شما محرز شد این مربی، یک مربی رسمی و واجد شرایط است؛ نمونه تمرینات و برنامه‌های او را نگاه کنید. خوشبختانه مربیان آنلاین همیشه یک یا چند جلسه نمونه تمرینی در وبسایت شخصی خود بارگذاری کرده اند که همه بتوانند با نحوه کار او آشنا شوند. با دقت نمونه تمرینات و حتی مقاله‌های آنان را مشاهده کنید. آیا او را حرفه‌ای می‌دانید؟ یا ممکن است به سادگی متوجه خطا و اشتباه در آموزش‌های‌شان شوید؟

  برای مثال فیتامین دارای سایت مشخص و معتبری است که به صورت مرتب مقاله‌های ورزشی و علمی را در آن منتشر می‌کند. همچنین دارای یک اپ ورزشی است که از طریق آن کاربران با مربیان در ارتباط هستند و برنامه ورزشی خود را دریافت می‌کنند. کاربران با استفاده از اپلیکیشن فیتامین می‌توانند سوالات و ابهامات خود را از کارشناسان فیتامین بپرسند و نحوه صحیح همه حرکات را در اپ ببنید و آن‌ها را به خوبی یاد بگیرند.

  بخش پشتیبانی فیتامین را مجموعه‌ای از مربیان حرفه‌ای تشکیل داده‌اند. آن‌ها روزانه، حتی در روزهای تعطیل، آماده پاسخگویی به نیاز و پرسش‌های مخاطبان هستند.

  میخوای بدون باشگاه رفتن تو خونه با مربی ورزش کنی؟
  میخوای بدون باشگاه رفتن تو خونه با مربی ورزش کنی؟
  با برنامه ورزشی آنلاین فیتامین زیر نظر مربی ورزش کن.
  دریافت برنامه

  نکته دیگر که می تواند به شما در انتخاب مربی بدنسازی به صورت انلاین کمک کند، بررسی نظرات شاگردان و کاربران است، همیشه بخش کامنت‌ها به شما ایده‌های خوبی درباره اخلاق و نوع ارتباط مربی و شاگرد می‌دهد. اگر یک مربی، بی مسئولیت، غیر حرفه‌ای و بداخلاق باشد، با خواندن کامنت‌ها متوجه این موضوع خواهید شد!

  همانطور که گفتیم در ابتدا باید اهداف و انتظارات خود را مشخص کنید. آیا مربی شما می تواند شما را به اهدافی که در نظر دارید برساند و با مشورت دادن، مسیر را نشان‌تان دهد؟ آیا می‌تواند ساعات مشخصی برای پاسخگویی به سوالاتتان در دسترس باشد؟ آیا می تواند با ویدیوهای آموزشی، نحوه صحیح انجام تمرینات را به شما آموزش دهد و اشتباهات شما را برطرف کند؟

  ممکن است یک مربی روش کاری خاصی داشته باشد که مدنظر شما نیست؛ و این حق هردوی شماست که وارد یک ارتباط کاری فرسایشی نشوید.

  نکاتی که قبل از انتخاب مربی بدنسازی باید بدانیم؟

  هنگام انتخاب مربی بدنسازی، به این ۷ نکته بسیار مهم دقت کنید. اگر مربی موردنظر یکی از این ویژگی ها را داشت، او را از لیست مربیان انتخابی خود خارج کنید!

  مدرک مربیگیری ندارد

  تحصیلات بسیار مهم است و داشتن گواهینامه‌های رسمی برای یک مربی شخصی ضروری است. اگر مربی مورد نظر شما هیچ کدام را ندارد، بدون توجه به تجربه‌ای که دارد، فکر کار کردن با او را فراموش کنید.

  انتخاب مربی ورزشی

  بدون ارزیابی برای‌تان برنامه می‌نویسد

  اگر یک مربی بدون اینکه قد و وزن و ویژگی‌هایتان، سابقه ورزشی و سلامتی و اهداف شما را بررسی کرده باشد، به شما برنامه می‌دهد، او را رها کنید.

  چنین افرادی خیلی اوقات، برنامه‌های آماده و کپی شده به شما می فروشند. مربی نباید بدون اینکه ارزیابی دقیقی از سطح فعلی تناسب اندام و خواسته‌های شما داشته باشد، اقدام به نوشتن برنامه ورزشی برای شما کند.

  برنامه غیر معقول طراحی می‌کند

  گاهی اوقات، حتی اگر یک مربی برنامه خوبی هم نوشته باشد اما ممکن است که برای شما نامناسب باشد. در این صورت باید مربی خود را عوض کنید. برنامه ورزشی نباید از توانایی‌های فعلی شما فراتر رود، به گونه‌ای که اجرای صحیح آن برای شما غیرممکن باشد. این موضوع معمولا به نکته قبلی برمی‌گردد که مربی با ارزیابی ضعیف شروع به برنامه دادن کرده است.

  در کار پزشک، متخصص تغذیه یا داروساز دخالت می‌کند

  اگر آسیب دیدگی یا هر نوع شرایط پزشکی دارید، فقط پزشک شماست که حق تجویز و تشخیص دارد؛ نه مربی ورزشی. برنامه غذایی و رژیم نوشتن فقط توسط متخصص تغذیه باید انجام شود و توصیه به تزریق دارو و مکمل هم از پزشک برمی‌آید؛ نه شخص دیگری.

  مربیان ممکن است توصیه های گسترده یا کلی ارائه دهند، اما اجازه دخالت بیشتر در این امور را ندارند، مگر اینکه گواهینامه لازم را داشته باشند که به آنها امکان ارائه توصیه‌های خاص را می‌دهد، در غیر این صورت باید از انجام این کار خودداری کنند.

  سخن پایانی

  مربی نقش زیادی در موفقیت بیشتر و عملکرد بهتر ورزشکار دارد؛ بنابراین باید در انتخاب مربی بدنسازی و ورزشی نهایت دقت را داشت. ابتدا شرایط خود و انتظاراتی که از مربی‌تان دارید را مشخص کنید و سپس طبق مواردی که در این مطلب گفتیم، مربی را ارزیابی و سپس او را انتخاب کنید.

  ما در این مطلب به طور کامل به موضوع انتخاب مربی بدنسازی پرداختیم و تمام ویژگی‌هایی که باید یک مربی ورزشی داشته باشد را برشمردیم.

  منابع: barbendmaximumfitnessvacaville

  لطفا به این مطلب امتیاز دهید
  5/5 - (4 امتیاز)
  این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  ×
  app-presentation