16 نظر
پیلاتس چیست

ورزش پیلاتس چیست و برای چه افرادی مناسب است؟

تعداد بازدید

2659

زمان مطالعه

10 دقیقه
فهرست مطالب

  پیلاتس چیست ؟ ورزش پیلاتس در اوایل قرن بیستم توسط جوزف پیلاتس در آلمان طراحی و تولید شد. این ورزش در سال 2005 در آلمان، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا رونق گرفت. روشی که جوزف پیلاتس ابداع کرد با روش‌های سنتی مثل «ورزش‌ها و تمرینات اصلاحی» یا «ژیمناستیک طبی» که توسط پهر هنریک لینگ مورد توجه قرار گرفته بودند، در ارتباط بود. در این مطلب از فیتامین با ورزش پیلاتس بیشتر آشنا شوید.

   

  پیلاتس چیست ؟

  پیلاتس یک ورزش با خاصیت درگیر کردن، جسم و ذهن است. این ورزش در  تقویت میان تنه در بدن بسیار مؤثر است. تمرینات ورزش پیلاتس در بهبود آمادگی جسمانی کلی بدن و کنترل ذهن نیز تأثیر بسزایی دارد. پیلاتس مانند یوگا بر تعادل و انعطاف پذیری تمرکز دارد. در این ورزش احتمال آسیب دیدگی بسیار کمتر از سایر ورزش های شدید است.

  پیلاتس همچنین بسیار بر ارتباط ذهن و بدن تاکید دارد. در حالی که شما باید تمرینات جسمی مختلفی انجام دهید، ذهن شما باید به طور مداوم از تنفس صحیح و نحوه هماهنگی حرکات بدن آگاه باشد.

   

  پیلاتس

   

  فواید انجام ورزش پیلاتس

  ورزش پیلاتس مانند هر ورزشی تاثیرات مثبتی بر بدن می گذارد که در ادامه بررسی می کنیم:

  ۱. افزایش قدرت هسته بدن

  پیلاتس چیست ؟ این ورزش با شدت تمزکز روی میان تنه بدن است. میان تنه بخش مرکزی بدن است که قدرتمندی جسم از آن نشأت می گیرد. هسته بدن (کُر core) عضلات اطراف تنه، شامل عضلات شکمی (راست شکمی، مورب شکمی و زیر شکم)، عضلات پشت (عضلات فیله کمر، راست کننده ستون فقرات، و دیگر عضلات پشتی) و عضلات دیگری مثل گروه عضلانی سرینی و یا کف لگن است که در صورت تقویت و انعطاف پذیری، بدن را پشتیبانی و تثبیت می کند.

  تمریناتش این عضلات را درگیر کرده و قدرت و عملکرد هسته را بهبود می بخشد. قدرت بالا در میان تنه بدن یک عامل کلیدی برای کاهش کمر درد، کاهش مشکلات ستون فقرات و یا دردهای پا و مفصل ران و کاهش اختلالات عملکرد کف لگن است. میان تنه بدن آنقدر مهم است که به آن نیروگاه بدن گفته می شود.

   

  ۲. بهبود حالت ایستایی بدن

  احتمالا همه وقتی دانش آموز بودیم این جمله “قوز نکن” را شنیده‌ایم. در بزرگسالی دیگر کسی به ما نمی‌گوید قوز نکن به جز یک دوست مهربان به اسم پیلاتس. وضعیت ایستایی بدن یک عامل خیلی مهم در عدم تعادل کلی بدن، درد در شانه‌ها، کمر، گردن و یا ایجاد وضعیت های دردناک حین خوابیدن و نشستن است.

  شاید بی ربط به نظر برسد ولی گاهی اوقات حتی سردردهای ما به همین وضعیت ایستایی غلط ما مربوط است. خوشبختانه ورزش پیلاتس روی ترازبندیِ بدن، دامنه حرکتی ایده آل در مفاصل و تعادل تمام عضلات تمرکز دارد. در این ورزش با تقویت عضلات عمقی بدن بهبود آگاهانه وضعیت کلی بدن صورت می گیرد. برای اصلاح این فرم بدنتان می‌توانید پیلاتس در خانه را شروع کنید.

   

  ۳. کاهش کمر درد

  تمرینات ورزش پیلاتس عضلات عمقی شکم، فیله کمر و کف لگن را منقبض و آزاد می کند. توانایی تمرین دادن به عضلات عمقی نشانه قدرت این ورزش است. این عضلات مانند ستون های ساختمان برای بلند کردن اجسام و حمایت از اندام‌ها در پشت بدن فعالیت می کنند.

   

  ۴. از آسیب دیدگی و صدمات جلوگیری می کند

  حال که به جواب پیلاتس چیست رسیدیم لازم است بدانیم این ورزش آسیبی هم دارد یا خیر؟ تعادل را در عضلات برقرار کرده و آن ها را نه خیلی سفت و نه خیلی شُل می کند. پس بدن در معرض آسیب های کمتری قرار می گیرد. تمرکز این ورزش بر ایجاد قدرت پویا در بدن است. به این معنی که شما قادر هستید در حین حرکت از مفاصل خود پشتیبانی و حمایت کنید. تحقیقات نشان می دهد ورزشکاران این رشته ورزشی به مقدار خیلی خیلی کمتر دچار آسیب دیدگی و صدمات ورزشی می شوند.

   

  ۵. باعث افزایش آگاهی بدن می شود

  ورزش پیلاتس یک تمرین ذهنی و جسمی است که باعث افزایش آگاهی از بدن می شود. توجه به درون و تواناییِ تمرکز روی احساسات در بدن باعث افزایش آگاهی شما از احساسات مختلف مثل حس راحتی یا حس درد و آگاهی بیشتر از محیط اطراف می شود.

  با افزایش قدرت ذهنی، بدن قادر است بهتر به محرک های محیطی یا درونی پاسخ دهد که همین امر از آسیب دیدگی و زمین خوردن جلوگیری می‌کند. آگاهی از بدن از پرخوری شما جلوگیری می کند. در این صورت با سیگنال های گرسنگی بدن هماهنگی بیشتری ایجاد می کند.

   

  ۶. باعث افزایش انرژی می‌شود

  این ورزش با تمرکز بر تنفس آگاهانه، ظرفیت قلبی ـ تنفسی شما را بهبود می بخشد. از این رو تنفس صحیح و آگاهانه باعث تحریک هورمون های شادی آور و بهبود جریان خون و اکسیژن می شود. واقعا همه این موارد را برای شما به ارمغان می‌آورد و از آن جا که یک ورزش شدتی یا سنگین نیست، پس به ندرت احساس خستگی می کنید. در عوض به شما انرژی و نشاط می بخشد.

   

  ۷. استرس را کاهش می دهد

  توانایی آگاهی از بدن، تمرکز روی تمرینات تعادلی و تنفس صحیح و عمقی در ورزش پیلاتس باعث تخلیه (کاهش) تنش و فشار عصبی است. با انجام فقط 30 دقیقه تمرین فشارهای عصبی و مقدار کورتیزول کاهش یافته و در نتیجه آرامش به دست می آید.

   

  ۸. بهبود کیفیت خواب

  مطالعات نشان می دهد که پیلاتس به خواب بهتر و با کیفیت تر به خصوص در سنین زیر 40 سال منجر می شود. از این رو این ورزش برای افرادی با مشکلِ راه رفتن در خواب نیز مفید است.

  ۹. بهبود انعطاف پذیری بدن و دامنه حرکتی

  پیلاتس چیست ابتدا اجازه دهید تفاوت بین انعطاف پذیری و دامنه حرکتی را بیان کنیم. انعطاف پذیری میزان کشش غیر فعال در عضله است. اما دامنه حرکتی به میزان حرکت و چرخش در مفصل بستگی داشته و نیاز به انعطاف پذیری دارد.

  دامنه حرکتی و انعطاف پذیری بدن چیزی نیست که به تنهایی و با حرکات کششی حاصل شود. شما به تمرینات هدفمند قدرت و تعادلی نیاز دارید. تمرینات پیلاتس با حرکات ساده و سبک بین تمرینات قدرتی و تعادلی، از شما یک انسان منعطف و قوی می‌سازد. تمرینات ورزش پیلاتس فقط کششی یا قدرتی نیستند، بلکه ترکیبی از این دو تمرین است که باعث افزایش انعطاف پذیری و تعادل جسم و ذهن می شود.

   

  ۱۰. بهبود تعادل بدن

  بیشتر فعالیت‌های روزمره تعادل بدنی را در سنین مختلف می طلبد. فقط برای فعالیت های روزمره به تعادل نیاز نیست، بلکه اگر بخواهیم در روزهای سخت زندگی استقامت و قدرت داشته باشیم به تعادل نیاز داریم.

  ورزش پیلاتس نه تنها از طریق تقویت هسته بدن، بلکه به دلیل تمرکز روی ترازبندی و تمرینات کل بدن، تعادل و راه رفتن تراز شده را بهبود می بخشد. تعادل بدن را باید جدی بگیرید چرا که عوارض تراز نبودن بدن بسیار گران و دردناک است. آسیب وارد شدن به لگن، شانه ها، ستون فقرات، عدم توزیع مساوی وزن روی پاها و زانو و مفاصل از جمله آسیب های عدم تعادل بدن است.

   

  پیلاتس و لاغری

   

  ۱۱. تقویت سیستم ایمنی بدن

  تحقیقات نشان می‌دهد ورزش پیلاتس در تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن به ویژه در افراد مُسن مؤثر است. اما فواید بی شمار این ورزش فقط برای افراد مسن نیست بلکه تمام افراد را شامل می شود. همچنین در بدن تأثیرات مختلفی دارد، از جمله: بهبود گردش خون، تقویت سلامت قلب و عروق، سلامت فیزیکی، بالا رفتن تمرکز و آرامش تقویت سیستم ایمنی بدن.

   

  ۱۲. باعث تقویت استخوان‌ها می شود

  امروزه سبک زندگی به سوی کم تحرکی پیش رفته و برای سلامت و تراکم استخوان بسیار مضر است. از طرفی تراکم بالای استخوان از پوکی استخوان و آرتروز جلوگیری کرده و در تمام سنین حتی جوانان اهمیت دارد.

  پس پیلاتس در افزایش کیفیت زندگی، تسکین درد و افزایش تراکم استخوانی نیز موثر است.

   

  ۱۳. روحیه بهتر و آرام تر

  هر رشته ورزشی یک جادوی شادی بخش برای ما انسان ها است. چرا که با افزایش تحرک و فعالیت بدنی، هورمون‌های شادی آور ترشح می‌شوند. اما با بررسی تحقیقات انجام شده روی خلق و خویِ افراد پس از 8 دوره پیلاتس، مشخص شد: اضطراب، خستگی، افسردگی در فرد کاهش پیدا کرده و در نتیجه افکار منفی از ذهنش دور شد.

   

  ۱۴. برطرف کردن علائم قاعدگی

  وضعیت افسردگی پیش از عادت ماهانه (پی ام اس) به دوره های چند روزه همراه با درد و ناخوشی در بانوان گفته می شود. گاهی اوقات این دردها بسیار زیاد و ناتوان کننده می‌شود تا حدی که زندگی روزمره فرد را با اختلال مواجه می‌کند. تحقیقات نشان داده است که این ورزش می‌‌‌تواند تا حد زیادی به افسردگی پیش از عادت ماهانه کمک کند. کاهش دردهای جسمانی، برطرف کردن افسردگی و احساس خشم و غم و کمک به خواب بهتر از فواید این ورزش برای بانوان است.

   

   

   

  مضرات پیلاتس برای بدن

  با وجود زیاد بودنِ مزایای این ورزش، اما نباید تصور کنیم که بهترین ورزش است و می توان آن را جایگزین دیگر رشته های ورزشی کرد.

  -پیلاتس، تمرینات کاردیو را شامل نمی‌شود. این موضوع یک نکته منفی برای پیلاتس نیست، بلکه نشان دهنده عدم کمال ورزش پیلاتس برای تناسب اندام است. بالطبع کلاس پیلاتس پر انرژی نیست. پس مثل کلاس های رقص یا ایروبیک در خانه هیجان انگیز نیست.

  ـپیلاتس با این که یک تمرین قدرتی است، اما به پای تمرین با وزنه نخواهد رسید. پس انجام تمرینات قدرتی با وزن بدن یا با کِش نمی تواند به طور کامل جایگزین تمرین با وزنه شود. پس اگر به دنبال عضله سازی حرفه‌ای و پیشرفته هستید، نمی توانید با پیلاتس پیشرفت کنید.

  نکته مهم: تمرینات پیلاتس اگر اشتباه انجام شود، با خطر و درد همراه است.

  ـ ممکن است تمرینات این ورزش برای افراد تازه کار با قدرت بدنی کم، سخت و خطرناک باشد. چرا که شخص تازه کار به یکباره فشار زیادی به خود وارد کرده و دچار آسیب دیدگی و عوارض پیلاتس می‌شود. چاره این است که تمرینات را مناسب با سطح خود انجام داده و عجله نکنید.

  اگر شما از هر نوع آسیب دیدگی ستون فقرات یا مفصلی رنج می برید، لازم است حتما پیش از آغاز تمرین به مربی خود اطلاع دهید.

   

  فواید پیلاتس برای افراد مختلف

  ـ ورزش پیلاتس سخت و پیچیده نیست. حال که می‌دانید پیلاتس چیست باید بگوییم که این ورزش حداقل در دوره مقدماتی برای همه افراد مناسب است. چرا که دامنه حرکتی و قدرت بدنی را به چالش کشیده و علاوه بر آن فواید فیزیکی و جسمانی را برای تمرکز و روحیه افراد ممکن می کند.

  ـ پیلاتس به افراد مختلفی توصیه می شود، از جمله: افراد پر مشغله، افراد با استرس بالا، افرادی با آسیب دیدگی های ورزشی، زنان پس از زایمان (تقویت عضلات)، افراد مسن، افراد غیر ورزشکار، دانش آموزانی با ذهن ناآرام و…

  ـ ورزشکاران پیلاتس یک تیم متنوع و شگفت انگیز هستند که روی قدرت جسمی و ذهنی خود کار می‌کنند. همه افراد می توانند از پیلاتس بهره ببرند، از جمله: افرادی با آسیب‌ها و جراحی‌ها، زمان بارداری، هنگام درد، سنِ پیری یا جوانی، ضعف یا قوت، زن یا مرد همه می‌توانند از پس موانع برآیند و پیلاتس را تبدیل به سبک زندگی خود کنند.

  بنابراین دفعه بعد که دوست خود را با هیجان تشویق می‌کنید تا پیلاتس را امتحان کند، اگر طبق افکارشان پیلاتس برایشان مناسب نیست. پس با صدای بلند و با افتخار بگویید: “پیلاتس برای همه مناسب است و همه به پیلاتس نیاز دارند”.

   

  تجهیزات مورد نیاز پیلاتس

  پیلاتس ورزشی نیست که خرج‌ زیادی روی دست بگذارد. از این رو تجهیزات مختلفی برای پیلاتس استفاده می‌شود و ما 5 وسیله اصلی را برای شما لیست می‌کنیم، اما به یاد داشته باشید هیچ کدام ضروری نیست. حتی اگر یکی را هم نداشتید، بازهم می توانید تمرینات پیلاتس را شروع کرده و حرفه‌ای شوید.

   

  زیرانداز پیلاتس یا مت

  داشتن متِ پیلاتس یک ایده خوب است. از آن جا که در تمرینات پیلاتس پیش می‌آید که روی زمین دراز بکشید، پس بهتر است برای حفظ بهداشت، مت ورزشی داشته باشید. در باشگاه یا خانه برای رعایت بهداشت، پیشگیری از آسیب ها و داشتن حسِ تمرین، مت لازم است.

   

  کش پیلاتس

  کش های پیلاتس در تمرینات بسیار مؤثر است. پس می توانید برای بالا بردن مقاومت و نیرو در حین تمرین از کش های پیلاتس(در انواع مختلف) استفاده کنید. کش پیلاتس، کشی بلند با دو متر طول و جنس لاتکس در ضخامت های مختلف است. هر شخص با توجه به سطح ورزشی خود کش را انتخاب می کند.

   

  کش پیلاتس

   

  حلقه و توپ پیلاتس

  حلقه پیلاتس که به آن «حلقه جادوی» هم گفته می‌شود، یک وسیله برای چالشی‌تر کردن تمرینات پیلاتس است. به جز حلقه از توپ های کوچک هم در پیلاتس استفاده می شود. این وسایل برای تقویت و تعادل در تمرین مفید هستند.

   

  فوم رولر

  فوم رولر ابزار دیگری در پیلاتس است که برای گرم کردن بدن یا ماساژ عضلات مناسب است. فواید توانبخشی، تمرینات قدرتی و تمرینات تعادلی از فواید دیگر فوم رولر است.

   

  بطری آب

  شاید از خود با تعجب بپرسید، بطری آب؟ بله، بطری آب شاید به طور مستقیم به پیلاتس ربطی نداشته باشد اما قطعا برای هر شخصی لازم است.

  با داشتن بطری آب در کنارتان، شما به نوشیدن بیشتر آب تشویق می‌شوید. غیر از این، در باشگاه از بطری مخصوص خود استفاده می کنید و طبیعت با بطری های یکبار مصرف آب آسیب نمی بیند.

   

  تفاوت ورزش پیلاتس و یوگا

  در یوگا و پیلاتس دو نقطه اشتراک وجود دارد، از جمله: تمرکز روی ترکیب ذهن و روح، استفاده از تکنیک یکسان. اما تفاوت هایی نیز در این دو ورزش مشاهده می شود.

  ـ اصول اولیه، مدل تنفسی و سبک حرکتی یوگا و پیلاتس متفاوت است. البته در چند حرکت نیز مشترکند. (با یوگا فول انرژی شوید)

  ـ در ورزش پیلاتس برعکس یوگا، تمرینات فراتر از حرکت روی تشک است. از این رو می‌توان از چندین وسیله مانند: حوله، کمان (barrel) و کادیلاک (Cadillac) استفاده کرد.

   

   

   

  وسایل مورد نیاز برای شروع تمرینات پیلاتس

  جوزف پیلاتس هنگام خلق پیلاتس، وسایل ورزشی خاصی را برای چالشی‌ شدنِ تمرینات معرفی کرد. قابلیت دراز کش بودن پیلاتس با این وسایل تقویت می شود.  اما نکته اینجاست که هیچ دلیلی برای خرید وسایل وجود ندارد؛ شما می‌توانید از وسایل موجود در باشگاه استفاده کنید.

   

  تمرینات ورزش پیلاتس آسان است؟

  اگر در حین انجام تمرینات پیلاتس احساس راحتی کردید، پس اصول اولیه آن را درست انجام نداده اید. اصول اولیه پیلاتس شامل: کنترل، مرکزیت و تمرکز است. اگر این اصول را چاشنی تمرین نکنید، تمرینات پیلاتس بی‌ نهایت ساده خواهد بود.

  پس بدانید پیلاتس یک ورزش چالشی حتی برای ورزشکاران حرفه ای است. زیرا این تمرینات عضلات هسته بدن را درگیر کرده و مهم‌ترین مسئله در این ورزش چگونگی انجام حرکات است. به‌ همین دلیل باید در انتخاب مربی پیلاتس نهایت دقت را داشته باشید. نات پیلاتس حتی برای افراد ورزشکار هم دشوار است.

  دیگر رشته‌های ورزشی به‌ خوبیِ این ورزش توانایی درگیر کردنِ عضلات هسته بدن را ندارند. یکی از ویژگی‌های خوب ورزش پیلاتس، انطباق ‌پذیری آن با شرایط و آمادگی بدنی هر فرد است. بدین منظور با کارشناسان حرفه ای فیتامین مشورت کنید.

   

  پیلاتس نیاز به انعطاف‌پذیری بالایی دارد؟

  این موضوع شایعه‌ای بیش نیست؛ زیرا یکی از فواید ورزش پیلاتس، انعطاف‌پذیری بیشتر برای ورزشکار است. پس لازم نیست در همان ابتدا، بدن منعطفی داشته باشید. با انجام تمرینات پیلاتس و پیشرفت بیشتر در این رشته ورزشی،  انعطاف‌پذیری و محدوده حرکتی‌ در بدن بیشتر خواهد شد.

  اگر دوست دارید انعطاف پذیری بدن خود را افزایش دهید پیشنهاد می‌کنیم حتما مطلب جامع فیتامین انعطاف پذیری بدن را با این تمرینات حرفه‌ای بالا ببرید را مطالعه کنید.

   

  پیلاتس فقط مخصوص افراد خوش استایل است؟

  پیلاتس فقط برای خوش استایل ها نیست. این ورزش طیف وسیعی از افراد را در بر می‌گیرد. خوشبختانه این ورزش برای افراد نوجوان، جوان یا میان‌سال مناسب بوده و هیچ محدودیت سنی خاصی ندارد.

  همچنین برای افراد مبتلا به پوکی استخوان، مشکلات مفصلی و کمر نیز مفید و اثربخش است. می‌توانید مطابق با هر شرایطی، تمرینات را آسان یا سخت‌ کنید. خب حالا که پاسخ همه سؤالات را گرفتید و با کارایی این رشته آشنا شدید. پس وقتش رسیده شما را روی تشک پیلاتس ببینیم.

   

  سخن پایانی

  در این مطلب سعی کردیم تا به سوال پیلاتس چیست پاسخ دهیم. تمرینات ورزش پیلاتس برای افراد مختلف در سنین متفاوت است. این ورزش قدرت خارق العاده ای در تقویت جسم و ذهن دارد. انعطاف پذیری بدن یکی از دستاوردهای این ورزش است. با تمام این اوصاف این ورزش به تنهایی نمی تواند پاسخگو باشد. بنابراین اگر دنبال بدنی عضلانی هستید، بهتر است از تمرینات دیگر برای افزایش توده عضلانی کمک بگیرید.

   

  منبع: sparkpeople

  لطفا به این مطلب امتیاز دهید
  این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  فائزه ۲۷ دی ۱۳۹۹

  سلاااام...من قصد دارم ورزش پیلاتس رو شروع کنم سایت شما کمک خوبی به من کرد تشکرررر♥

  کارشناس فیتامین ۲۷ دی ۱۳۹۹

  درود بر شما دوست عزیز ? تشکر از همراهی و ثبت نظرتون

  زاهد ۰۱ دی ۱۳۹۹

  دستتون درد نکنه من از روزی که با سایت شما آشنا شده ام هر روز ورزش میکنم ولذا می برم

  کارشناس فیتامین ۰۱ دی ۱۳۹۹

  درود بر شما دوست عزیز ? ممنونیم از همراهی شما خوشحالیم از این‌که براتون مفید بوده.

  آزاده ۰۸ آذر ۱۳۹۹

  چقدر جالب و قشنگ همه پیلاتس کارها خیلی هیکل خوبی دارن

  کارشناس فیتامین ۰۸ آذر ۱۳۹۹

  درود بر شما دوست عزیز ? بله کاملا درسته. توی تمرینات پیلاتس حرکات اصلاحی هم انجام میشه. شما هم می‌تونید با تمرینات ورزشی و بدنسازی در منزل یا باشگاه به انتخاب خودتون، بدون وسیله یا با وسیله تمرین کنید و استایل فوق‌العاده بسازید. برای مشاوره با کارشناسان و دریافت رژیم غذایی و برنامه ورزشی آنلاین فیتامین عدد 11 رو به شماره 10009848 بفرستید.

  عاشق پیلاتس ۱۷ آبان ۱۳۹۹

  پیلاتس خیلی قشنگه من هرروز نیم ساعت پیلاتس کار میکنم و یه روز در میون بدنسازی از فیتامین گرفتم کار میکنم خیلی خوبههههههههههههههههههههههه

  کارشناس فیتامین ۱۷ آبان ۱۳۹۹

  درود بر شما دوست عزیز ? بسیار عالی ممنون از همراهی‌تون امیدواریم همیشه موفق و سلامت باشید.

  Saeedi ۰۸ شهریور ۱۳۹۹

  پیلاتس خیلی عالیه البته الان دارم برنامه ورزشی فیتامین رو انجام میدم واقعا خیلی سریع نتیجه گرفتم ممنونم ازتون

  کارشناس فیتامین ۰۸ شهریور ۱۳۹۹

  بله دوست عزیز پیلاتس ورزش خیلی خوبیه. خیلی خوشحالیم که با برنامه ما به هدفتون رسیدید ?

  ×