56 نظر
ترک ورزش

ترک ورزش و اتفاقات بعد از آن

تعداد بازدید

1873

زمان مطالعه

6 دقیقه

آخرین به روز رسانی

27 شهریور 1401
فهرست مطالب

  چه دلایلی می‌تواند باعث ترک ورزش شود؟ وقتی پس از مدتی به باشگاه برمی‌گردید، ممکن است که احساس کنید تمرینات برای‌تان سخت شده است. ترک ورزش و بازگشت به آن پس از یک وقفه کوچک، می‌تواند مثل وزنه‌زدن برای اولین‌بار باشد.

  احتمالا تجربه این موضوع را دارید و می‌دانید که جلسه اول پس از مدتی دوری از ورزش، چه احساس عجیبی دارد. این تغییر از نظر فیزیکی و ذهنی، واقعی و کمی دلسرد کننده است؛ اما واقعا چقدر شما را از هدف تناسب اندام‌تان دور می‌کند؟ چقدر طول می‌کشد تا دوباره انجام تمرینات برای‌تان آسان شود؟ با ما همراه باشید تا به شما بگوییم، ترک ورزش و دوری از آن در مدت‌ زمانی مختلف، چه کاری با بدن‌تان می‌کند.

  ترک ورزش برای چند روز

  شما به‌عنوان یک فرد ورزشکار، اگر چند روزی ورزش را کنار بگذارید، اتفاق بدی رخ نخواهد داد. در واقع گاهی ممکن است برای بدن شما خوب باشد و به این استراحت نیاز داشته باشد.

  برای بیشتر افرادی که به‌طور منظم ورزش می‌کنند و سطح آمادگی متوسط ​​تا بالایی دارند یک هفته استراحت، فرصتی برای استراحت و تجدید قوا در ذهن و بدن است. البته با فرض اینکه به این استراحت عادت نکنید. در این‌صورت نیازی نیست درباره چند روز ترک ورزش استرس داشته باشید.

  بزرگترین خطر در مرخصی یک هفته‌ای از ورزش، تاثیر ذهنی و روانی آن است. برای افراد مبتدی‌، ایجاد یک روتین ورزشی کار بزرگی است و ایجاد انگیزه پس از یک هفته تعطیلی ممکن است برایش کمی سخت باشد. اگر هنوز ورزش در زندگی شما تبدیل به یک روتین مشخص نشده، ترک ورزش خطرناک است و ممکن است به کنار‌ گذاشتن کلی آن بینجامد.

  یک پیشنهاد: ترک ورزش برای چند روز اتفاق بدی نیست، اما لازم است که رژیم غذایی سالم خود را همچنان حفظ کنید و به یک‌باره همه چیز را ترک نکنید.

  ترک ورزش

  ترک ورزش برای یک هفته

  اگر یک هفته تا 10 روز ورزش را ترک کنید، تغییرات اندکی را تجربه خواهید کرد. البته خیلی از این تغییرات را احتمالا متوجه نشوید؛ اما وجود دارند. باید انتظار از دست‌دادنِ توده عضلانی و تجمع چربی بدن را داشته باشید. حتی اگر هیچ تغییری در رژیم غذایی خود ایجاد نکنید، ممکن است در این بازه زمانی یک کیلوگرم (یا حتی بیشتر) وزن اضافه کنید.

  شاید در این مدت، متوجه کاهش عملکردتان هم بشوید. سرعت، استقامت و قدرت بدنی می‌تواند در عرض دو تا سه هفته بین 25 تا 30 درصد کاهش یابد. از طرف دیگر، انعطاف بدنی به آهستگی کم می‌شود. تا جایی که حتی اگر بدن خود را گرم نکنید نتوانید در یک جلسه به انعطاف قبلی بازگردید.

  کاهش توده عضلانی، اندازه مویرگی و تراکم عضلات، تغییر دیگری است که رخ می‌دهد. از آنجایی که فیبرهای عضلانی متوجه می‌‌شوند که نیازی به ذخیره انرژی ندارند، گلیکوژن کمتری هم ذخیره می‌کنند که منجربه آتروفی (یا کوچک شدن فیبرهای عضلانی) خواهد شد. وقتی فیبرهای عضلانی کوچک می‌شوند، به محرک‌های بیشتری برای انقباض نیاز دارند.

  بنابراین برای دیدن نتایج، باید بیشتر تلاش کنید. البته این تغییرات برای یک هفته چشمگیر نیست و به این معنا نیست که به یک‌باره تمام عضلات شما از دست می‌رود. باید حواستان باشد که همیشه تغییرات بزرگ به آهستگی آغاز می‌شود و اگر به ورزش بازنگردید، کار برای‌تان سخت خواهد شد.

  ترک ورزش برای یک ماه

  یک ماه تمرین نکردن زمان زیادی است و نتایج خوبی به همراه ندارد. حالا دیگر نه‌تنها قدرت بدنی و حجم عضلات به‌وضوح کمتر شده، بلکه توان هوازی (قلبی عروقی) هم کاهش می‌یابد. دیگر تغییرات شما به این ترتیب است:

  • یک ماه بعد از ترک ورزش حدود 12% از حداکثر ظرفیت هوازی خود را از دست می‌دهید؛
  • کاهش قدرت عضلانی و بافت خواهید داشت؛
  • سلول‌های ماهیچه‌ای شما کوچکتر می‌شوند؛
  • سلول‌های چربی شما بزرگتر می‌شوند و وزن اضافه می‌کنید (حتی ممکن است شکم پیدا کنید).

  نکته: در این حالت اگر بخواهید به روال سابق تمرین کنید احتمالا غمگین خواهید شد؛ چراکه می‌بینید توان قبلی را ندارید.

  قطع ورزش

  ترک ورزش برای یک سال

  یک سال برای ورزش نکردن، زمان خیلی زیادی است و تبعات زیر را به همراه دارد:

  • بیشتر دستاوردهای ورزشی شما از بین خواهد رفت؛
  • توانایی قلبی_عروقی شما بعد از یک سال بسیار کاهش می‌یابد؛
  • عضلات‌تان ضعیف و کوچک می‌شوند و به جای عضلات، توده چربی بدن بالا می‌رود؛
  • متاسفانه پس از یک سال بی‌تمرینی، اثری از عضلات کات‌شده، ظریف و ورزیده نیست.

  عوارض ترک ورزش برای بدن

  بسته به اینکه قبلا چه ورزشی انجام می‌دادید، باید انتظار از دست‌رفتن دستاوردهای ورزشی خود را داشته‌باشید؛ به‌طور مثال اگر فوتبالیست بودید، پس از ترک ورزش به مدت طولانی نمی‌توانید همان فوتبالیست همیشگی باشید. عوارض کلی ترک ورزش را در ادامه بخوانید:

  1. از دست رفتن توان قلبی عروقی

  پر واضح است که توان قلبی_عروقی بعد از مدت طولانی بسیار افت خواهد کرد. قلب یک عضله است که در ورزش نکردن ضعیف می‌شود؛ به‌طور مثال ممکن است حتی با بالارفتن از 10 پله دچار تنگی نفس شوید یا دیگر نتوانید مسافت کوتاهی را هم با سرعت متوسط بدوید، چرا که به قلب‌تان فشار وارد می‌شود.

  2. خداحافظی با عضلات ورزیده

  از دست‌رفتن قدرت بدنی و حجم عضلانی که با انجام ورزش زیاد به‌ دست آورده بودید، ناراحت‌کننده اما واقعی است. یک سال زمان زیادی است و اینکه نتوانید آن دمبل‌ها و وزنه‌های قبلی را بلند کنید، کاملا طبیعی است.

  3. کاهش آمادگی جسمانی

  پس از ترک ورزش به مدت طولانی مهارت‌ها و توانایی‌های آمادگی جسمانی شما از بین می‌روند. پس از یک سال همان چابکی، استقامت و سرعت را هم نخواهید داشت و بسیار افت خواهید کرد. حتی انعطاف بدنی هم از بین خواهد رفت.

  دلایل ترک ورزش

  4. از دست رفتن انگیزه ورزش

  به‌طورکلی، هر چه زمان دوری از تمرینات‌تان بیشتر شود، بازگشت به ورزش برای‌تان دشوارتر خواهدشد. ورزش کردن احساس بسیار خوبی به شما می‌دهد، اما وقتی ورزش نکنید این احساس خوب را فراموش خواهید کرد و بازگشت به تمرین به روال قبل، به انگیزه بالایی احتیاج دارد.

  5. قرار گرفتن در معرض بیماری

  عوارض ورزش نکردن فقط به نداشتن اندام زیبا و قدرتمند خلاصه نمی‌شود؛ بلکه روی سلامتی هم تاثیرگذار است. فواید ورزش برای همیشه تا ابد ماندگار نیست و اگر ورزش را ترک کنید، در معرض بیماری‌هایی مثل فشار خون بالا، دیابت، مشکلات قلبی، افسردگی و اضطراب و پوکی استخوان خواهید بود.

  اگر بدنسازی را رها کنیم چاق می‌شویم؟

  لزوما خیر. اینکه هرکس ورزش را قطع کند، بلافاصله وزنش اضافه می‌شود، برای همه صادق نیست؛ اما ارتباط مشخصی بین ورزش و تناسب اندام و وزن وجود دارد.

  به‌طور کلی باید بدانید که انجام ورزش، کالری زیادی مصرف می‌کند و با ترک آن، بین کالری دریافتی و موردنیازتان فاصله‌ی زیادی میفتد. به این معنا که آن میزان کالری که در اثر ورزش می‌سوزاندید، حالا دیگر مصرف نمی‌شود و بدن به ناچار آن را تبدیل به چربی و سپس آن را ذخیره می‌کند. پس بسیار محتمل است که با ترک ورزش چاق شوید؛ مگر اینکه با کنترل کالری دریافتی و رژیم غذایی جلوی چاق شدن‌تان را بگیرید.

  از طرف دیگر ورزش، به خصوص تمرینات قدرتی، سوخت و ساز بدن شما را بالا نگه می‌دارد. در صورتی‌که ورزش قطع شود، به مرور سوخت‌وساز پایه بدن‌تان کم می‌شود و بازهم نیاز شما به کالری کمتر خواهد شد. همین موضوع می‌تواند شما را چاق کند.

  نکته آخر این است که شما با ترک ورزش، درواقع یک‌سری عادات خوب را در زندگی خود حذف کردید و ممکن است همین حذف، باعث چاقی شما شود؛ به‌طور مثال با ترک ورزش، ممکن است دیگر به مصرف الکل، نوشابه و غذاهای فست فودی حساس نباشید و چنین غذاهایی را زیاد مصرف کنید. برهم خوردن نظم خواب و افزایش استرس از دیگر عوارض احتمالی ترک ورزش است که روی وزن‌تان نیز تاثیر می‌گذارد.

  دنبال یه راه سالم برای کاهش وزن میگردی؟
  دنبال یه راه سالم برای کاهش وزن میگردی؟
  با برنامه ورزشی فیتامین بدون عوارض وزنت رو کم کن!
  دریافت برنامه

  ترک ورزش به علت آسیب‌دیدگی

  در صورت آسیب‌دیدگی و دستور پزشک، ترک ورزش ضروری است. به بدن خود فرصت دهید تا خود را ترمیم کند و انرژی‌اش را برای ریکاوری آسیب‌ها و صدمات صرف کند؛ اما ترک ورزش به هر دلیلی که باشد، بازهم نتیجه همان است؛ یعنی کم شدنِ قدرت عضلات، کاهش توان قلبی_عروقی و آمادگی جسمانی، به‌خصوص اگر دوره نقاهت شما طولانی باشد.

  در این زمان مهم است که برنامه غذایی خوبی داشته باشید تا زودتر بدن‌تان بهبود یابد و درعین‌حال دچار اضافه وزن نشوید. پس از پایان دوره نقاهت و اجازه پزشک، به‌آرامی به تمرین بازگردید و از خود انتظار نداشته باشید که دقیقا مانند قبل عمل کنید؛ بلکه لازم است از وزنه‌های سبک‌تر و فشار ورزشی کمتری شروع کنید.

  ترک ورزش بدنسازی

  همان‌طور که توضیح دادیم، ترک ورزش باعث از دست‌رفتن توانایی‌های ورزشی شما می‌شود و اگر ورزش شما بدنسازی باشد، متاسفانه باید منتظر از دست‌رفتن دستاوردهای بدنسازی‌تان باشید.

  توان، قدرت و استقامت عضلات پس از ترک بدنسازی کم خواهد شد. اگر زمان خیلی زیادی از ترک بدنسازی بگذرد، ممکن است کلا توان و قدرتی شما ناپدید شود؛ مثلا حجم عضلات کم و رشد آن‌ها متوقف می‌شود. چراکه فشار و چالشی روی عضله برای رشد نیست و طبیعتا عضلات شما ضعیف می‌شود، عضلات ساخته‌شده نیز به مرور کم حجم می‌شوند.

  سخن پایانی

  وقتی پس از مدتی دوری از ورزش به باشگاه بازمی‌گردید، در جلسات اول، توان و آمادگی سابق را نخواهید داشت و زمان می‌برد تا به دوره‌ی اوج خود برگردید. میزان تغییر در آمادگی بدنی‌تان به نوع ورزشی که می‌کردید و زمان دوری از ورزش‌تان بستگی دارد.

  در این مطلب به موضوع ترک ورزش پرداختیم و تبعات آن را در زمان‌های مختلف بیان کردیم؛ همچنین به سوالات مختلف درباره‌ی ترک ورزش پاسخ دادیم.

  منابع: redbookmag ـ self

  لطفا به این مطلب امتیاز دهید
  4.5/5 - (13 امتیاز)
  این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  سکینه ۰۶ اسفند ۱۴۰۱

  سلام.منکه هر روز ورزش میکنم ولی با مصدف کردن قرصهای مریضی متاسفانه چاقی من بیشتر وبیشتر مشه باید چکار کنم.دوست دارم لاِغر بشم..باتشکر

  کارشناس فیتامین ۰۶ اسفند ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز از یک برنامه غذایی ورزشی اختصاصی استفاده کنید.

  علی ۰۵ اسفند ۱۴۰۱

  سلام اگه میشه جواب بدید من بخاطر امتحانات دی یکی دوماه باشگاه و ول کردم بعد قراره ادامه بدم و باز خرداد یک ماه ول میکنم دوباره ادامه میدم با این روش ضرر میکنم؟ خیلی سرعت عضله سازی کم میشه؟ اگه میشه زودتر جواب بدین خیلی فکرم درگیره

  کارشناس فیتامین ۰۸ اسفند ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز ضرر نمیکنید فقط سرعت رسیدن به هدف ممکنه کمتر باشه . می‌تونید برای اینکه این اتفاق نیفته، در این دوران، داخل منزل یه تمرین سبک با کش و دمبل انجام بدید

  مهسا ۳۰ بهمن ۱۴۰۱

  سلام بعد چند وقت ورزش کردن بدن در همون حالت میمونه و دیگه تغییر نمیکنه یا مثلا دوباره چاق یا لاغر نمیشیم

  حمید محمدی ۳۰ بهمن ۱۴۰۱

  من یک سال نیم بدنسازی میکنم با تغذیه و حرفه ای بدن اکتومورف دارم برای مدت پنج ما می‌خوام کنار بزارم ورزش رو برای یه سری مسائل میخواستم بپرسم بعد این مدت اگه دوباره بدنسازی با رژیم خوب شروع کنم بدنم تو چه مدتی دوباره به روال خوبش برمیگردم

  کارشناس فیتامین ۰۶ اسفند ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز بستگی به بدن‌تان داره ولی نگران نباشید بهرحال در مدت کوتاهی به نتایج خوبی خواهید رسید.

  کریم ۲۸ بهمن ۱۴۰۱

  سلام ورزشکاران حرفه ای اگه چند روز تمرین رو ترک کنند، بدن درد می گیرند و تا ورزش و تحرک ندانشته باشند خوب نمی شوند، دلیل ش چیه؟

  برچسب ها:
  ×
  no_drug_no_mokamel