8 نظر
Sending
User Rating 4.83 (12 vote)
تمرینات تی آر ایکس

تمرینات تی آر ایکس برای تقویت عضلات و فرم‌دهی به بالاتنه

تاریخ انتشار

24 آبان 1399

تعداد بازدید

3436

زمان مطالعه

7 دقیقه

با تمرینات تی آر ایکس این ورزش قدرتی آشنایی دارید؟ در ابتدا این تمرینات تعادلی-قدرتی با بندهای نصب شده به سقف و دیوار، را فقط ورزشکاران حرفه‌ای و نظامیان ارتش انجام می‌دادند.

اما امروزه هر فرد با هر سطح توانایی بدنی، تمرینات تی آر ایکس را انجام می‌دهد. شما این تسمه‌های سیاه و زرد را در هر باشگاهی پیدا می‌کنید. تسمه‌هایی که در همه جای دنیا به‌عنوان وسیله‌ای برای تمرینات ورزشی مربیان، ورزشکاران حرفه‌ای و سلبریتی‌ها تبدیل شده است.

در ادامه برایتان چند نمونه از بهترین تمرینات تی آر ایکس با تمرکز روی عضلات بالاتنه را آموزش می‌دهیم. شما در هر سطح ورزشی باشید، می‌توانید این تمرینات را هم برای افزایش توان بدنی و عضلاتتان، و هم برای تناسب اندام و فرم‌دهی به بالاتنه انجام بدهید.

البته بهترین کاری که برای بدنتان می‌توانید انجام بدهید این است که مربی متخصص، تمرینات ورزشی و رژیم غذایی ورزشی شما را برنامه‌ریزی کند تا دچار آسیب نشوید.

 

 

دریافت مشاوره تلفنی

برای دریافت مشاوره با کارشناسان فیتامین
شماره همراه خود را ثبت کنید ما با شما تماس می‌گیریم

 

 

تمرینات تی آر ایکس با تمرکز روی عضلات بالاتنه

 

 

1. تمرینات تی آر ایکس | حرکت اسکات باز

 

تمرینات تی آر ایکس

 

با انجام این حرکت می‌توانید تحرک شانه‌هایتان را افزایش دهید و عضلات شکمتان را تقویت کنید.

نحوه انجام حرکت

برای شروع این حرکت از تمرینات تی آر ایکس دو سر دسته‌های بند را در پشت خود نگه دارید. با هر یک از دست‌هایتان دسته یکی از بندها را بگیرید. بازوهای خود را در بالای سرتان از هم باز کنید و حرکات پا را انجام دهید.

شکمتان را سفت و منقبض کنید. آرنج‌ها، باسن و زانوهایتان را در یک امتداد قرار دهید. یک پای خود را در وضعیت اسکات باز در جلو قرار دهید. به‌طوری‌که زانوهای شما زاویه ۹۰ درجه بسازند و بازوهایتان به نرمی در پشت سرتان قرار گیرند. برای بازگشت، به بازوهای خود نیرو وارد کنید و به حالت ایستاده برگردید. در این حالت، سعی کنید شانه‌هایتان متحرک و شکمتان ثابت باشد.

 

2. تمرینات تی آر ایکس |حرکت اسکات پروازی

 

حرکت اسکات پروازی

 

این تمرین به‌طور هم‌زمان باعث تقویت عضلات و افزایش تحرک شانه‌ها و باسن شما می‌شود.

نحوه انجام حرکت

برای انجام این حرکت از تمرینات تی آر ایکس دست‌هایتان را در بالای سر خود باز نگه دارید. هر یک از تسمه‌ها را در یک دست بگیرید و در مقابل تسمه‌ها بایستید. مانند حرکت اسکات، باسنتان را به سمت عقب و پایین حرکت بدهید. به‌آرامی زانوهایتان را از هم باز کنید و به‌طور هم‌زمان دست‌های خود را تا سرشانه پایین بیاورید.

سپس وزنتان را روی پاشنه بیندازید. باسنتان را به سمت جلو حرکت دهید تا دست‌هایتان دوباره به بالای سرتان برگردند. بازوها را تا وقتی که به بالاترین نقطه برسید، به حالت مستقیم نگه دارید.

 

3. تمرینات تی آر ایکس | حرکت پرس سینه در تی آر ایکس

 

حرکت پرس سینه با تی آر ایکس

 

با این تمرین به شیوه کلاسیک می‌توانید عضلات سینه، شانه‌ها و عضلات سه سر خود را تقویت کنید.

نحوه انجام حرکت

برای شروع این حرکت از تمرینات تی آر ایکس دو سر بندها را در دست‌هایتان بگیرید. دستگیره‌ها را با فاصله، در جلوی خود نگه دارید. شکمتان را سفت و منقبض کنید. بدن خود را مثل یک تخته سفت با زاویه ۴۵ درجه نسبت به سطح زمین نگه دارید.

ناحیه سینه را به سمت دست‌هایتان پایین ببرید. کل بدنتان را بر روی یک خط مستقیم حرکت دهید. وقتی ناحیه سینه به دست‌هایتان رسید، حرکت را متوقف کنید. با یک حرکت کنترل شده و آرام، سعی کنید زانوها، باسن و شانه‌هایتان را در یک امتداد قرار دهید و به حالت شروع حرکت برگردید.

 

 

 

4. تمرینات تی آر ایکس | حرکت پرس عضلات سه سر

 

پرس عضلات سه سر

 

این حرکت را به برنامه ورزشی روزانه‌تان اضافه کنید و به این وسیله قدرت و توان عضلات سه سر خود را افزایش دهید. در عین حال عضلات شکمتان را تقویت کرده و منقبض کنید.

نحوه انجام حرکت

پشت به تسمه‌ها بایستید و دسته‌های تسمه‌های کششی را بگیرید. آرنج‌های خود را بالا و در امتداد شانه‌ها قرار دهید. دست‌های خود را در حالی‌که کف دست رو به بیرون باشد، در دو طرف شقیقه‌ها قرار دهید.

همین طورکه به سمت جلو خم می‌شوید، شکمتان را سفت کنید. به‌طوری‌که بدنتان با سطح زمین زاویه ۴۵ درجه بسازد. سعی کنید حالت کشش را در کل عضلات بدن خود حفظ کنید.

به دستگیره‌ها به سمت پایین فشار وارد کنید.  به جز مفاصل آرنج، همه چیز را ثابت نگه دارید تا جایی‌که بازوهایتان کاملا کشیده شوند. با یک حرکت کنترل شده و آرام، بدنتان را پایین بیاورید تا حدی که دست‌هایتان به حالت کشیده قبلی برگردد.

 

 

5. تمرینات تی آر ایکس | حرکت شنای اتمی

 

حرکت شنای اتمی

 

این حرکت فوق‌العاده، کل بدن شما را درگیر می‌کند و باعث تقویت کل بالاتنه‌تان می‌شود.

نحوه انجام حرکت

در حالت حرکت شنا قرار بگیرید به طوری‌که پاهای شما دقیقا در زیر نقطه اتصال تسمه‌ها به پایه و در داخل دستگیره‌ها قرار داشته باشد. عضلات شکم خود را سفت کنید و یک حرکت شنا (پرس سینه) استاندارد انجام دهید.

وقتی در حرکت شنا بالا آمدید، چند ثانیه مکث کنید، سپس در حالی‌که پاهای خود را تا حد ممکن صاف نگه داشته‌اید، باسن خود را بالا بیاورید. چند ثانیه در این حالت مکث کنید و سپس دوباره باسن خود را پایین آورده و به حالت قبلی برگردانید.

 

 

 

6. تمرینات تی آر ایکس | حرکت پارویی معکوس

 

حرکت پارویی معکوس

 

این حرکت برای تقویت عضلات شکم، بالاتنه و پایین کمر عالی است.

نحوه انجام حرکت

برای انجام این حرکت از تمرینات تی آر ایکس در زیر تسمه‌ها قرار بگیرید. به‌طوری‌که سینه شما دقیقا در زیر نقطه اتصال تسمه به پایه باشد. دستگیره‌ها را طوری در دست بگیرید که کف دست‌هایتان در مقابل هم باشد. زانوهایتان را با زاویه ۹۰ درجه خم کنید. شکمتان را سفت کنید و باسن خود را به حرکت درآورید.

عضلات سرشانه‌تان را فشرده کنید و با نیروی بازوها خود را بالا بکشید. تا جایی‌که دست‌هایتان در کنار قفسه سینه‌تان قرار گیرد. سپس به‌آرامی بدن خود را به سمت پایین و به حالت کشیده قبلی برگردانید.

 

 

7. تمرینات تی آر ایکس | حرکت بارفیکسی

 

حرکت بارفیکسی تی ار ایکس

 

این حرکت بارفیکسی کلاسیک در تی آر ایکس، باعث تقویت عضلات بازو، شانه، کمر و شکم شما می‌شود.

نحوه انجام حرکت

ابتدا طول تسمه‌ها را کوتاه کنید. دستگیره‌ها را در دست‌هایتان بگیرید و دقیقا در زیر محل اتصال تسمه‌ها به پایه، بنشینید. پاهایتان را به شکل حرف “L” درآودید.

پاهایتان را صاف و کشیده نگه دارید. پاشنه‌های پاهایتان را هم بر روی زمین بگذارید. قفسه سینه‌تان را بالا بکشید. سپس با یک حرکت آرام و کنترل‌شده برگردید و دوباره روی زمین بنشینید.

 

 

 

 

8. تمرینات تی آر ایکس | حرکت چرخش کششی بدن

 

چرخش کششی بدن

 

این حرکت برای تقویت عضلات حرکتی شکم عالی است. همچنین این حرکت می‌تواند سبب تقویت کل عضلات بالاتنه شود.

نحوه انجام حرکت

طوری در زیر تسمه‌ها قرار بگیرید که نقطه اتصال تسمه‌ها در یک سمت بدن شما قرار داشته باشد. یک پای خود را جلوی دیگری قرار داده و با هر دو دست خود یک دستگیره را گرفته و به سمت وسط سینه خود بکشید.

در این حرکت از تمرینات تی آر ایکس عضلات میانی شکمتان را به حرکت درآورده و به‌آرامی بچرخید. در حالی‌که باسن، زانوها، شانه‌ها و گوش‌های خود را در یک امتداد قرار داده‌اید، وزن خود را بیشتر در جهت مخالف دست‌هایتان بیندازید و بچرخید. سپس به‌آرامی برگردید و دوباره بدنتان را در خط مستقیم قرار داده و دست‌های خود را به سمت سینه برگردانید.

 

9. تمرینات تی آر ایکس | حرکت کشش قدرتی

 

حرکت کشش قدرتی در تی آر ایکس

 

این حرکت کششی قدرتی یک تمرین ورزشی برای کل بدن است که سبب تقویت حرکات چرخشی شما می شود.

نحوه انجام حرکت

در مقابل تسمه‌ها بایستید و با یک دست خود یکی از دستگیره‌ها را در کنار سینه خود نگه دارید دست دیگر خود را در جهت مخالف آن بکشید. بدنتان را به‌آرامی از نقطه اتصال تسمه‌ها به پایه به سمت پایین حرکت دهید و به اندازه‌ای بچرخید که دست آزاد شما به زمین برسد.

در این حرکت از تمرینات تی آر ایکس عضلات شکمتان را سفت کنید. سعی کنید بدن خودتان را به شکل یک تخته صاف نگه دارید. با یک حرکت کنترل شده و آرام دوباره به حالت اول برگردید به‌طوری‌که دست آزاد شما دوباره تسمه‌ها را لمس کند.

 

نظر شما چیست؟

آیا تا به‌حال تمرینات تی آر ایکس را انجام داده اید؟ نظر شما چیست؟ حرکات کششی مورد علاقه شما برای تقویت عضلات بالاتنه و کمر، کدام حرکات است؟ نظرات، پیشنهادات و سوالات خود را برای ما کامنت کنید!

 

منبع وب سایت
livestrong

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
Sending
User Review
4.83 (12 votes)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
samin ۱۲ دی ۱۳۹۹

واقعا از نظر من بهترین ورزش برای فرم دهی سریع بدن خودم تی آر ایکس کار میکنم و برای بانوان بسیار ورزش خوبی برای فرم دهی سریع بدن .

کارشناس فیتامین ۱۳ دی ۱۳۹۹

ممنونیم از ثبت نظرتون دوست عزیز 🌷

elahe ۲۴ آذر ۱۳۹۹

ببخشید من چند وقتیه که تپرین های trx و پیلاتس رو شروع کردم و از برنامه غذایی هم با خبر نیستم اگر غذای معمولی همراه خانواده خورد اشکالی ایجاد میکنه ؟

کارشناس فیتامین ۲۵ آذر ۱۳۹۹

درود بر شما دوست عزیز 🌷 برای رسیدن به هدفتون و تناسب اندام و سلامتی لازمه که همراه با ورزشی که انتخاب کردید، رژیم غذایی اصولی و متناسب با هدفتون داشته باشید. برای مشاوره و دریافت رژیم غذایی و برنامه ورزشی آنلاین فیتامین عدد 11 رو به شماره 3000602636 بفرستید.

ehsane ۰۵ آذر ۱۳۹۹

merc az in matlabe awli va kamel

کارشناس فیتامین ۰۵ آذر ۱۳۹۹

درود بر شما دوست گرامی 🌷 سپاس از همراهی‌تون

AA ۲۵ آبان ۱۳۹۹

تشکر از مطالب جذاب و آموزنده من همین ها رو تو باشگاه داریم بلد نبودم لطفا مرا راهنمایی کنید تمرین بگیرم از مربی شما

کارشناس فیتامین ۲۵ آبان ۱۳۹۹

درود بر شما دوست عزیز 🌷 تشکر از همراهی‌تون. برای مشاوره با کارشناسان و دریافت برنامه ورزشی آنلاین فیتامین عدد 11 رو به شماره 3000602636 بفرستید. در کمترین زمان با شما تماس گرفته میشه.

×