۲۲۰ نظر
برنامه بدنسازی چربی سوزی

چربی سوزی در بدنسازی + برنامه بدنسازی چربی سوزی

تعداد بازدید

18402

زمان مطالعه

7 دقیقه

آخرین به روز رسانی

۱۱ بهمن ۱۴۰۲
فهرست مطالب

  بدنسازی چربی سوزی یکی از بهترین راه‌های کاهش وزن ایمن و دائمی است. با شروع برنامه بدنسازی شخصی‌سازی‌شده سبک زندگی جدیدی را تجربه خواهید کرد. در روش جدید زندگی‌تان قرار است کم‌کم چربی‌های مزاحم فرو بریزند، عضلات ساخته شوند و سلامتی کلی بدن‌تان بهتر شود. در این مطلب از فیتامین همه چیز را درباره چربی سوزی با بدنسازی به شما خواهیم گفت.

  بدنسازی چربی سوزی به چه صورت است؟

  بدنسازی چربی سوزی به مجموعه‌ای از عملیات تمرینی برای کاهش وزن اصولی از طریق بدنسازی گفته می‌شود. مقدار کاهش وزن به سبک تمرینی و تغذیه‌ فرد بستگی دارد، اما اگر فقط و فقط عدد روی ترازو برای شما مهم است، راه‌های زیادی وجود دارد که خیلی زود وزن شما را کم کند.

  اما کاهش وزن به این روش باعث کاهش توده عضلانی، ضعف استخوان‌ها و مفاصل، ریزش مو و شل شدنِ پوست و آسیب به سلامتی روح و روان می‌شود. شاید با این روش‌ها بتوانید به‌سرعت وزن کم کنید، اما آیا کاهش وزن ارزشِ از دست دادن سلامتی روحی و جسمی شما را دارد؟

  میخوای چربی‌هات زودتر آب بشه؟!
  میخوای چربی‌هات زودتر آب بشه؟!
  با برنامه ورزشی فیتامین سریع چربی سوزی کن.
  بهم برنامه بده

  نکاتی برای چربی سوزی در بدنسازی

  بدنسازی چربی سوزی موضوع ساده‌ای نیست که به‌راحتی با دانستنِ چند نکته اجرا شود. این روش یک برنامه ریزی حرفه‌ای برای وعده‌های غذایی، میان‌وعده‌ها، تمرینات قدرتی و هوازی می‌طلبد. برای چربی سوزی و افزایش حجم عضلات خود، به نکات مهم زیر توجه کنید.

  • عناصر درشت مغذی (پروتئین‌ها، کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها) با توجه به وزن بدن، تیپ بدنی و هدف نهایی در بدنسازی برنامه‌ریزی می‌شوند.
  • پروتئین برای ساختن عضلات و حفظ آن برای بدن نیاز است.
  • چربی‌های سالم در تولید انرژی و حفظ تعادل هورمونی حیاتی هستند.
  • کربوهیدرات‌ها ماهیت پیچیده‌ای دارند و اغلب در مقدار محدودی برای کاهش چربی بیشتر مصرف می‌شوند.
  • میان وعده‌ها نباید حذف شوند.
  • مصرف آب نیز باید بالا نگه داشته شود.
  • برای چربی‌سوزی حداقل ۱۲ تا ۱۶ هفته زمان لازم است.
  • تمرین با وزنه حتما و حتما باید در برنامه شما باشد.
  • تمرینات کاردیو برای تسریع روند چربی سوزی به برنامه‌ اضافه شوند.
  • استراحت و ریکاوری در برنامه باید وجود داشته باشد.
  • پشتکار و استمرار بهترین دوست بدنسازان است.
  برنامه بدنسازی چربی سوزی

  برنامه غذایی بدنسازی چربی سوزی

  اکنون نکات مهم تغذیه‌ای برای چربی سوزی را به شما می‌گوییم و بهترین تغذیه برای کاهش وزن و لاغری را معرفی می‌کنیم.

  پروتئین شاه کلید چربی سوزی است!

  همیشه وقتی صحبت از فیتنس و تناسب اندام می‌شود پای پروتئین نیز در میان است. پس اهمیت وجود پروتئین در برنامه غذایی مشخص است. با افزودن پروتئین به وعده‌های غذایی خود چربی سوزی موفقی را تجربه خواهید کرد. می‌توانید پروتئین را این‌گونه در وعده‌های غذایی روزانه جای دهید: مصرف یک یا دو سفیده تخم‌مرغ در کنار وعده ناهار یا مصرف یک کاسه عدسی در وعده صبحانه.

  توجه داشته باشید به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن خود حداقل یک گرم پروتئین دریافت کنید. حتی ممکن است این مقدار به ۱.۵ یا ۲ گرم پروتئین برسد.

  نکته: مصرف پروتئین در چربی‌سوزی بدن و جلوگیری از کاهش عضلات ضروری است.

  از چربی‌ها نترسید!

  چربی یک ماده غذایی بی‌ارزش در سبد غذایی بدنساز نیست. امروزه تحقیقات در مورد چربی‌های سالم همچنان ادامه دارد. این تحقیقات حاکی از آن است چربی‌ها برای بدن ضروری هستند. حتی با وجود مصرف کربوهیدرات نباید چربی‌ها حذف شوند. پس چربی‌ها باید در رژیم و برنامه چربی‌سوزی وجود داشته باشند. فقط مقدار مصرف این چربی‌ها نباید از حد معین و استاندارد خارج شود.

  چربی‌ها نقش مهمی در تنظیم هورمون‌های اصلی شما مانند تستوسترون و هورمون رشد دارند که در روند چربی‌سوزی حیاتی هستند. چربی‌های سالم مانند آووکادو، آجیل و روغن زیتون باید به‌طور معمول در حدود ۲۰- ۳۰ درصد از کل کالری مصرفی شما را شامل شوند. در روزهایی که مصرف کربوهیدرات‌تان بسیار کم است، می‌توان برای جبران اتلاف انرژی مقدار کمی چربی بیشتر استفاده کنید.

  دائم سراغ کربوهیدرات نروید!

  کربوهیدرات نیز در تولید انرژی بدن لازم هستند. شاید نقش مهمی به اندازه پروتئین‌ها نداشته باشند، اما برای بدن لازم هستند. کربوهیدرات‌ها در دو نوع ساده و پیچیده وجود دارند. برای چربی سوزی بدنسازی از نوع پیچیده آن استفاده می‌شود. برنج قهوه‌ای و سفید، سیب‌زمینی شیرین، بلغور جو دوسر، کینوا و نان سنگک تنها چند نمونه از منابع انرژی ایده آل کربوهیدرات هستند.

  یک راه خوب در کنار برنامه چربی سوزی با بدنسازی این است که کربوهیدرات را به صورت دوره‌ای و متناوب مصرف کنید. منظور اینجا رژیم کرب سایکلینگ است که یک روش موثر و سریع برای چربی‌سوزی، حفظ عضلات و حفظ سطح انرژی برای تمرینات شماست.

  برنامه بدنسازی چربی سوزی مبتدی

  برنامه‌ای که در ادامه قرار می‌دهیم یک نمونه برنامه بدنسازی چربی سوزی مبتدی است. توصیه می‌کنیم اگر قصد لاغری و چربی‌سوزی دارید، یک برنامه شخصی‌سازی شده از مربیان فیتامین بگیرید و با برنامه شخصی خود پیش بروید تا در زمان کمتر و شرایط امن‌تری، بهترین نتیجه را بگیرید. ضمنا برای چربی سوزی، اولین قدم پیروی از یک رژیم غذایی اصولی است.

  روز اول: بالاتنه

  حرکتتعداد
  پرس سینه دمبل۴ ست ۱۲تایی
  زیربغل سیمکش دست باز جلو۴ ست ۱۵تایی
  پرس سرشانه دستگاه۴ ست ۱۲تایی
  پشت بازو سیمکش ۴ ست ۱۲تایی
  جلوبازو هالتر ایستاده۴ ست ۱۲تایی
  کرانچ پا ۹۰ درجه۴ ست ۱۵تایی
  چرخش روسی۳ ست ۱۵تایی
  تردمیل یا دوچرخه۱۵ دقیقه

  روز دوم: پایین تنه

  حرکتتعداد
  جلوپا دستگاه ۳ ست ۱۲تایی
  لانگ با دمبل۳ ست ۱۲تایی
  اسکوات سیمکش۳ ست ۱۲تایی
  خارج ران دستگاه۳ ست ۱۲تایی
  پل باسن دمبل۳ ست ۱۵تایی
  ساق ایستاده۴ ست ۱۵تایی
  زیرشکم قیچی۴ ست ۱۵تایی
  تردمیل۱۰ دقیقه

  برنامه بدنسازی چربی سوزی پیشرفته

  این برنامه چربی سوزی در سطح پیشرفته قرار دارد و از آنجایی که برای تمام روزهای هفته نوشته شده‌است، شما می‌توانید آن را انجام دهید. فقط به این نکته توجه کنید که اگر می‌خواهید بهتر و سریع‌تر به نتیجه دلخواه خود برسید باید برنامه شخصی داشته باشید.

  روز اول: پاها

  حرکتتعداد
  لانگ راه رفتنی دمبل ۴ ست ۱۲تایی
  اسکات هالتر از پشت ۴ ست ۱۲تایی
  پرس پا جمع۴ ست ۱۲تایی
  خارج ران دستگاه۴ ست ۱۵تایی
  پلانک۴ ست ۱دقیقه‌ای
  دوچرخه ثابت یا تردمیل۲۰ دقیقه

  روز دوم: زیربغل و جلوبازو

  حرکتتعداد
  زیربغل سیمکش دست باز جلو۴ ست ۱۵تایی
  زیربغل خم دمبل جفت دست۴ ست ۱۲تایی
  قایقی۴ ست ۱۵تایی
  جلوبازو هالتر ایستاده۴ ست ۱۲تایی
  جلوبازو دمبل چکشی۴ ست ۱۵تایی
  کرانچ پا صاف ضربدری۴ ست ۱۲تایی
  زیرشکم پا صاف۴ ست ۱۲تایی
  دوچرخه ثابت یا تردمیل۲۰ دقیقه

  روز سوم: استراحت

  روز چهارم: پا و پشت بازو

  حرکتتعداد
  اسکوات اسمیت۴ ست ۱۵تایی
  لانگ به پهلو دمبل۴ ست ۱۲تایی
  سومو اسکوات دمبل۴ ست ۱۲تایی
  هیپ تراست هالتر۴ ست ۱۵تایی
  ساق ایستاده۴ ست ۱۵تایی
  پشت بازو سیمکش۵ ست ۱۲تایی
  پشت بازو تک دمبل ایستاده۴ ست ۱۵تایی

  روز پنجم: استراحت

  روز ششم:  سینه و سرشانه

  حرکتتعداد
  پرس سینه هالتر۴ ست ۱۲تایی
  فلای دستگاه۳ ست ۱۲تایی
  شنا زانو زمین۳ ست ۱۰تایی
  پرس سرشانه دستگاه۳ ست ۱۲تایی
  نشر خم دمبل۴ ست ۱۲تایی
  نشر جانب دمبل۳ ست ۱۲تایی
  کرانچ تاچ۳ ست ۲۰تایی
  چرخش روسی۳ ست ۱۵تایی
  کوهنوردی۴ ست ۱۵تایی
  هوازی۱۰ دقیقه

  روز هفتم: استراحت

  چه عواملی در چربی سوزی موثر است؟

  اگر به مواردی که در این قسمت می‌آید، اهمیت دهید و آن‌ها را به کار بگیرید. قطعا بدنسازی همراه با چربی‌سوزی بسیار خوشایندی را تجربه خواهید کرد. برای اطلاع از عوامل مؤثر بر چربی‌سوزی ادامه مطلب را بخوانید.

  ۱. حداقل ۱۲ الی ۱۶ هفته

  بدن انسان ماشین نیست و کاهش وزن در یک شب اتفاق نخواهد افتاد. پس برای یک تجربه موفق در چربی‌سوزی نیاز است صبور و منظم باشید. اگر هدف‌تان در چربی‌سوزی جدی است پس ارزش سخت کوشی را دارد. اگر روی دریافت نتایج در یک شب اصرار داشته باشید پس برنامه چربی‌سوزی‌تان با شکست روبه‌رو خواهد شد. صبر و شکیبایی برای داشتن یک اندام ایده آل ضروری است و شما را کم کم به هدفتان می‌رساند.

  ۲. وعده‌های تقلب هوشمندانه 

  وعده‌های تقلب در بدنسازی یک تقویت هوشمندانه روحی روانی از سوی مربی بدنسازی است. اگر در طول هفته به برنامه خود وفادار هستید. پس با نظر مربی یک وعده چیت به صورت یک بار در هفته برای شما در نظر گرفته می‌شود. این وعده چیت شامل مواد غذایی خوشمزه با کربوهیدرات بالاتر یا حتی چرب‌تر است. افرادی که بدنسازی می‌کنند می‌توانند وعده تقلب را در برنامه بدنسازی چربی سوزی قرار دهند.

  به‌طور مثال یک همبرگر خانگی ایده‌ی خوبی برای وعده چیت است. چنین وعده‌هایی به آرامش روانی شما در رژیم کمک می‌کند، اما “تقلب” در رژیم غذایی شما چراغ سبز و مجوزی نیست که هرچه بخواهید، بخورید.

  ۳. انجام تمرینات هوازی

  تمرینات هوازی (قلبی عروقی) باعث افزایش ضربان قلب، تعریق و چربی‌سوزی می‌شود. برای کاهش وزن و عضله‌سازی، شما به ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط ​​در هفته نیاز دارید. یعنی مثلا سه روز در هفته جلسات یک ساعته تمرین هوازی داشته باشید.

  اما تمرینات هوازی فقط برای چربی سوزی مفید نیست. بلکه برای سلامت قلب و عروق و تقویت روحیه نیز مؤثر است. برای دریافت یک برنامه حرفه‌ای با مربیان فیتامین مشورت کنید. ابتدا تمرینات سبک‌تر در سِت‌های کوتاه را امتحان کنید. بعد شدت تمرین را بالا برده و از تمرینات شدتی هوازی نیز برای چربی‌سوزی استفاده کنید.

  چربی سوزی

  تمرین هوازی مانند: ایروبیک، کوهنوردی، دویدن شنا و رقص

  پس از مدتی که حرفه‌ای شدید می‌توانید تمرینات هوازی پرفشار متناوب را امتحان کنید. تمرینات متناوب شامل دوره‌های تمرینی شدید و سپس چند ثانیه استراحت فعال است که چربی‌سوزی فوق‌العاده‌ای دارد. با انجام این تمرینات فقط در حین تمرین کالری‌سوزی ندارید. بلکه پس از انجام تمرینات خود نیز کالری‌سوزی بالایی دارید. این یک خاصیت خوب تمرینات hit است.

  ۴. اهمیت خواب استرس و عادت‌های روزمره

  در برنامه بدنسازی چربی سوزی فقط انجام تمرینات اهمیت ندارد. بلکه چربی‌سوزی با انجام تمرین در کنار تغذیه مناسب پاسخگو است، اما موارد دیگری نیز در چربی‌سوزی اهمیت دارد، مانند خواب کافی و کنترل استرس.

  شاید در ذهن شما داشتن خواب کافی خیلی اهمیت نداشته باشد، اما خواب و استراحت به عضلات شما فرصت بازیابی می‌دهد. خواب ناکافی غیر از عضله‌سوزی، باعث بهم خوردن آرامش ذهنی و روانی شما شده که چربی‌سوزی را با اختلال مواجه می‌کند.

  کنترل استرس و اضطراب هم نکته مهمی در برنامه بدنسازی چربی سوزی است. استرس با برهم زدن هورمون‌های بدن چربی احشایی را بالا می‌برد. همچنین در برخی افراد باعث پُرخوری عصبی می‌شود و تمام زحمات‌تان را هدر می‌دهد.

  نکته: اگر عادت‌هایی مثل نوشیدن الکل یا علاقه شدید به شیرینی‌جات دارید. باید این عادات را کنار بگذارید و به سمت یک زندگی با تغذیه سالم پیش روید.

  سخن پایانی

  بهترین راه برای کاهش وزن، بدنسازی چربی سوزی است. شما با انجام تمرینات قدرتی و هوازی در کنار هم و طبق یک برنامه اصولی می‌توانید در زمانی کوتاه به چربیسوزی برسید. علاوه بر انجام بدنسازی باید به نکات مختلف دیگری هم توجه داشته باشید که مهم‌ترین آن‌ها تغذیه مناسب است. در این مطلب، نکات مهمِ چربی سوزی با بدنسازی و یک نمونه برنامه بدنسازی چربی سوزی را آورده‌ایم.

  منابع: maximuscle.com – bodybuilding.com – healthline.com

  لطفا به این مطلب امتیاز دهید
  4.5/5 - (129 امتیاز)
  این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  برچسب ها:
  پریا ۰۶ خرداد ۱۴۰۳

  سلام خسته نباشید عالی میخواستم بدونم منظور از هوازی چیه ؟ و چه چیزی میتونیم انجام بدیم

  کارشناس فیتامین ۰۷ خرداد ۱۴۰۳

  سلام دوست عزیز این مطلب رو ببینید.

  امید ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

  سلام من ۱۱۵ میلیون وزن دارم و قدم حدودا ۱۷۵ است اگر بخواهم به وزن ۸۵ کیلو برسم باید چیکار کنم . شایان ذکر است زانوی پای چپم مینیکسش پارگی دارد .

  کارشناس فیتامین ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

  سلام دوست عزیز بهترین راهکار، استفاده از یک برنامه ورزشی غذایی اختصاصی و هدفمند است.برنامه ای که با توجه به شرایط جسمانی و اهداف شما طراحی شده باشد. برای دریافت مشاوره و برنامه‌تان عدد ۱۲ را به شماره ۱۰۰۰۹۸۴۸ ارسال کنید.

  Oos gholam ۲۸ فروردین ۱۴۰۳

  سلام بعد از روز هفتم دوباره باید از برنامه روز اول شروع کنیم چون من اولین بار میخوام باشگاه برن

  کارشناس فیتامین ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

  بله دوست عزیز

  محمد ۲۰ فروردین ۱۴۰۳

  سلام از برنامه بینظیر تان ممنونم من به مدت ۴۳ روز از وزن ۹۳ کیلو به وزن ۸۴.۵ رسیدم خیلی برنامه خوبی برای چربی سوزی نوشتید فقط به دوستان بگم حتما باید رژیم غذایی درستی داشته باشید و گرنه بجای کاهش وزن اضافه وزن هم میکنید دمتون گرم اگه ممکنه برنامه برای ماه های اتی هم اضاف کنید

  کارشناس فیتامین ۲۷ فروردین ۱۴۰۳

  ممنون از همراهی تون دوست عزیز

  ماهان محمدی ۰۲ فروردین ۱۴۰۳

  سلام ماهان محدی هستم وزنم ۹۰ هستش و میخواهم به مزن مورد نظر یعنی ۶۰ الی ۶۵ برسم

  کارشناس فیتامین ۰۵ فروردین ۱۴۰۳

  سلام دوست عزیز بهترین راهکار، استفاده از یک برنامه ورزشی غذایی اختصاصی و هدفمند است.برنامه ای که با توجه به شرایط جسمانی و اهداف شما طراحی شده باشد. برای دریافت مشاوره و برنامه‌تان عدد ۱۲ را به شماره ۱۰۰۰۹۸۴۸ ارسال کنید.

  ×
  app-presentation