۱۱۶ نظر
حرکات پشت بازو

حرکات پشت بازو با حرفه‌ای‌ترین آموزش تصویری

تعداد بازدید

27018

زمان مطالعه

5 دقیقه

آخرین به روز رسانی

۲۹ مهر ۱۴۰۲
فهرست مطالب

  برای ساختن بازوهای حجیم که حتی داخل آستین لباس هم جا نشود، حرکات پشت بازو معجزه می‌کند. شما در کنار حرکات جلو بازو حتماً باید عضلات پشت بازو را هم چاشنی برنامه بدنسازی و تمرینی‌تان کنید. با ما همراه باشید تا دلیلِ تأکیدمان بر حرکات پشت بازو را توضیح دهیم.

  عضلات پشت بازو

  عضله‌ای در بخش پشت بازو وجود دارد که دارای سه سر است و به عضلات سه سر یا پشت بازویی معروف هستند. این عضلات در واقع مسئولیت چرخش آرنج و ثابت نگه داشتن دست‌ها را بر عهده دارد. اگر با حرکات پشت بازو، عضلات سه سر خود را تقویت کنید، در نهایت بازوهایی ورزیده‌تر و زیباتر خواهید داشت؛ چراکه عضله سه سر، دو سوم بازو را تشکیل می‌دهد.

  اهمیت تمرینات پشت بازو

  یکی از نکات مهم در بحث آناتومی بدن، این است که عضلات پشت بازو بیش از دو سوم بازوی فرد را تشکیل می‌دهد. حال هرچه این عضله درشت‌تر و بزرگ‌تر باشد، ظاهر بازوها شگفت انگیزتر و نمایان‌تر خواهد بود.

  البته اشتباه نکنید، کار کردن و نعلی‌کردنِ عضلات پشت بازو فقط برای زیبایی نیست؛ تقویت این عضله تأثیر زیادی در انجام راحت‌تر حرکاتی مثل پرس سینه و حرکات سرشانه خواهد داشت. یادتان باشد برای این‌که بدن‌تان را کاملا مثل بدنسازان حرفه‌ای، عضلانی و جذاب کنید، باید از یک برنامه بدنسازی حرفه‌ای همراه با رژیم غذایی اصولی پیروی کنید.

  بدون دارو یه بدن عضلانی داشته باش!
  بدون دارو یه بدن عضلانی داشته باش!
  با برنامه بدنسازی فیتامین بدون دارو به بدن دلخواهت برس!
  دریافت برنامه بدنسازی

  ویدیو تمرینات پشت بازو بدون وسیله

  آموزش تصویری حرکات پشت بازو در خانه

  اکنون به سراغ معرفی و آموزش حرکات پشت بازوی خانگی می‌رویم. این حرکات نیاز به امکانات خاصی ندارد و می‌توانید درمنزل به راحتی انجام‌شان دهید.

  ۱. حرکت شنا دست جمع

  بدون شک با حرکت شنا آشنایی کامل دارید و شاید هم هر روز آن حرکت را در تمرینات‌تان به‌کار می‌برید. با انجام این حرکت استاندارد، عضلات سینه و دست‌ها را درگیر کرده و فقط در صورتی عضلات پشت بازویتان تقویت خواهد شد که فرم گذاشتن دست‌هایتان را تغییر دهید.

  ۲. حرکت دیپ نیمکت پا صاف

  اگر با حرکت دیپ سنتی مشکل دارید، چرا دیپ نیمکت را انجام نمی‌دهید؟ البته حواس‌تان باشد که این حرکت را به‌آرامی انجام داده و به عضلات‌تان فشار نیاورید. اگر در حین انجام حرکت، احساس سوزش در عضلات پشت بازو داشتید، جای نگرانی نیست، به تمرینات‌تان ادامه دهید. این سوزش نشانه درگیر شدنِ عضلات شماست.

  ۳. پشت بازو خوابیده دمبل

  این تمرین از حرکات پشت بازو یکی از مدل‌های حرکت پرس سینه است که در آن برای بلندکردنِ وزنه، دست‌ها قفل شده و فشار بیشتری به عضلات پشت بازو وارد می‌شود. زمانی‌که از دمبل برای انجام این حرکت استفاده می‌‌کنید، سنگینیِ وزنه‌ها به صورت نامتقارن روی بدن افتاده و علاوه‌بر درگیریِ بیشتر عضلات برای حفظ تعادل باید انرژی بیشتری مصرف کنید.

  ۵. حرکت پشت بازو نشسته دمبل تک

  انجام این تمرین از سری حرکات پشت بازو آن هم با یک دست، باعث می‌شود تا حسابی عضلات سینه و پشت بازویتان درگیر شود.

  ۶. کیک بک پشت بازو دمبل روی نیمکت

  اگر وقت کافی برای تمرین حرکات پشت بازو و برنامه تمرینی‌تان ندارید یا می‌خواهید در زمان صرفه جویی کنید، بهتر است با هر دو دست خود به صورت هم‌زمان دمبل بزنید.

  البته این‌که به صورت مجزا روی عضله پشت بازوی هر دست تمرکز کنید، بدون‌ِشک در طولانی‌مدت اثربخشیِ بیشتری خواهد داشت. بنابراین سعی کنید بدن‌تان در حین انجام حرکت چرخش نداشته باشد و در ابتدا و انتهای هر تکرار، مکث کوتاهی کنید.

  تمرینات پشت بازو در باشگاه

  وقت آن رسیده که برای تقویت و فرم‌دادن به عضلات پشت بازوی‌تان به سراغ آموزش حرکات ویژه این قسمت برویم. در ادامه این مطلب، بهترین حرکات پشت بازو و زیر بغل را که مخصوص باشگاه است را به شما آموزش خواهیم داد.

  ۱. پشت بازو خوابیده میله ای Z

  ۲. حرکت پشت بازو با سیم‌کش طناب

  ناحیه اصلی درگیر در حین انجام این حرکت، همان پشت بازوی شما خواهد بود؛ آن هم به شرطی که حرکت را به‌درستی انجام دهید.

  مثلاً اگر وزنه سنگینی را برای انجام حرکت انتخاب کنید، عضلات پشت و شانه‌های‌تان بیشتر درگیر خواهد شد که با هدف درگیر کردنِ پشت بازو تناقض دارد. در نتیجه بهتر است که شما سراغ وزنه‌های بیش‌ازحد سنگین نروید.

  ۳. حرکت دیپ پارالل

  در این حرکتِ حرفه‌ای باید سعی کنید تمام وزن بدن‌تان را بالا برده و با کمک عضله پشت بازو خودتان را جابه‌جا کنید.

  نکته: اگر مشکل شانه یا مشکلات مفصلی دارید، ترجیحاً قسمت آخر حرکت را حذف کنید و بدن‌تان را بالا نکشید.

  ۴. پشت بازو از پشت سر طنابی

  وقتی تصمیم می‌گیرید که عضلات پشت بازو را درگیر کنید، احتمالاً فراموش می‌کنید این عضله از سه بخش مهم تشکیل شده است:

  • سر دراز
  • سر خارجی
  • سر داخلی

  که آخرین قسمت عضله یا همان سر دراز پشت بازو، توجه کافی را دریافت نکرده و به‌خوبی تمرین داده نمی‌شود. مگر اینکه از حرکاتی استفاده کنید که نیاز به بالا بردن دست‌ها بالای سر داشته باشند.

  ۵. پشت بازو پرسی

  برای انجام این تمرین از حرکات پشت بازو اگر حتی نیمکت هم پیدا نکردید، می‌توانید این تمرین را روی زمین انجام دهید.

  با وجود این‌که این حرکت تنوع بسیار زیادی دارد، اما بازهم یک نکته مشترک در همه آن‌ها به چشم می‌خورد، آن هم کشش آرنج است. زمانی‌که دست‌های‌تان را در حین انجام حرکت قفل می‌کنید، عضلات پشت بازوی بیرونی و دراز هم‌زمان درگیر شده و هرچقدر شیب نیمکت را بیشتر کنید، سر دراز عضله پشت بازو بیشتر درگیر خواهد شد. بالعکس، هرچقدر شیب نیمکت را در جهت منفی بیشتر کنید، فشار بیشتری روی سر خارجی عضله پشت بازو خواهد آمد.

  نمونه برنامه پشت بازو

  اکنون یک نمونه برنامه پشت بازو برای‌تان می‌آوریم تا بهتر با حرکات پشت بازو آشنا شوید. لازم است یادآوری کنیم برای رسیدن به نتیجه دلخواه و جلوگیری از هر گونه آسیبی، باید یک برنامه اختصاصی خود را داشته باشید.

  حرکتتعداد و تکرار
  شنا تک دست به پهلو۳ست ۱۲تایی
  پشت بازو سیمکش ست اول ۱۵تا | ست دوم ۱۰تا | ست سوم ۸تا
  پشت بازو دمبل خوابیده۳ست ۱۵تایی
  پشت بازو هالتر ایستاده۳ ست ۱۵تایی
  دیپ روی زمین۳ ست ۱۲تایی
  پشت بازو کیک بک دمبل۳ ست ۱۰تایی
  پشت بازو سیمکش تکست اول ۱۲تا | ست دوم ۱۰تا | ست سوم ۸تا

  چند نکته برای حجیم کردن پشت بازو

  برنامه پشت بازو و حرکات پشت بازو

  برای رسیدن به نتیجه بهتر از انجام حرکات پشت بازو بهتر است که به نکات زیر توجه داشته باشید:

  • پشت بازو عضله کوچکی است؛ اما، نیاز به ریکاوری دارد. بنابراین بهتر است تنها دوبار در هفته تمرینات پشت بازو را  کار کنید.
  • هر بار می‌توانید ۶ الی ۱۲ ست پشت بازو بزنید که بستگی به سطح و توانایی‌ شما دارد.
  • چه خواهان حجم باشید و چه قصد جمع و سفت شدن بازو را داشته باشید؛ سنگین‌ترین وزنه‌ای که در توان‌تان هست را انتخاب کنید.
  • حرکت عضله پشت بازو را می‌توانید بعد از حرکات سینه، سرشانه و یا زیربغل انجام دهید. البته گاهی ممکن است تشخیص مربی‌تان، این باشد که تمرینات پشت بازو و جلو بازو را در روزهای جداگانه انجام دهید.

  سخن پایانی

  انجام حرکات پشت بازو تاثیر زیادی در زیبایی و حجیم‌شدنِ عضلات بازو و حتی جلوبازو خواهد داشت. در این مطلب تمرینات مخصوص عضلات پشت بازو را معرفی کردیم و توضیح دادیم. می‌توانید آن‌ها را در خانه و باشگاه انجام دهید.

  اگر به دنبال یک برنامه اصولی و مناسب هستید که در آن  به ویژگی‌های شخصی‌تان توجه شده باشد، می‌توانید از کارشناسان حرفه‌ای و بدنساز فیتامین کمک بگیرید. سوالات و پیشنهادات خود را برای‌مان در بخش نظرات بنویسید.

  منبع: pubmed

  لطفا به این مطلب امتیاز دهید
  4.4/5 - (118 امتیاز)
  این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  برچسب ها:
  سید میلاد ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

  سلام من میخوام بازو پشت بازوم خب در بیاد چه حرکتهای بزنم

  کارشناس فیتامین ۱۶ مرداد ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز. از مقاله حرکات پشت بازو استفاده کنین.

  محمد طاهری ۰۶ مرداد ۱۴۰۰

  لطفاً ۶حرکت بهترین حرکات جلو بازو و ۶تا بهترین حرکات پشت بازو بگید برا برنامه میخوام

  کارشناس فیتامین ۰۹ مرداد ۱۴۰۰

  سلام محمد عزیز. برتری حرکات با توجه به شرایط بدنی شما تعیین میشه و باید برنامه از مربی داشته باشی و ممکنه ۶ حرکت برای شما زیاد باشه و یا حرکتی براتون مناسب نباشه..... با این حال شما میتونین از پیج اینستاگرام فیتامین مجموعه حرکات رو مشاهده کنین

  عرفان قاسمی ۰۷ تیر ۱۴۰۰

  سلام من هفته اولمه میرم باشگاه و آخر هر ست بدنم کم میاره و نمی تونم ستمو کامل بزنم،با این حال وقتی تموم می کنم هیچ ضعف و خستگی تو عضلاتم احساس نمی کنم،میشه راهنمایی کنید؟

  کارشناس فیتامین ۰۸ تیر ۱۴۰۰

  سلام عرفان عزیز. اوایلش طبیعیه. کم کم با بالا تر رفتن قدرت و یادگیری بیشتر خودتون، درست میشه...

  ايمان سپاسي ۳۰ مهر ۱۳۹۹

  با سلام و تشكر
  براي قوي شدن ضربات مشت كدوم قسمت پشت بازو رو با چه تمريني بسازيم؟

  کارشناس فیتامین ۳۰ مهر ۱۳۹۹

  درود بر شما دوست عزیز ? برای قوی‌ترشدن ضربات مشت باید لازمه که تمرینات انفجاری انجام بدید. اگر تمرینات با وزنه انجام میدید تکرارها باید بالای 15 تا 20 تکرار باشه. نهایتا بین 30 تا 40 درصد توانتون. تکنیک تمرینتون هم همون‌طورکه گفتیم لازمه که سیستم انفجاری باشه. عضلات زیربغل به هیچ عنوان نباید تمرین داده بشه. چون باعث کُند شدنِ ورزشکار میشه. عضلات پشت بازو، عضلات سرشانه و عضلات شکم، خم‌کننده مچ دست و عضلات گردنی باید تقویت بشن تا بتونید قدرت خوبی برای مشت‌زدن داشته باشید. برای مشاوره با کارشناسان و دریافت رژیم غذایی ورزشی و برنامه ورزشی کاملا شخصی هم اگر تمایل داشتید می‌تونید عدد 12 رو به شماره 10009848 بفرستید. موفق باشید

  رضا ۱۲ مهر ۱۳۹۹

  سپاس گذارم

  کارشناس فیتامین ۱۳ مهر ۱۳۹۹

  ممنون از همراهی شما دوست عزیز ?

  ×
  app-presentation