۴ نظر
کفش مناسب باشگاه بدنسازی

چه کفشی برای باشگاه بخریم؟

تعداد بازدید

1329

زمان مطالعه

6 دقیقه

آخرین به روز رسانی

۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۳
فهرست مطالب

  داشتن کفش مناسب باشگاه و ورزش، مهم و ضروری است. خیلی از اوقات لیست لوازمی که یک بدنساز باید تهیه کند اینگونه است: یک شیکر، بطری آب، لباس ورزشی مناسب و هدفون برای موسیقی حین ورزش.

  چیزی که اغلب نادیده گرفته می شود کفش است! بله کفش مناسب باشگاه و مناسب برای بدنسازی اغلب به چشم کسی نمی‌آید؛ اما اتفاقا از همه موارد مهم‌تر است. کفش مناسب برای وزنه زدن و تمرین قدرتی، یک رویای فراموش شده‌است که اگر به حقیقت بپیوندد تغییرات بزرگی در عملکرد ورزشکار ایجاد می‌کند.

  اما واقعا اهمیت کتانی مخصوص برای بدنسازی چیست و اصلا چه کفشی باید به این منظور انتخاب کنیم؟ در این مطلب از فیتامین همه موارد را باهم بررسی می‌کنیم.

  اهمیت پوشیدن کفش در بدنسازی

  بااینکه می‌توان در بعضی تمرینات کفش نپوشید و پابرهنه وزنه زد، اما توصیه می‌کنیم که همیشه از کفش مناسب باشگاه و ورزش استفاده کنید. انتخاب کفش باشگاه و کتانی برای بدنسازی و تمرین قدرتی به دلایل زیر اهمیت زیادی دارد.

  ۱. محافظت از مفاصل و ستون فقرات

  یک کفش مناسب باشگاه و ورزش، می‌تواند حین بلند کردن وزنه‌های سنگین از مچ پاها، قوزک پاها، زانو، لگن و کمر حمایت و محافظت کند و نگذارد فشار زیادی به مفاصل شما وارد شود. جلوگیری از آسیب دیدگی و ایجاد ثبات برای وزنه زدن از دیگر فواید کفش باشگاه بدنسازی است.

  ۲. فراهم کردن ثبات بدن

  کفشی که پا می‌کنید باید روی زمین محکم فیکس شود تا در حین انجام لیفت به خصوص اسکات و ددلیفت از لیز خوردن و سر خوردن شما جلوگیری کند. این موضوع یک نکته ایمنی است که از حوادث حین تمرین جلوگیری خواهد کرد.

  ۳. جلوگیری از احساس درد و ناراحتی پا

  شما به عنوان یک بدنساز زمان زیادی روی پاهای خود می‌ایستید یا با پاهای خود دستگاه‌های تمرینی را حرکت می‌دهید، بنابراین لازم است پاهای شما راحت و آرام باشند؛ به این معنا که احساس درد و ناراحتی نداشته باشید. کفش مناسب باشگاه به شما این امکان را می‌دهد که روی تمرین خود متمرکز باشید، بدون اینکه بابت درد و ناراحتی پا در رنج باشید.

  کفش بدنساز

  ۴. افزایش تعادل

  کفش مناسب باشگاه، می‌تواند تعادل لازم را برای فرم صحیح و تکنیک مناسب در هنگام وزنه زدن ایجاد کند. داشتن تعادل به شما امکان می‌دهد تا عضلات‌تان را به درستی هدف قرار دهید و از وارد کردن فشار غیر ضروری به سایر قسمت های بدن خود جلوگیری کنید.

  به طور خلاصه، پوشیدن کفش باشگاه بدنسازی هنگام تمرین هم راحتی و تعادل‌تان را افزایش می‌دهد و هم از آسیب دیدن شما جلوگیری می‌کند.

  برای بدنسازی چه کفشی بپوشیم؟

  ما در این قسمت از برند یا کارخانه خاصی نام نمی‌بریم؛ بلکه می‌خواهیم ویژگی‌های کامل یک کفش بدنسازی مناسب را معرفی کنیم تا شما با توجه به بودجه، سلیقه و نیاز خود دنبال آن بگردید.

  لازم است برای جلسه تمرین قدرتی (تمرین با وزنه) از کفش مناسب باشگاه و کتانی مخصوص بدنسازی استفاده کنید. این کفش‌ها به منظور اجرای صحیح تکنیک‌ و پیشگیری از آسیب دیدگی طراحی شده‌اند. این دو ویژگی برای بدنسازی لازم است.

  کفی کفش مناسب باشگاه چطور باید باشد؟

  کف کفش‌های بدنسازی در قسمت پاشنه کمی بالاتر از پنجه هست که فرم مناسب و دامنه حرکتی بهتر را برایتان فراهم می‌کند. این نوع کفش قوس دارد که به توزیع وزن در سراسر پا کمک می‌کند و اجازه نمی‌دهد فشار زیادی به پنجه یا انگشتان پا بیاید.

  کفش بدنسازی باید نرم باشد یا مستحکم؟

  کفش تمرین وزنه باید محکم باشد، از مچ پا پشتیبانی کند و انعطاف کافی هم داشته باشد که از پیچ خوردن و لغزیدن در حین تمرین جلوگیری کند. در واقع، متخصصان می‌گویند که کفش‌ مناسب بدنسازی کفشی با کفی راحت و در عین حال سفت است که به راحتی در ناحیه کف پا خم نشود و مقاومت خوبی از خود نشان دهد، تا آسیب‌های جدی پا (مثل آسیب به فاسیای کف پا) را در حین تمرین به حداقل رساند. بنابراین کفش‌های دویدن که بسیار نرم و منعطف هستند به هیچ وجه برای تمرین بدنسازی مناسب نیستند.

  زیره و تهویه کفش مناسب باشگاه باید چطور باشد؟

  یک نکته مهم دیگر این که، زیره کفش باشگاه بدنسازی باید ضد لغزش باشد تا سُر نخورد. این موضوع برای شما که به عنوان بدنساز قرار است زیر وزنه‌های سنگین قرار بگیرید، بسیار مهم و حیاتی است.

  به عنوان آخرین ویژگی، به تهویه و تنفس کفش اهمیت دهید، بدنسازان بسیار عرق می‌ریزند و یک کفش بسیار بسته ممکن است بهداشت پا را دچار مشکل کند.

  کفش بدنسازی

  معرفی کفش مناسب باشگاه بر اساس نوع ورزش

  کفش مناسب باشگاه با توجه به نوع ورزش می‌تواند بسیار متفاوت باشد. در این قسمت شما را با کفش‌های مناسب ورزش‌های مختلف آشنا می‌کنیم. بنابراین هر ورزشی را انتخاب کردید، با دقت کفش مناسبش را انتخاب کنید تا به خوبی و بدون آسیب تمرین‌تان را ادامه دهید و از ورزش‌تان لذت ببرید.

  کفش مناسب فیتنس

  تمرینات فیتنس معمولا تمرینات سنگینی نیست؛ اما شامل تمرینات هوازی و قدرتی می‌شود؛ بنابراین برای انجام آن، یک کفش چندکاره لازم دارید. بهترین کفش برای فیتنس کفش سبک و نرمی است که به شما اجازه دهد حین حرکات هوازی راحت و سریع حرکت کنید. اما کفی کفش محکم و ضربه گیر باشد و از پاشنه، مچ و پنجه‌ها حین حرکات قدرتی محافظت و حمایت کند.

  وسیه ورزشی

  کفش مناسب باشگاه برای پیلاتس

  حین تمرین پیلاتس اصلا لازم نیست کفش پوشیده شود. ورزشکاران پیلاتس روی مت پیلاتس تمرین می‌کنند که نرم و ایمن است و نیازی به کفش ندارد. توصیه اکثر مربیان نیز این است که پابرهنه روی مت حاضر شوید یا اگر در طبیعت (مثل چمن یا لب ساحل) تمرین می‌کنید اجازه دهید کف پاها طبیعت را لمس کند. ممکن است یک جفت جوراب راحت ایده بدی نباشد اما برای تمرین روی مت پیلاتس نیازی به کفش نیست.

  کفش مناسب تی آر ایکس

  از آنجاکه تی آر ایکس یک تمرین قدرتی نسبتا سنگین به حساب می‌آید، لازم است کفشی محکم و قوی انتخاب شود که بتواند تمام فشارها و ضربه‌های وارده را جذب و خنثی کند. به این معنا که کفی کفش از پاشنه‌ها محافظت کند، زیره کفش ضدلغزش، و در عین حال انعطاف‌پذیر باشد تا از شما برای جابجایی و حرکات پویا حمایت کند. اما در عین حال سبک باشد که وزن آن به شما فشار اضافه وارد نکند.

  کفش تردمیل

  به خاطر داشته باشید که هرگز بدون کفش روی تردمیل نروید، دویدن بدون کفش مناسب روی تردمیل غیر از اینکه باعث وارد شدن ضربات به مچ پا، زانو و کمر می‌شود ممکن است کف پای شما را هم زخم کند.

  اما کفش مناسب برای پیاده‌روی یا دویدن روی تردمیل کفشی است که کفی و زیره آن شوک‌های حاصل از ضربه پا به تردمیل را جذب و خنثی کند.

  این کفش لازم است یک کفی پایدار و مقاوم ولی نرم و سبک داشته باشد تا غیر از جذب ضربه‌ها، به شما اجازه دهد به آسانی و بدون خسته شدن بدوید و احساس راحتی و آرامش در پا داشته باشید. همچنین به دلیل عرق کردن پا حین دو، لازم است کفش‌های شما قابلیت تهویه هم داشته باشد.

  کفش مناسب باشگاه

  اشتباهات رایج در انتخاب کفش

  احتمالا همه ما در خرید گاهی احساسی می‌شویم و به جای توجه به نیازمان، فاکتورهای دیگری را هم لحاظ می‌کنیم. اینجاست که دچار اشتباه در خرید می‌شویم. در این قسمت می‌خواهیم اشتباهات رایج در انتخاب کفش مناسب باشگاه و ورزش را بگوییم تا شما دچار این دام نشوید.

  خرید صرفا بر اساس ظاهر کفش

  ممکن است زیبایی و ظاهر کفش ورزشی خیلی برای‌تان مهم باشد، که اشکالی هم ندارد، اما نباید زیبایی کفش نسبت به کاربردی و استاندارد بودن آن الویت پیدا کند. اجازه ندهید رنگ یا مدل کفش بر تصمیم شما تاثیر بگذارد. اگر کفش ورزشی نامناسب انتخاب کنید (کفشی که برای ورزش شما مناسب نیست و حمایت لازم از پاها را فراهم نمی‌کند) ممکن است خیلی زود دچار درد یا آسیب دیدگی شوید.

  انتخاب کفش تنگ یا گشاد (اندازه اشتباه)

  پوشیدن یک جفت کفش ورزشی خیلی تنگ می‌تواند خیلی زود منجر به سیاهی ناخن پا، تاول یا مشکلات مشابه شود. پوشیدن کفش گشاد منجر به پیچ خوردن، خستگی یا درد و آسیب‌دیدگی کمر شود. اما انتخاب درست واضح است: کفشی که اندازه پای شما باشد، بدون اینکه به پا فشار آورد یا فضای اضافه زیادی داشته باشد.

  انتخاب کفش برای یک ورزش دیگر

  اگر فوتبالیست هستید لازم است کفش فوتبال را تهیه کنید نه کفش ورزش دو. این موضوع بدیهی است اما گاهی اوقات افراد به این تفاوت‌ها اهمیت نمی‌دهند که منجر به خرید اشتباه، هدر رفتن پول و از همه بدتر یک تمرین پرمشکل و آسیب‌زا می‌شود. اگر نمی‌دانید کفش مناسب باشگاه یا ورزش شما کدام است از مربی یا فروشنده آگاه مشورت بگیرید.

  سخن پایانی

  داشتن کفش مناسب برای هر ورزشکار و بدنسازی لازم و ضروری است. کفش مناسب باشگاه به بدنساز کمک می‌کند تا حرکاتش را بهتر انجام دهد و از آسیب دیدن او پیشگیری خواهد کرد. برای هر ورزشی، کفش مخصوصی لازم است. در این مطلب ویژگی‌های کفش مناسب باشگاه بدنسازی و ورزش‌های دیگر را معرفی کردیم.

  منابع: jerseystrongmuscleandfitnesselevatesyracuse

  لطفا به این مطلب امتیاز دهید
  4.3/5 - (9 امتیاز)
  این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  سروش ۱۲ اسفند ۱۴۰۲

  چه کفشی مناسب ورزش کراسفیت هست ؟!

  کارشناس فیتامین ۱۳ اسفند ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز ویژگی های لازم رو در همین مطلب آوردیم.

  علی فتحی ۲۰ فروردین ۱۴۰۲

  کفش فوتسال برای وزنه زدن مناسبه؟

  کارشناس فیتامین ۲۱ فروردین ۱۴۰۲

  اگر ویژگی‌هایی که گفتیم را داشته باشد، بله مناسبه.

  ×
  app-presentation