بدون نظر
انتخاب باشگاه

قبل از انتخاب باشگاه حتما این مطلب را بخوانید!

تعداد بازدید

732

زمان مطالعه

6 دقیقه

آخرین به روز رسانی

۳۰ بهمن ۱۴۰۲
فهرست مطالب

  چرا باید در انتخاب باشگاه خیلی دقت کنیم؟ شاید وقتی قصد شروع ورزش را دارید، به نزدیکترین باشگاه می‌روید و ثبت‌نام می‌کنید. نزدیکی باشگاه خیلی مهم است اما باید در انتخاب باشگاه بدنسازی به موارد مهم دیگری هم توجه کنید تا بتوانید به خوبی تمرین‌تان را ادامه دهید و یک تجربه خوب بسازید.

  چگونه باشگاه مناسب انتخاب کنم؟ | ۷ نکته مهم برای انتخاب باشگاه

  یک راه عالی برای ایجاد تعهد، انگیزه و علاقه به ورزش، ثبت نام در یک باشگاه ورزشی است! هم خوش می‌گذرد هم ساده است، مگه نه؟

  اما وقتی نوبت به انتخاب باشگاه می‌رسد، انتخاب باشگاهی که امکانات مورد نظر شما را داشته باشد و مناسب شرایط‌تان باشد، ممکن است کمی سخت شود. از ساعت کاری باشگاه گرفته تا موقعیت مکانی و تجهیزات سالن، همه و همه در ایجاد یک تجربه خوب و یا بد تاثیرگذار است. در اینجا شش فاکتور مهم برای انتخاب باشگاه را برای‌تان می‌آوریم.

  ۱. ساعت باشگاه

  برای ایجاد تعادل بین کار، خانواده و (البته) خواب، شما باید برنامه‌ریزی کنید؛ بنابراین، یک باشگاه بدنسازی که دیر باز می‌کند و زود بسته می‌شود، احتمالا خیلی انتخاب خوبی نیست.

  با توجه به نقش‌های خود در زندگی شخصی و کاری ببنید که چه ساعتی رفتن به باشگاه برای‌تان مقدور است؛ به طور مثال اگر مادر هستید و باید کنار فرزندتان حضور داشته باشید، یا پدری هستید که ساعات کاری شناور دارد، ساعات مناسب باشگاه برای‌تان متفاوت است. در این صورت باید باشگاهی را پیدا کنید که در زمان مناسب شما، فعالیت می‌کند.

  هنگامی که به یک باشگاه ورزشی فکر می‌کنید، نه تنها در مورد ساعت کاری، بلکه در مورد آنچه که در آن سانس ارائه می‌شود نیز پرس و جو کنید. آیا مربیان در دسترس هستند؟ آیا امکانات یا بخش‌هایی از ورزشگاه وجود دارد که در زمان‌های خاصی بسته است؟

  ۲. دسترسی مکانی

  در انتخاب باشگاه باید به محل و مکان آن نیز توجه کنید. بهتر است، باشگاهی را انتخاب کنید که در نزدیکی خانه یا محل کار شما قرار دارد. این کار باعث می‌شود که به برنامه تمرینی خود پایبند باشید و اگر خیلی دور نباشد، احتمالاً می‌توانید پیاده تا باشگاه بروید. همچنین دسترسی به باشگاه با وسایل نقلیه عمومی یا ماشین را در نظر بگیرید.

  شما با استفاده از اپلیکیشن فیتامین می‌توانید در هر مکان (باشگاه یا خانه) و هر زمان ورزش کنید و به اهداف ورزشی خود برسید. مربیان فیتامین با توجه به شرایط و اهداف شما، برای‌تان مناسب‌ترین برنامه را طراحی خواهند کرد و دز وطل برنامه به تمام سوالات‌تان پاسخ می‌دهند و راهنمایی‌تان می‌کنند.

  برنامه تمرینی خودت رو داری؟
  برنامه تمرینی خودت رو داری؟
  با فیتامین برنامه ورزشی اختصاصی خودت رو دریافت کن.
  می‌خوام شروع کنم

  ۳. جو و فضای کلی

  فضای کلی یک باشگاه می‌تواند بر لذت و انگیزه تمرینات شما تأثیر بگذارد. به دنبال باشگاهی باشید که فضایی مثبت و حمایتی داشته باشد، با کارکنان و اعضایی که دوستانه و خوش برخورد هستند. باشگاه همچنین باید دارای فرهنگی باشد که با اهداف و ارزش‌های تناسب اندام شما همسو باشد. در ساعاتی که قصد تمرین دارید، از باشگاه دیدن کنید تا متوجه شوید فضای فرهنگی کلی باشگاه چگونه است.

  چه باشگاهی برویم؟

  ۴. تمیزی و ایمنی

  نظافت و ایمنی از نکات مهم در هنگام انتخاب باشگاه بدنسازی است. دقت کنید که سالن بدنسازی تمیز و پاکیزه باشد، همچنین مطمئن شوید که تجهیزات باشگاه، به طور مرتب تمیز و ضدعفونی می‌شوند.

  سالن بدنسازی همچنین باید دارای تدابیر ایمنی باشد، مانند تجهیزات اورژانسی و کارکنان آموزش دیده در کمک‌های اولیه. علاوه بر این، مطمئن شوید که باشگاه دارای تهویه مناسب برای جلوگیری از گسترش میکروب‌ها است.

  ۵. مربیان باشگاه

  صلاحیت کارکنان باشگاه بسیار مهم است! اگر از مربیان باشگاه برنامه تمرینی می‌گیرید و با مربیان تمرین می‌کنید، بسیار مهم است که یک مربی کارشناس و باتجربه داشته باشید. مربیان حاضر در باشگاه باید آگاه، قابل دسترس و مایل به پاسخگویی به هر سؤال یا نگرانی شما باشند. علاوه بر این، مطمئن شوید که مربی شما در ساعاتی که قصد تمرین دارید، در دسترس باشد.

  ۶. هزینه عضویت

  هزینه عضویت و شهریه در انتخاب باشگاه ورزشی مهم است. باشگاهی که انتخاب می‌کنید باید متناسب با بودجه شما باشد تا بتوانید در بلند مدت، عضویت خود را تمدید کنید. از طرفی ارزش قابل قبولی ارائه دهد و صرفا ارزان نباشد. برخی باشگاه‌ها برای دانشجویان یا سالمندان تخفیف ارائه می‌دهند، می‌توانید در صورت داشتن شرایط، از چنین تخفیفاتی استفاده کنید.

  ۷. تجهیزات و امکانات

  تجهیزات و امکانات در انتخاب باشگاه ورزشی مهم هستند، زیرا بر کیفیت تمرینات شما تاثیر می‌گذارند. به دنبال باشگاهی باشید که تجهیزات لازم برای ورزش مورد نظر شما را داشته باشد. به عنوان مثال، اگر به بدنسازی علاقه دارید، توجه کنید که باشگاه دارای مجموعه خوبی از دستگاه‌های تمرینی و وزنه و دمبل باشد.

  اگر به ورزش کاردیو علاقه دارید، به دنبال سالن بدنسازی با انواع دستگاه‌های کاردیو مانند تردمیل، الپتیکال و دوچرخه ثابت باشید. علاوه بر این، توجه کنید که امکانات باشگاه، مانند رختکن، دوش، و سونا تمیز باشد و به خوبی رسیدگی شود.

  انتخاب باشگاه بدنسازی

  یک سالن بدنسازی باید چقدر بزرگ باشد؟

  مرکز تحقیقات آمریکایی پزشکی ورزشی ۳ تا ۴ متر مربع برای هر عضو و حدود ۱۰ متر مربع را برای هر قطعه از تجهیزات بدنسازی را توصیه می‌کند؛ اما این حداقل فضایی است که باید موجود باشد و لزوما هم نمی‌تواند برای همه باشگاه‌ها مناسب باشد. اندازه یک سالن ورزشی بسته به عوامل مختلفی از جمله مکان باشگاه، نوع تجهیزات و امکانات ارائه شده و تعداد اعضایی که ثبت نام کرده‌اند، می‌تواند بسیار متفاوت باشد.

  به طور مثال نوع تجهیزات و امکانات ارائه شده می‌تواند بر اندازه استاندارد باشگاه تأثیر بگذارد. اگر تمرکز باشگاه عمدتاً بر روی ورزش‌های هوازی مانند تردمیل و الپتیکال و دوچرخه است، ممکن است نسبت به سالنی که طیف وسیعی از تجهیزات وزنه برداری و بدنسازی را ارائه می‌دهد به فضای کمتری نیاز داشته باشد. به همین ترتیب، اگر باشگاه دارای امکانات رفاهی مانند استخر، سونا یا زمین بسکتبال است، به فضای بیشتری هم برای قرار دادن این امکانات نیاز دارد.

  مزایای عضویت در باشگاه ورزشی چیست؟

  مزایای عضویت در باشگاه می‌تواند هم شامل بهبود تناسب اندام و سلامتی جسمی‌تان شود و هم بر روحیه و حال شما تاثیر مثبتی بگذارد و دوستان جدیدی به شما هدیه دهد. انتخاب باشگاه مناسب و انجام ورزش منظمف یک سرمایه گذاری عالی برای خودتان است. بیایید نگاهی بیندازیم به چهار فایده از فواید عضویت در باشگاه ورزشی.

  کاهش استرس

  ورزش منظم راهی عالی برای کاهش استرس و بهبود سلامت روان شما است. ورزش، اندورفین را آزاد می کند (یکی از هورمون‌های شادی) و می‌تواند خلق و خوی شما را بهبود بخشد. همچنین می‌تواند استرس شما را آرام کند. استرس عامل اصلی مشکلات سلامتی مانند فشار خون بالا و تشدید افسردگی است و کم شدن استرس یکی از بزرگترین مزایای عضویت در باشگاه است.

  بهبود روابط اجتماعی

  درست است که تمرین و ورزش اولویت شماست، اما حضور در باشگاه می‌تواند همزمان، به بهبود روابط شخصی و پیدا کردن دوستان جدید کمک کند.

  انتخاب باشگاه خوب، قطعا می‌تواند به افراد کمک کند تا روابط اجتماعی خود را بهبود بخشند و دوستی‌های جدیدی به دست آورند. باشگاه ورزشی مکانی است که افراد دور هم جمع می‌شوند تا روی اهداف ورزشی خود کار کنند و این علاقه مشترک می‌تواند دلیل خوبی برای ایجاد روابط و دوستی‌ها باشد.

  رسیدن به تناسب اندام

  یک بدن سالم‌تر، قوی‌تر و متناسب‌تر یکی از مهم‌ترین دلایلی است که افراد به باشگاه می‌روند و شاید برای‌شان مهم‌ترین مزیت باشگاه هم باشد. پس از انتخاب باشگاه و انجام ثبت نام، خود را موظف می‌کنید که در جلسات ورزشی به طور منظم شرکت کنید و همین که وارد باشگاه و جو ورزشی سالن شوید، حس و حال ورزش پیدا می‌شود.

  به تدریج نتایج تلاش‌تان، ظاهر می‌شود و شما یک بدن قوی‌تر و سالم‌تر خواهید داشت و از آن لذت خواهید برد و به داشتنش، افتخار می‌کنید.

  بهترین باشگاه بدنسازی

  تنظیم متابولیسم و مدیریت وزن

  آیا می‌دانستید که افزایش توده عضلانی به این معنی است که کالری بیشتری مصرف می‌کنید، حتی در حالت استراحت! تحقیقات نشان می‌دهد که ماهیچه حدود ۳ برابر بیشتر از چربی کالری می سوزاند، به این معنی که هرچه عضله بیشتری به دست آورید، متابولیسم شما سرعت بیشتری می گیرد. یک تمرین سخت همچنین به این معنی است که چربی می‌سوزانید و وزن را کنترل می‌کند؛ آن هم از طریق سالم. پس کنترل وزن هم یکی دیگر از فواید عضویت در باشگاه است!

  سخن پایانی

  برای انتخاب باشگاه بدنسازی و ورزشی باید به موارد مختلفی مثل مکان، ساعت فعالیت، محیط فرهنگی و تجهیزات باشگاه به خوبی توجه کنید. حتما این مطلب را قبل از انتخاب باشگاه‌تان بخوانید، سپس انتخاب کنید.

  منابع: planetfitnessmyadvancefitnessverywellfit

  لطفا به این مطلب امتیاز دهید
  4/5 - (11 امتیاز)
  این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  برچسب ها:
  ×
  app-presentation