6 نظر
ورزش بوکس

10 راه فرار از آسیب‌های ورزش بوکس برای فایت کلاب بدون خونریزی

تعداد بازدید

3501

زمان مطالعه

7 دقیقه
فهرست مطالب

  ورزش بوکس از دوران محمدعلی کلی تا فلوید می ودر و تا همین حالا، جزء لیست پرطرفدارترین ورزش‌ها بوده. طرفدارانش هم خانم و آقا نمی‌شناسد. دیدن مبارزات پربرخورد، هرکسی را به هیجان می‌آورد.

  ورزش بوکس یکی از خطرناک‌ترین ورزش‌هاست. به همین دلیل آسیب‌های ناشی از تمرین و مبارزاتی که دارد، بیشتر از ورزش‌های دیگر است. صدمات مسابقات آن به حدی‌ست که گاهی یک عمر با ورزشکار باقی می‌ماند.

  دانستنِ این آسیب‌ها برای هر بوکسوری مهم و ضروری‌ست. به همین دلیل در این مطلب از انواع آسیب‌های ورزش بوکس برای شما گفتیم.

  بعد هم 10 راه فرار از این صدمات و جراحات را نشان دادیم. خواندنِ این مطلب از فیتامین را برای شما به‌عنوان یک بوکسور و یا علاقه‌مند به ورزش بوکس پیشنهاد می‌کنیم.

   

  شایع‌ترین آسیب‌های ورزش بوکس که هر بوکسوری باید بداند

  آگاهی کامل از خطرات و آسیب‌‌های ورزش بوکس کمک می‌کند تا از صدمات آن در امان بمانید. پس می‌رویم سراغ معرفی 7 آسیب شایع که ممکن است برای هر بوکسور مبتدی یا حرفه‌ای پیش بیاید.

   

  • پارگی و بریدگی

  چنین مواردی بیشتر از تمرینات، در فایت‌های حرفه‌ای رخ می‌دهد. اگرچه امکان پارگیِ ابرو یا پلک در حین تمرین هم وجود دارد. اگر پارگی و خونریزی در حین مبارزه پیش بیاید، باید بازی در لحظه متوقف شود. برای این‌که جلوی خونریزی گرفته شود و درمان‌های لازم انجام گیرد.

   

  • خون‌ریزی بینی

  خون‌ریزی بینی در ورزش بوکس بسیار شایع است! به‌طوری که خیلی بعید است بوکسوری پیدا شود که تا به‌حال وسط مبارزه، دچار این اتفاق نشده باشد. این وضعیت می‌تواند صرفا به دلیل گرفتگی‌های داخل بینی باشد. البته شاید هم خبر از یک شکستگی داخلی بدهد.

   

  • کبودی و کوفتگی

  این اتفاق کاملا طبیعی است. هر مشتی که به سر و صورت بوکسور برخورد می‌کند، باعث کوفتگی و کبودی در این ناحیه می‌شود.

  کبودی‌ها هنگامی رخ می‌دهند که رگ‌های خونیِ زیر پوست، آسیب دیده باشد؛ مانند کبودیِ زیر چشم. بافت نرم قفسه سینه هم به دلیل ضربات و برخوردها به‌راحتی دچار کبودی خواهد شد. استفاده از کمپرس یخ می‌تواند التهاب و درد را کاهش دهد.

   

  • شکستگی

  بوکسورها معمولاً با شکستگی استخوان رفیق هستند! شکستگی در نواحی بینی، فک، استخوان ابرو، مچ دست و دنده‌ها رخ می‌دهد.

  اما شکستگی‌های مربوط به استخوانِ کف دست (متاکارپال) در بین بوکسورها کاملاً شایع است و به‌عنوان «شکستگی بوکسورها» معروف است. یادتان باشد که شکستگی در هر استخوانی که باشد نیاز به درمان فوری و طولانی دارد.

   

  • دررفتگی شانه

  در اثر ضربات سنگین به بدن یا حرکت نادرست دست، استخوان بازو می‌تواند از تیغه شانه یا کتف جدا شود. درنتیجه حالت دردناکِ دررفتگیِ شانه رخ می‌دهد.

  دررفتگیِ شانه یا هر مفصل دیگر باعث آسیب به بافت‌های اطراف مفصل مثل تاندون و عضلات می‌شود. به محض پیش‌آمدنِ این اتفاق، فرد باید فورا بستری شود.

   

  • کشیدگی رباط

  در طی تمرین یا مبارزه، حرکات مکرر و سرعتی می‌تواند منجربه کشیدگیِ شدید رباط یا عضلات شود. کشیدگیِ خفیفِ رباط، فقط درد و کبودی به همراه دارد.

  اما گاهی کشیدگیِ رباط شدید است و منجربه پارگی رباط و خونریزی مفصلی می‌شود. بوکسورها مستعد کشیدگیِ رباط‌های کمر، شانه‌، بازو، زانو و مچ پا هستند.

   

  • ضربه مغزی خفیف

  ضربه شدید به سر می‌تواند منجربه ضربه مغزی‎ِ خفیف شود. در پیِ واردشدنِ ضربه به سر، ممکن است بوکسور، هوشیاری‌اش را از دست بدهد.

  یا این‌که دچار استفراغ، عدم تعادل، سرگیجه، سردرد یا فراموشی شود. همه این‌ها ممکن است نشانی از ضربه مغزیِ خفیف باشد. در هر صورت مهم است که با بروز چنین علائمی حتما با یک متخصص مغز و اعصاب مشورت انجام بگیرد.

   

  محمد علی کلی

   

   

  10 راه برای فرار از آسیب‌ها و خطرات ورزش بوکس

   

  1. مجهز وارد رینگ شوید!

  در طول تمرین یا مبارزه، حتی اگر در حال تمرین هستید یا مبارزه سبکی دارید، بازهم از تجهیزات استفاده کنید. چون همیشه امکان آسیب‌دیدگی وجود دارد؛ مثلا این‌که دچار پارگیِ بافت‌های نرم دهان شوید.

  در این‌جا چند وسیله محافظتی را معرفی می‌کنیم:

   

  • کلاه: اگر قوانین مسابقه شما اجازه می‌دهد، حتما کلاه مناسبی سر کنید. مطمئن شوید که کلاه را درست روی سر خود گذاشتید، احساس راحتی می‌کنید و به‌خوبی همه جا را می‌بینید.

   

  • دستکش بوکس: در هر مبارزه‌ای، برای محافظت از دست‌ها و کاهش شدت ضربه حریف، حتما دستکش داشته باشید. حتی در حین تمرین هم باید از دستکش استفاده کنید. چون ضربات سنگین واردشده به کیسه بوکس، ممکن است به دست‌های شما شدیدا آسیب بزند.

   

  • گارد لثه: دهان و دندان‌ها در حین مبارزه یا تمرین، به شدت در خطرند. چون ممکن است ضربه حریف، مستقیم روی لثه و دندان‌ها وارد شود.  در نتیجه باعث شکستگیِ دندان‌هایتان شود، یا دندان‌های ردیف پایین و بالا محکم به‌هم برخورد کند. بیشتر شکستگی‌ها نیز ناشی از برخورد دندان‌های دو ردیف باهم است. بنابراین استفاده از گارد لثه با مارک مناسب، قطعا ضروری است. این کار باعث می‌شود تا کمتر شاهد شکستگی دندان یا پارگی لثه باشید.

   

  • باند بوکس: لطفا چه در تمرین و چه در مبارزه انگشتان و مچ دستتان را حتما با باند ببندید. باند بوکس دو نوع کارکرد دارد. یکی این‌که از مچ و انگشتان شما در برابر آسیب‌های بوکس محافظت می‌کند. دیگر این‌که از آسیب‌دیدگیِ پوست پیشگیری می‌کند. بهتر است که از باندی استفاده کنید که به اندازه کافی طولانی باشد.

   

  2. انعطاف‌پذیری بدن را بالا ببرید

  بوکسورها با فشار عضلانیِ زیاد و آسیب‌دیدگی‌هایِ گاه و بیگاه روبه‌رو هستند. اما یک راه گریزی وجود دارد و آن تمرینات کششی و انعطافی است.

  وقتی به‌طور منظم تمرینات انعطاف‌پذیریِ بدن را انجام می‌دهید، عضلات و رباط‌های شما کشیده و بلند می‌شود. در نتیجه دامنه حرکتی‌تان افزایش می‌یابد. دامنه حرکتیِ بیشتر، خطر آسیب‌هایی مثل کشیدگی یا پارگی عضلات را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

   

   

  شما باید روی تمرینات کششی با هدف عضلات خاص مانند همسترینگ (پشت ران)، چهارسر ران و عضلات شانه تمرکز کنید. همچنین، فراموش نکنید که قبل از ورزش، تمرینات گرم کردن عمومی و تخصصی را انجام دهید. تمریناتی که مربی شما باید آن را اجباری کند.

   

  3. رکورد قدرت و چابکی را بزنید

  بوکسوری که شما باشید، به‌خوبی می‌دانید که دفاع از خود در مبارزه چقدر ضروری است. شما باید از استقامت و قدرت خیلی خوبی برخوردار باشید تا بتوانید در مقابل انواع ضرباتی که به سر و صورتتان نواخته می‌شود، مقاومت کنید.

  برای این‌که هرچه بهتر بتوانید از خودتان دفاع کنید، باید چابکی و سرعت بالایی داشته باشید. چابکیِ بدن مهارتی‌ست که با تمرین و مداومت در تمرین به‌دست می‌آید. اگر حس می‌کنید به قدر کافی بدن قوی و آماده‌ای ندارید، از یک برنامه بدنسازی حرفه‌ای تمرین کنید.

   

   

  4. رژیم غذایی حرفه‌ای انتخاب کنید

  همه ورزشکاران نیاز به رژیم غذایی ورزشی شخصی دارند تا پس از تمرین و مسابقه به‌خوبی ریکاوری شوند و قوی بمانند. رژیم غذایی روزانه شما به‌عنوان یک بوکسور باید حاوی مقادیر زیادی کلسیم، پروتئین و ویتامین D باشد تا استخوان‌ها و عضلاتتان به‌خوبی حمایت و تقویت شود.

  شما به‌عنوان یک ورزشکار باید مواد مغذی موردنیاز بدنتان را دریافت کنید تا استخوان‌هایتان تقویت شود. یک رژیم غذایی اصولی، غنی از مواد مغذی و معدنی به کاهش خطر شکستگیِ استخوان کمک می‌کند. اگر هم دچار شکستگی شده باشید باعث بهبود سریع‌تر استخوان‌ها می‌شود.

   

  5. قدرت نوشیدن آب را دست‌ِکم نگیرید

  نوشیدنِ مایعات و آب فراوان برای آب‌رسانی به بدن بسیار مهم است. فرقی نمی‌کند در دوره مسابقه هستید یا مشغول تمرین. به هرحال بوکسورها باید با مصرف نوشیدنی‌های ورزشی، الکترولیت‌ها و آب ازدست‌رفته در اثر تعریق را جبران کنند.

  اگر نتوانید به قدر کافی مایعات مصرف کنید بدن شما دچار کمبود آب می‌شود. در نتیجه حین تمرین احساس خستگی به شما غالب خواهد شد.

  نتیجه کم‌آبیِ بدن کاملا قابل پیش‌بینی است: بوکسوری که بدنش کم‌آب شده، زودتر تسلیم خستگی می‌شود و بیشتر کتک می‌خورد. برای پیشگیری از آسیب‌های بوکس هم که به اندازه کافی آب بنوشید!

   

  ورزش بوکس

   

  6. به کاهش وزن فکر کنید

  اگر برای مسابقه باید وزن کم کنید، حتما این کار را اصولی و زیرنظر کارشناس علوم تغذیه و ورزش انجام دهید. کاهش وزن قبل از مسابقه چالش همیشگیِ رزم‌کاران است. در نهایت هم کسی برنده می‌شود که بهتر توانسته انواع چالش‌ها را مدیریت کند.

  فقط مراقبت باشید که برای کاهش، سراغ روش‌ها و رژیم‌های اشتباه و غیراصولی نروید. اگر عضله بسوزانید، فاجعه‌ای بزرگ به حساب می‌آید و تمام زحماتتان هدر می‌رود.

  عیب بزرگ دیگر کاهش وزن غیراصولی قبل از مسابقه، این است که در حین مبارزه بدنتان به اصطلاح خالی می‌کند و شما را در رینگ بوکس به حال خودتان رها خواهد کرد.

   

   

  7. درد را تحمل نکنید

  خیلی وقت‌ها بوکسورهای حرفه‌ای یا نیمه‌حرفه‌ای، نسبت به درد بی‌توجهند و و سراغ پزشک نمی‌روند. تا جایی‌که اوضاع به حدی بد می‌شود که دیگر پزشک هم کاری نمی‌تواند انجام دهد.

  دردی که اگر در ابتدا پیگیری میشد، حتما قابل درمان بود. پس هرگونه سرگیجه، حالت تهوع یا خونریزی در ورزش بوکس باید جدی گرفته شود.

  تا به‌حال برای شما پیش آمده که در حین تمرین دچار ضعف و بی‌حالی شدید شوید؟

   

  8. به بدن خود استراحت دهید

  خوب است که سخت تمرین کنید و خودتان را به چالش بکشید. اما اگر دردی سراغتان آمد، تمرین را متوقف کنید و نقطه درد را با تمرین بیشتر تحریک نکنید.

  همچنین مهم است که پس از هر جلسه تمرین، یک ریکاوری خوب را تجربه کنید. با این کار عضلاتتان فرصت رشد پیدا می‌کنند و بهبود می‌یابند. علاوه‌بر این با وجود آسیب هم نباید تمرین کرد. بهترین کار این است که به بدنتان فرصت بدهید تا بهبود پیدا کند.

   

  9. داخل بینی را چرب کنید

  وقتی پوست داخل بینی خشک است، احتمال خونریزی، بیشتر می‌شود. استنشاق بخار آب، قطره بینی آب شور و اسپری‌های مرطوب‌کننده بینی مانند اسپری بینیِ آلوئه‌ورا روش مؤثری برای رطوبت‌رسانی است. با مرطوب‌کردنِ پوست داخل بینی قبل از مبارزه، می‌توانید احتمال خون‌ریزیِ بینی را هم کم کنید.

   

  10. تکنیک‌های مشت‌زنی را یاد بگیرید

  دست‌های شما با ارزش‌ترین ابزار ورزش بوکس است. اما مستعدترین ابزار در معرض آسیب هم به شمار می‌رود. برای به حداقل رساندن آسیب مچ دست و انگشتانتان، باید تکنیک‌های مشت‌زنی را به‌خوبی یاد بگیرید.

  داشتتن یک گارد صحیح، رقص پای اصولی و همین‌طور مشت‌زنیِ تکنیکی، به شما کمک می‌کند که نه‌تنها پیروز رینگ شوید؛ بلکه از خودتان در برابر آسیب‌های مختلف هم محافظت کنید.

   

  منبع وب سایت mightyfighter.com

   

  لطفا به این مطلب امتیاز دهید
  این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  علی آرائی ۱۳ آذر ۱۳۹۹

  سلام وقتتون بخیر ، حداقل چهار ماه پیش من با دست بدون باند و دستکش به کیسه نامناسب مشت های پیاپی زدم و مچ دستم درد گرفت و سپس خوب شد،الان پس از چهار ماه شروع با وجود دستکش و باند و کیسه مناسب در قسمت مچ هنگام ضربه نه چندان محکم، درد رو احساس میکنم،لطفا دلیلش رو برام توضیح بدین و آیا میتونه خطرناک باشه،خیلی ممنون

  کارشناس فیتامین ۱۵ آذر ۱۳۹۹

  درود بر شما دوست گرامی ? دلیلش اینه که هنوز آسیب شما خوب نشده و درمانش نکردید. شاید فقط استراحت کردید و تمریناتتون رو انجام ندادید. لازم بوده که درمانتون رو پیگیری می‌کردید، عکس ام آر آی یا رادیوگرافی می‌گرفتید تا بتونید نوع آسیب رو مشخص کنید تا بتونید درمانش رو انجام بدید تا مشکلی براتون اتفاق نیفته. الان هم پیشنهاد می‌کنیم حتما به پزشک مراجعه کنید و پیگیر مراحل درمان باشید. امیدواریم همیشه سلامت و موفق باشید.

  علی رحمان ۲۷ آبان ۱۳۹۹

  چه جذاب ما با این دردها خیلی آشنا هستیم مخصوصا شکستن و جابجا شدن استخون بینی حالا هم تمرین و مبارزه تعطیل شده باید تو خونه تمرین کنیم برنامه بدنسازی مخصوص فایترها دارید؟

  کارشناس فیتامین ۲۷ آبان ۱۳۹۹

  درود بر شما دوست عزیز ? بله. برای مشاوره با کارشناسان و دریافت رژیم غذایی ورزشی و برنامه ورزشی آنلاین و کاملا شخصی فیتامین که مطابق با نوع ورزش، شرایط و هدف هر فرد طراحی میشه، عدد 11 رو به شماره 10009848 بفرستید تا در اولین فرصت با شما تماس گرفته بشه. تشکر از همراهی‌تون. همیشه موفق باشید.

  سلطانی ۰۲ آبان ۱۳۹۹

  من بوکسورم مرسی از مطلبتون برای بدنسازی میشه ازتون برنامه بگیرم؟

  کارشناس فیتامین ۰۳ آبان ۱۳۹۹

  موفق باشید دوست ورزشکار ? بله برای مشاوره و دریافت برنامه ورزشی لطفا عدد 11 رو به شماره 10009848 بفرستید.

  ×