2 نظر
تمرینات قدرتی برای کودکان

راهنمای تمرینات قدرتی برای کودکان

تعداد بازدید

2419

زمان مطالعه

3 دقیقه
فهرست مطالب

  از زمان تولد، او و برادرش همیشه من و همسرم را در حال ورزش کردن دیده بودند. تمرینات قدرتی دویدن، یوگا، دوچرخه سواری یا هر چه که بود آنها هم می‌خواستند تجربه کنند.

  می‌خواهم مثل مامان م قوی شوم. وقتی برای اولین‌بار شنیدم دخترم این کلمات را به زبان آورد، قلبم می‌خواست منفجر شود.

  از همان ابتدا کودکان را به ورزش علاقه مند کردن، بسیار ضروری است؛ چون باعث می شود در ادامه زندگی نیز به فعالیت داشتن تمایل نشان دهند. علاقه کودک به هر رشته ای که باشد، تمرینات قدرتی یکی از قسمت های مهم این ورزش ها است.

   

  مزایای تمرینات قدرتی برای کودکان

  • افزایش قدرت عضلانی و استقامت
  • قدرتمند کردن استخوان ها
  • کمک به بهبود فشار خون سالم و سطح کلسترول
  • کمک به تثبیت وزن سالم
  • افزایش اعتماد بنفس و خودباوری
  • کمک به محافظت از عضلات و مفاصل در برابر آسیب‌های مربوط به ورزش
  • بهبود عملکرد ورزشی

  اما آیا تمرینات قدرتی برای کودکان بی خطر است؟ البته که چنین است! اما مانند هر فعالیت دیگری راهنمایی وجود دارد که کمک می کند کودک ایمن و دور از آسیب دیدگی بماند.

  شروع تمرینات قدرتی برای کودکان 

  کودکان از ۷ سالگی می توانند تمرینات قدرتی را شروع کنند. درست مانند هر ورزش دیگری قبل از شروع با پزشک کودک چک کنید که مشکلی نباشد، مخصوصا اگر کودکتان مشکل شناخته شده ای مانند مشکلات قلبی، فشار خون یا تشنج داشته باشد. همیشه قبل از شروع، آمادگی لازم را از هر جهت بسنجید.

  بر اساس توصیه های آکادمی پزشکان اطفال کودکان آمریکا، زمانی که شروع به یک روتین ورزشی قدرتی می کنید، وزنه های سبک با دامنه حرکات کامل و ۸ تا ۱۵ مرتبه تکرار باید انجام شود. تمام عضلات اصلی بدن را دخالت دهید، هسته بدن را درگیر کنید. برنامه های ورزش قدرتی باید مناسب سن و رشد کودک انتخاب شوند.

  روتین تمرینات قدرتی باید ابتدا شامل گرم کردن ۵ تا ۱۰ دقیقه هوازی باشد تا عضلات را شل کند ( طناب زدن یا پیاده روی انتخاب های مناسبی هستند ). قسمت قدرتی تنها باید ۲۰ تا ۳۰ دقیقه باشد و می تواند ۲ تا ۳ مرتبه در هفته تکرار شود، به همراه یک روز استراحت بین تمرینات.

  به خاطر داشته باشید: کودکان ورژن کوچک بزرگسالان نیستند و نباید ورزشی یکسان با آنها داشته باشند. در ادامه چند نمونه بر اساس سن کودکتان به شما معرفی می کنیم:

  تمرینات قدرتی برای بچه‌های ۷ ساله و بزرگتر

   

  تمرینات قدرتی با وزن بدن مانند اسکوات، لانج، شنا، دراز و نشست، بورپی، حرکت کوهنورد برای هر سنی مناسب است بدون اینکه بار بیش از حدی به کودک وارد کند. این نقطه شروعی برای هر سنی است . می توان آنها را قبل از شروع تمرین با وزنه ها انجام داد.

  همین که کودک توانست فرم و حرکات پایه ای تمرینات قدرتی را انجام دهد، وزنه‌ها را نیز می توان به تمرینات اضافه کرد. بهترین تمرینات برای این سن حرکت جلو باز ( bicep curl )، حرکت تقویت ماهیچه سه سر ( triceps extension )، پرس شانه ( shoulder press )، اسکوات با یک وزنه یا بار و پرس سینه به همراه یک وزنه یا بار. اگر به وسایل تمرینات قدرتی نوجوانان دسترسی دارید، انتخاب خوبی هستند. وقتی از ماشین‌های ورزشی بزرگسالان استفاده می کنید احتیاط نمایید و مطمئن شوید کودک اندازه دستگاه باشد.

  تمرینات قدرتی برای بچه‌های ۱۳ ساله و بزرگتر

   

  این زمانی است که می توانید از وسایل پیشرفته تر تمرینات قدرتی و یا شرایط خاص ورزشی استفاده کنید. تاکید همیشه باید ابتدا روی ایمنی باشد، اما افزایش اعتماد بنفس و ساخت عادتی همیشگی نیز بسیار مهم است. در این سن با کمک یک مربی کاربلد که بتواند تمام تکنیک ها را به کودک بیاموزد می توانید انواع تمرینات قدرتی را برایش در نظر بگیرید.

  لطفا به این مطلب امتیاز دهید
  این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  علی ۲۸ بهمن ۱۳۹۹

  شما برنامه ی غذایی هم میدین؟؟

  کارشناس فیتامین ۲۸ بهمن ۱۳۹۹

  سلام علی عزیز. بله میتونین با دانلود اپلیکیشن فیتامین از کافه بازار، برنامه غذایی رو دریافت کنین یا عدد ۱۲ رو به 10009848 پیامک کنین تا مربی جهت مشاوره باهاتون تماس بگیره?

  ×