۷۳ نظر
برنامه سینه

برنامه حجمی سینه برای حجم‌دهی فوق‌حرفه‌ای

تعداد بازدید

29230

زمان مطالعه

5 دقیقه

آخرین به روز رسانی

۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۳
فهرست مطالب

  چقدر با برنامه سینه انفجاری و به طور کلی برنامه حجمی سینه آشنایید؟ این برنامه پس از چه مدتی ما را به هدف‌مان می‌رساند؟ واقعیت این است که ساختن عضلات حجیم سینه به تلاش زیاد و یک برنامه‌ سینه حرفه‌ای نیاز دارد.

  اگر به دنبال برنامه سینه حجمی هستید، پس این مطلب فیتامین را از دست ندهید. چراکه، می‌خواهیم چندین نمونه برنامه تمرینی سینه برای انواع هدف‌ها ارائه دهیم و همه چیز را درباره حجم دهی سینه به شما بگوییم.

  نمونه برنامه تمرینی سینه بر اساس سطح

  در این قسمت چندین نمونه برنامه سینه می‌آوریم. این تمرینات، تمام قسمت‌های سینه را درگیر می‌کند. شما می‌توانید آن را در تمام طول سال انجام دهید یا برای رسیدن به هدف خاصی، تمرینات را تغییر دهید.

  یادتان باشد همه‌ی ورزشکاران از مبتدی تا پیشرفته، برای رسیدن به هدف خود، نیاز به یک برنامه‌ی اختصاصی دارند. می‌توانید همین حالا برنامه تمرینی خود را از مربیان فیتامین بگیرید.

  حجمت رو بالا ببر!
  حجمت رو بالا ببر!
  با برنامه بدنسازی فیتامین به بدن دلخواهت می‌رسی.
  بهم برنامه بده

  برنامه سینه مبتدی

  حرکتتعداد ست و تکرار
  پرس سینه دمبل۳ ست ۱۲تایی
  پرس بالا سینه دمبل۳ ست ۱۲تایی
  پرس زیرسینه دستگاه۳ ست ۱۲تایی
  قفسه سینه دستگاه (فلای دستگاه) ۳ ست ۱۵تایی
  شنا سوئدی زانو زمین۳ ست ۱۰تایی

  برنامه حجمی سینه حرفه ای

  حرکتتعداد ست و تکرار
  پرس سینه هالترست اول ۱۲تا / ست دوم ۱۰تا / ست سوم ۸تا / ست چهارم ۶تا
  پرس سینه دمبل۳ ست ۱۲تایی
  پرس بالاسینه اسمیت۴ ست ۸تایی
  پرس زیرسینه هالتر ۳ ست ۱۲تایی
  شنا سوئدی۴ ست ۱۲تایی
  کراس اور تک دست۳ ست ۱۲تایی
  پارالل سینه ۳ست تا ناتوانی

  نمونه برنامه سینه بر اساس جنسیت

  به طور کلی تفکیک برنامه‌های بدنسازی بر اساس جنسیت، درست و اصولی نیست؛ اما در برنامه سینه، می‌توان تفاوت قائل شد؛ چراکه بافت سینه در زنان و مردان متفاوت است و داشتن برنامه‌های متفاوت منطقی خواهد بود.

  برنامه بدنسازی سینه آقایان

  حرکتتعداد ست و تکرار
  پرس سینه هالتر ست اول ۱۲تا / ست دوم ۱۰تا/ ست سوم ۸تا / ست چهارم ۶ تا
  پرس سینه دمبل جمع ۴ ست ۱۲تایی
  پرس بالا سینه هالتر ست اول ۱۲تا / ست دوم ۱۰تا/ ست سوم ۸تا / ست چهارم ۶ تا
  زیرسینه دمبل موازی۳ ست ۱۲تایی
  پارالل سینه۴ ست ۱۲تایی
  شنا پرشی۴ ست ۱۲تایی

  برنامه بدنسازی حجمی سینه بانوان

  حرکتتعداد ست و تکرار
  پرس سینه دمبل۳ ست ۱۲تایی
  بالا سینه هالتر۳ ست ۱۲تایی
  فلای دستگاه۳ ست ۱۵تایی
  شنا سوئدی۳ ست ۱۲تایی

  چرا ماهیچه سینه رشد نمی‌کند؟

  احتمالا شما ورزش و تمرین را شروع کرده‌‌اید و منتظر تغییرات در بالاتنه خود هستید، ولی اوضاع، آن‌طور که می‌خواهید پیش نمی‌رود. نگران نباشید در این قسمت تمام دلایلی که مانع رشد عضلات بالاتنه می‌شوند را نام می‌بریم و درباره هرکدام توضیح کوتاهی می‌دهیم. وقتی علت را بدانید، با بر طرف کردن موانع، مسیرتان خیلی هموارتر می‌شود.

  ۱. بدن‌تان را قبل از تمرین گرم نمی‌کنید!

  عجیب است که حتی بدنسازان باسابقه را هم می‌بینیم که وارد سالن باشگاه می‌شوند، وسایل‌شان را در کمد می‌گذارند و سپس روی نیمکت دراز می‌کشند و پرس سینه را شروع می‌کنند، اما گرم کردن ضروری و یک بخش مهمِ برنامه حجمی سینه است و گرم نکردن اوضاع را خراب خواهد کرد.

  در سال ۲۰۱۵ ژورنال پزشکی ورزشی بریتانیا پژوهشی گسترده درباره تأثیر گرم کردن عضلات بالاتنه بر رشد عضلات و آسیب‌دیدگی منتشر کرد. نتیجه نشان داد که گرم کردن پویا و فعال، باعث افزایش رشد و قدرت عضله می‌شود.

  عضلاتی که گرم شوند، بسیار انعطاف‌پذیرتر هستند، از تحرک بیشتری برخوردارند، قادر به تولید قدرت انفجاری بیشتری هستند و کمتر در معرض آسیب قرار دارند. این موارد به خوبی ثابت می‌کند که چرا لازم است قبل از هر جلسه تمرین، زمانی برای گرم کردن عمومی و تخصصی بگذارید و تفاوتش را روی رشد عضلات‌تان ببینید.

  برنامه سینه انفجاری

  ۲. حرکات را با سرعت تکرار می‌کنید!

  معمولا یک پسر نوجوان در سالن باشگاه وجود دارد که سعی دارد رکورد جهانی تعداد تکرارهای انجام شده در ۳۰ ثانیه را بشکند. اگر هدف شما عضله‌سازی و حجم‌گرفتن است، این سریع زدن‌ها و مکث نداشتن بین برنامه سینه انفجاری کمکی به رشد عضلات‌تان نخواهد کرد.

  ماهیت تمرین و برنامه بدنسازی، این است که ریزآسیب در تارهای عضلانی‌تان ایجاد کنید و در زمان ریکاوری، تارهای عضلانی شما رشد کنند. عضلات شما به فشار و چالش برای رشد نیاز دارند و تمرینات خیلی سرعتی شاید برای قلب و عروق شما خوب باشد، اما در رشد عضلات‌تان تاثیری ندارند.

  بسیاری از مربیان به روش ۲-۱-۳ در حرکات سینه پایبند هستند: ۲ ثانیه طول بکشد تا وزنه را بالا ببرید؛ ۱ ثانیه مکث و سپس ۳ ثانیه برای پایین آوردن وزنه طول بکشد.

  ۳. وزنه‌های‌تان به اندازه کافی سنگین نیستند!

  این موضوع بسیار مهم و بحث‌برانگیز، اما ساده است. عضلات برای این‌که رشد داشته باشند، باید تحت تمرین و فشار قرار بگیرند و به خوبی به چالش کشیده شوند. اگر می‌خواهید سینه‌های سه بعدی مثل آرنولد داشته باشید باید عضلات خود را سخت تمرین دهید. تمرین سخت در اینجا یعنی تمرینی که اصولی و حرفه‌ای و البته با وزنه سنگین باشد.

  اگر به‌تازگی ورزش بدنسازی و برنامه سینه حجمی را شروع کرده‌اید، نیازی به بلند کردنِ وزنه‌های خیلی سنگین نیست؛ بلکه الویت با آموختنِ فرم صحیح تمرین و مهارت یافتن در آن است. هنگامی‌که در کنترل وزنه‌های سنگین مهارت بیشتری پیدا کردید، می‌توانید وزنه‌ها را سنگین کنید و تا ناتوانی عضله پیش بروید.

  ۴. تغذیه مخصوص حجم‌گیری ندارید!

  یکی از دلایل اصلی پرورش نیافتن عضلات سینه، تغذیه ناکافی و مهم‌تر از آن، تغذیه ناسالم است. همه درباره اهمیت پروتئین صحبت می‌کنند؛ اما کربوهیدرات و چربی هم به همان اندازه در رشد و پرورش عضلات در برنامه سینه اهمیت دارد. برای داشتن سینه‌های ستبر و بزرگ در کنار برنامه حجمی سینه، باید به اندازه کافی درشت مغذی دریافت کنید.

  به‌عنوان یک بدنساز که تمرینات حرفه‌ای انجام می‌دهید، شما به (حدود) ۲ گرم پروتئین به ازای هر یک کیلوگرم وزن بدن، ۵ گرم کربوهیدرات به ازای هر یک کیلوگرم وزن بدن و ۰.۹ گرم چربی به ازای هر یک کیلوگرم وزن بدن نیاز دارید تا نتایج واقعی تمرین را مشاهده کنید.

  دقت کنید که این اعداد حدودی است و با توجه به وضعیت و جنسیت شما کم و زیاد می‌شود. برخی از منابع غذایی مفید برای شما عبارتند از:

  تغذیه برنامه حجمی سینه

  ۵. استراحت و ریکاوری کافی ندارید!

  ممکن است فکر کنید که همه چیز فقط بستگی به تمرین‌تان در باشگاه دارد، اما اتفاقا استراحت و خواب کافی به همان اندازه مهم است. بدون استراحت و ریکاوری، عضلات شما هرگز رشد نمی‌کنند. شاید به اشتباه فکر کنید که هرچه بیشتر عضلات سینه را تمرین دهید، بیشتر هم حجم خواهند گرفت، اما در واقع برعکس است.

  تمرین بیش‌ازحد و مکرر بر روی یک قسمت بدن، می‌تواند رشد عضلات را متوقف کرده و حتی بافت عضلانی که قبلا برای ساخت آن بسیار زحمت کشیده‌اید را تحلیل ببرد. اما ریکاوری شامل چه چیزهایی است؟

  • استراحت
  • خواب کافی
  • دوش آب گرم
  • گاهی اوقات ماساژ
  • وعده‌ی مناسب بعد از تمرین

  ۶. بیش از حد هوازی کار می‌کنید!

  بسیاری از مردم رویای چربی‌سوزی هم‌زمان با عضله‌سازی را دارند. به همین دلیل همان‌قدر که بدنسازی کار می‌کنند، همان‌قدر هم کاردیو و هوازی در برنامه‌شان دارند. این‌کار، غلط است و بین مقدار تمرینات قدرتی و هوازی باید تعادل و تناسبی باشد.

  هوازی بیش‌ازحد، همان‌قدر که چربی می‌سوزاند، می‌تواند عضلات شما را هم بسوزاند یا رشد توده عضلانی را کُند کند. مقدار و نوع تمرینات هوازی را مربی تعیین خواهد کرد، اما یک توصیه خوب، قرار دادن جلسات کاردیو HIIT در برنامه حجمی سینه است. هیت به معنای تمرینات کوتاه و پرفشار است که ضربان قلب شما را بالا می‌برد و به حفظ و ادامه رشد عضلات شما کمک می‌کند.

  سخن پایانی

  برای ساختن بالاتنه‌ی پهن و حجیم، باید یک برنامه سینه انفجاری و تغذیه مناسب داشته باشید و به‌صورت اصولی و درست تمرین کنید. در این مطلب از فیتامین چندین نمونه برنامه تمرینی سینه آوردیم و نکاتی که باید برای رسیدن به حجم سینه رعایت کنید را گفتیم.

  منبع: menshealth

  لطفا به این مطلب امتیاز دهید
  4.4/5 - (55 امتیاز)
  این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  ارژنگ ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

  یکی از دلایلی که سینه ها از بقیه عضلات عقب تره تو رشد یکی ژنتیک یکی عم اینه که سینه و پشت و زیر بغل عضلاتیه که تا دستها قوی نباشه فشار زیادی نمیتونین بهش وارد کنید چون عضله های کمکی مثه بازو و شونه درگیر هستن و یا خستن از تمرین روز قبل...اکثر ناتوانی ها زیر پرس سینه دقت کرده باشین روی دست هستش دستها نمیتونن بیان بالا و عضله های کمکی نسبت به وزنه ای که گذاشتین عاجزن و ۲/۳ فشار روی شونه ها میفته با عضلاته سینه هم که نمیشه وزنه را برداشت دستها باید اینکارو بکنن..پس صبر کنید حوصله کنید درگیرش نباشید عضلاته بزرگتر چالش میخوان و وزنه های سنگینتر برا قوی تر شدن باید پارع بشن تو باشگاه...دستهاتونو قوی کنید بچه ها و روزهایی که سینه دارید اول هفته باشه یا اگه وسط هفتس ریکاوری خوبی داشته باشید سینه را به چالش بکشید یعنی حرکاتو عوض کنید کراس سیم کشو مثلن با کراس دمبل عوض کنید... پرس هالتر و با پرس دمبل و.... انقدر عوض کنید تا اون حرکتی که به بدنتون میشینه و فشار میاره را پیدا کنید و دقت کنید که در بدنسازی اون حرکاتی که ازش متنفرید و از زیرش در میرید دقیقن همونا هستش که بدنتونو میسازع👍خیلی گلید🌹دمتون گرم

  مجید ۰۷ فروردین ۱۴۰۳

  بسیارعالی وکامل

  نادیا نادری ۱۵ دی ۱۴۰۲

  عالی بود مرسی از برنامه ورزشی خوب تو خدا

  مرتضی ۲۲ آذر ۱۴۰۲

  سلام من چند ساله بدنسازی کار میکنم هیچ تغیری نکردم

  کارشناس فیتامین ۲۷ آذر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز برای دریافت مشاوره رایگان به این صفحه مراجعه کنید.

  محمد جواد ۲۹ شهریور ۱۴۰۲

  سلام من یک رزمی کارم می خوام سینه هام عضلانی و قوی بشه که با دو تا ضربه نیفتم میشه بگید در هفته چند بار باید این حرکاتی را که گفتید انجام بدم؟

  کارشناس فیتامین ۲۹ شهریور ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز باید یک برنامه مناسب و هدفمند داشته باشید تا این حرکات به درستی در آن‌ها گنجانده بشه. انجام سه الی چهار جلسه یکساعته، مناسبه. برای دریافت مشاوره و برنامه‌تان عدد 12 را به شماره 10009848 ارسال کنید

  ×
  app-presentation