28 نظر
تمرینات قدرتی در منزل

تمرینات قدرتی و نمونه برنامه قدرتی

تعداد بازدید

20094

زمان مطالعه

9 دقیقه
فهرست مطالب

  تمرینات قدرتی نقش مهمی در فیتنس و سلامتی دارد. به زبان خیلی ساده، این تمرینات شما را قوی می‌کند و استقامت را بالا می‌برد؛ اما فقط برای قدرت نیست، بلکه زیبایی اندام و فیت بودن در گرو انجام تمرینات قدرتی است. این مقاله فیتامین به شما کمک می‌کند تا تمرینات قدرتی را بهتر بشناسید و همچنین یک برنامه تمرینی برای شما قرار داده‌ایم و می‌توانید در منزل از آن استفاده کنید.

   

  تمرینات قدرتی چیست؟

  تمرینات قدرتی (یا همان تمرینات مقاومتی) به تمریناتی گفته می‌شود که برای بهبود قدرت و استقامت بدن طراحی شده‌اند. تمرینات قدرتی اغلب با وزنه سروکار دارد، اما فقط به وزنه و دمبل محدود نیست. برای بسیاری از ورزش‌ها تمرین قدرتی یک تمرین مکمل است که برای موفقیت بهتر و رشد بهتر ورزشکار در کنار ورزش اصلی باید انجام شود.

  گاهی به اشتباه بعضی فکر می‌کنند تمرین قدرتی فقط برای «حجم عضلانی گرفتن» مفید است یا فقط برای «مردان» لازم است؛ اما تمرینات قدرتی، برای همه بسیار مهم و ضروری است، حتی کسانی که تمایل ندارند تغییری در ظاهر اندام خود ایجاد کنند.

   

  نمونه تمرینات قدرتی

   

  تمرین قدرتی با وزنه یا بی وسیله

  تمرین با وزنه می‌تواند یک شکل بسیار موثر در تمرینات قدرتی باشد؛ زیرا می‌توان وزنه‌ها را دقیقاً تنظیم کرد و بعد از تعداد مشخصی ست و تکرار، وزنه را تغییر داد. اصل اضافه بار یک اصل پایه‌ای در تمرین قدرتی است که در آن عضلات با «مقاومت بیشتر» به چالش کشیده می‌شوند تا نهایت توان خود را به اجرا بگذارند. برای مثال استفاده از دمبل و افزایش وزن آن باعث حجیم‌شدن و قدرتمند شدن این عضلات می‌شود.

    اما با استفاده از راه‌های دیگر هم می‌توان تمرین قدرتی کارکرد؛ برای مثال:

  • وزن بدن
  • وزنه‌های آزاد مانند دمبل یا هالتر
  • بندهای مقاومتی (مثل تی ار ایکس)
  • کش‌های مقاومتی (مثل کش بدنسازی)
  • دستگاه های بدنسازی، مانند دستگاه سیم‌کش

  تاثیر تمرینات قدرتی بر کاهش وزن

  تمرینات قدرتی برای افرادی که قصد کاهش وزن دارند، تمرین محبوبی است. اگر هدف شما، لاغری است، انجام تمرینات قدرتی برای شما بسیار مفید خواهد بود.

   تمرینات قدرتی ممکن است ضربان قلبتان را خیلی بالا نبرد و خیلی عرق نکنید؛ اما این تمرینات برای کاهش وزن مفیدتر از تمرینات هوازی  است و زودتر نتیجه می‌دهد. ورزش هوازی در عین موثر بودن می‌تواند افراد را از هدف کاهش وزن دور کند. زیاده روی در فعالیت‌های هوازی می‌توانند توده عضلانی بدن را تحلیل ببرند که این موضوع یک مانع بزرگ در مسیر کاهش وزن است. 

  نکته مهم: تمرین قدرتی یک عامل کمکی بسیار تاثیرگذار در مسیر کاهش وزن است اما کاهش وزن فقط با ورزش محقق نمی‌شود. بلکه باید در کنار تمرین از تغذیه مناسب کمک بگیرید. لینک برنامه غذایی قرار دهید.

   

  • عضله‌سازی با تمرینات قدرتی

  نتیجه ارزشمند تمرینات قدرتی، عضله‌سازی است. وقتی وزنه‌ها را بلند می‌كنید، عضلات خود را برای رشد و تقویت شدن تحریک می‌کنید و به مرور توده عضلانی (حتی بدون حجم) می‌سازید.

  داشتن توده عضلانی بیشتر به این معنی است که بدن شما در همه حال حتی استراحت کالری بیشتری می‌سوزاند. داشتن عضله بیشتر میزان سوخت‌وساز پایه روزانه یا BMR شما را افزایش می‌دهد.

  عضله به‌طور مداوم در حال تجزیه، بازسازی و سنتز است و تمام این فرایندها به انرژی احتیاج دارند. هرچه عضله بیشتری داشته باشید، انرژی بیشتری نیز برای این فرآیند لازم است. بنابراین با ساختن عضلات بیشتر، آتش سوخت‌وساز بدن خود را روشن کرده‌اید. همین موضوع به خودی خود یک قدم بزرگ در مسیر کاهش وزن است.

   

  • فرم دهی به بدن با تمرینات قدرتی

  ممکن است با انجام تمرینات قدرتی وزن زیادی کم نکنید، اما نتایج خوبی در سایز و اندازه‌های خود ببینید. عضله از چربی جمع و جورتر است و اگر آن‌قدر که باید فکر می‌کنید وزن کم نمی‌کنید، احتمالاً به همان اندازه که چربی از دست می‌دهید عضله‌سازی می‌کنید و این چیز خوبی است! عضلات جدیدی که ساخته شده تأثیر زیادی در کاهش چربی بدن دارد. همچنین با عضله‌سازی به بدن خود شکل و فرم می‌دهید.

   

  بادی پامپ

   

  • کالری سوزی تمرینات قدرتی

  با اینکه بعضی ورزش‌های هوازی بالاترین کالری‌سوزی‌ها را دارند؛ بازهم با افزودن برخی مولفه‌ها، تمرین قدرتی می‌تواند در کالری‌سوزی از ورزش هوازی جلو بزند! چندین کار وجود دارد که می‌توانید کالری سوزی خود را به حداکثر برسانید: تمپوی تمرین را بالا ببرید، استراحت بین ست‌ها را کم کنید، تکرارها را افزایش دهید و وزنه‌های سنگین‌تری را انتخاب کنید (البته آن‌قدر سنگین نباشد که خطر آسیب پیش آید).

  ترکیب تمرینات قدرتی با هیت یک راه دیگر برای به حداکثر رساندنِ تمرین است! مربی می‌تواند به شما تمرینات قدرتی با سیستم هیت بدهد تا هم‌زمان از فواید تمرین هوازی و بی‌هوازی بهره‌مند شوید.

  همچنین، در نتیجه یک تمرین شدید مصرف اکسیژن اضافه پس از ورزش یا EPOC، افزایش یافته و منجربه سوزاندن کالری بیشتر پس از تمرین می‌شود. این موضوع به عنوان چربی‌سوزی پس از تمرین شناخته می‌شود.

   

  فواید تمرینات قدرتی تقویت عضلات 

  همانطور که گفتیم تمرینات قدرتی مزایای زیادای دارد و به همه افرادی که ورزش کار می‌کنند، توصیه می‌شود. در این قسمت فواید تمرینات قدرتی را به صورت موردی برمی‌شماریم:

  • کاهش چربی بدن
  • بهبود عملکرد قلب
  • افزایش متابولیسم
  • بهبود عملکرد مفاصل
  • روحیه بهتر و «قوی‌تر»
  • افزایش تراکم استخوان
  • افزایش آمادگی جسمانی
  • کاهش خطر آسیب دیدگی
  • بهبود پوسچر بدنی و تعادل
  • پیشگیری از پوکی استخوان
  • بالا بردن توده عضله بدون چربی
  • افزایش قدرت و مقاومت استخوان
  • سلامت مغز و بهبود عملکردهای شناختی

   

  معایب تمرینات قدرتی

  معایبی که برای تمرینات قدرتی شمرده می‌شود، درحقیقت ایراد تمرینات قدرتی نیستند؛ بلکه فقط نشانگر ماهیت تمرین است، در صورتی‌که تک بعدی تمرین کنید می‌تواند به نتایج منفی منجر شود.

  • تمرینات قدرتی به دقت زیادی نیاز دارد. اگر تمرین با تکنیک صحیح اجرا نشود در بهترین حالت شما را از رسیدن به اهداف تمرینی باز می‌دارد و در بدترین حالت به آسیب دیدگی منجر می شود. 
  • غیر از فرم تمرین، سنگینی وزنه‌ها موضوع مهم دیگری است؛ گاهی بعضی ورزشکاران سنگین زدن را فدای صحیح زدن می‌‍کنند که خطرناک و آسیب‌زاست. متاسفانه این موضوع در بین برخی بدنسازان رایج است که ریسک آسیب را درآن‌ها بالا برده است.
  • تمرینات قدرتی در نوع حرفه ای و پیشرفته به وسایل و تجهیزات نیاز دارند. ممکن است لازم باشد هر ۶ ماه یکبار دمبل های سنگین‌تر تهیه کنید که این موضوع هزینه‌بر است، اگر شرایط باشگاه رفتن را دارید می‌توانید از وسایل باشگاه استفاده کنید.
  • به دلیل ساخت بدن‌های خیلی حجیم یا باز ماندن از انجام تمرینات انعطافی، ممکن است برخی بدنسازان انعطاف پذیری بدن خود را از دست دهند. هرچند حقیقت این است که تمرین مقاومتی مناسب، عضلات را می‌سازد اما انعطاف پذیری آنها را کم نمی‌کند.
  • برخی بدنسازان فقط به تمرین قدرتی مشغول می‌شوند و تمرین هوازی را کنار می‌گذارند. اما قلب شما به هرحال به تقویت نیاز دارد تا بهتر کار کند. تمرین قدرتی برای سلامتی کل بدن مفید است، اما برای تقویت قلب طراحی نشده است، پس در کنار تمرین قدرتی، باید تمرینات هوازی هم پیگیری شود.

   

  انواع تمرینات قدرتی

  تمرینات قدرتی مختلفی وجود دارد که با توجه به نیاز هر ورزشکار برنامه‌ریزی می‌شود. انواع تمرینات قدرتی از جمله تمرین برای توان و نیروی عضله، قدرت عضله، هایپرتروفی (یا حجم) عضله و استقامت عضلانی.

  اکیداً پیشنهاد می‌کنم با استقامت عضلانی و هیپرتروفی شروع کنید. این تمرینات شروع بسیار خوبی برای افراد تازه‌کار است؛ همچنین حتما تغذیه مناسب تمرینات قدرتی را هم رعایت کنید.

   

  • تمرینات قدرتی برای توان و نیروی عضله

  این یک تکنیک کلی است که به ورزشکاران در دو مورد کمک می‌کند:

  ۱. ایجاد و پرورش قدرت انفجاری

  ۲. انجام حرکات قدرتی در حداقل زمان

  این تکنیک شامل انجام یک تا شش تکرار تمرین با حداکثر سرعت است در حدود یک تا شش ست (تعداد ست‌ها مهم است و مربی تعیین می‌کند). مدت زمان استراحت باید حداقل دو تا سه دقیقه باشد.

  اگر دوست دارید گلف یا تنیس بازی کنید، یا حرفه ای بدوید استفاده از این نوع تمرینات قدرتی در برنامه ورزشی عالی است. با انجام اسکات پرشی، برپی، لانگز، شنا دست زدنی، پرتاب توپ مدیسن بال و غیره می‌توانید چابکی و قدرت بدنی خود را افزایش دهید.

   

  • تمرینات قدرتی برای قدرت عضله

   این نوع تمرینات به هدف بالا بردن قدرت کل بدن انجام می‌شود. تمرینات شامل یک تا شش تکرار با سرعت آرام برای هر تمرین است. بسته به سنگینی وزنه‌ها تمرینات در سه تا شش ست با فواصل استراحتی یک تا دو دقیقه‌ای انجام می‌شود.

  اگر از شنا، دویدن، فوتبال لذت می‌برید، این تمرینات قدرتی را برای بالا بردن قدرت عضلات خود آغاز کنید. نمونه تمرینات مناسب برای تقویت عضلات به‌طور مثال شامل پشت بازو دیپ، اسکات، لانگز معکوس، کرانچ و بسیاری تمرینات دیگر می‌شود.

   

  • تمرینات قدرتی برای حجم عضله

  این نوع تمرینات قدرتی برای افزایش توده عضله و کاهش وزن مفید است. اگر تازه کار باشید مربی به شما برنامه‌ای با ۸ تا ۱۲ تکرار در سه ست با سرعت آرام می‌دهد. فواصل استراحت بسته به سنگینی وزنه‌ها یک تا دو دقیقه یا دو تا سه دقیقه توصیه می‌شود.

  بسیاری از هایپرتروفی فراری‌اند؛ زیرا فکر می‌کنند که در نهایت شبیه آرنولد خواهند شد! اما در حقیقت بدن آنها تبدیل به یک بدن فیت با عضلات تراشیده و کم‌چربی خواهد شد. 

  تمرینات بازویی، اسکات، تمرینات چهارسر ران، پرس سینه و کرانچ نمونه‌هایی از تمرینات قدرتی حجم دهنده است. هدف مهم در این تمرینات به چالش کشیدن عضلات است؛ پس وزنه‌هایی بردارید که چالش برانگیز باشد یا اگر با وزن بدن تمرین می‌کنید تا حدی که فشار و سوزش عضلانی را حس می‌کنید به تمرین ادامه دهید.

   

  • تمرینات قدرتی برای استقامت عضلانی

  این روش به ورزش‌های طولانی مدت مانند دوی استقامت کمک می‌کند. تمرین قدرتی برای استقامت عضلانی شامل ۲۰ تکرار یا بیشتر با سرعت کنترل شده برای یک تا سه ست است. زمان استراحت بین ست‌ها بین یک تا دو دقیقه توصیه می‌شود. هرچه تعداد تکرار کمتر باشد زمان استراحت کاهش می‌یابد.

  اگر شنای امدادی می‌کنید، دوچرخه سواری می‌کنید، دوی استقامت کار می‌کنید، پیشنهاد می‌کنم که تمرینات قدرتی استقامتی را به برنامه تمرینیِ خود اضافه کنید! چند مثال برای تمرینات استقامتی مثل درازنشست، شنا سوئدی، پلانک، قایقی، ساق ایستاده، حرکت کوهنورد و… است. مدتی که از این تمرینات شما بگذرد می‌بینید که چقدر راحت تر پله‌ها را بالا پایین می‌کنید و برای دویدن انرژی بیشتری دارید.

   

  نکته: یادتان باشد برای این‌که به فرم بدنی دلخواهتان برسید حتما باید از یک برنامه ورزشی اصولی مختص خودتان زیر نظر کارشناسان حرفه‌ای استفاده کنید.

   

  راهنمای انجام تمرینات قدرتی در منزل

  در اینجا می‌خواهیم 11 تمرین قدرتی را به شما آموزش دهیم. این تمرینات نیازی به وسیله‌ی خاصی ندارد و می‌توانید آن‌ها را با مشورت مربی‌تان درخانه انجام دهید. قبل از شروع برنامه تمرینات قدرتی در منزل لازم است که حتما بدنتان را با این تمرینات گرم کنید.

   

  1 . راه رفتن روی دست‌ها و ایستادن 

   

  نکات انجام حرکت:

  • پاها بیشتر از عرض شانه ها باز باشند؛
  • در انتهای حرکت روی پنجه قرار بگیرید؛
  • حرکت را به ارامی انجام دهید.

   

  2. کوهنوردی ضربدری

  نکات انجام حرکت

  • فاصله پاها اندازه عرض شانه ها باشند؛
  • بدن هم سطح زمین قرار گرفته باشد؛
  • سر در راستای ستون فقرات باشد؛
  • پاها را بصورت مورب به داخل شکم جمع کنید.

   

  3. پلانک جک بورپی

  نکات انجام حرکت

  • در اجرای حرکت عجله نکنید.
  • بدن در یک سطح قرار گرفته باشد؛
  • دستها هم عرض شانه ها باز باشند؛
  • سر با ستون فقرات در یک راستا قرار گرفته باشند؛

   


  4. پلانک جک و لمس سرشانه زانو خم

  نکات انجام حرکت

  • بدن در یک سطح قرار گرفته باشد؛
  • دست ها بیشتر از عرض شانه باز باشد؛
  • هنگام لمس شانه ها زانو به زمین برخورد نکند؛
  • روی اجرای حرکت تمرکز داشته باشید.


  5. پرش از روی زانو و اسکوات

  نکات انجام حرکت

  • نگاه رو به جلو باشد؛
  • پاها هم عرض لگن باز باشند؛
  • روی اجرای حرکت تمرکز داشته باشید؛
  • اجرای این حرکت بصورت نیمه ایستاده میباشد.


  6. پرش جفت به جلو اسکوات زانوبلند پاصاف

  نکات انجام حرکت

  • حرکت را با تمرکز اجرا کنید؛
  • پاها اندازه عرض شانه باز باشند؛
  • هنگام اجرای اسکوات زانوها از انگشتان پا جلو نزنند.

   

  7. پلانک رول و اسنپ جامپ

  نکات انجام حرکت

  • ارنج ها صاف باشند؛
  • پشت خود را صاف نگه دارید؛
  • روی نوک انگشتان پا قرار بگیرید؛
  • هنگام پرش نوک پنجه روی هوا بماند.

   


  8. جامپ مورب در حالت شنا و لمس دستان تناوبی

  نکات انجام حرکت

  • دست‌ها هم عرض شانه‌ها باز باشند؛
  • بدن در یک سطح قرار گرفته باشد؛
  • سر با ستون فقرات در یک راستا قرار گرفته باشند؛
  • در اجرای حرکت عجله نکنید.

   

   

  9. بورپی و پرش با یک دست تناوبی

  نکات انجام حرکت

  • بدن در یک سطح قرار گرفته باشد؛
  • سر در راستای ستون فقرات قرار بگیرد؛
  • جهش به‌صورت مستقیم به بالا باشد؛
  • در اجرای حرکت عجله نکنید.


  10. بورپی و پرش جفت زانو بلند

  نکات انجام حرکت

  • دست‌ها را بیشتر از عرض شانه باز کنید؛
  • هنگام جهش به بالا بدن را جمع کنید؛
  • حرکت را با کنترل انجام دهید.

   


  11. اسنپ جامپ و شنا به طرفین

  نکات انجام حرکت

  • سر در راستای ستون فقرات باشد؛
  • روی نوک انگشتان پا قرار بگیرید؛
  • بدن در یک سطح قرار گرفته باشد؛
  • در اجرای حرکت عجله نکنید؛

  سخن پایانی

  تمرینات قدرتی به بهبود قدرت و زیبایی بدن کمک زیادی می‌کند و انجام آن، به همه‌ی ورزشکاران توصیه می‌شود. در این مطلب، به موضوع ورزش قدرتی و مقاومتی، فواید و معایب آن پرداختیم. همچنین انواع تمرینات قدرتی را معرفی کردیم و شما را با نحوه انجام آن‌ها در خانه آشنا کردیم.  

   

  منابع: theconversation ـ healthline ـ ncbi.nlm.nih ـ properwell

  لطفا به این مطلب امتیاز دهید
  این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  Ahmadi ۲۶ اسفند ۱۳۹۹

  با سلام من می خواهم ورزش را شروع کنم و نمی دانم چگونه و روی کدام عضله ها باید تمرین کردو چه تمرینی روی چه عضلاتی تاثیر دارد چه گروه تمرینی ای برای شروع ورزش بهتر است؟البته وزن متناسب دارم و قبلا به نوعی می توان گفت تجربه ورزش را داشتم اما نه به طور حرفه تی

  کارشناس فیتامین ۰۷ فروردین ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز. توصیه میکنم برای شروع حتما برنامه تخصصی خودتونو از مربی دریافت کنین. عموما برنامه های فول بادی یا اسپلیت دو قسمتی ( پایین تنه و بالاتنه) برنامه های خوبی برای شروع ورزش هستن و با توجه به ساختار بدنی شما و ضعف عضلات شما، حرکات براتون قرار داده میشن

  خانم تاجی یان ۲۱ دی ۱۳۹۹

  سلام خسته نباشید من راجب ابن برنامه شما چند سوال داشتم که امید دارم بتوانید سریع جواب بدید.اول اینکه این برنامه برای همه رنج های سنی است؟وبرای افراد با رنج سنی ۲۰تا۳۰سال این تمرینات چند بار باید انجام شود در روز؟؟وتایم استراحت بین حرکات چقدر است؟؟؟؟

  کارشناس فیتامین ۲۱ دی ۱۳۹۹

  درود بر شما دوست عزیز ? بله مناسبه مگر این‌که دچار آسیب جسمانی خاص یا اضافه وزن باشید. نسبت به سطح ورزشی و آمادگی جسمانی‌تون تمرینات رو از مبتدی شروع کنید و شدتش رو با توجه به توان بدنی کم و زیاد کنید. تمرینات رو در سه تا چهار ست با 10 تا 12 تکرار انجام دهید.

  محمد امین ۲۰ آذر ۱۳۹۹

  با سلام خدمت شما عزیزان. من حدود شش ماه است دارم ورزش نیمه حرفه ای در خانه انجام میدهم. و پیشرفت خوبی از نظر عضلانی شدن، داشتم. من فقط الان جدیداً این فکر به مغز من خطور کرده که با وزنه ورزش کنم یا با همین وزن بدن. لطفا به من بگید که در کل کدام برای پیشرفت بهتر است. چون کسی نیست که به من راهنمایی دقیق بکنم از شما کمک میخواهم‌. همین طور در روند ورزش کردنم. ممنون.

  کارشناس فیتامین ۲۲ آذر ۱۳۹۹

  درود بر شما دوست گرامی ? اگر بخواهید عضله‌سازیتونو تقویت کنید و وزن عضلاتتونو بیشتر کنید، لازمه اضافه باری مثل وزنه یا کش مقاومتی رو به برنامه‌تون اضافه کنید. تمرینات با وزن بدن، بیشتر سعی می‌کنه که شما رو از لحاظ استقامت، قدرت بدنی و چابکی تقویت کنه. شاید یک مقداری بدن دیرتر عادت کنه به شرایط. در کل اگر مدت زمان زیادی دارید بادی ویت تمرین می‌کنید، وزنه اضافه کنید قطعا بهتون نتایج بهتری میده و به هدفتون نزدیک‌تر میشید.

  علی پور ۱۰ آذر ۱۳۹۹

  عجب تمرینات سختی! خیلی خیلی سخت بودن. راست میگن که تمرین با وزن بدن سختتر از تمرین با وزنه است!

  کارشناس فیتامین ۱۰ آذر ۱۳۹۹

  درود بر شما دوست عزیز ? به انتخاب خودتون می‌تونید تمریناتتونو با وسیله یا بدون وسیله انتخاب کنید و به هدف دلخواهتون برسید. برای مشاوره با کارشناسان و دریافت رژیم غذایی و برنامه ورزشی آنلاین فیتامین عدد 11 رو به شماره 10009848 بفرستید.

  ×