۲۳ نظر
تی آر ایکس یا بدنسازی

تی آر ایکس بهتر است یا بدنسازی؟

تعداد بازدید

1719

زمان مطالعه

5 دقیقه

آخرین به روز رسانی

۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۲
فهرست مطالب

  احتمالا افراد زیادی در دو راهی تی آر ایکس یا بدنسازی، قرار گرفته‌اند و انتخاب برای‌شان سخت است. هر کدام از این دو ورزش ویژگی‌ها و فواید زیادی دارد.

  اولین قدم برای انتخاب تی آر ایکس یا بدنسازی این است که هر دو را به خوبی بشناسیم. در این مطلب از زیر و بم تی آر ایکس و بدنسازی می‌گوییم و به شما کمک می‌کنیم که انتخاب بهتری داشته باشید و ورزش مناسب خود را پیدا کنید.

  معرفی ورزش بدنسازی و مزایا و معایب آن

  بدنسازی یک ورزش قدرتی است که معمولا سروکارش با دمبل و وزنه یا دستگاه‌های باشگاهی است. هدف اصلی بدنسازی بالا بردن قدرت و استقامت عضلانی و همچنین ساخت یک بدن جذاب و خوش فرم است. بدنسازی بسیار در بین جوانان محبوب و پرطرفدار است و هرساله مسابقات فراوان و مختلفی در این رشته برگزار می‌شود.

  بدنسازان برای رسیدن به اهداف‌ خود (که در شاخه‌های مختلف بدنسازی می‌تواند باهم متفاوت باشد) لازم است که برنامه‌های تمرینی و غذایی خاصی را دنبال کنند و حتی سبک زندگی خود را متناسب با بدنسازی تغییر دهند. چند نمونه از تمرینات پایه در بدنسازی شامل موارد زیر می‌شود:

  • اسکات
  • پرس سینه
  • پرس سرشانه
  • لانگز
  • ددلیفت

  اگر بین تی آر ایکس یا بدنسازی، دومی را انتخاب کردید، حتما از مربی یک برنامه مناسب و شخصی بگیرید که در کمترین زمان، به بهترین نتیجه برسید. مربیان فیتامین قطعا کمک‌تان خواهند کرد.

  رسیدن به اندام دلخواه با یه برنامه اختصاصی
  رسیدن به اندام دلخواه با یه برنامه اختصاصی
  برای دریافت برنامه بدنسازی فیتامین شمارت رو اینجا ثبت کن.

  فواید ورزش بدنسازی

  بدنسازی فواید زیادی دارد، چشمگیرتر از همه این است که بدنسازی یک بدن زیبا، عضلانی و خوش فرم را به شما هدیه می‌دهد. احتمالا همین مزیت بدنسازی باعث استقبال زیاد از آن می‌شود. دیگر فواید باارزش ورزش بدنسازی عبارت است از:

  • ساخت و افزایش توده عضلانی بدن
  • افزایش متابولیسم بدن (بالا رفتن متابولیسم بدن باعث می‌شود که حتی در زمان استراحت هم کالری بسوزانید.)
  • بالا بردن استقامت بدن و عضلات
  • کمک به سلامت استخوان‌ها
  • کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن مانند دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی
  • بهبود روحیه و خلق و خوی و ایجاد انگیزه و انرژی
  • افزایش تمرکز و بهبود عملکرد شناختی ذهن
  تی آر ایکس و بدنسازی

  معایب بدنسازی

  حالا که نمی‌دانید تی آر ایکس یا بدنسازی کدام برای‌تان مناسب‌تر است. بهتر است مزایا و معایب هر دو ورزش را بگوییم تا درست‌ترین انتخاب را داشته باشید. بدنسازی با همه خوبی‌هایش، ممکن است ایرادات زیر را برای شما داشته باشد.

  یکی از خطرات اصلی این ورزش، آسیب‌دیدگی است. بلند کردن وزنه‌های سنگین فشار زیادی به بدن، به ویژه بر مفاصل وارد می‌کند و فرم نامناسب یا تمرین بیش از حد می‌تواند منجر به آسیب‌های جدی شود. علاوه بر این، بدنسازی می‌تواند یک ورزش نسبتا گران به حساب بیاید، زیرا بدنسازان به رژیم غذایی پروتئینی و مربیان حرفه‌ای نیاز دارند (البته در ابتدای ورزش نیاز به هزینه زیادی نیست).

  به طور کلی، بدنسازی یک ورزش عالی برای کسانی است که به دنبال بهبود آمادگی جسمانی و تمرکز ذهنی خود هستند. با این حال، مهم است که با احتیاط تمرین کنید و از فرم و تکنیک مناسب حرکات، برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی مطمئن شوید.

  معرفی ورزش تی‌آرایکس

  ورزش تی آر ایکس یا TRX، یک رشته ورزشی مستقل نیست؛ بلکه در حقیقت یکی از زیرشاخه‌های «بدنسازی» می‌تواند باشد. تی‌آرایکس با یک سری وسایل و تجهیزات جدیدی کار می‌کند که هدفش همان تقویت عضلات و بالا بردن فاکتورهای آمادگی جسمانی در افراد است؛ یعنی به نوعی همان هدفی که ورزش بدنسازی دنبال می‌کند.

  در تی‌آرایکس شما با یک سری بندهای مختلف کار می‌کنید که از سقف یا دیوار آویزان می‌شوند و شما روی آن تمرین می کنید؛ TRX در واقع یک تمرین با وزن بدن است، زیرا شما از وزن بدن خود برای ایجاد مقاومت استفاده می‌کنید.

  مزایای ورزش تی‌آرایکس

  یکی از مزیت‌های اصلی ورزش تی آر ایکس، همانند بدنسازی، تقویت عضلات بدن است. با اجرای تمرینات مختلف در مقابل یک نیروی مقاومت خارجی (اینجا وزن بدن) عضلات بدن‌تان ورزیده و تقویت می‌شود و به تدریج توانایی شما در فاکتورهای مختلفی مثل تعادل، قدرت، استقامت و حتی انعطاف پذیری بالا می رود. همچنین، با استفاده از TRX می‌توانید عضلاتی را که در زمان استفاده از وزنه‌های سنگین درگیر نمی‌شوند را به خوبی تقویت کنید.

  تفاوت بدنسازی و تی آر ایکس

  معایب تی آر ایکس

  حالا نوبت به معایب ورزش تی آر ایکس می‌رسد و باید به مسائلی که این ورزش می‌تواند برای‌تان ایجاد کند، اشاره کنیم. خطر بزرگ این ورزش احتمال بالای آسیب دیدگی آن به خصوص برای مبتدیان است. تی‌آرایکس یک تمرین ساده و کنترل شده نیست و ممکن است کوچکترین نابلدی یا خطا در کلاس تی‌آرایکس منجر به آسیب مفصلی سنگینی شود. یک عیب دیگر trx، این است که نیاز به تجهیزات خاصی دارد و شما باید ست کاملی تهیه کنید که قیمت آن بالاست.

  تفاوت بدنسازی و تی‌آرایکس

  تی آر ایکس یا بدنسازی؟ مسئله این است! TRX و تمرین با وزنه، دو نوع ورزش متفاوت هستند که می‌توانند فواید قابل توجهی برای بدن شما داشته باشند.

  بدنسازی معمولاً با هدف افزایش قدرت، توده عضلانی و کاهش چربی انجام می‌شود، ولی تمرین TRX بر روی ایجاد قدرت و ثبات عضلانی تمرکز دارد و در عین حال از وزن بدن خود به عنوان مقاومت استفاده می‌کند. وجه اشتراک تی آر ایکس و بدنسازی این است که هر دو تمرین قدرتی محسوب می‌شوند و برای تناسب اندام، مناسب هستند.

  در این قسمت به تفاوت‌های مهم این دو ورزش اشاره می‌کنیم، تا شما راحت‌تر تی آر ایکس یا بدنسازی را به عنوان ورزش اصلی خود انتخاب کنید.

  ۱. هدف اصلی بدنسازی رشد و تقویت عضلات است

  بدنسازی یک ورزش قدرتی-مقاومتی است که بر رشد عضلانی و تقویت عضلات از طریق تمرینات مقاومتی با استفاده از وزنه‌ها، دستگاه‌های باشگاهی، و سایر تجهیزات تمرکز دارد. هدف اولیه بدنسازی رشد و پرورش توده عضلانی است، به این منظور بدنسازان با یک سری سیستم‌های تمرینی مختلف تمرین می‌کنند.

  ۲. هدف اصلی TRX افزایش قدرت و تعادل بدن است

  آموزش TRX یک سیستم تمرینی قدرتی معلق و وابسته به وزن بدن است که از تسمه‌ها و نوارهایی استفاده می‌کند که می‌توانند به دیوار یا سقف متصل شوند. در تی‌آرایکس تمریناتی خواهید داشت که کل بدن شما، از جمله میان‌تنه را درگیر می‌کند. هدف اصلی تمرین TRX بهبود تناسب اندام، قدرت، تعادل و ثبات کلی است.

  ۳. شدت و مدت دو ورزش تفاوت دارد

  در نهایت، شدت و مدت تمرینات نیز متفاوت است. تمرینات بدنسازی با تمرکز بر بلند کردن وزنه‌های سنگین برای تکرارهای متعدد، طولانی‌تر و شدیدتر هستند. از طرف دیگر، تمرینات تی‌آرایکس کوتاه‌تر بوده و بیشتر بر روی تمرینات وزن بدن متمرکز هستند که چندین گروه عضلانی را به طور همزمان هدف قرار می‌دهند.

  ۴. نیاز به تجهیزات متفاوتی دارند

  در حالی که تی آر ایکس و بدنسازی، هردو شامل تمرینات مقاومتی هستند؛ ولی اهداف و تجهیزات متفاوتی دارند. بعد از انتخاب تی آر ایکس یا بدنسازی، باید تجهیزات مورد نیاز آن ورزش را تهیه کنید و تمرین مورد علاقه‌تان را استارت بزنید.

  بدنسازی بهتر است یا تی آر ایکس

  تی آر ایکس یا بدنسازی؛ هرکس سراغ کدام برود؟

  بدنسازی معمولا به افرادی پیشنهاد می‌شود که علاقه‌مند به تقویت عضلات و افزایش قدرت بدنی خود هستند؛ ولی تی آرایکس برای کسانی مناسب است که به دنبال بهبود استقامت، ثبات و تعادل هستند.

  در واقع بدنسازی برای افراد زیر مناسب است:

  • ورزشکاران حرفه‌ای
  • بازیکنان یک رشته ورزشی
  • بوکسورها
  • کسانی که می‌خواهند در مسابقات زیبایی اندام شرکت کنند.
  • کسانی که به دنبال اندامی متناسب و بدنی قوی هستند.
  • افرادی که برای سلامتی ورزش می‌کنند و قصد ورزشکار حرفه‌ای شدن را ندارند.

  ما به شما توصیه می‌کنیم که اگر مبتدی هستید حتما از بدنسازی شروع کنید؛ چراکه امن‌تر و کم خطرتر از تی آر ایکس است.

  سخن پایانی

  تی آر ایکس و بدنسازی هر دو از جمله ورزش‌های قدرتی به حساب می‌آیند. هم trx و هم بدنسازی پر طرفدار و مؤثر هستند و می‌توانند شما را به هدف‌تان برسانند. اینکه انتخاب شما کدام باشد؛ تی آر ایکس یا بدنسازی، به هدف و شرایط‌تان بستگی دارد. در این مطلب کمک‌تان کردیم تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

  منابع: coretrainingtipssportswithoutinjury

  لطفا به این مطلب امتیاز دهید
  4.8/5 - (9 امتیاز)
  این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  برچسب ها:
  Maryam ۰۶ تیر ۱۴۰۳

  سلام ببخشید من میخوام وزن کم کنم کدوم رشته برای کم کردن وزن مناسب تر هست؟

  کارشناس فیتامین ۰۹ تیر ۱۴۰۳

  سلام دوست عزیز اگه تغذیه و برنامه ورزشی مناسبی داشته باشید هر دو مناسبند.

  سعیده ۰۵ تیر ۱۴۰۳

  سلام وقتتون بخیر من ۸۴ کیلو بودم رفتم تیاریکس بعد از سه ماه که ول کردم تو یه ماه رسیدم به ۷۴ کیلو بعد مربیم گفت دیگه بیا بدنسازی من به دلایلی فقط سه ما تابستون و میتونم برم باشگاه و باقی و دیگه نمیتونم اگر بدسازی برم و ول کنم چاقتر میشم یا نه همون جوری میمونم؟؟

  کارشناس فیتامین ۱۷ تیر ۱۴۰۳

  سلام دوست عزیز این مطلب از فیتامین رو ببنید.

  M ۰۳ تیر ۱۴۰۳

  ببخشید تیاریکس برای افزایش قد خوبه یا بندنسازی؟

  Foruhar ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

  سلام و درود برای برنامه غذایی هزینه هم مبگیرید؟! اگ میگیرید چقد؟!
  و TRX هم نیازی ب برنامه غذایی داره ؟ و مشاوره برنامه غذایی TRX هم میدید؟.....

  کارشناس فیتامین ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳

  سلام دوست عزیز برای دیدن شرایط انواع برنامه های ما، این صفحه رو ببینید. هر ورزشی در کنار رعایت رژیم غذایی بر اندام تاثیر می ذاره.

  فاطیما ۲۴ اسفند ۱۴۰۲

  سلام من ۱۸ سالمه و برای لاغری بدن سازی برم یا تی ار ایکس؟

  کارشناس فیتامین ۲۸ اسفند ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز بهترین راهکار، استفاده از یک برنامه ورزشی غذایی اختصاصی و هدفمند است.برنامه ای که با توجه به شرایط جسمانی و اهداف شما طراحی شده باشد. برای دریافت مشاوره و برنامه‌تان عدد ۱۲ را به شماره ۱۰۰۰۹۸۴۸ ارسال کنید.

  ×
  app-presentation