۵۹ نظر
فواید ورزش کردن

فواید ورزش کردن برای جسم و روان

تعداد بازدید

5051

زمان مطالعه

7 دقیقه

آخرین به روز رسانی

۳۰ آذر ۱۴۰۲
فهرست مطالب

  آیا تا به حال به مزایا و فواید ورزش کردن به صورت کلی فکر کرده‌اید؟ به نظر شما آیا راه‌حلی وجود دارد که ما در زندگی خود احساس بهتری داشته باشیم، انرژی‌مان در طول روز بیشتر باشد، بدن سالم‌تر و سرحال‌تری بسازیم و حتی چند سال به عمر خود اضافه کنیم؟ بله وجود دارد؛ ورزش منظم و پایدار تمام این مواهب را برای ما به ارمغان می‌آورد.

  مزایای سلامتی ورزش منظم و فعالیت بدنی برای جسم و روح ابدا قابل چشم پوشی نیست. همه افراد فارغ از سن، جنس یا توانایی بدنی از ورزش سود می‌برند. پس اگر خودتان را دوست دارید، از ورزش و فواید ورزش کردن غافل نشوید!

  فواید ورزش کردن برای جسم

  همه می‌دانند فواید ورزش کردن مستقیما بر کیفیت زندگی‌شان و حال روحی و جسمی‌شان تاثیر مثبتی دارد. اکنون هفت مورد از فواید عالی ورزش برای جسم را نام می‌بریم.

  ۱. ورزش وزن را کنترل می‌کند

  ورزش می‌تواند شما را در وزن مناسب خود نگه دارد یا اگر اضافه وزن دارید، به کاهش وزن شما کمک می‌کند. فواید ورزش کردن برای کنترل وزن، فقط همین‌ها نیست. اگر شما دچار کمبود وزن هم باشید ورزش به شما کمک خواهد کرد تا به وزن ایده‌آل‌تان برسید و به اندازه کافی وزن بگیرید. ورزش برای مدیریت وزن یک کلید موثر و راهگشا است.

  ورزش منظم در باشگاه عالی است، اما اگر نمی‌توانید در باشگاه ورزش کنید، ورزش در خانه را آغاز کنید. اگر احیانا فرصتی برای ورزش منظم در خانه هم ندارید، پیشنهاد می‌کنیم حتما به فعالیت‌های روزمره خود بیفزایید. هر مقدار فعالیت بهتر از هیچ است. برای بهره‌مندی از مزایا و فواید ورزش کردن، در طول روز فعال‌تر باشید؛ مثلا به جای آسانسور از پله‌ها استفاده کنید یا کمی بیشتر در روز راه بروید.

  میخوای تو خونه ورزش کنی ولی نمیدونی چطوری؟
  میخوای تو خونه ورزش کنی ولی نمیدونی چطوری؟
  با برنامه ورزش در منزل فیتامین، زیر نظر مربی به اندام دلخواهت برس!
  همین حالا شروع کن

  ۲. ورزش با بیماری‌های مزمن و جدی مبارزه می‌کند

  نداشتن فعالیت بدنی منظم، یکی از دلایل اصلی بیماری‌های مزمن قلبی عروقی است. مطالعات نشان می‌دهند که ورزش منظم باعث بهبود حساسیت به انسولین، سلامت قلب و سیستم تنفسی شما می‌شود. ورزش همچنین می‌تواند فشار خون و سطح کلسترول‌تان را کاهش دهد.

  به طور خاص، ورزش می‌تواند به کاهش یا پیشگیری از بیماری‌های مزمن زیر کمک کند.

  فواید ورزش کردن برای جسم

  دیابت نوع ۲

  ورزش هوازی منظم می‌تواند دیابت نوع ۲ را به تاخیر بیاندازد یا از آن جلوگیری کند. فواید ورزش کردن برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ قابل توجه و زیاد است. تمرین قدرتی و بدنسازی هم برای بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ فواید زیر را دارد:

  • بهبود توده چربی
  • کنترل فشار خون
  • بهبود توده بدون چربی بدن
  • مقاومت به انسولین
  • کنترل قند خون

  بیماری‌های قلبی

  فواید ورزش کردن شامل حال بیماران قلبی هم می‌شود. ورزش منظم می‌تواند عوامل خطر قلبی عروقی را کاهش دهد و همچنین یک درمان برای افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی عروقی است.

  بسیاری از انواع سرطان‌ها

  ورزش می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به چندین سرطان از جمله سرطان سینه، روده بزرگ، آندومتر، کیسه صفرا، کلیه، ریه، کبد، تخمدان، پانکراس، پروستات، تیروئید، معده و سرطان مری کمک کند.

  کلسترول بالا

  فعالیت بدنی منظم با شدت متوسط ​​می‌تواند کلسترول HDL (خوب) را افزایش دهد و در عین حال افزایش کلسترول LDL (بد) را حفظ یا جبران کند.
  تحقیقات نشان می‌دهد که فعالیت هوازی با شدت بالا برای کاهش سطح LDL موثر و مفید است. بنابراین یکی از مهمترین فواید ورزش کردن، کنترل کلسترول است.

  فشار خون بالا

  شرکت در تمرینات هوازی منظم می‌تواند فشار خون سیستولیک در حال استراحت را ۵-۷ میلی‌متر جیوه در میان افراد مبتلا به فشار خون بالا کاهش دهد.

  نکته مهم: از طرفی، فقدان ورزش منظم -حتی در کوتاه مدت- می تواند منجر به افزایش قابل توجه چربی شکم شود که ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ و بیماری قلبی را افزایش دهد. به همین دلیل است که داشتن فعالیت بدنی منظم برای کاهش چربی شکم و کاهش خطر ابتلا به این بیماری‌ها توصیه می‌شود.

  ۳. ورزش عضلات شما را تقویت می‌کند

  نقش حیاتی ورزش در ساخت و حفظ عضلات و استخوان‌های قوی بی‌نظیر است. ورزش‌های قدرتی مانند کار با وزنه و پیلاتس عضلات شما را تقویت می‌کند.

  عضله سازی برای همه افراد بسیار باارزش است؛ اما با افزایش سن، این اهمیت دوچندان می‌شود. با پا گذاشتن به دوره میانسالی، کم کم توده عضلانی رو به کاهش می‌رود و این اتفاق منجر به آسیب‌های مختلفی می‌شود. خوشبختانه شما در هر سنی باشید، می‌توانید از فواید ورزش کردن برای تقویت عضلات خود بهره مند شوید و از تحلیل عضلانی، کاهش قدرت بدنی و هر گونه آسیبی پیشگیری کنید.

  تقویت عضلات

  ۴. ورزش به کمک تراکم استخوان می‌آید

  ورزش به ساخت تراکم استخوان در جوانی کمک می‌کند و در مراحل بعدی زندگی می‌تواند از پوکی استخوان جلوگیری کند. این موضوع یکی از مهم‌ترین فواید ورزش برای جسم ماست؛ چراکه پوکی استخوان یک خطر بسیار بزرگ برای سلامتی است. در عین حال متاسفانه این موضوع در بین ایرانیان بسیار شایع است.

  اما خبر خوب اینجاست که تحقیقات و پژوهش‌ها نشان می‌دهد که فقط با ۶ ماه تمرین قدرتی (کار با وزنه) و دریافت پروتئین کافی می‌توان تراکم مواد معدنی داخل استخوان را تا بالای ۱۲% افزایش داد. تمریناتی که در افزایش تراکم استخوان مفید هستند شامل اسکات، لانگز، پرس و دیگر تمرینات چند مفصلی است.

  ۵. ورزش می‌تواند به سلامت پوست کمک کند

  پوست شما می‌تواند تحت تاثیر عوامل خارجی مثل استرس، آب و هوا و یا تغذیه بد به شدت دچار آسیب قرار گیرد. اما ورزش منظم (حتی با شدت کم) ​​می‌تواند محافظت آنتی اکسیدانی ایجاد کند و جریان خون شما را بهبود ببخشد؛ درنتیجه ورزش از پوست شما محافظت می‌کند و علائم پیری را به تاخیر می‌اندازد.

  علاوه بر این، پس از هر جلسه ورزش بر اثر تعریق، سموم از بدن‌تان خارج می‌شود که همین به تنهایی باعث شادابی و جلا گرفتن پوست صورت و بدن شما خواهد شد. بنابراین همان‌طور که گفتیم فواید ورزش کردن به پوست و شادابی آن نیز می‌رسد.

  ۶. ورزش به شما کمک می‌کند تا سیگار را ترک کنید

  ورزش با کاهش استرس و از بین بردن میل دوباره به کشیدن سیگار، به ترک آن کمک می‌کند. ترک سیگار یک قدم بسیار بزرگ برای سلامتی است.

  فواید ورزش کردن برای ذهن و روح

  تا اینجا درباره فواید ورزش کردن بر سلامت جسم گفتیم؛ اما فواید ورزش فقط مربوط به جسم و یا کنترل وزن نیست، بلکه ورزش تاثیر بسیار مثبتی بر سلامت روان و خلق و خوی شما دارد. اکنون مزایای ورزش برای سلامتی روان و بهبود روحیه‌ را برمی‌میشماریم.

  ۱. احساس شادی بیشتری دارید

  مطالعات زیادی ثابت کرده است که ورزش احساس افسردگی، اضطراب و استرس را در شما کاهش می‌دهد. در طول ورزش، بدن شما مواد شیمیایی خاصی ترشح می‌کند که می‌تواند خلق و خوی شما را بهتر کند و باعث شود که احساس آرامش بیشتری داشته باشید. به عبارت دیگر ورزش با استرس و افسردگی مقابله و حال روحی شما را بهتر می‌کند.

  ضمنا مهم نیست با چه شدتی تمرین می‌کنید، یا چه مدتی از ورزشِ شما می‌گذرد، آثار و فواید ورزش کردن روی روحیه بسیار فوری است. فقط یک جلسه تمرین (حتی با شدت کم یا متوسط) کافی است تا احساس رضایت و شادی را در خود ببینید.

  ۲. به سلامت مغز و حافظه شما کمک می‌کند

  ورزش می‌تواند عملکرد مغز را بهبود بخشد و باعث تقویت حافظه و مهارت‌های تفکر شما شود. در شروع ورزش، ضربان قلب بالا می‌رود و جریان خون و اکسیژن را به مغز افزایش می‌دهد. همچنین ورزش کردن باعثِ افزایش تولید هورمون‌هایی می‌شود که رشد سلول‌های مغزی را تحریک می‌کنند.

  فعالیت بدنی منظم به ویژه در افراد مسن مهم است زیرا افزایش سن باعث ایجاد تغییرات در ساختار و عملکرد مغز می‌شود؛ اما ورزش می‌تواند این علائم را برطرف کند. تحقیقات نشان داده است که ورزش باعث بزرگ شدن هیپوکامپ می‌شود. (هیپوکامپ، بخشی از مغز است که برای حافظه و یادگیری حیاتی است). این امر به بهبود عملکرد ذهنی در افراد مسن کمک می‌کند.

  در نهایت باید بدانید که ورزش قادر است حتی از بیماری‌هایی مانند آلزایمر و زوال عقل پیشگیری کند. بنابراین می‌یبینیم که فواید ورزش کردن به همه گروه‌های سنی و شرایط جسمی و روحی می‌رسد.

  فایده ورزش روی ذهن

  ۳. سطح انرژی شما را افزایش می‌دهد

  ورزش می‌تواند یک تقویت کننده واقعی انرژی برای بسیاری از افراد، از جمله افرادی با شرایط خاص (مثل بیماری‌های جسمی مزمن یا افسردگی) باشد. به طور مثال یک مطالعه معتبر نشان می‌دهد که ورزش منظم به مدت ۶ هفته روی افرادی که دچار خستگی مزمن بودند، باعث شد تا آن‌ها کامل بهبود پیدا کنند و از این خستگی همیشگی آزار دهنده رهایی یابند.

  ورزش می‌تواند سطح انرژی افراد مبتلا به سندرم خستگی مزمن (CFS) را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. در واقع، به نظر می‌رسد که ورزش در مبارزه با CFS نسبت به سایر درمان‌ها، از جمله درمان‌های غیرفعال مانند مدیتیشن و ورزش‌های کششی یا درمان دارویی، مؤثرتر باشد.

  ارتباط سلامت قلب و افزایش انرژی

  فواید ورزش کردن برای سلامت قلب و ریه فوق‌العاده است. ورزش هوازی سیستم قلبی عروقی را تقویت می‌کند و سلامت ریه‌ها را بهبود می‌بخشد. همین موضوع می‌تواند به میزان قابل توجهی سطح انرژی شما را بالا ببرد. با ورزش منظم، قلب در انتقال اکسیژن به خون کارآمدتر و ماهرتر می‌شود و ماهیچه‌ها عملکرد بهتری خواهند داشت.

  ۴. آرامش و کیفیت خواب را بیشتر می‌کند

  فعالیت بدنی منظم می‌تواند به شما کمک کند تا سریع‌تر خواب‌تان ببرد، بهتر بخوابید و خواب عمیق‌تری داشته باشید. ورزش منظم، صرف نظر از اینکه هوازی باشد یا ترکیبی از تمرینات هوازی و قدرتی، می‌تواند به بالابردن کیفیت خواب شما و احساس انرژی بیشترتان در طول روز کمک کند.

  تنها نکته مهم این است که نزدیک به زمان خواب، ورزش نکنید. اگر در این زمان ورزش پرشدتی داشته باشید، ممکن است که در خواب‌تان اختلال ایجاد شود.

  ۵. زندگی جنسی شما را پرشور می‌کند

  هملن‌طور که گفتیم فعالیت بدنی منظم می‌تواند سطح انرژی را بالا ببرد و اعتماد به نفس شما را نسبت به ظاهر بدنی خود افزایش دهد، این امر به طور غیر مستقیم زندگی جنسی‌تان را بهبود می‌بخشد؛ اما فقط این نیست.

  فعالیت بدنی منظم برانگیختگی و میل جنسی را در شما تقویت می‌کند؛ مطالعات نشان می‌دهند مردانی که به طور منظم ورزش می‌کنند، نسبت به مردانی که ورزش نمی‌کنند، کمتر دچار اختلال و ناتوانی جنسی می‌شوند. علاوه بر موارد گفته شده، ورزش به شما امکان می‌دهد تا لذت جنسی بیشتری از زندگی مشترک خود ببرید.

  ۶. روحیه اجتماعی را تقویت می‌کند

  ورزش و فعالیت بدنی به خودی خود لذت بخش است. چراکه فرصتی است تا استراحت کنید، از فضای باز لذت ببرید یا به سادگی در فعالیت‌هایی شرکت کنید که حال شما را بهتر می‌کند. ورزش‌های گروهی همچنین می‌تواند به شما در ارتباط با خانواده یا دوستان کمک کند و گزینه مناسبی برای سرگرمی و لذت‌تان باشد.

  بنابراین در یک کلاس رقص شرکت کنید، در پارک‌های عمومی ورزش کنید یا به یک تیم والیبال بپیوندید. فعالیت بدنی مورد علاقه خود را پیدا کنید و فقط آن را انجام دهید تا از فواید ورزش کردن بهره‌مند شوید.

  سخن پایانی

  فواید ورزش کردن بر هیچکس پوشیده نیست. ورود ورزش به زندگی ما، قطعا کیفیت زیست‌مان را بهتر و بیشتر خواهد کرد. در این مطلب درباره فواید ورزش کردن برای جسم و روان گفته‌ایم و اثر فعالیت بدنی منظم را بر آن‌ها بررسی کردیم.

  منابع : healthlinemayoclinic

  لطفا به این مطلب امتیاز دهید
  4.3/5 - (61 امتیاز)
  این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  برچسب ها:
  عیسی بشکال ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

  سلام من مشکل زانو و گرفتگی عضلات ماهیچه ران دارم و شکستگی سر شانه و عمل کتف سکینه انجام دادم بعداز راه رفتن وایستادن؟ ماهیچه های ران سفت و زانو و رم میکند

  Nadia ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

  سلام وقتتون بخیر
  سلام براینکه گودی کمر رفع بشع چه نوع ورزشی انجام بدیم؟

  کارشناس فیتامین ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۳

  سلام دوست عزیز این مطلب از فیتامین را یا همین موضوع ببنید.

  ناشناس ۱۴ اسفند ۱۴۰۲

  سلام من ۱۳ سالمه و اضافه وزن هم دار و هم ورزش میکنم اما لاغر نمیشم

  میثم ۲۷ دی ۱۴۰۲

  سلام
  31 سالمه قدم 172 ، چربی سینه دارم و یکم بد فرمه چه ورزشی انجام بدم؟؟

  سلام دوست عزیز بهترین راهکار، استفاده از یک برنامه ورزشی غذایی اختصاصی و هدفمند است.برنامه ای که با توجه به شرایط جسمانی و اهداف شما طراحی شده باشد. برای دریافت مشاوره و برنامه‌تان عدد ۱۲ را به شماره ۱۰۰۰۹۸۴۸ ارسال کنید.

  ناشناس ۲۲ دی ۱۴۰۲

  سلام قد من ۱۵۲ هست چیکار کنم قدم بلند شه

  سلام دوست عزیز ژنتیک بیشترین نقش را در تعیین قد داره. تا زمانی که صفحه رشدتون باز باشه، امکان افزایش قد وجود داره. تغذیه مناسب و انجام ورزش کششی می‌تونه تا حدی به افزایش قد کمک کنه. در صورتی که نگرانی بیشتری دارید، می‌تونید به متخصص رشد و غدد مراجعه کنید.

  ×
  app-presentation