بدون نظر
تاثیر ورزش بر اعتماد به نفس

چگونه ورزش باعث بالا رفتن اعتماد به نفس می‌شود؟

تعداد بازدید

367

زمان مطالعه

6 دقیقه

آخرین به روز رسانی

۲۲ آبان ۱۴۰۲
فهرست مطالب

  به نظر شما تاثیر ورزش بر اعتماد به نفس چقدر است؟ آیا ورزش می‌تواند اعتماد به نفس از دست رفته‌ی شما را باز گرداند؟ اصلا بهترین راه افزایش اعتماد به نفس کدام است؟

  همه‌ی ما می‌دانیم ورزش برای سلامتی جسم مفید است؛ اما نکته‌ی مهم دیگر درباره ورزش، تاثیر فوق العاده‌ی آن بر روان و روحیه‌ی ما است. ورزش می‌تواند احساسات خوب زیادی را در ما ایجاد یا تقویت کند. در این مطلب به طور مفصل درباره تاثیر ورزش بر اعتماد به نفس خواهیم گفت.

  آیا ورزش و تمرین باعث افزایش اعتماد به نفس می‌شود؟

  بله! قطعا یکی از راههای بدست آوردن اعتماد به نفس، انجام ورزش به صورت منظم است. با شروع ورزش اعتماد به نفس شما می‌تواند به طور چشمگیر و قابل توجهی بهتر شود. ورزش و فعالیت بدنی منظم چندین مزیت روانی و عاطفی دارد که به بالا رفتن اعتماد نفس کمک می‌کند. خبر خوب اینکه، حتی لازم نیست مدتی از ورزش بگذرد تا اعتماد به نفس‌تان بیشتر شود، بلکه پس از پایان اولین جلسه، تاثیرش را خواهید دید. در این قسمت درباره رابطه‌ی ورزش و اعتماد به نفس می‌گوییم.

  ۱. بهبود سلامت روان

  ورزش علاوه بر افزایش قدرت بدنی، می‌تواند روح و روان ما را نیز بهبود بخشد. تحقیقات مختلف بارها و بارها نشان داده که افسردگی، اضطراب و خلق و خوی منفی با ورزش کاهش می‌یابد و همچنین اعتماد به نفس پایین و گوشه گیری در اجتماع را هم بهبود می‌بخشد. در عوض به جای این احساسات منفی، ورزش باعث افزایش اعتماد نفس برای برقراری ارتباطات، حس شادی و کم شدن اضطراب خواهد شد.

  ورزش و اعتماد به نفس

  ۲. کاهش استرس

  دیگر تاثیر ورزش بر اعتماد به نفس، کم کردن اضطراب و استرس است. هر شکلی از ورزش، از ایروبیک گرفته تا تمرینات قدرتی و یوگا، می‌تواند به عنوان یک کاهش دهنده استرس عمل کند. فعالیت بدنی باعث افزایش اندورفین و احساسات خوب می‌شود و ذهن را از استرس‌های روزانه دور می‌کند.

  ۴. بهبود عملکرد مغز

  در طول تمرینات استقامتی، مولکولی به نام ایریسین از طریق یک واکنش زنجیره‌ای در مغز تولید می‌شود. دانشمندان بر این باورند که این ماده دارای اثرات محافظت کننده عصبی است و می‌تواند ژن‌های دخیل در حافظه و یادگیری را فعال کند.

  محققان دانشکده پزشکی هاروارد و موسسه سرطان Dana-Farber از طریق آزمایش‌هایی بر روی موش‌ها دریافتند که irisin و FNDC5 در طول تمرینات استقامتی در مغز افزایش می‌یابد. بنابراین شما همین که تمرینات خود را شروع کنید، به عملکرد مغز خود کمک کرده‌اید و در مسیر افزایش اعتماد به نفس خود گام برداشته‌اید.

  ۵. احساس بهتر نسبت به خود، در همان لحظه

  مطالعات نشان می‌دهند که ورزش خلق و خوی ما را بهبود می‌بخشد و بر ذهن ما برای پذیرش افکار مثبت تأثیر می‌گذارد. در درازمدت، ورزش می‌تواند اعتماد به نفس ما را با ایجاد احساس خوبی نسبت به بدن و توانایی‌های‌مان بهبود بخشد.

  با توجه به توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی، هر فرد باید ۱۵۰ تا ۳۰۰ دقیقه در هفته با شدت متوسط ​​ورزش کند تا احساس خوبی داشته باشد. تمرینات قدرتی، کاردیو و رشته‌های انعطافی مانند پیلاتس و یوگا را ترکیب کنید تا تاثیر ورزش بر اعتماد به نفس و تناسب اندام به خوبی بهره‌مند شوید.

  بهترین راه افزایش اعتماد به نفس

  چگونگی تاثیر ورزش بر اعتماد به نفس

  ورزش، فواید زیادی دارد که یکی از آنها افزایش اعتماد به نفس است. ورزش باعث می‌شود شما احساس راحتی بیشتری با خودتان داشته باشید و اعتماد به نفس‌تان را افزایش دهید. طبق تحقیقات انجام شده فعالیت بدنی به طور مستقیم و غیرمستقیم با عزت نفس و اعتماد به نفس در ارتباط است.

  یکی از برجسته‌ترین راه‌هایی که ورزش می‌تواند عزت نفس شما را افزایش دهد این است که سلامتی جسمانی و عضلات شما را بهبود می‌بخشد و شما را زیباتر نشان می‌دهد، اما همه ماجرا، این نیست. دلایل بی شماری وجود دارد که رابطه ورزش و اعتماد به نفس را به خوبی نشان می‌دهد. اکنون به چند مورد از چگونگی تاثیر ورزش بر اعتماد به نفس، اشاره خواهیم کرد.

  احساس موفقیت و کسب دستاورد جدید

  یکی از بزرگترین فواید تمرین و تاثیر ورزش بر اعتماد به نفس این است که از طریق تمرکز و حرکت، می‌توانید حس موفقیت‌ بیشتری داشته باشید.

  شما چه یک دونده باشید که رکورد خود را بهتر کرده، چه پیلاتس کاری باشید که توانایی اجرای حرکات جدید پیدا کرده، یا بدنسازی که وزنه‌هایش را سنگین کرده، یا حتی یک شخص غیرورزشکار که فقط پیاده روی روزانه‌اش را انجام داده، ورزش به شما احساس غرور و موفقیت بابت رسیدن به یک هدف خاص را می‌دهد و از این طریق اعتماد به نفس شما بیشتر و بیشتر می‌شود. می‌توانید همین حالا برنامه ورزشی خودتان را از مربیان فیتامین دریافت کنید و استارت ورزش‌تان را بزنید.

  نمیدونی چطور شروع کنی!؟
  نمیدونی چطور شروع کنی!؟
  شماره تماست رو وارد کن تا مربی‌های فیتامین راهنماییت کنند.

  رسیدن به اندام بهتر و زیباتر

  اگر تمرینات خود را منظم انجام دهید، به زودی تغییرات محسوسی را در بدن خود خواهید دید! این تغییرات می‌تواند به شکل کاهش وزن، عضلات ورزیده‌تر یا بدن خوش فرم‌تر باشد. چنین پیشرفت‌هایی در ظاهر بدن، روی اعتماد به نفس شما تاثیرات بزرگی خواهد داشت و شما را با بدن‌تان آشتی می‌دهد.

  در مجموع، تمام این موارد شما را در یک فضای ذهنی بسیار سالم و مساعد قرار می‌دهد، فضایی که به شما اجازه می‌دهد با اعتماد به نفس راه بروید و بدانید که قوی و توانا هستید. بااین که ما با استفاده ابزاری از ورزش برای لاغری به عنوان انگیزه اصلی موافق نیستیم، اما این حقیقتی است که وجود دارد، وقتی خوب به نظر می‌رسید، احساس خوبی هم دارید.

  چه ورزش‌هایی باعث افزایش اعتماد به نفس می‌شود؟

  بسیاری از ورزش‌ها می‌توانند با تقویت حس موفقیت، افزایش آمادگی جسمانی و بهبود سلامت روان به افزایش اعتماد به نفس شما کمک کنند. ما در ادامه لیستی از ورزش‌های موثر برای اعتماد به نفس را معرفی می‌کنیم، اما به یاد داشته باشید، الویت با علاقه‌ی شما و دسترسی‌تان به آن ورزش است.

  اگر به ورزشی علاقه دارید، پس زودتر شروعش کنید، مهم این است که شما این ورزش را دوست داشته باشید و انجام آن برای‌تان میسر باشد.

  تمرینات قدرتی

  بدنسازی و تمرینات مقاومتی از شما یک فرد خوش اندام و قوی می‌سازد. شما به مرور متوجه قوی‌تر شدن و تواناتر شدن‌تان در بلند کردن وزنه‌ها می‌شوید. این موارد با اعتماد به نفس ارتباط مستقیم دارند و خودتان به خوبی تاثیر ورزش بر اعتماد به نفس را خواهید دید.

  راه بدست اوردن اعتماد به نفس

  یوگا

  یوگا تمرینات جسمانی، تمرینات تنفسی و مدیتیشن را برای بهبود انعطاف پذیری، تعادل و تمرکز ترکیب می‌کند. یوگا احساس خودآگاهی و پذیرش را در شما بالا می‌برد که برای اعتماد به نفس ضروری است.

  هنرهای رزمی

  هنرهای رزمی مانند کاراته، تکواندو یا کشتی باعث ایجاد نظم و انضباط، تمرکز و کسب مهارت‌های دفاع شخصی می‌شود. همان‌طور که شما در تمرینات رزمی خود پیشرفت می‌کنید و کمربندهای جدید را مال خود می‌کنید، حسی از موفقیت و عزت نفس هم به دست خواهید آورد. پیشرفت در ورزش‌های رزمی، مشهود و محسوس است و اینکه شما می‌دانید در انواع موقعیت‌ها توان دفاع از خود و دیگری را دارید، باعث افزایش حس اعتماد به نفس‌تان خواهد شد.

  رقص

  کلاس‌های رقص یا ایروبیک و زومبا کلاس‌های شاد و مفرحی هستند که با ترشح هورمون‌های شادی آور و بودن در جمع دوستان، اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهد. خیلی زود تاثیر ورزش بر اعتماد به نفس و خلق و خوی خود را با رقص و ورزش‌های این چنینی حس خواهید کرد.

  ورزش‌های تیمی

  شرکت در ورزش‌های گروهی مانند فوتبال، بسکتبال یا والیبال، مهارت‌های اجتماعی و کار گروهی را در شما تقویت می‌کند؛ به خصوص اگر فرزند نوجوانی دارید که با احساس خجالت و اعتماد به نفس درگیر است، فرستادن او به چنین ورزش‌هایی برای اعتماد به نفسش بسیار مفید خواهد بود. موفقیت در ورزش‌های گروهی می‌تواند با ایجاد حس تعلق و کسب دستاورد جدید و برنده بودن، عزت نفس شما را افزایش دهد.

  راههای بدست آوردن اعتماد به نفس

  دویدن

  دویدن یا شرکت در سایر ورزش‌های استقامتی مانند دوچرخه سواری یا شنا می‌تواند توانایی قلبی عروقی و استقامتی شما را بهبود بخشد. انجام مسابقات مختلف یا رسیدن به اهداف ورزشی‌تان، می‌تواند اعتماد به نفس شما را افزایش دهد و باعث شود که احساس موفقیت بیشتری داشته باشید و به خود ببالید.

  کوه نوردی

  کوه نوردی چه قله‌های بلند یا کوتاه باشد، مهارت‌های جسمی و ذهنی شما را به چالش می‌کشد. فتح مسیرهای کوهنوردی می‌تواند حس موفقیت را در شما ایجاد کند و عزت نفس‌تان را بهبود بخشد. در نهایت اینکه تاثیر ورزش بر اعتماد به نفس قطعا زیاد است. فقط کافی است ورزش مخصوص خود را پیدا کنید و در رشته مورد علاقه‌تان پیش بروید.

  سخن پایانی

  ورزش و اعتماد به نفس رابطه مستقیمی با هم دارند. ورزش منظم باعثِ افزایش قدرت بدنی، زیبایی اندام و کسب دستاوردهای جدید می‌شود. همه این موارد باعث بالا رفتن عزت نفس‌ شما خواهد شد. در این مطلب درباره چگونگی تاثیر ورزش بر اعتماد به نفس گفتیم و بهترین تمرینات برای این منظور را هم معرفی کردیم.

  منابع: excellenceinfitness

  لطفا به این مطلب امتیاز دهید
  4.2/5 - (9 امتیاز)
  این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  ×
  app-presentation