3 نظر
Sending
User Rating 5 (11 vote)
بدنسازی بدون مکمل

بدنسازی بدون مکمل | به شما یاد می‌دهیم بدون مکمل حجم بگیرید!

تاریخ انتشار

19 شهریور 1399

تعداد بازدید

1795

زمان مطالعه

5 دقیقه

بدنسازی بدون مکمل ورزشکار را به هدفش می‌رساند؟ یا یک شعار بیشتر نیست و تمرین بدنسازی بدون مکمل نتیجه دلخواه را ندارد؟ 

پاسخ این موضوع مهم خیلی کوتاهه: واقعیت دارد! مکمل بدنسازی، همان‌طورکه از نامش پیداست فقط یک «تکمیل‌کننده» است. اگر به هر دلیلی قصد ندارید مکمل مصرف کنید و دنبال راز و رمز بدنسازی بدون مکمل می‌گشتید، این مطلب از فیتامین (شامل چهار بخش تغذیه، تمرینات اصولی، ریکاوری و فوت کوزه‌گری بدنسازی بدون مکمل) دقیقا برای شخص شما نوشته شده.

 

 

عضله سازی در بدنسازی

 

بخش اول: تغذیه، تغذیه، تغذیه

بدنسازی بدون مکمل یا با مکمل؛ نمی‌شود انکار کرد که تغذیه وداشتنِ رژیم غذایی سالم یک اصل اساسی و یکی از ارکان اصلیِ عضله سازی شماست. اما برای آن‌هایی که اعتقادی به بدنسازی بدون مکمل ندارند می‌گوییم:

 

 

قبل از اینکه بشریت مکملی را تولید کند، غذا تولید شده بود.

همچنین در زمان‌های گذشته که مکملی هم نبود، مردان قوی، درشت هیکلی و عضلانی هم وجود داشتند.

آن‌ها چطور حجیم و عضلانی شده بودند؟

جواب خیلی آسان و بدیهی است! آن‌ها به طور صحیح غذا می‌خورند!

 

 

بدن به سه درشت مغذی نیاز دارد. اگر شما این سه درشت مغذی را به بدنتان برسانید و نیاز بدن را برطرف کنید دیگر اگر مکمل هم نباشد، شما حجم و قدرت عضلاتتان را افزایش می‌دهید.

سه درشت مغذی برای رشد عضله، قدرت و حفظ عضلات شامل پروتئین، کربوهیدرات و چربی است. در ادامه منابع این درشت مغذی‌ها و نحوه دریافتشان را برایتان می‌گوییم.

 

 

 

 

  • نقش پروتئین در دوره بدنسازی بدون مکمل

پروتئین در بدنسازی مثل آجرهای یک دیوار است! بدنسازان نیاز به پروتئین کافی دارند تا عضلاتشان رشد کند و عضلات قبلی‌شان تحلیل نرود.

پروتئین باکیفیت را در چه منابعی جست‌وجو کنیم؟ گوشت سفید (مرغ و بوقلمون)، تخم‌مرغ، لبنیات و حبوبات سرشار از پروتئین هستند و اگر به اندازه مصرف کنید شما را از مکمل بی‌نیاز خواهند کرد.

اگر در دوره حجم هستید باید حداقل روزی 2 گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم از وزن بدنتان دریافت کنید. در این مقاله 12 غذای پروتئینی خوشمزه را نام بردیم و تهیه آن را برایتان آموزش دادیم تا بپزید و لذت ببرید!

 

 

بدنسازی بدون مکمل

 

  • کربوهیدرات

کربوهیدرات نیاز دیگر شما در بدنسازی بدون مکمل است. برای رشد و نگهداری عضله و تأمین انرژی باید کربوهیدارت مصرف کنید. مصرف کربوهیدرا‌ت‌های زودجذب و ساده بهترین راه برای بازیابی گلیکوژنِ مصرف شده‌ عضلانی پس از تمرین قدرتی است.

اگر می‌خواهید در کوتاه‌ترین زمان حجم بگیرید، حتما قبل و بعد از تمرین، کربوهیدرات به بدن خود برسانید تا بدنتان حسابی پُر شود. پروتئین به‌تنهایی برای عضله‌سازی کافی نیست. درحالی‌که برای توده عضلانی بسیار حیاتی است. پس نباید از کربوهیدرات‌ها نیز غافل شد.

از جمله منابع عالی کربوهیدرات، نان، سیب‌زمینی و ماکارونی است. پیشنهاد می‌کنیم مقاله چرا بدنسازان باید هرروز ماکارونی بخورند را بخوانید تا بیشتر از اهمیت کربوهیدرات در بدنسازی بدون مکمل حجم آگاه شوید!

 

  • چربی‌های سالم

چربی‌های سالم یکی دیگر از نیازهای هر ورزشکاران است. چربی یکی از درشت‌مغذی‌هاست که برای رشد بدن لازم است. چربی‌ها انرژی بدنتان را تأمین کرده و به تعادل هورمونی شما کمک می‌کنند. رژیم غذایی کم‌چرب می‌تواند موجب کاهش تستوسترون در مردان شود. اما این هورمون برای رشد عضله ضروری است.

 

 

 

بخش دوم: برنامه تمرینی اصولی و اختصاصی

دنیای امروز بدنسازی گسترده و متنوع است. اگر چرخی در کتاب‌ها یا سایت‌های علمی ورزشی بزنید با حجم زیادی از سیستم‌های تمرینی و برنامه‌های بدنسازی گیج‌کننده روبه‌رو می‌شوید. پس راه‌حل شما به‌عنوان یک بدنساز چیست؟

برای این‌که زمان و انرژی‌تان را از دست ندهید و دچار آسیب ورزشی هم نشوید، باید زیر نظر مربیان متخصص و کاربلد تمرین کنید. مربی شما با توجه به شرایط و ویژگی‌های بدنی و هدف ورزشی‌تان برای شما برنامه بدنسازی اختصاصی طراحی می‌کند و تا رسیدن به هدف، راهنما و پیگیرتان خواهد بود. 

 

دریافت برنامه ورزشی
دریافت برنامه ورزشی پیشرفته 

 

لطفا هرگز از برنامه‌های ورزشی دانلودی یا برنامه دیگران استفاده نکنید! چنین برنامه‌هایی نه‌تنها شما را به جایی نمی‌رساند، بلکه ممکن است به بی‌راهه بروید و از هدفتان بیشتر دور شوید.

نکته مهم در بدنسازی بدون مکمل کیفیت تمرینات است تا ورزشکار نهایت عضله‌سازی را تجربه کند و بدون هدر رفتنِ زمان به نتیجه دلخواهش برسد.

مربی شما با صلاح‌دید خودش از سیستم‌های تمرینیِ متفاوت و تمرینات چند مفصلی یا تک مفصلی برایتان برنامه می‌نویسد. او به شما راهنمایی می‌دهد که چه وزنه‌ای برایتان مناسب است.

 

 

دریافت مشاوره تلفنی

برای دریافت مشاوره با کارشناسان فیتامین
شماره همراه خود را ثبت کنید ما با شما تماس می‌گیریم

 

 

بخش سوم: ریکاوری اصولی بعد از تمرین

این مورد ربطی به بدنسازی بدون مکمل یا با مکمل ندارد! شما به هرحال باید ریکاوری صحیحی را بعد از هر جلسه تمرین داشته باشید. برای این‌که بهترین نتیجه را از تمریناتتان ببینید.

پس به عضلاتی که به سختی تمرین کردند، فرصت بدهید تا رشد کنند! برنامه ریکاوری در بدنسازی آن‌چنان مهم است که حتی اگر تمرین و تغذیه خوب اما بدونِ ریکاوریِ صحیح نداشته باشید، تمام تلاشتان بی‌نتیجه می‌ماند.

به‌طور میانگین، 7 ساعت خواب شبانه، فرصت‌ به عضلات برای ترمیم و تجدید توان بدن، تمرین به‌صورت یک روز در میان، استفاده از دوش آب سرد و گرم از جمله موارد مهم در ریکاوری بعد از تمرین به‌شمار می‌روند.

 

ریکاوری

 

بخش چهارم: فوت کوزه‌گری بدنسازی بدون مکمل

تقریبا همه می‌دانیم که تمرین و تغذیه چقدر اهمیت دارد. اما مواردی است که شاید ندانیم. برای همین هم موارد بسیار مهم در عضله‌سازی را برایتان نام می‌بریم.

 

  • نوشیدن آب کافی

می‌دانستید که حدود %70 عضلات ما را آب تشکیل می‌دهد؟! یعنی نوشیدنِ آب کافی (حدود 1 لیتر در طول روز) لازم است تا عضله‌سازی رخ دهد و شما انرژی لازم برای تمرین را داشته باشید.

 

  • خوردن وعده‌ها و میان‌وعده‌ها در زمان مناسب

در بدنسازی بدون مکمل حجمی شما نباید هیچ 3 ساعتی را داشته باشید که هیچ وعده یا میان‌وعده‌ای دریافت نکرده باشید. زمان‌های مهم دریافت وعده‌ها را جدی بگیرید و هرگز هیچ وعده‌ای را حذف نکنید. 

بلافاصله پس از بیدار شدن صبحانه پروتئینی مناسب دریافت کنید. حتما حتما یک وعده پس از تمرین خیلی خوب انتخاب کنید.

 

  • پروتئین‌های گیاهی 

مواد گیاهی سرشار از پروتئین وجود دارند که هم پروتئین شما را تأمین می‌کنند هم تنوع در برنامه غذایی شما ایجاد می‌کنند. پس منابعی مثل عدس، نخود یا پروتئین سویا را از یاد نبرید! به‌خصوص اگر گیاه‌خوارید و بدنسازی بدون مکمل را می‌خواهید تجربه کنید حتما مقاله چگونه با پودر پروتئین گیاهی برنده مسابقات بدنسازی شدم را بخوانید.

 

  • افزایش‌دهنده‌های طبیعی تستوسترون

همیشه بدنسازان به هورمون تستوسترون نیاز دارند. اما در بدنسازی بدون مکمل این موضوع مهم‌تر است. برای قوی و عضلانی‌شدن، شما به این هورمون مردانه نیاز دارید.

خوشبختانه راه‌های زیادی مثل انجام تمرین قدرتی، رژیم غذایی صحیح، قرارگرفتن در زیر نور آفتاب و ویتامین D و همچنین کنترل استرس برای افزایش ترشح این هورمون وجود دارد. برای افزایش تستوسترون در بدنسازی یک مقاله جداگانه برایتان نوشته‌ایم «تستوسترون چیست و چرا بدنسازان به آن نیاز دارند؟» که خواندن آن را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 

  • صبر، صبر، صبر

یادتان باشد که برای دیدن نتایج حتما باید صبر به خرج دهید. همان‌طورکه می‌دانید هیچ موفقیتی یک شبه به دست نمی‌آید!

 

منبع وب سایت

stronglift

 

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
Sending
User Review
5 (11 votes)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
پدرام ۰۸ شهریور ۱۳۹۹

من هم برنامه ورزشیتون رو میخوام چجوری بگیرم؟

سعید کاوه ۰۴ شهریور ۱۳۹۹

برنامه پیشرفته و رژیمتونو گرفتم واقعا راضی ام ازش بدنم حجم گرفته پایدار باشید

کارشناس فیتامین ۰۴ شهریور ۱۳۹۹

خوشحالیم از این‌که به هدفتون رسیدید 🌷 امیدواریم همیشه موفق و سلامت باشید

×