۶ نظر
کش یا دمبل

کش بخرم یا دمبل؟

تعداد بازدید

988

زمان مطالعه

7 دقیقه

آخرین به روز رسانی

۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۳
فهرست مطالب

  کش یا دمبل، مسئله این است. احتمالا شما هم قصد شروع بدنسازی دارید و مردد هستید که بین دمبل یا کش، کدام را انتخاب کنید. در این مطلب از همه جهات دمبل و کش را مقایسه می‌کنیم. پس اگر قصد خرید و یا ورزش با کش یا دمبل را دارید، با ما تا انتها همراه باشید تا بهترین تصمیم را بگیرید.

  شباهت کش و دمبل

  دمبل و کش‌های مقاومتی، هردو ابزارهای محبوبی در دنیای بدنسازی هستند که برای تمرینات قدرتی و مقاومتی استفاده می‌شوند و بااینکه از نظر ظاهر و همچنین مکانیک متفاوت هستند، شباهت‌هایی نیز دارند. در این قسمت شباهت‌های این دو وسیله ورزشی را می‌گوییم.

  وسیله ورزشی

  ۱. تمرین با کش یا دمبل ماهیت مقاومتی دارد!

  وقتی با کش یا دمبل کار می‌کنید، در واقع شما در حال تمرینات مقاومتی و قدرتی هستید. مورد هدف قرار دادن عضله به منظور تقویت و رشد آن، یک هدف مشترک تمرین با دمبل و کش است و این اولین و بزرگترین شباهت این دو ابزار با یکدیگر است. هم دمبل و هم باندهای مقاومتی می‌توانند به طور موثر گروه‌های ماهیچه‌ای مختلف را (در صورت استفاده صحیح ) تمرین دهند و ورزیده کنند.

  ۲. هردو راحت و در دسترس هستند!

  هم دمبل‌ها و هم باندهای مقاومتی نسبتا قابل حمل و مناسب برای تمرینات خانگی یا باشگاهی هستند و به نسبت دستگاه‌های بدنسازی، در دسترس‌تر و آسان‌تر برای تمرین هستند.

  ۳. اصل اضافه بار را رعایت می‌کنند!

  کش یا دمبل، هر دو ابزار، اجازه رعایت اضافه بار (افزایش چالش وارده به عضله به منظور رشد) را می‌دهند، که یک اصل ضروری در تمرینات قدرتی در طول زمان است. با دمبل می‌توانید با قوی‌تر شدن، سنگینی وزنه خود را افزایش دهید. در استفاده از نوارهای مقاومتی، می‌توانید از نوارهای ضخیم‌تر یا قوی‌تر استفاده کنید یا چندین باند را برای افزایش مقاومت ترکیب کنید.

  دمبل یا کش

  ۴. برای مبتدیان مناسب هستند!

  اگر مبتدی هستید هم می‌توانید تمرین خود را با کش شروع کنید هم با دمبل. کش‌های ورزشی در مقاومت‌های مختلف مثل خیلی سبک، سبک و متوسط در بازار وجود دارند و از طرفی دمبل‌ها از وزن‌های پایین مثل یک کیلوگرمی تا وزن‌های بالاتر موجود هستند و شما می‌توانید بر حسب توانایی بدن‌تون، دمبل مناسب خود را انتخاب کنید.

  تفاوت کش با دمبل

  دمبل و کش‌ بدنسازی از جهات مختلفی متفاوت هستند که در ادامه برخی از تفاوت‌های کلیدی بین آن‌ها را خواهیم گفت. قبل از اینکه کش یا دمبل بخرید، بهتر است با یک مربی صحبت کنید و راهنمایی بگیرید. همین حالا می‌توانید با مربیان فیتامین مشورت کنید.

  سوال‌هات رو از مربی بپرس!
  سوال‌هات رو از مربی بپرس!
  نمیدونی برای رسیدن به اندام دلخواهت چکار کنی؟ شماره تماست رو ثبت کن تا مربی راهنماییت کنه.

  ۱. مکانیک مقاومت

  دمبل‌ها فقط از طریق وزنه‌ای که بلند می‌کنید، مقاومت ایجاد می‌کنند و مقاومت در سراسر دامنه حرکت ثابت می‌ماند. از سوی دیگر، کش‌های ورزشی از خواص ارتجاعی خود برای ایجاد مقاومت متغیر استفاده می‌کنند. به عبارت ساده‌تر با کشیدن بیشتر باند مقاومتی، کشش و فشار وارده افزایش می‌یابد و حرکت آن را سخت‌تر می‌کند.

  ۲. قابلیت جابه‌جایی

  دمبل‌ها بزرگ و سنگین هستند، فضای بیشتری اشغال می‌کنند و قابل حمل به همه جا نیستند (به طور مثال در مسافرت). اما کش‌های ورزشی سبک، قابل حمل و نقل و کوچک هستند و حتی در یک کیف دستی کوچک جا می‌شوند. کش‌ها برای تمرینات خانگی، ورزش در سفر یا فضاهای محدود عالی هستند.

  ۳. تنوع تمرینی

  دمبل‌ها طیف وسیعی از تمرین‌ها را برای‌تان امکان‌پذیر می‌کنند، از جمله حرکاتی مانند لاری، پرس سینه و پرس سرشانه، لانگ و اسکوات. دمبل‌ها می‌توانند عضلات خاصی را هدف قرار دهند یا چندین گروه عضلانی را به طور همزمان تمرین دهد.

  این در حالی است که شاید نتوان تمام این تمرینات را با کش ورزشی هم اجرا کرد، در عوض کش‌های ورزشی به نوعی دیگر تنوع تمرینی را برایتان امکان پذیر می‌کنند.

  تفاوت کش و دمبل

  ۴. استرس وارده به مفاصل

  دمبل ها به دلیل تأثیر گرانش و وزنه مستقیمی که بلند می‌کنید، فشار قابل توجهی روی مفاصل شما وارد می‌کنند. این ویژگی اتفاقا برای بالا بردن تراکم استخوان و افزایش توده عضلانی مفید است، اما شاید برای افراد مبتلا به مشکلات مفصلی یا سالمندان یک ویژگی منفی و مضری به حساب بیاید!

  کش‌های مقاومتی با به حداقل رساندن فشار وارده به مفاصل در حین تمرین، گزینه مناسب‌تری را برای مفاصل فراهم می‌کنند.

  ۵. هزینه

  به طور کلی، کش‌های مقاومتی مقرون به صرفه‌تر از دمبل هستند. از آنجا که هر دمبل بعد از مدتی برای‌تان سبک می‌شود، لازم است که دمبل جدیدی تهیه کنید که در طولانی مدت هزینه زیادی روی دست‌تان می‌گذارد، اما کش‌ها (حتی اگر چندین کش بخرید) در مجموع ارزان‌تر هستند.

  مزایا و معایب تمرین با کش بدنسازی و دمبل

  کش یا دمبل؛ کدام یک انتخاب شماست؟ در زیر به صورت خلاصه مزایا و معایب کش و دمبل را می‌آوریم. در این حالت مقایسه آن‌ها برای‌تان ساده‌تر می‌شود و راحت‌تر می‌توانید کش یا دمبل را به عنوان وسیله ورزشی خود انتخاب کنید.

  جدول مزایا و معایب کش ورزشی

  مزایای کش بدنسازیمعایب کش ورزشی
  تمرین کم شدت: مناسب برای توان‌بخشی و مبتدیان  فشار وارده محدود
  ارزان و سبکعدم دقت در مقاومت ایجاد شده
  قابل حمل، کنترل آساناحتمالا دوام کمتر
  انعطاف‌پذیردامنه حرکتی کمتر

  جدول مزایا و معایب تمرین با دمبل

  مزایای دمبلمعایب دمبل
  مناسب‌تر برای تمرینات سطح بالاترحمل و نقل سخت
  دقت بالا در مقاومت ایجاد شدهتسلط و کنترل دشوارتر روی وزنه
  با دوامگران قیمت
  دامنه حرکتی گسترده‌ترکاهش دامنه حرکتی برای وزنه‌های سنگین

  آیا کش‌های بدنسازی بهتر از دمبل ها هستند؟

  کش یا دمبل هردو ابزاری عالی برای تمرین هستند و نمی‌توان دقیقا گفت کش بهتر از دمبل است یا برعکس! به هرکدام دسترسی دارید یا آن را ترجیح می‌دهید و بیشتر دوست دارید با همان تمرین کنید.

  پس در پاسخ به سوال آیا کش‌های بدنسازی بهتر از دمبل‌ها هستند، باید گفت انتخاب بین کش یا دمبل، به ترجیحات شخصی، اهداف، راحتی و شرایط فردی شما بستگی دارد.

  کش و دمبل، هردو شایستگی‌های خود را دارند. اگر به یک باشگاه مجهز دسترسی دارید یا وزنه های سنگین‌تر و ثبات بیشتر را ترجیح می‌دهید، دمبل‌ها ممکن است انتخاب بهتری برای شما باشند. از سوی دیگر، اگر راحتی، قابل حمل بودن یا تمرینات سبک برای شما مهم است، کش‌های بدنسازی می‌توانند گزینه بسیار خوبی باشند. در نهایت، بهترین انتخاب به اهداف، ترجیحات و شرایط خاص شما بستگی دارد. حتی می‌توانید ترکیبی از هر دو را در برنامه تمرینی خود بگنجانید تا رشد عضلانی و تناسب اندام‌تان را به حداکثر برسانید.

  برای عضله‌سازی و ساختن ماهیچه کدام بهتر است؟

  کش یا دمبل، هردو ابزارهای مؤثر و مناسبی برای عضله‌سازی هستند و در صورت تمرین اصولی و منظم، شما را به عضله سازی می‌رسانند. اما اینکه کش یا دمبل، کدام برای ساختن ماهیچه‌ها بهتر است، باید بگوییم به دلایل زیر، احتمالا دمبل!

  • دمبل‌ها به شما اجازه می‌دهند با وزنه‌های مختلف تمرین کنید و کنترل دقیق‌تری بر سنگینی وزنه‌ای که بلند می‌کنید، داشته باشید. شما می‌توانید با قوی‌تر شدن، سراغ وزنه‌های سنگین‌تر بروید و اصل اضافه بار را به خوبی برای خود ممکن کنید که یک اصل کلیدی برای رشد عضلات است. رعایت اصل اضافه بار در تمرین با کش تا یک جایی ممکن است و از جایی به بعد کش ورزشی جوابگوی نیاز شما نخواهد بود.
  • دمبل‌ها همچنین در طول تمرینات، به ویژه هنگام بلند کردن وزنه‌های سنگین، ثبات و حمایت بیشتری را برای‌تان فراهم می‌کنند. تنوع تمرینات با دمبل بیشتر است و دمبل ها می‌توانند گروه‌های عضلانی مختلفی را مورد هدف قرار دهند که با یک کش قابل تمرین نیست.
  مقایسه دمبل و کش

  تاثیر کش بر عضله سازی

  بعد از اینکه از تاثیر دمبل بر عضله سازی گفتیم باید این واقعیت را هم بیان کنیم که کش‌های مقاومتی، کشش ثابتی را در کل دامنه حرکتی ایجاد می‌کنند که در مقایسه با وزنه‌های آزاد (مثل دمبل) ماهیچه‌ها را به طور متفاوتی فعال می‌کند. کش‌های ورزشی می‌توانند به ویژه برای تمریناتی که بر استقامت عضلانی، تثبیت و بهبود تحرک مفاصل تمرکز دارند، مفید باشند.

  آیا کش‌ها می‌توانند جایگزین دمبل شوند؟

  تقریبا می‌توان گفت بله، کش‌ها می‌توانند جایگزین دمبل شوند و همان کار را برای شما انجام دهند. کش‌ها ابزارهای ورزشی همه کاره‌ای هستند که می‌توانند تمرینی چالش برانگیز ارائه دهند و گروه‌های مختلف عضلانی را هدف قرار دهند.

  تقریبا تمام تمریناتی که با یک دمبل می‌توانید انجام دهید، مثل تمرینات مربوط به بازوها، شانه‌ها، سینه، پشت و پاها، تمرین با کش ورزشی هم برای‌تان فراهم می‌کند و باتوجه به ضخامت و قدرت کش، همان مقدار فشار و مقاومت را هم ایجاد می‌کنند. در اینجا صحبت از تمرینات بدنسازی خیلی حرفه‌ای و سطح بالا نیست و اگر شما قصد دارید به حجم و قدرت خیلی بالایی برسید کش نمی‌تواند «به طور کامل» جایگزین دمبل و وزنه شود.

  آیا کش ایمن‌تر از دمبل است؟

  دمبل و کش‌های ورزشی، هر دو گزینه امنی برای تمرین هستند به شرطی که خودتان هم مراقب باشید! اما اگر شما به تازگی از یک آسیب ورزشی بهبود پیدا کرده‌اید، بهتر است با دمبل به تمرین برگردید. به عبارت دیگر اگر به مراقبت‌ها و احتیاط‌های امنیتی توجه کنید هردو وسیله، برای‌تان بی‌خطر است.

  نکات ایمنی درباره کار با دمبل

  برای تمرین با دمبل، باید مراقب باشید که وزنه‌ای در حد توان خود بردارید و نه سنگین‌تر؛ چراکه بیش از حد سنگین زدن خطر آسیب دیدگی دارد و حتی ممکن است از دست شما بیفتد! یا اینکه حتما حرکات با دمبل را به نحوه درست و صحیح انجام دهید.

  نکات ایمنی درباره کار با کش ورزشی

  کش‌های ورزشی هم می‌توانند در صورت بی احتیاطی، آسیب رسان باشند. به طور مثال حتما لازم است کشی که تهیه می‌کنید سفت و محکم باشد و خدای نکرده حین تمرین پاره نشود؛ یا دسته‌هایش از جا خارج نشوند. همچنین آگاهی کامل به فرم حرکتی هر حرکت برای تمرین با کش هم ضروری است و تا وقتی اجرای یک حرکت را یاد نگرفته‌اید، کش دست نگیرید، چراکه ممکن است فشار زیادی به خود وارد کنید.

  کش‌های مقاومتی (درجه سبک یا خیلی سبک) از قدیم در تمرینات توان‌بخشی یا برای پیشگیری از آسیب استفاده می‌شده‌اند تا کم کم توان ماهیچه و مفصل را بالا ببرند. اگر شما به قدری ضعیف هستید که حتی دمبل یک کیلوگرمی هم برای‌تان سنگین است یا پزشک برای‌تان ممنوع اعلام کرده، از کش‌های بسیار سبک استفاده کنید.

  سخن پایانی

  برای انتخاب و خرید کش یا دمبل، ابتدا باید هدف و شرایط خود را در نظر بگیرید. کش و دمبل هر کدام ویژگی‌ها، مزایا و معایب خاصی دارند که می‌توانند برای شما مناسب یا نامناسب باشند. هر اطلاعاتی که برای خرید دمبل یا کش بدنسازی نیاز دارید را در این مطلب آوردیم.

  منابع: mensfitnesstorokhtiythemanual

  لطفا به این مطلب امتیاز دهید
  4.6/5 - (20 امتیاز)
  این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  برچسب ها:
  ماری ۰۵ خرداد ۱۴۰۳

  من قصد ورزش در خانه دارم و بعد از خوندن این مطلب، تصمیم گرفتم کش ورزشی بخرم.

  کارشناس فیتامین ۰۶ خرداد ۱۴۰۳

  بسیار عالیه دوست عزیز

  Saeid.karime ۱۷ دی ۱۴۰۲

  سلام .دوستان به نظر بنده ورزش در منزل و نداشتن محیط مناسب.استفاده از کش همراه با دسته چرخی بسیار راحت تر است.در ضمن من استفاده میکنم و هر سری بجای وزنه اضافه کردن کش را یک دور اضافی دور دسته جمع میکنم قدرتش بیشتر میشه تا جایی که وزنه بايد اضافه کرد این کار را انجام می‌دهم..شما هم امتحان کنید ..

  امیر ۱۰ مهر ۱۴۰۲

  امیر مطلب بسیار عالی و آموزنده میباشد .چنانچه قیمت کش خوب و یا دمبل ۱۰کیلویی را بفر مایید ممنون میشوم

  کارشناس فیتامین ۱۰ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز میتونید به فروشگاه فیتامین سر بزنید و قیمت ها رو ببنید.

  رسول ۲۳ مرداد ۱۴۰۲

  اگر هر دو را در دسترس داشته باشید واقعا عالی میشه

  ×
  app-presentation