بدون نظر
4.6/5 - (10 امتیاز)
چقدر اضافه وزن دارم؟

چقدر اضافه وزن دارم؟

تعداد بازدید

523

زمان مطالعه

3 دقیقه

آخرین به روز رسانی

27 شهریور 1401
فهرست مطالب

  محاسبه وزن مناسب می‌تواند کمک بزرگی به شما برای برنامه ریزی در زندگی‌تان بکند. به این صورت که اگر اضافه وزن یا کمبود وزن دارید، بهتر است که برنامه غذایی و فعالیت‌های متفاوتی داشته باشید. اولین قدم این است که وزن مناسب خود را به دست بیاورید و میزان اضافه یا کمیود وزن‌تان را بدانید. سپس با کمک مربی و متخصص تغذیه می‌توانید در مسیری درست و امن برای رسیدن به وزن ایده‌آل‌تان قدم بردارید.

  فرمول محاسبه قد و وزن

  یک فرمول کلاسیک و ساده برای محاسبه وزن مناسب وجود دارد، که احتمالا همه می‌شناسید، و آن فرمول بی ام آی است. بی ام آی یا شاخص توده بدنی مثل یک ماشین حساب است که مقدار اضافه وزن یا کمبود وزن شما را می‌سنجد.

  این محاسبه برای بزرگسالان 20 سال به بالا استفاده می‌شود. همچنین این روشِ محاسبه وزن مناسب، برای زنان باردار یا افرادی که بسیار عضلانی هستند مناسب نیست. اطلاعات خود را در جدول زیر وارد کنید و به راحتی و به صورت دقیق، وزن مناسب خود را به دست بیاورید.

  محاسبه BMI

  عددی که به دست می‌آید شاخص توده بدنی شماست و با استفاده از جدول زیر ببینید که در چه محدوده ای هستید.

  محاسبه وزن مناسب در زنان و مردان

  شاخص توده بدنیوضعیت
  کمتر از 18.5کمبود وزن
  بین 18.5 – 24.9وزن مناسب
  بین 25.0 – 29.9اضافه وزن
  30.0 و بیشترچاق

  چند سوال رایج درباره محاسبه وزن مناسب و اضافه وزن

  اگر شما به دنبال محاسبه وزن مناسب و رسیدن به آن هستید، احتمالا به سوالات زیر بارها فکر کرده‌اید. ما در این قسمت به پرسش‌های شما پاسخ خواهیم داد.

  چگونه بفهمم اضافه وزن دارم؟

  با فرمول بی ام آی می‌توانید به صورت حدودی اضافه وزن یا کمبود وزن خود را به دست آورید. شاخص توده بدنی (BMI) که نسبت وزن به قد یک فرد است، به طور سنتی برای ارزیابی وضعیت سلامتی افراد مرتبط با وزن استفاده می‌شود. اگر BMI شما بین 25 تا 30 باشد، در محدوده اضافه وزن قرار می‌گیرید و اگر BMI شما 30.0 یا بالاتر باشد، در محدوده چاقی قرار دارید. اگر بی ام آی شما بالای 25 باشد، توصیه می‌کنیم که حتما ورزش را در زندگی خود بگنجانید و از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید. برای گرفتن بهترین و مناسب‌ترین برنامه ورزشی می‌توانید روی مربیان فیتامین حساب کنید.

  دنبال یه راه سالم برای کاهش وزن میگردی؟
  دنبال یه راه سالم برای کاهش وزن میگردی؟
  با برنامه ورزشی کاهش وزن فیتامین بدون عوارض و بیماری وزنت رو کم کن!
  دریافت برنامه

  آیا اضافه وزن بد است؟

  چاقی هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی خوشایند نیست، اما اگر اضافه وزن دارید یا چاق هستید نباید ناامید باشید و از بدن خود متنفر باشید. تنها چیزی که مهم است؛ سلامتی شماست. اگر دچار اضافه وزن زیاد یا کمبود وزن هستید، باید مراقب باشید که به این دلایل، دچار بیماری یا عارضه نشوید. متاسفانه کودکان و نوجوانان دارای اضافه وزن، بیشتر در معرض ابتلا به دیابت و سایر مشکلات سلامتی هستند. بزرگسالان دارای اضافه وزن نیز بیش از دیگران در معرض بیماری‌های قلبی قرار می‌گیرند.

  محاسبه وزن مناسب

  چگونه با استفاده از این ابزار متوجه شویم که آیا اضافه وزن دارم یا نه؟

  پس از اینکه اطلاعات وزنی و قدی خود را در ابزار بی ام آی وارد کردید و عددی را به عنوان نتیجه دریافت کردید؛ این عدد، شاخص توده بدنی (یا BMI) شما نامیده می‌شود و عدد مهمی برای درک سلامتی کلی است. هر چه این عدد BMI بالاتر باشد، خطر مشکلات سلامتی مرتبط با وزن نیز افزایش می‌یابد.

  فردی با شاخص توده بدنی 26 تا 27 حدود 20 درصد اضافه وزن دارد که به طور کلی اعتقاد بر این است که چنین عددی، خطرات متوسطی برای سلامتی او خواهد داشت. شاخص بی‌ام‌آی 30 و بالاتر چاق محسوب می‌شود. هر چه شاخص توده بدنی شما بالاتر باشد، متاسفانه خطر ابتلا به مشکلات سلامتی نیز بیشتر است.

  وزن سالم با شاخص توده بدنی 24 یا کمتر در نظر گرفته می‌شود. BMI بین 25 تا 29.9 اضافه وزن در نظر گرفته می‌شود. 30 و بالاتر چاق محسوب می‌شود. افرادی که در محدوده بین 25 تا 34.9 قرار دارند و اندازه کمر آنها بیش از 100 سانتی متر برای مردان و 88 سانتی متر برای زنان است، در معرض خطر بالای انواع بیماری‌ها هستند.

  سخن پایانی

  یکی از مرسوم‌ترین روش‌ها برای محاسبه وزن مناسب، شاخص توده بدنی یا همان شاخص بی ام آی (bmi) است. در این مطلب همه چیز را درباره این فرمول و محاسبه وزن مناسب گفته‌ایم و شما به راحتی با وارد کردن اطلاعات خود، می‌توانید وزن ایده‌آل‌تان را به دست بیاورید و میزان اضافه وزن‌تان را بدانید.

  منبع: miniwebtoo

  لطفا به این مطلب امتیاز دهید
  4.6/5 - (10 امتیاز)
  این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  ×
  no_drug_no_mokamel