۲۸ نظر
مکمل پمپ

مکمل پمپ چیست و چه فایده ای برای بدنسازان دارد؟

تعداد بازدید

1918

زمان مطالعه

7 دقیقه

آخرین به روز رسانی

۲۳ مهر ۱۴۰۲
فهرست مطالب

  چقدر با مکمل پمپ و تاثیرات آن بر بدنسازان آشنا هستید؟ آیا تا به حال سراغ این مکمل رفته‌اید؟ شاید هم قصد دارید مصرف پمپ را شروع کنید و می‌خواهید بیشتر و بهتر آن را بشناسید. در این مطلب می‌خواهیم مکمل بدنسازی پمپ را به طور کامل به شما معرفی کنیم و همه چیز را درباره آن بگوییم.

  مکمل پمپ چیست؟

  مکمل pump چیست؟ مکمل‌های پمپ دسته (تقریبا) جدیدی از مکمل‌های بدنسازی هستند که برای افزایش انرژی، روحیه و توان قبل از تمرین استفاده می‌شوند. شرکت‌ها و برندهای مختلف بدنسازی متوجه شدند که بدنسازان، قبل از تمرین نیاز به نوعی مکمل دارند تا بتوانند با انرژی بیشتر و کمترین استرس تمرین کنند، بدون اینکه مجبور باشند کافئین زیادی دریافت کنند. اینگونه بود که مکمل پمپ تولید شد.

  آیا مکمل پمپ و مکمل‌های پیش از تمرین pre-workout یکسان هستند؟

  خیر دقیقا یکسان نیستند! تفاوت اصلی در محتوای مکمل است. مکمل‌های به اصطلاح پمپ، هیچ محرکی مانند کافئین ندارند، در حالی که pre-workout مواد محرک هم دارند.

  ویژگی‌ها و خواص مکمل پمپ

  مکمل‌های پمپ شامل موادی مانند ال سیترولین، بتائین بی آب و بتا آلانین می‌شود. این مواد بر جریان خون و استقامت عضلانی تاثیر مثبت دارد؛ در نتیجه این مکمل‌ها خواص و ویژگی‌های خاصی ایجاد می‌کنند مثل:

  • دم عضلانی بیشتر
  • بهبود عملکرد ورزشی
  • افزایش قطر عروق خونی
  • پمپاژ بیشتر خون به عضلات
  • جذب مواد مغذی بهتر در عضلات
  • بالا بردن تمرکز و روحیه، کاهش استرس قبل از تمرین

  نحوه عملکرد مکمل پمپ در بدن

  مکمل pump از ترکیب موادی استفاده می‌کند که تولید اکسید نیتریک را در بدن افزایش می‌دهد، این مواد می‌توانند رگ‌های خونی را گشاد کرده و جریان خون را به عضلات در حال کار و تمرین افزایش دهند.

  در تئوری، این اتفاق می‌تواند به افزایش عملکرد ورزشی منجر شود. سه ماده اصلی موجود در مکمل‌های پمپ (دوزهای تحقیق شده آنها)، به شرح زیر است.

  مواد تشکیل دهندهدوز
  ال_سیترولین۶ تا ۸ گرم
  ال_آرژنین۳ تا ۶ گرم
  بتانین۲.۵ گرم

  آیا قطعا پمپ، کیفیت تمرین را بالا می‌برد؟

  این سؤال خیلی از افراد است. آن‌ها می‌پرسند که آیا با مصرف پودر پمپ بدنسازی، ورزشکار فراتر از توان خودش تمرین خواهد کرد؟ باید بگوییم که مصرف این مکمل‌ها ضرر خاصی ندارد و می‌تواند اثرات روانی زیادی روی ورزشکار داشته باشد. البته برخی تحقیقات در مورد اثر بخشی این مواد وجود دارد، اما به تحقیقات بیشتری برای تعیین اثرات بلند مدت محصولات پمپ بر عملکرد ورزشی مورد نیاز است.

  برای بهره بردن بیشتر و بهتر از تمرین‌تان، باید یک برنامه اصولی و شخصی داشته باشید. همین حالا با کارشناسان فیتامین صحبت کنید و تمام سوالات خود را از آن‌ها بپرسید.

  رسیدن به اندام دلخواه با یه برنامه اختصاصی
  رسیدن به اندام دلخواه با یه برنامه اختصاصی
  برای دریافت برنامه بدنسازی فیتامین شمارت رو اینجا ثبت کن.

  فواید مصرف مکمل پمپ

  پیشتر درباره تاثیرات مکمل پمپ در بدنسازی گفتیم. در این قسمت می‌خواهیم به همه فواید و مزایای مصرف پمپ مکمل اشاره کنیم.

  ۱. تحریک رشد عضلانی

  با مصرف مکمل پمپ پیش از تمرین، شما سطح اکسید نیتریک را در خون‌تان افزایش می‌دهید، می‌توانید گردش خون را در عضلات بالا ببرید و کیفیت تمرین‌تان را هم افزایش دهید. این اتفاق می‌تواند به رشد بافت عضلانی نیز کمک کند و اجازه دهد فیبرهای عضلانی‌تان برای رشد بیشتر تحریک شوند.

  ۲. افزایش جریان خون

  جریان خون کلید دستیابی به دم عضلانی است. اگر جریان خون کم باشد، عضله نمی‌تواند خونِ حاوی اکسیژن و مواد مغذی را برای پشتیبانی از عملکرد به عضله در حال کار برساند و در عین حال مواد زائد را از عروق خارج کند.

  معمول است که مواد گشاد کننده عروق را به مکمل‌های قبل از تمرین اضافه می‌کنند. هیدراتاسیون مناسب همچنین یکی از جنبه‌های اصلی جریان خون است؛ زیرا به جبران الکترولیت‌های از دست رفته کمک می‌کند که نه تنها برای سلامتی و ایمنی، بلکه برای کیفیت تمرین، حیاتی هستند و این کاری است که مکمل پمپ می‌کند، در واقع این خلاصه‌ای از رسالت مکمل پمپ برای تمرینات بدنسازی است.

  ۳. تامین الکترولیت

  اگر می‌خواهید به بدن قوی و درشتی برسید و تمرین حرفه‌ای داشته باشید، باید الکترولیت‌های خون شما تامین شوند. لازم است الکترولیت‌هایی مانند سدیم وجود داشته باشد تا به متورم شدن سلول‌های عضلانی و جریان خون شما کمک کنند.

  به همین ترتیب، اگر می خواهید سطح عملکرد در طول جلسات تمرینی شما بالا بماند، باید الکترولیت‌ها به قدر کافی در دسترس باشند و سطح هیدراتاسیون (آبرسانی) مناسب را حفظ کنید؛ اما وقتی در طول تمرین عرق می کنید، مواد مغذی را دفع می‌کنید که بدن برای عملکرد بهینه به آن نیاز دارد.

  مکمل pump

  صرفا جرعه جرعه نوشیدن آب در طول تمرین کافی نیست. شما باید الکترولیت‌هایی مانند سدیم را دوباره به دست آورید. انجام ندادن این کار باعث کاهش توانایی شما برای عضله سازی، دستیابی به دم عضلانی پایدار و حفظ عملکرد ورزشی‌تان می‌شود. مصرف مکمل pump قبل از تمرین یکی از راه‌های دریافت الکترولیت‌هاست و خیال‌تان را از این بابت راحت می‌کند.

  ۴. دم عضلانی

  اگر بعد از تمرین به خود در آینه نگاه کنید، عضلات دم کرده و ورزیده‌ای را مشاهده می‌کنید که حاضر نیستید، آن را با چیزی عوض کنید! این یک احساس موقتی است و می‌تواند هر بار که از کنار آینه عبور می‌کنید و خود را در آینه می‌بینید، لبخندی بر لبان شما بیاورد.

  بزرگتر به نظر رسیدن عضلات، به دلیل پمپ عضلانی و آبرسانی مناسب از نظر روانی هم به شما کمک می‌کند. دم عضلانی بهتر، یکی از فواید مکمل پمپ بدنسازی است.

  ۵. استقامت بالاتر و ریکاوری بهتر

  یکی از خاصیت‌های پودر پمپ بدنسازی، افزایش جریان خون است و این امر به رساندن خون غنی از اکسیژن به عضلات در حال تمرین کمک می‌کند. وقتی ماهیچه‌های شما خون غنی از اکسیژن و مواد مغذی را دریافت کنند، توانایی بیشتری برای تمرین و وزنه زدن دارند؛ پس به نوعی می‌توان گفت استقامت عضلانی حین تمرین بالا می‌رود. همین اتفاق به ریکاوری عضلات پس از تمرین نیز کمک می‌کند.

  ۶. بالا بردن توان عضلانی و پیشگیری از خستگی زودهنگام

  احتمالا برای همه ما پیش آمده که چند تکرار آخر را رها کرده‌ایم، چراکه تحمل‌مان تمام شده‌است. اسید لاکتیک می‌تواند جلوی تمرین را بگیرد و ما را مجبور کند زودتر تمرین را تمام کنیم. خوشبختانه مصرف پمپ مکمل در اینجا می‌تواند تا حدی از این اتفاق پیشگیری کند.

  با افزایش جریان خون و گردش مواد مغذی، یک مکمل پمپ خوب می‌تواند به داد ماهیچه‌ها برسد، اسید لاکتیک در طول بلند کردن وزنه‌ها را کم کند و نگذارد خیلی زود خسته شویم، حتی می تواند درد روز بعد را کاهش دهد.

  آیا مکمل پمپ باعث برجسته شدن رگ‌ها می‌شود؟

  از آنجا که مکمل پمپ خونرسانی را در عروق بالا می‌برد، شاید فکر کنید که قرار است که رگ‌ها هم برجسته و نمایان شوند. اما این‌طور نیست؛ این افزایش خونرسانی باعث ایجاد تغییرات چشمگیری در ظاهر رگ‌ها نمی‌شود. اما ممکن است در قسمت‌هایی که پوست نازک و بدون چربی دارد کمی عروق خونی (به مقدار کم) برجسته شوند، اما بعد از تمرین، به حالت عادی بازخواهند گشت.

  مقدار و نحوه مصرف مکمل پمپ

  به عنوان یک مکمل غذایی، ۷ عدد کپسول(قرص) پمپ را ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قبل از تمرین با ۱۲ تا ۱۶ اونس آب (تقریبا دو لیوان آب) مصرف کنید. بیشتر از ۳ بار در هفته از مکمل بدنسازی پمپ استفاده نکنید. هرگز از اندازه توصیه شده تجاوز نکنید.

  اگر مکمل پمپ را به صورت پودری مصرف می‌کنید، یک اسکوپ قبل تمرین همراه با آب فراوان استفاده کنید. دقت کنید که از هفته‌ای دو یا سه بار بیشتر نشود.

  انواع مختلف مکمل پمپ | بهترین مکمل پمپ کدام است؟

  تهیه و مصرف مکمل با کیفیت و اصل اهمیت زیادی دارد. در زیر، لیستی از بهترین مکمل‌های پمپ موجود در بازار با مجوز FDA را می‌آوریم.

  • مکمل لجین پالس (Legion Pulse)
  • مکمل بی‌پی‌ان اندوپمپ (BPN Endopump)
  • مکمل Pre-Kaged by Kaged Muscle
  • مکمل‌های ویتامینی مثل Vitamins Pure Pump
  خواص مکمل پمپ

  مکمل پمپ خانگی

  این دستور غذا بر اساس چهار ماده اصلی با دوزهای مؤثر است که قطعا عملکرد تمرینی شما را افزایش می‌دهد تا به شما در دستیابی به حداکثر توان و استقامت‌تان کمک کند.

  مواد تشکیل دهندهمقدار
  کافئین (اختیاری)۲۰۰ میلی گرم
  کراتین مونوهیدرات۵ گرم
  تیروسین۲ گرم
  سیرتولیت مالات۸ گرم
  آببه مقدار کافی

  عوارض مصرف پمپ

  مکمل و پودر پمپ بدنسازی مثل همه مکمل‌های دیگر علاوه بر مزایایی که دارد، می‌تواند معایب و عوارضی هم داشته باشد. در این قسمت تمام عوارض احتمالی پمپ رو خواهیم گفت.

  ناراحتی‌های گوارشی

  چندین ماده در فرمولاسیون پمپ‌ها وجود دارد که ممکن است باعث ناراحتی گوارشی در بعضی افراد شود. این موارد شامل بی‌کربنات سدیم، منیزیم و کافئین است.

  بی‌کربنات سدیم زمانی که در دوزهای بالاتر از ۰.۳ گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن مصرف شود، ممکن است مشکلاتی ایجاد کند. با این حال، بیشتر مکمل‌های پمپ، حاوی این مقدار نیستند.

  از سوی دیگر، منیزیم ممکن است اثرات ملین داشته باشد (به ویژه به شکل سیترات منیزیم). بنابراین، مصرف بیش از حد آن، می‌تواند باعث اسهال شود. از طرفی، استفاده از آب بسیار کم هنگام مصرف پمپ نیز ممکن است که گوارش غذا را مختل کند. بنابراین باید آب زیادی همراه آن نوشیده شود.

  واکنش‌های عصبی خفیف

  به دلیل محتوای مکمل پمپ ممکن است ورزشکار واکنش‌های عصبی خفیقی را تجربه کند، مثل احساس سوزن سوزن شدن در دست و پا. بااینکه این واکنش‌های عصبی بی‌ضرر هستند اما برای برخی افراد ناراحت‌کننده خواهد بود.

  یکی دیگر از واکنش‌ها به پمپ، ممکن است قرمزی و برافروختگی پوست باشد. مصرف پمپ در دوزهای بالا شاید باعث هجوم خون به سطح پوست شما شود و در نتیجه لکه‌های قرمز روی پوست ایجاد خواهد شد.

  سردرد

  سیترولین، که به برخی از مکمل‌های قبل از تمرین اضافه می‌شود، برای افزایش جریان خون در عضلات شما در حین تمرین و در نتیجه افزایش عضله‌سازی است. این اسید آمینه با افزایش سطح اکسید نیتریک در خون شما کار می‌کند.

  به خاطر داشته باشید که این افزایش جریان خون روی عضلات و همچنین مغز شما تأثیر می‌گذارد. از نظر تئوری، این امر می‌تواند باعث شود که برخی افراد به دلیل تغییرات فشار خون در رگ‌های خونی کوچک مغز، سردرد و میگرن را تجربه کنند.

  عوارض مکمل پمپ

  فشار به قلب

  از آنجاکه این مکمل‌ها جریان خون را بالا می‌برند و لازم است قلب بیشتر کار کند، ممکن است در بعضی افراد باعث فشار آمدن به قلب و آریتمی قلبی شود.

  احتباس آب

  یکی دیگر از مواد محبوب در فرمولاسیون مکمل‌های پمپ، کراتین است. ثابت شده است که کراتین ظرفیت ورزش و توده عضلانی را افزایش می‌دهد.

  شایع‌ترین عارضه جانبی مرتبط با کراتین افزایش وزن است که شاید به دلیل احتباس آب باشد. در عین حال کراتین یک سری عوارض به خودی خود ممکن است ایجاد کند؛ از جمله: مشکلات گوارشی، کم آبی بدن و گرفتگی عضلات. این موارد ممکن است در اثر مصرف پمپ همراه با کراتین مشاهده شود.

  سخن پایانی

  مکمل پمپ در بدنسازی محبوب و معروف است که قبل از تمرین مصرف می‌شود. این مکمل بر عملکرد ورزشکاران و روند عضله سازی آن‌ها تاثیر مثبتی دارد. تمام فواید و عوارض مکمل pump را در این مطلب معرفی کردیم و نحوه مصرف ان را نیز آوردیم.

  منابع: campusproteinhealthlinesetforset

  لطفا به این مطلب امتیاز دهید
  4.4/5 - (27 امتیاز)
  این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  رضا ۲۶ تیر ۱۴۰۳

  سلام
  من نارسایی مزمن کلیه دارم
  آیا مصرف پمپ، کراتین، eaa تاثیرلت منفی کلیوی داره؟
  ممنونم

  کارشناس فیتامین ۲۷ تیر ۱۴۰۳

  سلام دوست عزیز حتما و حتما باید با پزشکتون مشورت کنید.

  محمد ۱۰ تیر ۱۴۰۳

  و این که مصرف بتا آلانین با دوز پایین همراه پری وورک اوت اونم با دوز پایین ایرادی نداره

  محمد ۱۰ تیر ۱۴۰۳

  یه سوال دیگه داشتم معمولا این وقفه که میگید بعد 3 ماه بدم چه قدر هست

  کارشناس فیتامین ۱۱ تیر ۱۴۰۳

  یک ماه دوست عزیز

  محمد ۰۸ تیر ۱۴۰۳

  سلام خسته نباشید من پمپ خریدم و هر هفته دو جلسه میرم و قبل تمرین با دوز کم 5 گرم استفاده میکنم که توی 6 ماه 300 گرم میشه بازم به نظرتون بعد دو ماه مصرفش قط کنم و تام تمریناتمم کوتاه و پر شدته 1 ساعته

  کارشناس فیتامین ۰۹ تیر ۱۴۰۳

  سلام دوست عزیز به طور کلی بهتره بعد از دو الی سه ماه در مصرف مکمل وقفه ای ایجاد کرد.

  احمد ۰۴ تیر ۱۴۰۳

  سلام وقتتون بخیر.من بوکسورم و تمرینام خیلی سنگینه و فشردست میخواستم‌بپرسم مصرف مکمل پمپ مشکلی نداره؟چون تمرینام سنگین تر از بدنسازیه.

  کارشناس فیتامین ۰۴ تیر ۱۴۰۳

  سلام دوست عزیز اگر قصد مصرف هر مکملی رو دارید، باید با پزشک یا مربی حرفه‌ای‌تون مشورت کنید تا او با توجه به نیاز و شرایط بدنی ‌تون، برای‌تون مکمل و مقدار آن را تجویز کنه

  ×
  app-presentation