۴۵ نظر
برجسته شدن رگ

چطور رگ‌هایمان را برجسته کنیم؟

تعداد بازدید

13155

زمان مطالعه

7 دقیقه

آخرین به روز رسانی

۱۹ مهر ۱۴۰۲
فهرست مطالب

  بسیاری از بدنسازان به دنبال برجسته شدن رگ‌شان هستند، اما چگونه رگ‌های بدن را برجسته کنیم؟ و چگونه رگ دست داشته باشیم؟ در باشگاه‌های‌ بدنسازی نظریه‌های مختلفی در این خصوص وجود دارد، اما متاسفانه اغلب پیشنهادات، درست نیستند. در این مطلب، دلیل اصلی برجسته شدن رگ در بدنسازی را خواهیم گفت و راهکارهایی برای بیرون زدن رگ را معرفی می‌کنیم.

  برجسته شدن رگ ها در بدنسازی به چه معناست؟

  بعضی بدنسازان به دلیل انجام تمرینات زیاد یا کاهش درصد چربی بدن، رگ‌های برجسته‌ و آشکاری دارند. بدنسازان و علاقه‌مندان به دنیای زیبایی اندام، به خصوص مدل‌های هالیوودی، اغلب ماهیچه‌های بازو را با رگ‌های بزرگ به نمایش می‌گذارند و در نتیجه ممکن است در ذهن شما این رگ‌های برجسته یک ویژگی مطلوب و جذاب بدنسازی باشد.

  برجسته سازی رگ‌ها در بازو و ساعد یا دیگر عضلات بدن از نظر خیلی‌ها ممکن است جذاب باشد یا به‌عنوان یکی از شاخص‌های آمادگی جسمانی در نظر گرفته ‌شود؛ درحالی که در حقیقت چنین چیزی نیست! بلکه نمایان بودن رگ‌ها بیشتر به دلیل سطح پایین چربی زیر جلدی، ژنتیک و یا حتی سن شخص و در بعضی موارد یک بیماری خاص است. اگر بدنسازی می‌کنید و هنوز رگ‌های‌تان مشخص نیست، نگران نباشید! این دو، ربط زیادی به هم ندارند و بازوهای رگ‌دار نشانه یک بدن قوی و فیت نیست.

  رگ دار شدن دست

  عوامل تاثیرگذار بر پیدا شدن رگ ها

  عوامل مختلفی می‌تواند به برجستگی رگ‌ها کمک کند، اما باید توجه داشته باشید که همه چیز دست شما نیست (مثل ژنتیک) و شاید نتوانید مثل مدل‌های هالیوودی رگ‌های بازو و سینه خود را برجسته کنید. برخی از عوامل تاثیر گذار در بیرون زدن رگ به این ترتیب است:

  • سن
  • ژنتیک
  • نوع تمرین
  • هورمون‌ها
  • درصد چربی بدن
  • مقدار توده عضلانی
  • سطح هیدراته بودن بدن

  نقش ژنتیک در رگ دار شدن دست

  برخی از افراد به طور طبیعی پوست نیمه شفافی دارند که رگ‌های آن‌ها را بیشتر نمایان می‌کند، به خصوص اگر ورزش کرده‌باشند. برخی دیگر به طور طبیعی رگهای بزرگتری دارند که اگر به صورت مرتب ورزش کنند، آشکارتر می‌شود. نمایان شدن رگ‌ها در افراد زیادی به ژنتیک‌شان بستگی دارد و از کنترل شخص خارج است.

  همچنین برخی نژادها دارای پوست نازک و سفید هستند و همزمان عروق برجسته دارند که به سادگی زیر پوست دیده می‌شود.

  به علاوه احتمالش هست در بعضی افراد به دلیل ضعیف و گشاد شدن عروق خونی همراه با پوست نازک‌تر با خاصیت ارتجاعی کمتر، رگ‌ها بیشتر نمایان باشند. یا ممکن است رگ‌های بسیار نمایان و برجسته، نشان از یک بیماری ژنتیکی داشته باشد.

  چه چیزی باعث ایجاد رگ‌های برجسته می شود؟

  برجسته شدن رگ‌های بدن می‌تواند کاملاً طبیعی باشد، اما گاهی نشانه‌ای از یک بیماری یا مشکل است؛ به‌طور مثال ممکن است در اثر لخته سطحی خون، تورم وریدی و یا واریس باشد.

  اگر شما بدنساز نیستید و اخیرا بدون دلیل مشخصی رگ‌های بدن‌تان برجسته و متورم شده‌است، بهتر است که با پزشک مشورت کنید. در ادامه، مهم‌ترین دلایل برجسته شدن رگ‌ها را بیان می‌کنیم.

  ۱. انجام ورزش بدنسازی

  در واقع برجسته شدن رگ‌ها روی بازو و سینه‌ی ورزشکاران، بیشتر یک پاسخ طبیعی بدن به ورزش حرفه‌ای است. به این ترتیب که عضله، رگ‌ها را به سمت بیرون هل می‌دهد و داشتن چربیِ کمتر در زیر پوست باعث بیرون زدن رگ خواهد شد. به‌خصوص رگ‌های برجسته در بازو می‌تواند در حین یا بعد از تمرین بدنسازی و سایر تمرینات قدرتی برجسته شوند.

  بر اساس یکی از مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۹ در مرکز ملی اطلاعات زیست‌فناوری، تمرینات قدرتی، ضربان قلب را افزایش می‌دهد و عروق خونی را نیز گسترش می‌دهد. این امر در نهایت باعث خواهد شد که رگ‌ها در زیر پوست، پیدا و برجسته‌تر شوند.

  از طرف دیگر پلاسما نیز در برجسته شدن رگ‌ها نقش دارد. پلاسما در حین ورزش به ماهیچه‌ها سرازیر می‌شود و باعث متورم شدن و سفت شدن عضلات می‌گردد.

  سفت شدن عضله، بافت وریدی را به سطح ماهیچه‌ها و پوست می‌کشاند و آن را بیشتر نمایان می‌کند؛ البته عملکرد رگ‌ها تا حد زیادی بدون تغییر باقی می‌ماند. اثر پلاسما در برجسته‌شدن رگ‌ها فقط ۱۵ تا ۳۰ دقیقه باقی می‌ماند.

  ۲. کاهش دریافت سدیم

  سدیم باعث ایجاد احتباس آب در بدن می‌شود. هنگامی‌که بدن آب را درون خود حفظ کند، پوست شما حالت پف‌کرده پیدا خواهد کرد و باعث می‌شود رگ‌ها به‌خوبی‌ دیده نشوند. بنابراین از فست‌فود و غذا‌های فرآوری‌شده دوری کنید. معمولا نمک زیادی در غذا‌های آماده وجود دارد.

  در حال حاضر حداکثر مقدار مجاز نمک، روزانه ۲۳۰۰ میلی‌گرم (یک قاشق چای‌خوری) است. انجمن دارویی و مؤسسه قلب ایالات متحده، توصیه می‌کند که افراد روزانه بیشتر از ۱۵۰۰ میلی‌گرم نمک مصرف نکنند.

  ۳. افزایش دمای بدن

  وقتی دمای بدن بالا می‌رود، خون به نزدیکی‌ِ سطح پوست انتقال پیدا می‌کند و باعث برجستگیِ بیشتر رگ‌ها می‌شود. یکی‌ از روش‌های سرعتی برای برجسته شدن رگ‌ها که بدنسازان انجام می‌دهند، استفاده از سشوار است!

  راهکار دیگر نیز افزایش دمای‌ بدن از طریق مواد غذایی مثل فلفل‌های تند یا فلفل هندی است. برخی‌ از مکمل‌ها نیز همین مزایا را برای شما به همراه دارند.

  قدرتی برای رگ دار شدن دست

  ۴. کاهش درصد چربی‌ بدن

  یک دلیل مهم برای پیدا شدن رگ‌های عضلات در ورزشکاران، چربی کم بدن آن‌‌هاست. اگر نمی‌توانید هیچ رگی را روی بازو یا سرشانه‌های خود ببینید، درصد چربی بدن‌تان بالا است. رگ‌های برجسته، نیازمند درصد چربی‌ پایین است.

  رگ‌های بدنسازان حرفه‌ای،‌ رگ‌های سطحی و زیرپوستی‌ است. هرچقدر میزان لایه چربی‌ مابین پوست و رگ‌ها کمتر باشد، برجستگیِ رگ‌ها هم بیشتر خواهد شد. پس لازم است که در کنار انجام تمریناتِ برنامه بدنسازی پیشرفته، حتما از برنامه غذایی ورزشی اصولی هم استفاده کنید. برای برجسته شدن رگ، درصد چربی بدن مردان و زنان باید به این ترتیب باشد:

  • مردان: درصد چربیِ‌ پایین‌تر از ۱۰ درصد برای مردان، می‌تواند باعث نمایان‌شدنِ رگ‌ها شود. هرچقدر چربیِ‌ بدن‌تان کمتر باشد، رگ‌های عضلات شما برجسته‌تر خواهند بود.
  • زنان: برای زنان، داشتن درصد چربی‌ حدود ۱۵ درصد می‌تواند کافی‌ باشد. برای رسیدن به چنین درصد چربیِ‌ بدنی، باید یک تغذیه مناسب و سالم داشته باشید. به این معنی‌ که رژیم غذایی شما باید سرشار از سبزیجات و منابع پروتئینی با کیفیت و بدون چربی‌ باشد و از خوردن غذا‌های مضر خودداری کنید.

  چگونه رگ‌های دستمان بیرون بزند؟ (روش‌های کاهش درصد چربی بدن)

  چگونه رگ دست داشته باشیم؟ با از دست دادنِ چربی اضافی بدن از طریق رژیم غذایی و ورزش می‌توان چربی بدن را کم کرد. اکنون راهکارهای مختلف برای برجسته شدن رگ دست را معرفی می‌کنیم.

  نکات تمرینی برای بیرون زدن رگ دست

  تمرینات منظم برای عضله‌سازی لازم است تا بتوان رگ‌ها را نمایان کرد. در زیر به شما می‌گوییم که چگونه از طریق ورزش کردن، می‌توان رگ‌های بدن و دست خود را برجسته کنید.

  تمرینات قدرتی

  تمرینات قدرتی فقط به معنای بدنسازی با دستگاه‌های باشگاهی نیست، بلکه کارکردن با کش و دمبل و یا وزن بدن را هم شامل می‌شود. این نوع تمرینات، حجم عضلات را بهبود می‌بخشد و باعث فشار رگ‌ها به سطح خارجی پوست می‌شود. در نتیجه با انجام حرکات خاصی، برجسته سازی رگ اتفاق خواهد افتاد.

  برای این‌که یک عضله‌‌سازی اصولی و مناسب داشته باشید، به‌طوری‌که رگ‌های شما کاملاً مشخص شود، باید از یک برنامه تمرینی شخصی استفاده کنید. در تمرینات‌تان سعی‌ کنید که همیشه وزنه تمرینی خود را افزایش دهید. ماهیچه‌ها برای رشد، نیاز به فشار و تمرکز بیشتری دارند.

  بیرون زدن رگ

  تمرینات هوازی

  انجام ورزش های هوازی در خانه یا باشگاه یک راه عالی برای چربی‌سوزی و تناسب اندام است. به همین دلیل انجام تمرینات اینتروال (متناوب) مثل دوچرخه‌سواری‌ با حداکثر سرعت، می‌تواند بهترین گزینه‌ هوازی باشد و باعث برجسته شدن رگ شود.

  سایر تمرینات موثر در برجسته شدن رگ

  نوع ورزشی که می‌کنید، قطعا بر میزان برجسته شدن رگ‌هایتان نیز تأثیر می‌گذارد. به‌طور کلی، برخی ورزش‌ها باعث بالا رفتن بیشتر فشار خون در بدن و پمپ بیشتر خون در عروق می‌شود که در نتیجه، رگ‌های شما را نمایان می‌کند. ورزش‌هایی مثل:

  • بدنسازی
  • کراس فیت
  • وزنه‌برداری
  • پرس سینه
  • حرکات بالاسر (مثل پرس سرشانه یا پرس سینه)

  نکات تغذیه ای برای برجسته کردن رگ ها

  همان‌طور که گفتیم برای برجسته شدن رگ باید میزان چربی بدن را کاهش دهید. کم‌ کردن میزان چربی بدن هم شامل دریافت محدود چربی و حتی دوره‌هایی از کات است. در زیر برخی از موارد مربوط به تغذیه را برای پیدا شدن رگ می‌آوریم.

  زیاد آب بنوشید!

  نوشیدن آب کافی،‌ باعث آب‌رسانیِ به بدن و ماهیچه‌ها خواهد شد. این کار موجب کاهش احتباس آب درون بدن می‌شود. همچنین نوشیدنِ آب زیاد باعث خارج‌شدنِ آب اضافیِ بدن می‌شود و در نتیجه احتباس آب در بدن کاهش پیدا می‌کند.

  بسیاری از بدنسازان، قبل مسابقات از مصرف آب اجتناب می‌کنند. کاهش مصرف آب، قبل از مسابقات باعث برجسته شدن رگ می‌شود. البته این روش، به هیچ‌وجه پیشنهاد نمی‌شود؛ زیرا بسیار خطرناک است. اگر می‌خواهید از این روش استفاده کنید؛ باید خیلی مراقب سلامتی خود باشید.

  مصرف کربوهیدرات را کاهش دهید!

  کاهش مصرف کربوهیدرات، منجربه کاهش احتباس آب در بدن می‌شود. علاوه بر این مصرف کربوهیدراتِ کم، باعث چربی‌‌سوزی و در نتیجه بیرون زدن رگ هم خواهد شد.

  بهترین مکمل برای نمایان شدن رگ‌ها

  مکمل‌هایی وجود دارند که به‌طور خاص برای افزایش جریان خون و افزایش تولید اکسید نیتریک طراحی شده‌اند. شرکت‌های تولید کننده این مکمل‌ها ادعا دارند که چنین مکمل‌هایی می‌تواند به شما در رسیدن به دم عضلانی بیشتر در طول تمرین و برجسته شدن رگ‌ها کمک کند.

  نیترات‌های خوراکی که در سبزیجاتی با برگ‌های سبز مانند چغندر، اسفناج و آرگولا یافت می‌شوند، در بدن به اکسید نیتریک تبدیل می‌شوند، اکسید نیتریک یک گشادکننده عروق قوی است که رگ‌های خونی را گشاد می‌کند و جریان خون را افزایش می‌دهد.

  افزودن غذاهای غنی از نیترات به رژیم غذایی یا مصرف مکمل‌های نیترات می‌تواند باعث افزایش اتساع عروق، بهبود اکسیژن رسانی به ماهیچه‌ها و دستیابی به دم عضلانی بیشتر در طول تمرین شود. اما ما در خصوص مکمل، توصیه‌ای نداریم. اگر قصد مصرف مکمل دارید، حتما از پزشک یا مربی حرفه‌ای خود مشورت بگیرید.

  سخن پایانی

  چگونه رگ های بدن را برجسته کنیم؟ برای برجسته شدن رگ دست و بدن باید با کمک ورزش و رژیم غذایی مناسب، عضله‌‌سازی کنید و چربی‌ بدن‌تان را کاهش دهید.

  بدن هر ورزشکار، باتوجه به حجم، تفکیک، وزن، استخوان‌بندی، وراثت و عوامل محیطی ورزشکار، نیازمند یک برنامه تمرینی پیشرفته و تغذیه‌ای مجزاست. در این مطلب به دلایلِ مختلف برجسته شدن رگ پرداختیم و راهکارهای داشتن رگ برجسته را معرفی کردیم.

  منابع: healthlineoutlookindia

  لطفا به این مطلب امتیاز دهید
  4.4/5 - (79 امتیاز)
  این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  برچسب ها:
  علی رضا ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۳

  سلام من در همه جای رگ های دستم ورم کرده خیلی نگرانم علت چیه ؟

  کارشناس فیتامین ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

  سلام دوست عزیز باید معاینه بشید.

  Shi ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۳

  رگ دست برای خانما خیلی زشته من فقط میخواستم بدونم اگر trx و بارفیکس باعث رگای برجسته میشه انجام ندم!

  کارشناس فیتامین ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۳

  خیر دوست عزیز نگران نباشید رگ برجسته نیاز به برنامه غذایی ورزشی خاصی داره.

  میثم ۰۳ فروردین ۱۴۰۳

  سلام
  بعضی وقتها رگ بازوی دست چپم بی دلیل متورم میشه و یه خورده درد هم داره دلیلش چیه؟

  کارشناس فیتامین ۰۸ فروردین ۱۴۰۳

  سلام دوست عزیز ورزش می‌کنید؟

  بردیا ۲۵ دی ۱۴۰۲

  سلام بنده روزایی که ورزش میکنم ۳۸۰۰ الی ۴۱۰۰ طناب میزنم توی یازده ست ۳۵۰ تا شنا سوئدی هم دست باز هم دست بسته میرم توی ده ست سه ست اولی که هم طناب میزنمو شناهم میرم هر ستی ۵۰ تا که میشه ۱۵۰ تا شکم میرم و سه ست ۸ و ۹ و ۱۰ رو هر کدوم سه دیقه پلانک میرم بعد از اینا پنج ست با کش همینایی که میبندی به یجایی کار میکنم بصورت حرکات مختلف یعنی کلا ۱۴ ست ورزش میکنم توی ۱ساعت و ۲۰ دیقه
  الان یازده ماهه دارم ورزش میکنم حالا اوایل اینطوری نبودم تقریبا دوماهیی هستش اینطوری فشرده ورزش میکنم ۱۶ سالمه قدمم ۱۷۸ و ۷۵ کیلو
  عضله سازی داشتم نسبت به اوایل تغییر کردم ولی رگایه دستم هنوز اونطوری نیومده بالا که واضح باشه
  خواستم بدونم اینطوری چقدر دیگه میتونم دستامو رگی کنم
  ساعدمم الان حجمی شده و طوری نیستش که بد باشه و بخاطر نداشتن عضلاتو اینا باشه
  ممنون میشم که جواب سوالمو بدین

  سلام دوست عزیز برای دریافت مشاوره رایگان به این صفحه مراجعه کنید.

  علی ۲۱ دی ۱۴۰۲

  سلام من قبلا بدن هیچ ورزشی رگ های ساعد خیلی برجسته ایی داشتم اما الان حتی با ورزش بدنسازی فقط موقع تمرین رگ هام نمایان می‌شود،باید چکار کنم؟

  سلام دوست عزیز برای دریافت مشاوره رایگان به این صفحه مراجعه کنید.

  ×
  app-presentation