۴ نظر
شلی و افتادگی پوست چیست

 شلی و افتادگی پوست را با این راهکارها برطرف کنید

تعداد بازدید

1635

زمان مطالعه

7 دقیقه

آخرین به روز رسانی

۲۰ مهر ۱۴۰۲
فهرست مطالب

  کاهش وزن یک هدف بزرگ است و دستیابی به آن در زمان کم، یک موفقیت شیرین محسوب می‌شود. فقط یک مشکل وجود دارد؛ عوارض لاغری سریع.

  عوارضی مثل شلی و افتادگی پوست! بله؛ در کاهش وزن‌های خیلی عمده و خیلی سریع، شلی و افتادگی پوست کاملا بدیهی است. این موضوع ممکن است برای برخی خیلی مهم و ناراحت کننده باشد. نگران نباشید راه‌حل‌های مختلفی برای رهایی از شلی و افتادگی پوست وجود دارد که همه را در این مطلب به شما خواهیم گفت.

  علت شل شدن و افتادگی پوست

  افتادگی پوست یک اتفاق طبیعی و تقریبا غیرقابل اجتناب ناشی از کاهش وزن و بالا رفتن سن است. دلایل این اتفاق را اکنون به شما می‌گوییم.

  بالا رفتن سن

  کلاژن و الاستین دو پروتئین ضروری برای استحکام پوست هستند. تولید این دو پروتئین با افزایش سن افراد، کاهش می‌یابد. سطح اسید هیالورونیک نیز با افزایش سن کاهش می‌یابد. اسید هیالورونیک مولکولی است که به پوست کمک می‌کند تا رطوبت آن را حفظ کرده و پُرتر به نظر برسد. برای اکثر افراد، شل شدن پوست بین سنین ۳۵ تا ۴۰ سال شروع می‌شود.

  افتادگی پوست بعد از لاغری

  افتادگی پوست نیز ممکن است پس از کاهش وزن قابل توجه رخ دهد. زمانی که پوست به طور قابل توجهی کشیده شده باشد و برای مدت طولانی به همین شکل باقی بماند، فیبرهای کلاژن و الاستین آسیب می‌بینند. در نتیجه، آنها بخشی از توانایی خود را برای دوباره جمع شدن از دست می‌دهند. در زمان چاقی، پوست شما مجبور است کشیده ‌شود تا توده بدنی افزایش یافته را در خود جای دهد. در نتیجه وقتی لاغر می‌شوید، چربی‌های زیر پوست خالی شده اما هنوز پوست کوچک نشده است. این پوست فقط آویزان می‌ماند.

  علاوه بر این، محققان گزارش می دهند که افرادی که تحت عمل جراحی کاهش وزن قرار می‌گیرند، کلاژن جدید کمتری تولید می‌کنند و ترکیب آن به اندازه کلاژن در پوست‌های جوان و سالم، قوی نیست.

  علاوه بر از دست دادن الاستین و کلاژن، ترکیب کلاژن باقی مانده در پوست نیز تغییر می‌کند. پس از کاهش وزن، پوست ما حاوی کلاژن کمتری است و ترکیب آن با کلاژن پوست جوان و سالم متفاوت است.

  افتادگی پوست بعد از لاغری

  نور شدید خورشید و اشعه ماوراء بنفش

  قرار گرفتن در معرض زیاد خورشید، به ویژه قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش، همچنین می‌تواند منجر به چین و چروک و افتادگی پوست شود. این اتفاق به دلیل اشعه‌های مضر UV است که خاصیت ارتجاعی پوست را کاهش می‌دهد.

  افتادگی پوست بعد از زایمان

  شل شدن پوست یک تجربه طبیعی پس از بارداری است. در طول بارداری، پوست کشیده می‌شود تا جنین در حال رشد را در خود جای دهد. در نتیجه، بسیاری از زنان پس از زایمان متوجه می‌شوند که پوست اطراف شکم آن‌ها شل شده است.

  سرعت بازگشت پوست به حالت طبیعی پس از زایمان می‌تواند به عوامل زیادی از جمله وزن اضافه شده در زمان بارداری، سن و ژنتیک بستگی داشته باشد. ورزش در خانه می‌تواند شلی و افتادگی پوست شما را بهبود ببخشد.

  دیگر عوامل افتادگی پوست

  شلی و افتادگی پوست شما توسط عوامل دیگری تعیین می‌شود؛ مانند:

  • ژنتیک
  • مصرف سیگار
  • پایین بودن سلامت عمومی بدن
  • داشتن رژیم غذایی فقیر یا سرشار از غذاهای ناسالم

  شلی و افتادگی پوست در کدام نواحی بدن رخ می‌دهد؟

  برخی از نواحی رایجی که ممکن است دچار افتادگی پوست شود؛ عبارتند از:

  • شکم
  • گردن
  • داخل ران‌ها
  • بازوهای بالایی
  • صورت و خط فک

  افتادگی پوست صورت

  افتادگی پوست صورت، اغلب با از دست دادن چربی همراه است. کاهش کلاژن و الاستین پوست یکی دیگر از دلایل شل شدن آن است. هر کسی ممکن است که دچار افتادگی پوست صورت شود، اما دو عامل اصلی شل شدن و افتادگی پوست، افزایش سن و کاهش وزن زیاد است.

  پوست صورت ظریف است و می‌تواند به راحتی کشیده شود و به حالت قبل بازگردد. هنگامی که پوست این توانایی را از دست می‌دهد، شروع به افتادگی می‌کند. افتادگی پوست صورت تقریباً در هر جایی ممکن است رخ دهد. نواحی رایجی که پوست صورت دچار شلی و ضعف و افتادگی می‌شود عبارتند از:

  • پلک‌ها و ابرو
  • اطراف لب‌ها
  • غبغب
  • چانه

  نکته: افتادگی پوست حتی برای لاغرها هم رخ می‌دهد. بنابراین محافظت از پوست صورت مهم‌ است.

  شلی و افتادگی پوست صورت

  افتادگی پوست از چه سنی شروع می‌شود؟

  سن عامل مهمی در سلامت و زیبایی پوست است. با افزایش سن، پوست دو پروتئین مهم تولید شده در درم یعنی الاستین و کلاژن را از دست می‌دهد. تولید الاستین و کلاژن هر دو با افزایش سن کاهش می‌یابد. اما غیر از سن، عوامل دیگری هم بر این دو پروتئین تاثیر دارند، مانند:

  • قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید
  • آلاینده‌های موجود در محیط از جمله دود سیگار یا آلودگی هوا
  • برخی از عوامل سبک زندگی، مانند تغذیه نامناسب و نوشیدن بیش از حد الکل

  نکته: درست است که با افزایش سن، پوست شما کم کم طراوت خود را از دست می‌دهد؛ اما با مراقبت از پوست می‌توانید همچنان زیبایی و سلامتی پوست خود را حفظ کنید. از طرفی بدون رعایت نکات اصولی ممکن است که پوست شما حتی در سنین جوانی افتاده و چروک به نظر برسد.

  نقش کلاژن در پوست

  کلاژن یک مولکول است؛ یک پروتئین سخت، نامحلول و فیبری. کلاژن به غیر از پوست در بسیاری از ساختارها نقش مهمی ایفا می‌کند، مانند:

  • غضروف
  • استخوان
  • تاندون‌ها
  • رگ‌های خونی
  • بافت همبند، که سلول‌ها را به یکدیگر متصل می‌کند.

  کلاژن در بدن انسان فراوان است. طبق برخی تحقیقات، یک سوم پروتئین در بدن انسان و سه چهارم وزن خشک پوست انسان از کلاژن تشکیل شده است. حدود ۲۸ نوع کلاژن وجود دارد و همه آن‌ها ساختارهای متفاوتی دارند.

  در پوست، کلاژن استحکام و قابلیت ارتجاعی ایجاد می‌کند. وقتی پوست کشیده و سفت است، باید از کلاژن تشکر کرد. کلاژن از فیبرهای محکم تشکیل شده است که به پوست کمک می‌کند تا ساختار و استحکام خود را حفظ کند.

  با افزایش سن افراد، سطح کلاژن پوست کاهش می‌یابد و فیبرهای کلاژن نازک‌تر و ضعیف‌تر می‌شوند. کارشناسان معتقدند که محصولات حاوی کلاژن ممکن است به پیری پوست کمک کند. به همین دلیل، بسیاری از محصولات مراقبت از پوست حاوی انواعی از کلاژن هستند.

  درمان افتادگی و شلی پوست

  نیازی نیست که نگران و ناراحت افتادگی پوست صورت یا بدن خود باشید، راهکارهایی وجود دارد که می‌توانید برای کاهش شدت یا از بین بردن آن انجام دهید. اگر افتادگی پوست و شلی پوست شما جزئی یا کم است، از درمان‌های غیر تهاجمی و خانگی که در ادامه نام می‌بریم استفاده کنید.

  ۱. ورزش

  افتادگی پوست بدن ناشی از کاهش وزن متوسط ​​یا بارداری را می‌توان با ورزش بهبود بخشید. هر حرکتی که باعث ایجاد توده عضلانی یا سفت شدن ماهیچه‌ها شود می‌تواند ظاهر افتادگی جزئی پوست را کاهش دهد. انجام ورزش‌های زیر به رفع افتادگی پوست شما کمک خواهد کرد.

  درمان افتادگی پوست با ورزش

  تمرینات قدرتی

  انجام تمرینات مقاومتی می‌تواند توده عضلانی را افزایش دهد. عضله سازی از طریق ورزش می‌تواند ظاهر افتادگی پوست را به خصوص در پاها و بازوها بهبود بخشد. می‌توانید یک برنامه اختصاصی از مربیان فیتامین بگیرید و سریع‌تر و امن‌تر به سوی سفت شدن پوست‌تان حرکت کنید.

  بدون وسیله از خونه عضله سازی کن!
  بدون وسیله از خونه عضله سازی کن!
  برای دریافت برنامه و مشاروه رایگان شماره تماست رو ثبت کن.

  ورزش صورت

  شواهد کمی وجود دارد که نشان می‌دهد ورزش‌های صورت می‌توانند افتادگی پوست اطراف چانه، گردن و گلو را کاهش دهند. اما امتحان آن ضرر ندارد. بسیاری از طرفداران یوگا بر این باورند که برخی ورزش‌ها برای کاهش افتادگی پوست صورت مفید هستند.

  پیلاتس

  ورزش دیگری که با تقویت میان تنه، بازوها و پاها عضلات شما را سفت و قوی می‌کند پیلاتس است. وقتی زیر پوست عضله باشد، پوست ظاهر بهتری پیدا می‌کند و کمتر افتاده به نظر می‌رسد.

  ۲. مکمل‌ها

  برخی از مکمل‌های خوراکی حاوی موادی مانند کلاژن و اسید هیالورونیک است که به کاهش افتادگی پوست کمک می‌کند. برخی از مکمل های پوستی که می‌توانید برای این منظور مصرف کنید؛ عبارتند از:

  کلاژن

  مکمل‌های کلاژن ممکن است به جایگزینی کلاژنی که بدن به طور طبیعی از دست می‌دهد کمک کند. مکمل‌های کلاژن به شکل قرص، پودر، کپسول و نوشیدنی وجود دارد. اما هنوز شواهد قطعی برای این موضوع، تائید نشده است.

  آنتی اکسیدان‌ها

  آنتی اکسیدان‌ها به خنثی کردن رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند. رادیکال‌های آزاد ممکن است باعث پیری پوست شوند. ویتامین C یک آنتی اکسیدان شناخته شده است و از تولید کلاژن حمایت می‌کند. بدون ویتامین C، تولید کلاژن به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

  مکمل‌های آنتی اکسیدانی به شکل قرص، کپسول و پودر وجود دارد. اگر مکمل در دسترس شما نیست؛ داشتن یک رژیم غذایی متعادل و غنی از ویتامین‌ها، پروتئین‌ها و چربی‌ها به عضله سازی و تقویت کلاژن پوست شما کمک می‌کند. نوشیدن آب زیاد نیز خاصیت ارتجاعی دارد و ظاهر پوست را بهبود می‌بخشد.

  ۳. درمان‌های موضعی

  انواع اقداماتی که می‌توان به صورت درمان‌های موضعی انجام داد، عبارتند از:

  مصرف کرم‌ها، لوسیون‌ها و سرم‌ها

  محصولاتی که حاوی موادی مانند رتینول هستند، می‌توانند خاصیت ارتجاعی اطراف چشم و پوست صورت را بهبود بخشند. درباره کرم‌هایی که به عنوان سفت کننده پوست به فروش می‌روند، باید بدانید، شواهد کمی تایید می‌کنند که روغن‌ها یا کرم های سفت کننده می‌توانند به کاهش شلی پوست پس از بارداری یا لاغری کمک کنند. با این حال، ممکن است به طور موقت ظاهر پوست را با حجیم‌تر جلوه دادن آن بهبود بخشند.

  استفاده از کرم و لوسیون

  ماساژ

  ماساژ یک درمان موضعی دیگر است که می‌توان برای رفع افتادگی پوست در نظر گرفت. محققان دریافته‌اند که ماساژ پوست می‌تواند به افزایش جریان خون و تحریک فیبروبلاست‌ها کمک کند. این سلول‌ها در تولید کلاژن و الاستین نقش دارند که هر دو به سفت شدن و جمع شدن  پوست شما کمک می‌کنند. بنابراین، مالیدن ساده روغن یا کرم به پوست ممکن است که تأثیر مثبتی بر ظاهر آن داشته باشد؛ اما متاسفانه نتایج چشمگیر و قابل توجه نخواهد بود.

  ۴. تغییر سبک زندگی

  هیدراته ماندن، استفاده از کرم ضد آفتاب و حذف عادات مضر مانند سیگار کشیدن و استرس، قطعا می‌تواند به پوست شما کمک کند که شاداب‌تر به نظر برسد.

  اگر قصد کاهش وزن دارید، بسیار مهم است کاهش وزن شما به صورت اصولی و در مدت زمان طولانی‌ و با رعایت یک رژیم مناسب انجام شود تا آسیب‌های وارده به پوست‌تان به حداقل برسد.

  ۵. درمان با لیزر

  به خاطر داشته باشید تمام روش‌های درمانی تهاجمی حتما لازم است که توسط متخصص پوست انجام شود. اما درمان افتادگی پوست با لیزر چگونه است؟

  چندین نوع لیزر درمانی می‌تواند به افزایش تولید کلاژن و بهبود رنگ کلی پوست شما کمک کند. اکثر مردم بهترین نتایج را بعد از چندین ماه درمان می‌بینند. لیزر درمانی ممکن است برای سفت کردن بازوها و معده و همچنین سایر نواحی بدن مفید باشد.

  سخن پایانی

  شلی و افتادگی پوست غالبا به علت افزایش سن یا لاغر شدن زیاد در مدت کوتاه اتفاق میفتد. راهکارهایی برای پیشگیری و درمان آن وجود دارد. در این مطلب درباره همه دلایل شلی پوست گفتیم و راهکارهای درمان افتادگی پوست را معرفی کردیم. این راهکارها را وارد زندگی خود کنید و به افزایش شادابی پوست‌تان کمک کنید!

  منبع: healthlineverywellhealth

  لطفا به این مطلب امتیاز دهید
  4.5/5 - (47 امتیاز)
  این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  نسیم ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

  آخر همه شونم گفتین شواهد نشون نمیده روش گفته شده موثر باشه😁

  فرخ ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۳

  شدید شدن کاهش کلاژن معمولا" از استرس بالاست که در این زمانه نمیشه اون رو کاهش داد. لیزر هم ضمن بالا بودن قیمتش، عوارض هم داره. مکمل ها رو هم من چندین بار در قوطی های بزرگ خریدم و هر روز استفاده کردم، ولی هیچ تاثیری نداشتند. نوع و شدت ورزش رو هم، هرکسی باید نسبت به سنش انتخاب و اجرا بکنه، چون دیگه بعد از شصت سال فقط میتونیم پیاده روی آرام یا سریع انجام بدیم و ورزشهای سنگین دیگر عوارض میاره به قلب و مغز و استرس رو هم بالا میبره، من پنج شش روز هفته رو پیاده روی معمولی و سریع حدود یک ساعت انجام میدم، ولی این شل و آویزان شدن پوست هر ساله بیشتر میشه!!

  علی ۲۳ فروردین ۱۴۰۳

  این توضیحات دادید یه بچه دو ساله هم بلد هست ینی کسی نمیدونه شلی پوست بخاطر افزایش و .... هست ما درمان میخاستیم وگرنه این چیزها خودمون بهتر از شما بلدیم

  زهرا ۱۸ اسفند ۱۴۰۲

  مطلب مفیدی بود ممنون

  ×
  app-presentation