79 نظر
4.5/5 - (11 امتیاز)
ورزش افتادگی پلک

معرفی ورزش افتادگی پلک

تعداد بازدید

28497

زمان مطالعه

5 دقیقه
فهرست مطالب

  آیا درمان افتادگی پلک با تمرینات مخصوص هم ممکن است؟ بله درست خواندید! ورزش افتادگی پلک و درشت‌تر شدن چشم‌ها با چند تمرین حقیقت دارد. در این مطلب از فیتامین با ما همراه باشید تا به شما بگوییم چطور با انجام چند تمرین ساده چشمان‌تان را جذاب و درشت (مثل روز اول) کنید.

  دلایل افتادگی پلک چیست؟

  افتادگی پلک یا پتوز، به ضعیف شدن و حالت افتادگیِ عضلات پلک بالایی گفته می‌شود. این اتفاق در اثر عوامل مختلفی مثل حادثه، سکته مغزی، آسیب عصبی و یا در ساده‌ترین حالت، به دلیل بالارفتنِ سن و ضعیف‌شدنِ عضلات پلک رخ می‌دهد.

  گاهی هر دو پلک دچار افتادگی می‌شوند و گاهی هم فقط یک پلک. این مشکل با توجه به علت آن می‌تواند موقت یا دائمی باشد. در خیلی از موارد هم افتادگی پلک کودکان و یا بزرگسالان به دلیل گل‌مژه، موقتی رخ می‌دهد.

  نکته مهم: این مطلب فیتامین جنبه پزشکی ندارد و فقط توصیه‌های عمومی است.

  درمان افتادگی پلک

  درمان افتادگی پلک را از کجا شروع کنم؟ 

  اگر به‌طور ناگهانی خودتان یا کودک شما با افتادگی پلک متولد شده، حتما با پزشک مشورت کنید. چون ممکن است این افتادگی، زنگ خطری از یک وضعیت جدی پزشکی باشد.

  برای موارد دیگر می‌توانید تمریناتی که در ادامه مطلب می‌آید را انجام دهید و ورزش افتادگی پلک را شروع کنید.

  شروع ورزش افتادگی پلک و درشت شدن چشم‌ها

  تقویت عضلات چشم و ورزش پلک، بهترین و بی‌خطرترین راه‌ِحلی است که می‌توانید امتحان کنید. برای انجام تمرینات تقویت پلک چشم نیاز به وسیله خاصی ندارید. پس با دستان خالی این تمرینات را شروع کنید.

  افتادگی پلک پاریس هیلتون

  1. تمرین گرم کردن چشم‌ها

  برای انجام اولین تمرین ورزش افتادگی پلک آماده‌اید؟ ابتدا چشم‌ها و دستان‌تان را به‌خوبی با ژل ضدعفونی‌کننده، بشویید و به‌آرامی چشمان‌تان را ماساژ دهید و شروع به گرم کردن پلک‌های‌تان کنید. با این کار ساده، جریان خون در پلک‌های‌تان بیشتر می‌شود و عضلات پلک آمادگیِ انجام حرکات ورزشی را پیدا می‌کنند.

  2. تمرین پلک زدن

  سعی کنید عضلات پلک‌ را منقبض کنید و یک دقیقه با سرعت پلک بزنید. سپس همین تمرین را به‌آرامی ادامه دهید و با قدرت بیشتری پلک بزنید. این بار برای انجام ورزش افتادگی پلک تا جایی‌که می‌توانید به عضلات پلک‌تان فشار بیاورید.

  تمرین پلک زدن

  3. تمرین تحریک عضلات چشم

  تحریک مستقیم عضلات چشم یکی از راه‌هایی است که می‌توانید برای درمان با ورزش افتادگی پلک امتحان کنید. فرقی نمی‌کند با یک سری حرکات چشمی عضلات پلک‌تان را تحریک کنید، یا این‌که بخواهید از یک وسیله مثل مسواک برقی استفاده کنید. کافی است مسواک برقی را روی عضلات پلک قرار بدهید. هر روز برای چند دقیقه این کار را انجام دهید.

  4. تمرین مقاومتی چشم

  اگر هر ساعت با فشار به پلک‌های‌تان ورزش انجام دهید، به مرور زمان افتادگی پلک‌تان برطرف خواهد شد. اگر نمی‌دانید دقیقاً چه ورزشی انجام دهید، بالا بردن پلک خودش یک ورزش برای پلک‌های چشم است.

  سراغ چهارمین تمرین از ورزش افتادگی پلک می‌رویم. برای سخت‌ترکردنِ این حرکت ورزشی، کافی است بعد از بالا بردنِ ابروها یکی از انگشتان‌تان را زیر ابروهای‌خود قرار بدهید. چند ثانیه در همین وضعیت بمانید. سپس سعی کنید بدون برداشتنِ انگشت، چشم‌تان را ببندید.

  5. تمرین لیفت ابروها

  برای انجام پنجمین تمرین ورزش افتادگی پلک انگشتان‌تان را زیر ابروهای‌تان قرار دهید و با دو انگشت پلک‌های خود را به سمت بالا بکشید. بهتر است کمی فشار را هم چاشنی حرکت کنید تا عضلات پلک‌تان بیشتر کشیده شود.

  حالا سعی کنید با درگیر کردنِ عضلات چشم، اجازه ندهید چشمان‌تان باز شود. دست‌تان را پایین بیاورید و بعد از چند ثانیه حرکت را دوباره انجام بدهید. این حرکت را هر روز در ۳ ست با ۱۰ بار تکرار اجرا کنید.

  6. تمرین کشش پلک‌ها

  حرکت بعدی ورزش افتادگی پلک تمرین کشش پلک‌ها است. این حرکت بسیار ساده علاوه‌بر تقویت پلک‌ها، باعث کاهش چین و چروک چشم‌ها خواهد شد.

  برای انجام این تمرین کافی است روی زمین بنشینید و چشمان‌تان را ببندید. پلک‌های‌تان را رها کنید و از انگشت اشاره خود برای بالا بردنِ ابروها استفاده کنید. در حین بالا بردنِ ابروها سعی کنید، چشمان‌تان را بسته نگه دارید.

  مدت زمان ۱۰ ثانیه در همین حالت ثابت بمانید و هر روز حداقل ۱۰ بار این حرکت را تکرار کنید. اگر افتادگی پلک یکی از دغدغه‌های‌تان هست و برای لاغر کردن صورت‌تان هم دنبال ورزش هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله لاغری صورت در یک هفته را بخوانید.

  7. تمرین تراتاکا یوگای چشم

  این تمرین ورزش افتادگی پلک بیشتر برای تمرکز و افزایش قدرتِ دید انجام می‌شود؛ ولی برای تقویت عضلات چشم هم می‌توان از این تمرین استفاده کرد. برای شروع تمرین، کافی است جسم یا شمعی را در مقابل‌تان قرار دهید. سپس به آن زل بزنید.

  8. تمرین پوشاندن چشم

  برای انجام تمرین دیگر ورزش افتادگی پلک آماده‌اید؟ این تمرین برای زمانی است که فقط یکی از چشمان‌تان دچار افتادگی پلک باشد. برای انجام آن دست‌تان را روی چشم سالم بگذارید. تمام وظایف را به دوش پلک چشم ضعیف بیندازید. این کار باعث می‌شود تا افتادگی پلک‌تان به مرور زمان برطرف شود و عضلات چشم‌تان قوی‌تر شود.

  درمان افتادگی پلک با ورزش چقدر طول می‌کشد؟

  راز موفقیت درمان با ورزش افتادگی پلک انجام منظم تمرینات و درگیر کردن عضلات چشمی است. باید کاملاً عضلات پلک‌تان را در حین انجام تمرینات درگیر کنید. هرچه در انجام این تمرینات کوشاتر باشید، زودتر به نتیجه خواهید رسید.

  درمان افتادگی پلک

  درمان‌های دیگر برای افتادگی پلک

  اگر به قدری پلکتان دچار افتادگی است که قدرت دیدتان را کم کرده، شاید تنها با انجام تمرینات ورزش افتادگی پلک به نتیجه نرسید. در چنین مواردی برای درمان بهتر،  با پزشک مشورت کرده و یکی از راه‌های درمانی را در پیش بگیرید.

  اگر علت اصلی افتادگی پلک شما تزریقات بوتاکس است، می‌توانید از قطره چشمی آپراکلونیدین استفاده کنید. با این کار پلک‌هایتان سریع‌تر ریکاوری می‌شود و به حالت اولش برمی‌گردد.

  انجام عمل بلفاروپلاستی

  به جز بحث درباره ورزش افتادگی پلک یکی از عمل‌های زیباییِ رایج در ایران بعد از عمل بینی همین عمل بلفاروپلاستی است. در جراحی پلک بالایی ابتدا برشی موازی چین‌های موجود در پلک ایجاد می‌کنند.

  سپس یک بخش از پوست، عضلات و چربی‌های موجود در این قسمت را برمی‌دارند. در آخر هم محل جراحی را با بخیه‌های ظریف جوش می‌دهند.

  در مواردی که افتادگی پلک شدید باشد و جراحی نتواند این مشکل را برطرف کند. بهترین پیشنهاد، عینک مخصوص افتادگی پلک است که در آن وسیله‌ای مخصوص به قاب عینک بیمار اضافه می‌شود. این وسیله باعث بازنگه‌داشتن پلک خواهد شد.

  عینک مخصوص افتادگی پلک

  سخن پایانی

  ورزش افتادگی پلک واقعا موثر است؟ افتادگی پلک معمولاً با افزایش سن و برای افراد بالای ۲۵ یا ۳۰ سال اتفاق می‌افتد. یک راه درمان افتادگی پلک با ورزش و انجام ورزش‌های چشم و تقویت عضلات چشمی است.

  با انجام منظم این تمرینات می‌توانید چشمان‌تان را مثل قبل درشت و جذاب کنید. در این مطلب راهکارهای مختلف درمان افتادگی پلک را با ورزش و روش‌های دیگر بیان کردیم.

  منبع: healthline

  لطفا به این مطلب امتیاز دهید
  4.5/5 - (11 امتیاز)
  این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  امیرحسین 06 آبان 1400

  سلام من ی چشمم چشم راست دچار پف و یا همون چربی اضافه ست و چشم‌ چپم کامل سالمه آیا ب ژنتیک ربط دار یانه و آیا با ورزش رفع میشه؟

  سلام امیر حسین عزیز. تشخیصش باید توسط پزشک باشه بصورت انلاین امکانش نیست.

  Sh 13 مهر 1400

  سپاس از توضیحات کامل شما

  سلام دوست عزیز. ممنون از همراهیتون

  آرا 31 شهریور 1400

  سلام من 14 سالمه میرم 15 چشمام از بچگی رو به پایین بودن ولی افتادگی پلک ندارم با ورزش رو به بالا میشن؟میشه لطفا یه راه حل بدین با تمرین درست میشه؟

  سلام دوست عزیز. خیر تاثیری نداره و برای شما ژنتیکیه

  آرا 31 شهریور 1400

  سلام من افتادگی پلک ندارم فقط یکم چشمام رو به پایینه کل از بچگی این مدلی بودن ورزش کردن اثر داره ؟چیکار کنم که رو به پایین نباشن؟

  کارشناس فیتامین 31 شهریور 1400

  سلام دوست عزیز. خیر تاثیری نداره و ژنتیکیه

  مسیحا 30 شهریور 1400

  سلام ببخشید من چشمام ۷۵ صدم ضعیفه و عینک میزنم و اطرافیان بهم گفتن عینک زدن باعث میشه چشمام کوچیک بشه . اگه این ورزش ها رو بکنم کوچیک نمیشه یا اصلا این موضوع ک با عینک زدن چشمام کوچیک میشه درسته؟

  کارشناس فیتامین 31 شهریور 1400

  سلام دوست عزیز. با عینک چشماتون کوچیک نمیشه...

  ×
  bedoone morabi