۳ نظر
کفش مناسب کوهنوردی

چگونه یک کفش مناسب برای کوهنوردی بخریم؟

تعداد بازدید

1375

زمان مطالعه

7 دقیقه

آخرین به روز رسانی

۰۷ مرداد ۱۴۰۲
فهرست مطالب

  احتمالا می‌خواهید به کوه بروید و دنبال یک کفش مناسب کوهنوردی می‌گردید. کفش مناسب و استاندارد تاثیر زیادی در کیفیت ورزش و راحتی پای شما دارد و مهم است که شما برای انجام هر ورزشی، کفش استانداردی داشته باشید.

  در این مطلب قرار است تمام ویژگی‌هایی که یک کفش مناسب کوهنوردی باید داشته باشد را معرفی کنیم. بنابراین اگر قصد خرید کفش کوهنوردی دارید، این مطلب را با دقت بخوانید و سعی کنید کفش‌تان، تمام این ویژگی‌ها را داشته باشد.

  آیا کفش کوهنوردی برای بالا رفتن از کوه اهمیت دارد؟

  اگر علاقه مند به شروع کوهنوردی هستید، احتمالاً در مورد آن کفش‌های عجیب و غریب و تنگی که همه می‌پوشند شنیده‌اید. آیا آنها واقعا خوب هستند؟ و اساسا یک کفش مناسب کوهنوردی، چه تاثیری در موفقیت شما در فعالیت‌تان دارد؟

  کفش‌های کوهنوردی تفاوت زیادی با کفش‌های ورزشی معمولی دارند. آنها محکم هستند، از لاستیک چسبناک فوق‌العاده نرم پوشیده شده‌اند و به خوبی از پا مراقبت می‌کنند. نکته اصلی این است که اگر واقعا می‌خواهید در صعود از کوه پیشرفت کنید، باید روی یک جفت کفش مناسب کوهنوردی، سرمایه گذاری کنید. اگر هم به صورت جدی کوهنوردی نمی‌کنید، بهتر است به گزینه‌های زیر فکر کنید.

  می‌توانید برای دفعات اول کفش مناسب کوهنوردی را قرض کنید

  اگر برای تفریح و فقط گاه‌گاهی از کوه‌ها بالا می‌روید یا قصد دارید طبیعت گردی کنید، بهتر است از دوستان‌تان یا هیئت‌های کوهنوردی یا سالن‌های ورزشی ، یک جفت کفش مناسب کوهنوردی قرض کنید.

  برای مبتدیان این کار درستی است؛ چراکه تا زمانی‌که به سطحی از آمادگی برسید، مدتی طول خواهد کشید. شاید شما از این ورزش لذت نبرید و قصد ادامه دادن آن را نداشته باشید.

  اگر کفش قرض می‌کنید، حواس‌تان باشد که ابتدا کف پاهای خود و سپس کفش‌تان را به خوبی تمیز کنید تا تمام کثیفی و میکروب‌ها را پاک شوند.

  پس کی کفش مخصوص کوهنوردی بخرم؟

  توصیه می‌کنیم بعد از چند جلسه، زمانی که می‌خواهید یک کوهنورد حرفه‌ای شوید، برای کفش مناسب کوهنوردی هزینه کنید. اگر قصد صعود به صورت مرتب را دارید، مطمئناً کفش‌ها ارزش سرمایه‌گذاری را دارد.

  انواع کفش های کوهنوردی

  ویژگی‌های کفش مناسب کوهنوردی

  حالا می‌رسیم به معرفی ویژگی‌های لازم کفش مناسب کوهنوردی. برای خرید و تهیه کفش کوهنوردی، دقت کنید که کفش شما تمام این ویژگی‌ها را داشته باشد.

  ضد آب باشد

  یک کوهنورد ممکن است در شرایط آب و هوایی مختلفی قرار بگیرد، برای مثال گاهی باید در باران و برف به راهش ادامه دهد و یا از کنار چشمه‌های کوهستان بگذرد. بنابراین کفش باید بتواند از نفوذ آب به پا جلوگیری کند.

  چنین اتفاقی (ورود آب و برف به داخل کفش) ممکن است حتی منجر به آسیب دیدگی و سرمازدگی پای کوهنورد شود. کفشی تهیه کنید که از متریالی ساخته شده باشد که آب را به داخل راه ندهد، حتی جوراب شما نباید خیس شود.

  طراحی مناسبی داشته باشد

  کفش کوهنوردی شما باید بتواند از حرکات پا پشتیبانی کند. زیره کفش، کفی، رویه، پاشنه و ساق کفش باید طراحی به خصوصی داشته باشد که بتواند در فضای کوهستان از پای شما حمایت و حفاظت کند. کفش شما در عین نرم و راحت بودن، باید محکم و مقاوم هم باشد. به طور مثال ساق نسبتا بلندی داشته باشد که از پیچ خوردن مچ پیشگیری کند یا زیره آن محکم باشد که به هیچ وجه پاره یا سوراخ نشود.

  دارای تهویه و حفظ دما باشد

  گردش هوا به درون و بیرون کفش کوهنوردی بسیار مهم است، چراکه جلوی عرق کردن زیاد پا و یا بیش از حد گرم شدن آن را می‌گیرد. همچنین به سلامت و بهداشت پوست پا کمک می‌کند.

  از طرف دیگر، حفظ دمای پا در زمستان هم مهم است. که پای شما را گرم نگه دارد. این دو ویژگی در کفش‌های مخصوص کوهنوردی وجود دارند، چراکه با متریال و تکنولوژی مخصوصی ساخته می‌شوند.

  وزن کفش زیاد نباشد!

  وزن کفش شما با توجه به نوع کوهستانی که قرار است به آن صعود کنید، متفاوت است؛ اما به طور کلی کفش شما نباید بسیار سنگین باشد که پا و کمرتان را خسته کند. کفش سنگین شما را اذیت می‌کند و اجازه لذت بردن از مسیر را به شما نمی‌دهد. وزن استاندارد کفش‌های مختلف، متفاوت است اما به طور حدودی ۶۰۰ گرم وزن مناسبی برای کفش مناسب کوهنوردی است.

  کفش کوهنوردی زمستانی

  سایز مناسب کفش کوهنوردی

  یک جفت کفش خوب اما راحت، چیزی است که برای اولین جفت کفش مناسب کوهنوردی باید به دنبالش باشید. اگر کفش شما سایز مناسبی نداشته باشد، از صعود خود لذت نخواهید برد. همچنین اگر پاهای شما به علت انتخاب کفش کوچک درد می‌کند، نه تنها لذتی نخواهید برد، بلکه شاید آنقدر خسته و اذیت شوید که مسیر را رها کنید و برگردید.

  از طرفی کفش شما نباید گشاد باشد که پا در آن رها و آزاد و لغزان باشد. چنین کاری منجر به ایجاد حادثه و آسیب می‌شود. در انتخاب سایز مناسب کفش کوهنوردی به این نکته‌ها توجه کنید!

  کفش مناسب کوهنوردی را حضوری بخرید!

  توصیه می‌کنیم که حتما برای خرید کفش کوهنوردی، حضوری اقدام کنید که بتوانید آن را در فروشگاه بپوشید و سایز راحت را بخرید. در فروشگاه یک جوراب ضخیم (همان جورابی که قرار است در حین کوهنوردی پا کنید) را بپوشید و سپس کفش را به پا کنید.

  به فضای خالی کفش توجه کنید!

  قبل از اینکه بندهای کفش را ببندید، تست کنید که آیا جلوی کفش (نوک انگشتان) فضای خالی دارد یا نه؟ وجود کمی جای خالی مشکلی ندارد، اما نه بیشتر از یک بند انگشت. از طرفی به هیچ وجه انگشتان پا نباید در فشار باشند.

  همچنین پشت پا به اندازه یک انگشت اشاره با پشت کفش باید فاصله داشته باشند. کفش مناسب کوهنوردی لزوما هم‌سایز بقیه کفش‌های ورزشی‌تان نیست.

  به مردانه و زنانه بودن کفش اهمیت ندهید!

  اگر به عنوان یک آقا، پاهای باریکی دارید، می‌توانید کفش کوهنوردی زنانه تهیه کنید؛ یا اگر به عنوان یک خانم، پاهای پهنی دارید، می‌توانید کفش مردانه تهیه کنید. دقت کنید زنانه و مردانه بودن کفش کوهنوردی در ظاهر آن فرقی ندارد و فقط بحث تکنیکال اندازه‌هاست.

  ساق کفش کوهنوردی می‌تواند بلند یا کوتاه باشد، اما مطمئن شوید که تاندون آشیل شما راحت است و کفش به آن فشار نمی‌آورد.

  انواع کفش کوهنوردی

  چندین نوع کفش برای صعود وجود دارد. شما ابتدا باید هدف خود را به درستی، مشخص و سپس اقدام به تهیه کفش مناسب کوهنوردی خود کنید. در این قسمت انواع کفش برای صعود را معرفی می‌کنیم.

  کفش مناسب کوهپیمایی

  اگر مبتدی هستید و هنوز به کوه‌ها و تپه‌های کوچک می‌روید، یعنی مسیرهایی که خشک و نسبتا هموار هستند، یک جفت کفشِ کوهپیمایی تهیه کنید. این کفش‌ها از پای شما در ساعات طولانی ورزش‌تان، مراقبت می‌کنند و سنگین یا خیلی گرم نیستند که باعث خستگی یا تاول زدن پای‌تان شوند. معمولا چنین کفش‌هایی سبک و بدون ساق هستند و انعطاف مناسبی دارند.

  کفش مناسب کوهنوردی

  کفش کوهنوردی از کفش کوه پیمایی (یا پیاده روی) سنگین‌تر و حرفه‌ای‌تر است. ساق دارند و سفت هستند، هرچند کفی آن باید منعطف باشد. این کفش‌ها ضدآب هستند و برای مسیرهای خشک و سرد هم مناسب‌اند؛ به شرطی که مسیر بیش از حد یخبندان و برفی نباشد.

  این نوع از کفش‌ها برای کوهنوردی‌های سنگین ساخته شده‌اند. به همین نسبت هم کفش‌هایی سنگین و بسیار قوی هستند. کفی این کفش‌ها به هیچ‌وجه انعطاف پذیر نیست اما برای نصب گرامپون (تیغه‌های فلزی برای کف کفش برای حرکت در برف و یخ) جا دارد.

  کفش مناسب کوهنوردی سنگین

  کفش کوهنوردی سنگین از موارد قبلی حرفه‌ای‌تر و گران‌تر است. اگر کوهنورد نیمه حرفه‌ای هستید که به کوه‌های زیر ۵۰۰۰ متر صعود می‌کند، این کفش‌ها برایتان مناسب است.

  اما از آنجا که این کفش‌ها حرفه‌ای و سنگین هستند و مناسب صعود زمستانی، پس به هیچ وجه این کفش‌ها را در کوهستان‌های بدون یخ و برف به پا نکنید؛ چراکه باعث تاول زدن پاها می‌شود. این کفش‌ها هیچ دوختی با نخ ندارد و انعطاف کمتری از موارد قبلی دارد.

  کفش مناسب هیمالیانوردی

  کفش هیمالیا نوردی از نوع کفش‌های کوهنوردی سنگین محسوب می‌شود و فرق آن با مورد قبلی این است که یک لایه اضافه‌تر دارد و آن را برای صعودهای بالای ۵۰۰۰ متر مناسب می‌کند. این کفش برای کوهنوردان حرفه‌ای که قصد صعود به قله‌های مرتفع مثل اورست دارند مناسب است. این کفش را جز در این موارد نپوشید؛ چراکه شما را اذیت خواهد کرد.

  انعطاف پذیری کمتر، ضخامت بیشتر و دوخته شدن لایه‌های بلندتر و ضخیم‌تر برای پیشگیری از نفوذ رطوبت و سرما از دیگر ویژگی‌های این کفش‌های تخصصی است.

  کفش مناسب سنگ نوردی

  در مسیرهای سنگی سخت کوهستانی، کوهنوردان اغلب کفش‌های صخره ای راحت می‌پوشند. در کوهستان، کفش‌های سنگی باید تحمل برخورد با سنگ را داشته باشند و در عین حال نرم باشند که پا بتواند در جهات مختلف حرکت کند. بیشترین استحکام این کفش‌ها در قسمت پنجه است؛ چراکه بیشترین فشار هم روی این قسمت می‌آید.

  کفش سنگنوردی

  نکات خرید و انتخاب کفش کوهنوردی

  نکاتی که در این قسمت می‌آوریم در خرید کفش مناسب کوهنوردی مهم هستند. بنابراین سعی کنید، آن‌ها را در خریدتان لحاظ کنید!

  خرید از یک فروشگاه آگاه

  نه تنها باید حتما کفش کوهنوردی را قبل از خرید امتحان کنید (بهتر است اولین خریدها، آنلاین نباشد) ، بلکه باید کفش‌های کوهنوردی خود را از یک فروشگاه تخصصی بخرید و یک فروشنده آگاه به ورزش کوهنوردی به شما توصیه کند که چه مدلی برای شما مناسب‌تر است. همچنین فروشنده باید پای شما را اندازه‌گیری کرده و کفش‌هایی را با سایز صحیح به شما پیشنهاد کند.

  انعطاف پذیری

  به یاد داشته باشید که برخی از کفش‌های کوهنوردی می‌توانند در طول زمان کشیده شوند، در حد نیم سایز. در مورد میزان کشش و باز شدن هر مدل از فروشگاه مشاوره بخواهید و انتخاب خود را بر اساس آن تنظیم کنید.

  نکته دیگر این است که بعضی کفش‌ها تاریخ انقضا دارند. یعنی پس از زمانی دیگر قابل استفاده نیستند، پس حین خرید حواس‌تان به تاریخ تولید آن‌ها باشد.

  اندازه و سایز

  سایز کفش‌های کوهنوردی از برندی به برند دیگر و حتی مدلی به مدل دیگر بسیار متفاوت است؛ حتی تا چندین سایز تفاوت خواهید دید. مهم است که آنها را حتما قبل از خرید امتحان کنید.  

  خرید در بعدازظهر

  پاهای شما می‌توانند در طول روز کمی بزرگتر شوند. قبل از خرید کفش کوهنوردی به پیاده روی بروید، جورابی که در کوهنوردی میپوشید را با خود ببرید و کفش‌ها را بپوشید و با آن راه بروید تا مطمئن شوید که کفش انتخابی‌تان راحت است.

  سخن پایانی

  برای کوهنوردی باید یک جفت کفش مناسب و تخصصی داشته باشید؛ چراکه کفش مناسب کوهنوردی ویژگی‌های خاصی دارد که آن را با بقیه‌ کفش‌های ورزشی متمایز می‌کند. در این مطلب همه اطلاعات و نکاتی که باید در انتخاب و خرید کفش مناسب کوهنوردی، بدانید را آورده‌ایم.

  منابع: reiukclimbing

  لطفا به این مطلب امتیاز دهید
  4.4/5 - (10 امتیاز)
  این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  نرگس ۲۴ فروردین ۱۴۰۳

  بسیار عالی و مفید بود. مخصوصا اینکه گفتید حتما پیاده روی داشته باشیم قبل از خرید و جوراب مخصوصش رو هم بپوشیم.

  اسدی ۲۶ آذر ۱۴۰۲

  سلام ودرود دست شما درد نکند مطالب عالی بود سپاس

  کارشناس فیتامین ۲۷ آذر ۱۴۰۲

  سپاس از همراهی تون

  ×
  app-presentation