۳۱ نظر
پاورلیفتینگ

پاورلیفتینگ یا رقابت غول‌های ورزشی

تعداد بازدید

3420

زمان مطالعه

6 دقیقه

آخرین به روز رسانی

۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۳
فهرست مطالب

  پاورلیفتینگ یا همان وزنه برداری قدرتی، یکی از قدرتی‌ترین ورزش‌های جهان است. این ورزش به نوعی یک رقابت نفس‌گیر نیز محسوب می‌شود که ورزشکاران حرفه‌ای همه توان خود را برای پیروزی در میدان به کار می‌گیرند. اگر می‌خواهید درباره پاورلیفتینگ بیشتر بدانید، این مطلب را تا انتها بخوانید.

  پاورلیفتینگ چیست؟

  یکی از ورزش‌های قدرتی و هیجان انگیزِ دنیا، پاورلیفتینگ است. ورزشکارانِ این ورزش در چند حرکت مختلف با یکدیگر رقابت می‌کنند تا ببینند چه کسی می‌تواند سنگین‌ترین وزنه را بلند کند. در حقیقت پاورلیفتینگ شباهت زیادی به وزنه برداری دارد. در پاور لیفتینگ مثل وزنه برداری، ورزشکار وزنه می‌زند و هر کس که سنیگن‌ترین وزنه را زده باشد، قهرمان است. از نقطه نظر علم ورزش، هدف پاورلیفتینگ تولید حداکثر نیروی عضلانی برای انجام حرکات است.

  در مسابقات پاور لیفتینگ، سه داور به ازای هر بار لیفت، یک نمره قبولی به ورزشکار می‌دهند. با فرض اینکه لیفت را طبق استانداردهای تکنیکی مناسب اجرا کنید، تنها معیار عملکرد شما در هر لیفت، وزنی است که لیفت می‌کنید. سپس امتیاز شما بر حسب وزن مطلق برداشته شده و وزن برداشته شده نسبت به وزن شما محاسبه می‌شود.

  پاورلیفتینگ

  حرکات اصلی ورزش پاورلیفتینگ

  اگرچه در تمرینات آماده‌سازی و تمرینات باشگاهی، تمرینات فول بادی مختلفی انجام می‌شود؛ اما در مسابقات پاورلیفتینگ، سه حرکت اصلی توسط داورها ارزیابی می‌شود و تمرکز پاورلیفترها روی رکورد زدن در این سه حرکت است:

  • اسکات
  • ددلیفت
  • پرس نیمکت

  معمولاً جهت تقویت در این رشتهٔ ورزشی و افزایش قدرت، از وزنه‌های آزاد مثل هالتر و دمبل استفاده می‌شود و حرکات پرسی مانند پرس سرشانه، پرس سینه و… بعلاوه تمرینات چند مفصلی اهمیت ویژه‌ای دارند.

  تاریخچه پاور لیفتینگ

  رشته پاورلیفتینگ از سال ۱۹۷۳ دارای فدراسیون بین المللی مستقل شد، اما این رشته خیلی خیلی قبل از آن وجود داشت و بسیار هم محبوب بود.

  تاریخچه این ورزش به دوران یونان باستان و ایران باستان بازمی‌گردد. ایده پاورلیفتینگ از یونان باستان سرچشمه گرفت، زیرا مردان برای اثبات قدرت و مردانگی خود سنگ‌های سنگین بلند می‌کردند. هر مردی که سنگ سنگین‌تری بلند می‌کرد، قوی‌تر به حساب می‌آمد. چنین مسابقه‌ها و نمایش‌هایی از قدیم بسیار پرطرفدار بوده است. اما در سال ۱۸۹۶ بود که وزنه‌برداری و لیفت به بازی‌های المپیک رسما اضافه شد.

  پاور لیفتینگ در انگلستان و ایالات متحده در دهه ۱۹۵۰ شکل مدرن امروزی‌اش را به خود گرفت. بعضی کشورهایی که نگاه ویژه‌ای به پاورلیفتینگ دارند و بسیار حرفه‌ای مسابقات آن را برگزار می کنند عبارتند از سوئد، ایالات متحده، انگلستان، کانادا و بعضی کشورهای اروپای شرقی. مسئولیت برگزاری مسابقات این ورزش برعهده فدراسیون بین المللی پاورلیفتینگ است که اسم مخفف آن IPF است.

  انواع پاورلیفتینگ

  ورزش پاورلیفتینگ به دو نوع کلاسیک و مجهز تقسیم بندی می‌شود. در پاورلیفتینگ کلاسیک تجهیزاتی وجود ندارد؛ اما در مجهز یا equipped از تجهیزات مخصوصی مثل کمربند استفاده می‌شود.

  پاورلیفتینگ مجهز

  مقایسه پاور لیفتینگ و بدنسازی

  پاورلیفتینگ و بدنسازی هر دو ورزش‌هایی مشابه و در عین حال متفاوتی هستند. هر دو بر تمرینات مقاومتی با استفاده از هالتر، دمبل و سایر تجهیزات مقاومتی تکیه دارند. با این حال، هدف از تمرین با وزنه برای هر ورزش متفاوت است، که در نهایت منجر به تفاوت اساسی برنامه‌های تمرینی‌شان می‌شود؛ بااینکه شاید تمرینات آن‌ها شبیه هم به نظر برسد. در عین حال که این دو ورزش شباهت‌های زیادی بهم دارند، اهداف، نوع رقابت و عملکرد ورزش‌ها کاملاً متفاوت است.

  وسیله ورزشی

  پاور لیفتینگ بر روی حداکثر قدرت در سه حرکت با هالتر سنگین تمرکز دارد، در حالی که بدنسازی برای به حداکثر رساندن توده عضلانی و کاهش چربی بدن فوق‌العاده است.

  هر دوی ورزش‌ها فواید بسیاری برای سلامتی دارند، اما نکات منفی نیز وجود دارد که باید آن‌ها را نیز در نظر گرفت، نکات منفی هردو ورزش به خصوص در سطح حرفه‌ای و رقابتی بروز پیدا می‌کند. با این حال، اگر تمرینات پاورلیفتینگ یا بدنسازی را در یک روال تناسب اندام متعادل بگنجانید، می‌توانید از مزایای آن بهره ببرید و قدرت و تناسب اندام کلی خود را به میزان قابل توجهی بهبود بخشید.

  فواید پاورلیفتینگ

  پاورلیفتینگ هنر زیبای مبارزه قدرت محض انسان با نیروی جاذبه زمین است. در این ورزش، قدرت و نیروی انسان به چشم دیده می‌شود؛ اما فایده پاور لیفتینگ فقط در قدرت خلاصه نمی‌شود. این ورزش برای تناسب اندام عمومی، سلامتی، و حتی روحیه شما فواید زیادی دارد. اکنون به چند مورد از مزایای آن اشاره می‌کنیم.

  ۱. بهبود تراکم استخوان

  استفاده از وزنه‌های سنگین با تکرارهای کم برای بالا بردن حداکثر قدرت عضلانی، برای افزایش تراکم استخوان و بافت همبند بسیار موثر است. مطالعات نشان داده است که لیفت حداکثر بیشینه در طول تمرین، در مقایسه با تمرین با شدت کمتر، بیشترین محرک را برای رشد استخوان فراهم می‌کند.

  ۲. بهبود قدرت عملکردی

  با توجه به اینکه حرکات مورد استفاده در پاور لیفتینگ حداکثر قدرت را در بزرگترین عضلات بدن شما ایجاد می‌کند، این ورزش می‌تواند قدرت عملکردی کلی شما را برای انجام فعالیت‌های روزانه بهبود بخشد.

  به طور خاص، اسکوات سنگین و ددلیفت، قدرت و ثبات لازم برای جلوگیری از بهم ریختن وضعیت ایستایی بدن (مثل گود شدن کمر یا گرد شدن پشت) در هنگام خم شدن یا ایستادن، به خصوص با افزایش سن را ایجاد می‌کند. به عبارت ساده‌تر با ورزش پاورلیفتینگ آنقدر گروه‌های عضلانی بزرگ بدن تقویت و نیرومند می‌شوند که وضعیت ایستایی بدن شما را به خوبی حفظ می‌کنند.

  فواید پاورلیفتینگ

  ۳. تاثیرات مثبت روی روحیه

  بهبود سلامتی کلی بدن یا ظاهر بدنی ممکن است محرک اصلی شما برای تمرین پاورلیفتینگ نباشد، اما این ورزش چنین فوایدی را با خود به همراه دارد. همچنین از آنجا که پاور لیفتینگ یک ورزش با اهداف بلند مدت است؛ احتیاج به صبر فراوان دارد و قدرت روحی شما را بالا می‌برد.

  احساس مثبت قوی‌تر شدن هفته به هفته یا حتی ماه به ماه، بسیار مفید است و به از بین بردن یکنواختی صرف رفتن به باشگاه کمک می‌کند.

  انگیزه همه افراد پیشرفت عددی در وزنه‌ای که بلند می کنند، نیست. با این حال، اگر فردی هستید که از پیشرفت قابل توجه در یک فعالیت لذت می‌برید، پاورلیفتینگ یک گزینه تمرینی عالی برای شما است.

  برنامه تمرینی پاورلیفتینگ

  در اینجا ۳ برنامه مخصوص پاورلیفترها قرار داده‌ایم تا بتوانند پس از انجام این برنامه‎‌ها سه رکورد پرس، اسکوات و لیفت را از آن خود کنند.

  ابتدا باید این توضیح را بدهیم که یک تکرار بیشینه (یا ۱RM) حداکثر نیروی است که یک فرد می‌تواند در یک فعالیت بدنی حداکثر انقباض را داشته باشد یعنی سنگین‌ترین وزنه­‌ای است که شخص، فقط برای یک بار می­‌تواند آن را بلند کند.
  از مهمترین نکات در طراحی یک برنامه تمرین مقاومتی با وزنه، تعیین ۱RM برای هر عضله به صورت جداگانه هست، تا ورزشکار آگاهی داشته باشد که در هر تمرین باید با وزنه چند کیلویی کار کند.
  میزان ۱RM معمولا به درصد بیان می‌شود، به طور مثال اگر ۱RM عضله جلو بازوی شخص ۲۰ کیلوگرم باشد و در یک ست از برنامه باید حرکت جلو بازو هالتر رو با ۶۰% ۱rm اجرا کند، یعنی وزن هالتر در آن ست باید شصت درصد ۲۰ کیلوگرم باشد که می‌شود ۱۲ کیلوگرم.

  برنامه افزایش قدرت و رکورد پرس

  حرکتتعداد ستتکرار در هر ست۱rm
  پرس سینه هالتر۷۱۰.۸.۶.۴.۳.۲.۱%۱۰۰.%۹۵.%۹۵.%۹۰.%۸۵.%۸۰
  پرس سینه دمبل۴۶.۶.۶.۶%۸۰
  پرس بالاسینه دمبل۴۱۰.۸.۸.۶%۸۵.%۸۰.%۷۵.%۷۰
  پارالل۴۱۰.۱۰.۱۰.۱۰%۷۵
  پشت بازو پرسی۴۱۲.۱۰.۸.۸
  پشت بازو دمبل ایستاده۴۱۰.۱۰.۱۰.۱۰
  پشت بازو دیپ نیکمت۴۸.۸.۸.۸

  برنامه افزایش قدرت و رکورد اسکوات

  حرکتتعداد ستتکرار در هر ست۱rm
  اسکوات هالتر از پشت۷۱۰.۸.۶.۴.۳.۲.۱%۱۰۰.%۹۵.%۹۵.%۹۰.%۸۵.%۸۰
  هک اسکوات(هاگ پا دستگاه)۴۶.۶.۶.۶%۸۰
  پرس پا دستگاه۴۱۰.۸.۶.۶%۸۵.%۸۵.%۷۵.%۷۰
  لیفت سومو هالتر۴۱۰.۱۰.۱۰.۱۰%۸۰
  ددلیفت هالتر۴۸.۸.۸.۸
  پشت پا خوابیده دستگاه۴۱۰.۱۰.۱۰.۱۰
  ساق ایستاده دستگاه۴۱۵.۱۵.۱۵ ۱۵

  برنامه افزایش قدرت و رکورد لیفت

  حرکتتعداد ستتکرار در هر ست۱rm
  ددلیفت هالتر۷۱۰.۸.۶.۴.۳.۲.۱%۱۰۰.%۹۵.%۹۵.%۹۰.%۸۵.%۸۰
  لیفت سومو هالتر۴۶.۶.۶.۶%۸۵
  زیربغل هالتر خم۴۱۰.۸.۸.۶%۸۵.%۸۰.%۷۵.%۷۰
  زیربغل قایقی دوبل۴۱۰.۱۰.۱۰.۱۰%۷۵
  جلوبازو هالتر۴۸.۸.۸.۸.۸
  جلوبازو دمبل جفت۴۱۰.۱۰.۱۰.۱۰
  ساعد دستگاه۴۱۲.۱۲.۱۲.۱۲

  سخن پایانی

  پاورلیفتینگ یه ورزش قدرتی و هیجان انگیز است که وزنه بردران حرفه‌ای در یک رقابت سنگین، با یکدیگر مسابقه می‌دهند و هر یک که از پسِ وزنه‌های سنگین‌تر برآید، برنده رقابت است. پاور لیفتینگ باعث بهبود قدرت بدنی، تراکم استخوان و روحیه شما خواهد شد.

  اگر درباره این ورزش و جزییات آن سوالی دارید، در بخش نظرات بنویسید، تا هرچه سریع‌تر کارشناسان ورزشی فیتامین پاسخ سوال‌تان را بدهند.

  منابع : healthlinepowerliftingtechnique

  لطفا به این مطلب امتیاز دهید
  4.5/5 - (17 امتیاز)
  این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  برچسب ها:
  a. Sh ۳۱ فروردین ۱۴۰۳

  سلام چیکار کنیم که موقع اسکات زدن احتمال مصدومیت رو کمتر کنیم

  کارشناس فیتامین ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

  سلام دوست عزیز حتما به طرز صحیح حرکت رو انجام بدین

  Shahin ۱۱ اسفند ۱۴۰۲

  سلام من ۲۸ سالمه وچند ساله که بدنسازی کار میکنم ، خاستم در مسابقات پاور لیفتینگ شرکت کنم اما هیچ اطلاعاتی راجع به مکان و تاریخ برگزاری این مسابقات ندارم ، ممنون میشم راهنمایی کنید

  کارشناس فیتامین ۱۳ اسفند ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز در نت تاریخ برگزاری این مسابقات رو سرچ کنید. اطلاعاتش رو خواهید دید.

  بهنام ۲۳ بهمن ۱۴۰۲

  ببخشید من ۱۴ سال سن دارم اگه پاورلیفتینگ رو شروع کنم قدم نمیسوزه؟؟

  کارشناس فیتامین ۲۵ بهمن ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز برنامه بدنسازی خیلی سنگین و پرفشار در سنین کودکی و نوجوانی، ممکنه تاثیر منفی بر قد داشته باشه.

  رضا ۲۰ دی ۱۴۰۲

  من برنامه پاورلیفتینگ برحسب سنم و قدم و وزنم میخوام
  از کجا بگیرم

  سلام دوست عزیز از مربی حرفه ای باید برنامه تون رو دریافت کنید.

  طوفان ۱۸ آذر ۱۴۰۲

  برای شرکت خانم ها در مسابقات پاورلیفت حداکثر سن چند ساله؟

  کارشناس فیتامین ۱۸ آذر ۱۴۰۲

  رده بندی‌های سنی بسته به نظر فدراسیون‌های مختلف تفاوت دارند ولی به‌طور عمده به این صورت هستند: ۱۵ تا ۱۸ سال رده سنی نوجوانان ۱۸ تا ۲۳ سال رده سنی جوانان رده سنی آزاد شرط سنی ندارد و با هر سنی می‌توان شرکت کرد.

  ×
  app-presentation