7 نظر
پاورلیفتینگ

پاورلیفتینگ یا رقابت غول‌های ورزشی

تعداد بازدید

1135

زمان مطالعه

6 دقیقه

آخرین به روز رسانی

06 آذر 1401
فهرست مطالب

  پاورلیفتینگ یا همان وزنه برداری قدرتی، یکی از قدرتی‌ترین ورزش‌های جهان است. این ورزش به نوعی یک رقابت نفس‌گیر نیز محسوب می‌شود که ورزشکاران حرفه‌ای همه توان خود را برای پیروزی در میدان به کار می‌گیرند. اگر می‌خواهید درباره پاورلیفتینگ بیشتر بدانید، این مطلب را تا انتها بخوانید.

  پاورلیفتینگ چیست؟

  یکی از ورزش‌های قدرتی و هیجان انگیزِ دنیا، پاورلیفتینگ است. ورزشکارانِ این ورزش در چند حرکت مختلف با یکدیگر رقابت می‌کنند تا ببینند چه کسی می‌تواند سنگین‌ترین وزنه را بلند کند. در حقیقت پاورلیفتینگ شباهت زیادی به وزنه برداری دارد. در پاور لیفتینگ مثل وزنه برداری، ورزشکار وزنه می‌زند و هر کس که سنیگن‌ترین وزنه را زده باشد، قهرمان است. از نقطه نظر علم ورزش، هدف پاورلیفتینگ تولید حداکثر نیروی عضلانی برای انجام حرکات است.

  در مسابقات پاور لیفتینگ، سه داور به ازای هر بار لیفت، یک نمره قبولی به ورزشکار می‌دهند. با فرض اینکه لیفت را طبق استانداردهای تکنیکی مناسب اجرا کنید، تنها معیار عملکرد شما در هر لیفت، وزنی است که لیفت می‌کنید. سپس امتیاز شما بر حسب وزن مطلق برداشته شده و وزن برداشته شده نسبت به وزن شما محاسبه می‌شود.

  پاورلیفتینگ

  حرکات اصلی ورزش پاورلیفتینگ

  اگرچه در تمرینات آماده‌سازی و تمرینات باشگاهی، تمرینات فول بادی مختلفی انجام می‌شود؛ اما در مسابقات پاورلیفتینگ، سه حرکت اصلی توسط داورها ارزیابی می‌شود و تمرکز پاورلیفترها روی رکورد زدن در این سه حرکت است:

  • اسکات
  • ددلیفت
  • پرس نیمکت

  معمولاً جهت تقویت در این رشتهٔ ورزشی و افزایش قدرت، از وزنه‌های آزاد مثل هالتر و دمبل استفاده می‌شود و حرکات پرسی مانند پرس سرشانه، پرس سینه و… بعلاوه تمرینات چند مفصلی اهمیت ویژه‌ای دارند.

  تاریخچه پاور لیفتینگ

  رشته پاورلیفتینگ از سال 1973 دارای فدراسیون بین المللی مستقل شد، اما این رشته خیلی خیلی قبل از آن وجود داشت و بسیار هم محبوب بود.

  تاریخچه این ورزش به دوران یونان باستان و ایران باستان بازمی‌گردد. ایده پاورلیفتینگ از یونان باستان سرچشمه گرفت، زیرا مردان برای اثبات قدرت و مردانگی خود سنگ‌های سنگین بلند می‌کردند. هر مردی که سنگ سنگین‌تری بلند می‌کرد، قوی‌تر به حساب می‌آمد. چنین مسابقه‌ها و نمایش‌هایی از قدیم بسیار پرطرفدار بوده است. اما در سال 1896 بود که وزنه‌برداری و لیفت به بازی‌های المپیک رسما اضافه شد.

  پاور لیفتینگ در انگلستان و ایالات متحده در دهه 1950 شکل مدرن امروزی‌اش را به خود گرفت. بعضی کشورهایی که نگاه ویژه‌ای به پاورلیفتینگ دارند و بسیار حرفه‌ای مسابقات آن را برگزار می کنند عبارتند از سوئد، ایالات متحده، انگلستان، کانادا و بعضی کشورهای اروپای شرقی. مسئولیت برگزاری مسابقات این ورزش برعهده فدراسیون بین المللی پاورلیفتینگ است که اسم مخفف آن IPF است.

  انواع پاورلیفتینگ

  ورزش پاورلیفتینگ به دو نوع کلاسیک و مجهز تقسیم بندی می‌شود. در پاورلیفتینگ کلاسیک تجهیزاتی وجود ندارد؛ اما در مجهز یا equipped از تجهیزات مخصوصی مثل کمربند استفاده می‌شود.

  پاورلیفتینگ مجهز

  مقایسه پاور لیفتینگ و بدنسازی

  پاورلیفتینگ و بدنسازی هر دو ورزش‌هایی مشابه و در عین حال متفاوتی هستند. هر دو بر تمرینات مقاومتی با استفاده از هالتر، دمبل و سایر تجهیزات مقاومتی تکیه دارند. با این حال، هدف از تمرین با وزنه برای هر ورزش متفاوت است، که در نهایت منجر به تفاوت اساسی برنامه‌های تمرینی‌شان می‌شود؛ بااینکه شاید تمرینات آن‌ها شبیه هم به نظر برسد. در عین حال که این دو ورزش شباهت‌های زیادی بهم دارند، اهداف، نوع رقابت و عملکرد ورزش‌ها کاملاً متفاوت است.

  پاور لیفتینگ بر روی حداکثر قدرت در سه حرکت با هالتر سنگین تمرکز دارد، در حالی که بدنسازی برای به حداکثر رساندن توده عضلانی و کاهش چربی بدن فوق‌العاده است.

  هر دوی ورزش‌ها فواید بسیاری برای سلامتی دارند، اما نکات منفی نیز وجود دارد که باید آن‌ها را نیز در نظر گرفت، نکات منفی هردو ورزش به خصوص در سطح حرفه‌ای و رقابتی بروز پیدا می‌کند. با این حال، اگر تمرینات پاورلیفتینگ یا بدنسازی را در یک روال تناسب اندام متعادل بگنجانید، می‌توانید از مزایای آن بهره ببرید و قدرت و تناسب اندام کلی خود را به میزان قابل توجهی بهبود بخشید.

  مقایسه بدنسازی و پاورلیفتینگ

  فواید پاورلیفتینگ

  پاورلیفتینگ هنر زیبای مبارزه قدرت محض انسان با نیروی جاذبه زمین است. در این ورزش، قدرت و نیروی انسان به چشم دیده می‌شود؛ اما فایده پاور لیفتینگ فقط در قدرت خلاصه نمی‌شود. این ورزش برای تناسب اندام عمومی، سلامتی، و حتی روحیه شما فواید زیادی دارد. اکنون به چند مورد از مزایای آن اشاره می‌کنیم.

  1. بهبود تراکم استخوان

  استفاده از وزنه‌های سنگین با تکرارهای کم برای بالا بردن حداکثر قدرت عضلانی، برای افزایش تراکم استخوان و بافت همبند بسیار موثر است. مطالعات نشان داده است که لیفت حداکثر بیشینه در طول تمرین، در مقایسه با تمرین با شدت کمتر، بیشترین محرک را برای رشد استخوان فراهم می‌کند.

  2. بهبود قدرت عملکردی

  با توجه به اینکه حرکات مورد استفاده در پاور لیفتینگ حداکثر قدرت را در بزرگترین عضلات بدن شما ایجاد می‌کند، این ورزش می‌تواند قدرت عملکردی کلی شما را برای انجام فعالیت‌های روزانه بهبود بخشد.

  به طور خاص، اسکوات سنگین و ددلیفت، قدرت و ثبات لازم برای جلوگیری از بهم ریختن وضعیت ایستایی بدن (مثل گود شدن کمر یا گرد شدن پشت) در هنگام خم شدن یا ایستادن، به خصوص با افزایش سن را ایجاد می‌کند. به عبارت ساده‌تر با ورزش پاورلیفتینگ آنقدر گروه‌های عضلانی بزرگ بدن تقویت و نیرومند می‌شوند که وضعیت ایستایی بدن شما را به خوبی حفظ می‌کنند.

  فواید پاورلیفتینگ

  3. تاثیرات مثبت روی روحیه

  بهبود سلامتی کلی بدن یا ظاهر بدنی ممکن است محرک اصلی شما برای تمرین پاورلیفتینگ نباشد، اما این ورزش چنین فوایدی را با خود به همراه دارد. همچنین از آنجا که پاور لیفتینگ یک ورزش با اهداف بلند مدت است؛ احتیاج به صبر فراوان دارد و قدرت روحی شما را بالا می‌برد.

  احساس مثبت قوی‌تر شدن هفته به هفته یا حتی ماه به ماه، بسیار مفید است و به از بین بردن یکنواختی صرف رفتن به باشگاه کمک می‌کند.

  انگیزه همه افراد پیشرفت عددی در وزنه‌ای که بلند می کنند، نیست. با این حال، اگر فردی هستید که از پیشرفت قابل توجه در یک فعالیت لذت می‌برید، پاورلیفتینگ یک گزینه تمرینی عالی برای شما است.

  برنامه تمرینی پاورلیفتینگ

  در اینجا 3 برنامه مخصوص پاورلیفترها قرار داده‌ایم تا بتوانند پس از انجام این برنامه‎‌ها سه رکورد پرس، اسکوات و لیفت را از آن خود کنند.

  ابتدا باید این توضیح را بدهیم که یک تکرار بیشینه (یا 1RM) حداکثر نیروی است که یک فرد می‌تواند در یک فعالیت بدنی حداکثر انقباض را داشته باشد یعنی سنگین‌ترین وزنه­‌ای است که شخص، فقط برای یک بار می­‌تواند آن را بلند کند.
  از مهمترین نکات در طراحی یک برنامه تمرین مقاومتی با وزنه، تعیین ۱RM برای هر عضله به صورت جداگانه هست، تا ورزشکار آگاهی داشته باشد که در هر تمرین باید با وزنه چند کیلویی کار کند.
  میزان ۱RM معمولا به درصد بیان می‌شود، به طور مثال اگر ۱RM عضله جلو بازوی شخص 20 کیلوگرم باشد و در یک ست از برنامه باید حرکت جلو بازو هالتر رو با 60% 1rm اجرا کند، یعنی وزن هالتر در آن ست باید شصت درصد 20 کیلوگرم باشد که می‌شود 12 کیلوگرم.

  برنامه افزایش قدرت و رکورد پرس

  حرکتتعداد ستتکرار در هر ست1rm
  پرس سینه هالتر710.8.6.4.3.2.1%100.%95.%95.%90.%85.%80
  پرس سینه دمبل46.6.6.6%80
  پرس بالاسینه دمبل410.8.8.6%85.%80.%75.%70
  پارالل410.10.10.10%75
  پشت بازو پرسی412.10.8.8
  پشت بازو دمبل ایستاده410.10.10.10
  پشت بازو دیپ نیکمت48.8.8.8

  برنامه افزایش قدرت و رکورد اسکوات

  حرکتتعداد ستتکرار در هر ست1rm
  اسکوات هالتر از پشت710.8.6.4.3.2.1%100.%95.%95.%90.%85.%80
  هک اسکوات(هاگ پا دستگاه)46.6.6.6%80
  پرس پا دستگاه410.8.6.6%85.%85.%75.%70
  لیفت سومو هالتر410.10.10.10%80
  ددلیفت هالتر48.8.8.8
  پشت پا خوابیده دستگاه410.10.10.10
  ساق ایستاده دستگاه415.15.15 15

  برنامه افزایش قدرت و رکورد لیفت

  حرکتتعداد ستتکرار در هر ست1rm
  ددلیفت هالتر710.8.6.4.3.2.1%100.%95.%95.%90.%85.%80
  لیفت سومو هالتر46.6.6.6%85
  زیربغل هالتر خم410.8.8.6%85.%80.%75.%70
  زیربغل قایقی دوبل410.10.10.10%75
  جلوبازو هالتر48.8.8.8.8
  جلوبازو دمبل جفت410.10.10.10
  ساعد دستگاه412.12.12.12

  سخن پایانی

  پاورلیفتینگ یه ورزش قدرتی و هیجان انگیز است که وزنه بردران حرفه‌ای در یک رقابت سنگین، با یکدیگر مسابقه می‌دهند و هر یک که از پسِ وزنه‌های سنگین‌تر برآید، برنده رقابت است. پاور لیفتینگ باعث بهبود قدرت بدنی، تراکم استخوان و روحیه شما خواهد شد.

  اگر درباره این ورزش و جزییات آن سوالی دارید، در بخش نظرات بنویسید، تا هرچه سریع‌تر کارشناسان ورزشی فیتامین پاسخ سوال‌تان را بدهند.

  منابع : healthlinepowerliftingtechnique

  لطفا به این مطلب امتیاز دهید
  4.5/5 - (11 امتیاز)
  این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  مری ۱۳ بهمن ۱۴۰۱

  الان یه ست اسکوات 1.2.3.4.6.8.10. باید رفت؟

  مبین ۲۸ دی ۱۴۰۱

  سلام.این ورزش باعث مشکلات کمر درد در پیری نمیشه؟

  سلام دوست عزیز بهرحال این ورزش فشار زیادی به کمر می‌آورد و ممکن هست که باعث مشکلاتی در سنین بالا بشود.

  محمد ۲۳ آبان ۱۴۰۱

  چرا هیچ حرکتی از سرشانه نداره این برنامه ؟

  کارشناس فیتامین ۰۳ آذر ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز. این برنامه ها فقط نمونه هستن که برای هر هدف که بالای برنامه نوشته شده، عضلات مربوطه رو درگیر میکنن. یه برنامه کامل،‌ در طول یک هفته حداقل یک بار تمام عضلات رو درگیر میکنه.

  معصومه خدادادی ۰۹ تیر ۱۴۰۱

  سوالی ک داشتم این بود ک پاور لیفتینگ برای بانوان چه عوارضی میتونه داشته باشه؟

  کارشناس فیتامین ۰۹ تیر ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز در حالت عادی هیج عارضه ای جز اینکه ورزش های حرفه ای بدنسازی هیکل و ورزشکاری میکنه که بعضی خانم ها مایل بهش نیستن

  برچسب ها:
  ×
  no_drug_no_mokamel