۳۳ نظر

آموزش کامل شناور ماندن روی آب

تعداد بازدید

8796

زمان مطالعه

6 دقیقه

آخرین به روز رسانی

۱۰ خرداد ۱۴۰۲
فهرست مطالب

  یکی از آرامش بخش ترین حرکات در استخر، شناور ماندن روی آب است. نیاز به هیچ زحمت یا حرکت خاصی ندارید فقط باید تکنیک این حرکت را یاد گرفته و خودتان را فارغ از دغدغه های روزانه به آب بسپارید.

  اصلاً کار سختی نیست، همه می توانند با کمی تمرین به راحتی روی آب شناور بمانند.  برای انجام این حرکت کافی است نحوه صحیح، قرارگیری سر، بالاتنه و پایین تنه را از فیتامین یاد بگیرید. اما اولین قدم برای اینکه واقعا رویای شناور ماندن روی آب را به حقیقت تبدیل کنید، این است که خودتان را باور داشته باشید و بدانید که می توانید.

  چگونه ممکن است که بدن روی آب شناور بماند؟

  اگر فرد کنجکاوی باشید احتمالاً این اولین سؤالی است که ذهنتان را مشغول خواهد کرد. چه اتفاقی می افتد که بدن ما روی آب می ماند؟مگر ممکن است؟!

  از نظر قوانین فیزیک هرچیزی که چگالی اش کمتر از آب باشد، روی آب شناور می‌شود. در نتیجه اگر بدنتان در حالت خنثی در آب قرار بگیرد بدون شک روی آب خواهید ماند.

  از طرف دیگر بدن انسان یک امتیاز نسبت به آب دارد، آن هم شش های پر از هوایی است که مثل یک بالن عمل کرده و شما را راحت تر روی سطح آب نگه می دارد.

  چه عواملی روی شناور ماندن شما تأثیر دارند؟

  قطعاً عوامل متعددی روی شناور ماندن شما روی آب تأثیر خواهند داشت که در این بین می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  چربییکی از عواملی که باعث می شود روی آب بمانید، چربی است. هرچقدر میزان عضلاتتان کمتر بوده و بدنتان چربی بیشتری داشته باشد، راحت تر روی آب باقی خواهید ماند.

  شش هاهرچقدر نسبت و اندازه شش های فرد نسبت به جثه اش بزرگتر باشد، بدون شک مدت زمان بیشتری را روی آب خواهد ماند.

  آبنکته مهم دیگر چگالی آب است. هرچقدر آبی که در آن شنا می کنید نمک بیشتری داشته باشد، چگالی بیشتری داشته و در نتیجه مدت زمان بیشتری در آب خواهید ماند. در نتیجه آب شیرین تر باعث می شود تا کمتر روی آب بمانید.

  آموزش تصویری شناور ماندن روی آب

  girl in water clipart

  تمرین حفظ آرامش داخل آباولین قدم برای شناور ماندن روی آب حفظ آرامش و خونسرد بودن است. در این مرحله باید روی شل کردن عضلات و آرام نفس کشیدن خود تمرین کنید.

  استفاده از ابزارهای شناور ماندن

  young child in water

  می توانید از مسئول یا غریق نجات های استخر درخواست دستبندهای مخصوص شناور ماندن یا تخته شنا کنید. این ابزارها حسابی در تمرین های اولیه به کارتان خواهد آمد.

  کافی است این ابزارها را به دستهایتان ببندید و شروع به تمرین شناور ماندن روی آب کنید، کارتان فوق العاده راحت تر شده و در همان ابتدای کار اعتماد به نفس تان چندین برابر خواهد شد.

  صاف کردن کل بدن روی آب

  floating on water

  قبل از این‌که بخواهید بدون هیچ وسیله ای روی آب بمانید. باید تمرین کنید تا بدنتان صاف روی آب بماند. یعنی بدنتان دقیقاً شبیه یک خط صاف روی آب باشد. شاید در ابتدا کار سختی به نظر برسد؛ ولی با تمرین کردن، می توانید خود به خود و بدون فکر کردن این کار را انجام دهید.

  پیشنهاد می کنیم اول از همه روی کمرتان کار کنید، صاف کردن کمر در حین انجام تمرین روی آب ماندن سخت ترین مرحله بوده و پس از آن می توانید به سراغ صاف کردن دیگر قسمت های بدن بروید.

  تنظیم کردن سر داخل آب

  بعد از عبور از صاف کردن بدن، می توانیم چند تکنیک برای قرار دادن سر روی آب یادتان بدهیم که از شناور ماندن روی آب لذت بیشتری برده و آرامش بیشتری بگیرید.

  >گوش هایتان را داخل آب نگه دارید

  شاید ابتدا احساس خوبی از فرو بردن گوش هایتان داخل آب نداشته باشید؛ اما این کار به نفعتان خواهد بود. با فرو بدن گوش ها داخل آب غوطه ور شدنتان روی آب آسان تر شده و مدت زمان بیشتری می توانید روی آب شناور بمانید.

  چانه خود را بالا بیاورید

  مرحله دوم در تنظیم سر، این است که چانه خود را بالا بیاورید. کافی است یکی دو سانت چانه تان را بالا بیاورید. همین حرکت به ظاهر ساده می تواند باعث شود تا راحت تر بدنتان را داخل آب شناور کنید.

  از وضعیت قرارگیری گونه هایتان مطمئن شوید

  نکته دیگر برای تنظیم سر داخل آب، این است که آب دقیقاً تا روی گونه هایتان باشد و بالاتر نیاید. در نتیجه در حین تمرین سه نکته را در معلق ماندن روی آب در نظر بگیرید:

  • گوش هایتان زیر آب باشد
  • چانه تان را چند سانتی بالا بیاورید
  • آب تا گونه هایتان بالا بیاید

  سرتان دقیقاً در مرکز قرار بگیرد

  به هیچ وجه سرتان را در حین انجام تمرین نچرخانید، زیرا با اینکار تعادلتان برهم می خورد. سعی کنید سرتان صاف و به سمت بالا باشد.

  وضعیت صحیح قراردادن دست‌ها را یاد بگیرید

  perfect pose to stay on water

  برای این‌که دست‌هایتان را در حین شناور ماندن روی آب قرار دهید، راه های مختلفی دارید. اگر تازه کار هستید، پیشنهاد می کنیم دستها را خم کرده و مثل زمانی که تلویزیون می بینید زیر سرتان بگذارید. اما راههای دیگری هم برای قراردادن دستهایتان دارید:

  اگر کمی در شناور ماندن روی آب حرفه ای شده اید و می توانید تاحدی روی آب بمانید. می توانید با تکان دادن دستها در بالاسر مثل شیرجه زدن در آب حرکت کنید.

  در حالت بعدی می توانید دستهای خود را با چند سانت فاصله در کنار بدنتان نگه دارید.

  نکته: نکته بسیار بسیار مهم برای دستها این است که بهتر است در حین شناور ماندن روی آب، کف دستهایتان به سمت سقف باشد.

  احساس می کنید در آب فرو می روید

  هرموقع که در حین شناور ماندن روی آب احساس کردید، در آب فرو می روید. بهتر است کمی فرم بدنی تان را تغییر داده و نهایتاً از دستها و پاها کمک بگیرید.

  کمی کمرتان را خم کنید

  کمرتان را به سمت بالا بکشید و کمرتان را چند سانتی خم کنید.

  قفسه سینه‌تان را بالا بیاورید

  همزمان که کمرتان را خم می کنید، قفسه سینه خود را به سمت بالا بکشید تا مجدداً بتوانید خود را روی آب نگه دارید.

  شکم‌تان را بالا بیاورید

  حالا برای اینکه بالاتنه تان بالاتر از سطح آب بیاید و جریان آب را بشکند. بهتر است شکم خود را نیز بالاتر بیاورید تا به تغییر روند روی آب ماندن، کمک کند.

  کمی زانوهایتان را خم کنید

  کمی زانوهایتان را خم کنید، می دانیم که با صاف بودن پاها بیشتر شناور خواهید ماند ولی گاهی اوقات برای بازگشتن به حالت قبلی و جلوگیری از فرو رفتن در آب، نیاز است تا فرم بدنی تان را به کلی برهم زده و مجدداً بدنتان را صاف کنید.

  پا بزنید

  اگر حس کردید هرکاری می کنید بازهم پاهایتان به سمت پایین آویزان می شود. بهترین راه پا زدن داخل آب است. با لگدهای کوتاه و کم شدت می توانید پاهایتان را بالا نگه داشته و از فرو رفتن بدن جلوگیری کنید.

  سخن پایانی

  این تکنیک فوق العاده جذاب و آرامش بخش برای شناور ماندن روی آب را همه افراد حتی کسانی که علاقه ای به شنا ندارند هم باید بیاموزند. زیرا خدایی ناکرده در صورت احتمال غرق شدن، اگر شنا بلد نباشید، بهترین راهکار نگه داشتن بدن روی آب است. با اینکار برای رسیدن نیروهای امداد و نجات زمان بیشتری برای خود خریده و احتمال نجات یافتن تان بیشتر خواهد شد.

  منبع: wikihow

  لطفا به این مطلب امتیاز دهید
  4.3/5 - (33 امتیاز)
  این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  Ebi ۲۶ فروردین ۱۴۰۲

  سلام.والا روی آب موندن یه استعداد و تمرین حساب میشه.خیلی لذت بخشه.باید با تمام بدنت آب و حس کنی.منکه خیلی راحت حتی با دست و پای بسته ام بطور عمودی میتونم تو آب ساعت ها بمونم.

  حمید قمری ۱۰ بهمن ۱۴۰۱

  با سلام
  بنده بدون استفاده از دست و پا بطور کلی باله زدن بصورت عمودی یا افقی برای ساعتها در آب شناور میشم .
  آیا اینکار متداول است یا این نیرو و قدرت رو بعضی افراد دارند
  لطفا جواب دهید.

  فاطی ۲۵ آبان ۱۴۰۱

  سلام من اصلا استخر نرفتم اولین باره می‌خوام برم سرعین نمی‌دونم چیکار کنم اصلا نمی‌خوام رو آب شناور شمو و فلان فقط ترس اینو دارم که چگونه است و چطور وارد اب میشم و خودمو نگه دارم

  کارشناس فیتامین ۲۸ آبان ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز حنگران نباشید و از همراه‌تان برای ورود به اب کمک بگیرید. می‌توانید در عمق کمک بروید تا خیال‌تان راحت باشد.

  عازفه ۱۱ مهر ۱۴۰۱

  سلام بهار. پاهات رو خم کن توی شکمت بعد سریع بچسبون ب کف زمین. ایتطوری میتونی بدون کمک خودت بایستی

  بهار ۰۷ مهر ۱۴۰۱

  سلام.وقتی به حالت خوابیده رو آب هستیم هر روشی که میگن انجام میدم ولی برگشتنم به حالت ایستاده برام مشکل هست و اگه کمک نشه نمی تونم به راحتی به حالت ایستاده روی آب برگردم ممنون میشم راهنمایی کنین و راه حل بفرمایید

  کارشناس فیتامین ۱۱ مهر ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز این مورد را با مربی شنای خود درمیان بگذارید. او به صورت عملی می‌تواند به شما کمک کند.

  ×
  salam-coupon