۴۴ نظر
چگونه روی آب بخوابیم

چگونه روی آب شناور بمانیم؟

تعداد بازدید

13351

زمان مطالعه

7 دقیقه

آخرین به روز رسانی

۱۲ مرداد ۱۴۰۲
فهرست مطالب

  چگونه روی آب شناور بمانیم یا چگونه روی آب بخوابیم؟ افراد زیادی می‌خواهند در اولین جلسات شنای خود،  آموزش شناور ماندن روی آب را ببینند. برای انجام این کار، نیاز به هیچ زحمت یا حرکت خاصی ندارید؛ فقط باید تکنیک آن را یاد گرفته و خودتان را به آب بسپارید.

  آموزش حفظ تعادل روی آب، کار سختی نیست، همه می‌توانند با کمی تمرین به راحتی روی آب شناور بمانند.  برای یادگیری این تکنیک، مطلب زیر را بادقت بخوانید. یادتان باشد برای اینکه بدانیم چگونه روی آب بخوابیم، ابتدا باید خودمان را باور داشته باشیم.

  چگونه ممکن است که بدن روی آب شناور بماند؟

  چه اتفاقی میفتد که بدن ما روی آب می‌ماند؟مگر ممکن است؟ از نظر قوانین فیزیک هرچیزی که چگالی‌اش کمتر از آب باشد، روی آب شناور می‌شود. در نتیجه اگر بدن‌تان در حالت خنثی در آب قرار بگیرد بدون شک روی آب خواهید ماند.

  از طرف دیگر بدن انسان یک امتیاز نسبت به آب دارد، آن هم شش‌های پر از هوایی است که مثل یک بالن عمل کرده و شما را راحت تر روی سطح آب نگه می‌دارد.

  چه عواملی روی شناور ماندن روی آب تأثیر دارند؟

  قطعاً عوامل متعددی روی شناور ماندن شما روی آب تأثیر خواهند داشت که در این بین می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • چربی: یکی از عواملی که باعث می‌شود روی آب بمانید، چربی است. هرچقدر میزان عضلاتتان کمتر بوده و بدنتان چربی بیشتری داشته باشد، راحت تر روی آب باقی خواهید ماند.
  • اندازه شُش: هرچقدر نسبت و اندازه شش‌های فرد نسبت به جثه اش بزرگتر باشد، بدون شک مدت زمان بیشتری را روی آب خواهد ماند.
  • چگالی آب: هرچقدر آبی که در آن شنا می‌کنید، نمک بیشتری داشته باشد، چگالی بیشتری خواهد داشت و در واقع مدت زمان بیشتری روی آب خواهید ماند. در نتیجه آب شیرین‌تر باعث می‌شود تا کمتر روی آب بمانید.

  نکات ابتدایی برای خوابیدن روی آب

  قبل از اینکه به سوال چگونه روی آب بخوابیم، جواب بدهیم؛ لازم است که چند نکته مهم را با شما درمیان بگذاریم. ابتدا برای آموزش شناور ماندن روی آب، این نکات را بخوانید و آویزه گوش‌تان کنید تا موفق شوید.

  ۱. در آب راحت باشید!

  اولین قدم برای شناور ماندن روی آب حفظ آرامش و خونسرد بودن است. در این مرحله باید روی شل کردن عضلات و آرام نفس کشیدن خود تمرین کنید.

  آموزش حفظ تعادل روی آب

  ۲. یک همراه داشته باشید!

  داشتن یک همراه می‌تواند آسودگی خاطر شما را بیشتر کند و به تنظیم حالت قرارگیری‌تان در آب کمک کند. بنابراین همه ما بهتر است برای اینکه یاد بگیریم چگونه روی آب بخوابیم، یک همراه و دوست در کنار خود داشته باشیم.

  ۳. از ابزارهای شناور ماندن روی آب استفاده کنید!

  می توانید از مسئول یا غریق نجات‌های استخر، درخواست دستبندهای مخصوص شناور ماندن یا تخته شنا کنید. این ابزارها در تمرین‌های اولیه به کارتان خواهد آمد.

  کافی است این ابزارها را به دستهای‌تان ببندید و شروع به تمرین شناور ماندن روی آب کنید، کارتان فوق‌العاده راحت‌‌تر شده و در همان ابتدای کار اعتماد به نفس‌تان چندین برابر خواهد شد.

  چگونه روی آب شناور بمانیم

  ۴. کل بدن خود را با سطح آب هماهنگ کنید!

  یکی از قدم های اول این است که باید تمرین کنید تا بدن‌تان صاف روی آب بماند. یعنی بدنتان دقیقاً شبیه یک خط صاف روی آب قرار بگیرد. شاید در ابتدا کار سختی به نظر برسد؛ ولی با تمرین کردن، می‌توانید خود به خود و بدون فکر کردن این کار را انجام دهید.

  پیشنهاد می‌کنیم اول از همه روی کمرتان کار کنید، صاف کردن کمر در حین انجام تمرین روی آب ماندن سخت‌ترین مرحله بوده و پس از آن می‌توانید به سراغ صاف کردن دیگر قسمت‌های بدن بروید.

   آموزش شناور ماندن روی آب

  چگونه روی آب بخوابیم؟ (وضعیت قرارگیری سر در آب)

  بعد از صاف کردن بدن، می توانیم چند تکنیک برای قرار دادن سر روی آب یادتان بدهیم که از شناور ماندن روی آب لذت بیشتری برده و به آرامش بیشتری برسید. وضعیت قرار گرفتن سر در آب هم نکته‌ی مهمی است که باید به آن توجه کنید. سعی کنید به مواردی که می‌آوریم توجه کنید تا خیلی زود موفق شوید و به نتیجه برسید.

  ۱. گوش های خود را در آب قرار دهید!

  شاید ابتدا احساس خوبی از فرو بردن گوش‌های‌تان داخل آب نداشته باشید؛ اما این کار به نفع‌تان خواهد بود. با فرو بردن گوش‌ها داخل آب، غوطه‌ور شدن‌تان روی آب آسان‌تر شده و مدت زمان بیشتری می‌توانید روی آب شناور بمانید.

  چگونه روی اب شناور باشیم

  ۲. چانه خود را بالا بیاورید!

  مرحله دوم در تنظیم سر، این است که چانه خود را بالا بیاورید. کافی است یکی دو سانت چانه‌تان را بالا بیاورید. همین حرکت به ظاهر ساده می‌تواند باعث شود تا راحت‌تر بدن‌تان را داخل آب شناور کنید.

  چگونه روی آب بمانیم

  ۳. از وضعیت قرارگیری گونه‌هایتان مطمئن شوید!

  نکته دیگر برای تنظیم سر داخل آب، این است که آب دقیقاً تا روی گونه‌های‌تان باشد و بالاتر نیاید. در نتیجه در حین تمرین برای چگونه روی آب بخوابیم، سه نکته را باید در معلق ماندن روی آب در نظر بگیریم:

  • گوش هایتان زیر آب باشد؛
  • چانه‌تان را چند سانتی بالا بیاورید؛
  • آب تا گونه‌هایتان بالا بیاید.

  ۴. سرتان دقیقاً در مرکز قرار بگیرد!

  به هیچ وجه سرمان را در حین انجام تمرین نباید بچرخانیم، زیرا این کار تعادل‌مان را برهم می‌زند. بنابراین برای روی آب ماندن، باید سرمان صاف و به سمت بالا باشد.

  وضعیت سر در شنا

  چگونه روی اب بخوابیم (وضعیت قرارگیری بدن برای شناور ماندن در آب)

  هر وقت که در حین شناور ماندن روی آب احساس کردید، در آب فرو می‌روید. بهتر است کمی فرم بدنی‌تان را تغییر داده و نهایتاً از دستها و پاها کمک بگیرید. برای رسیدن به پاسخ چگونه روی آب بخوابیم، باید دست‌های‌مان هم به درستی قرار بگیرد.

  ۱. وضعیت صحیح قراردادن دست‌ها را یاد بگیرید!

  برای این‌که دست‌هایتان را در حین شناور ماندن روی آب قرار دهید، راه های مختلفی دارید. اگر تازه‌کار هستید، پیشنهاد می کنیم دستها را خم کرده و مثل زمانی که تلویزیون می‌بینید زیر سرتان بگذارید. اما راه‌های دیگری هم برای قراردادن دستهای‌تان دارید:

  • اگر کمی در شناور ماندن روی آب حرفه ای شده‌اید و می‌توانید تاحدی روی آب بمانید، می‌توانید با تکان دادن دستها در بالاسر مثل شیرجه زدن در آب حرکت کنید.
  • در حالت بعدی می‌توانید دستهای خود را با چند سانت فاصله در کنار بدن‌تان نگه دارید.
  • نکته بسیار مهم برای دستها این است که بهتر است در حین شناور ماندن روی آب، کف دستهای‌تان به سمت سقف باشد.
  perfect pose to stay on water

  ۲. کمی کمرتان را خم کنید!

  ما برای یادگیری اینکه چگونه روی آب بخوابیم، باید مراقب حالت قرار گیری اندام‌های مختلف‌مان در آب باشیم. کمرتان را به سمت بالا بکشید و آن را چند سانتی خم کنید.

  ۳. قفسه سینه‌تان را بالا بیاورید!

  همزمان که کمرتان را خم می‌کنید، قفسه سینه خود را به سمت بالا بکشید تا مجدداً بتوانید خود را روی آب نگه دارید.

  ۴. شکم‌تان را بالا بیاورید!

  حالا برای اینکه بالاتنه تان بالاتر از سطح آب بیاید و جریان آب را بشکند. بهتر است شکم خود را نیز بالاتر بیاورید تا به تغییر روند روی آب ماندن، کمک کند.

  خوابیدن روی آب

  ۵. کمی زانوهایتان را خم کنید!

  می‌دانیم که با صاف بودن پاها بیشتر شناور خواهید ماند ولی گاهی اوقات برای بازگشتن به حالت قبلی و جلوگیری از فرو رفتن در آب، نیاز است تا فرم بدنی‌تان را به کلی برهم زده و مجدداً بدنتان را صاف کنید. بنابراین اجازه دهید کمی پاهایتان خم و آویزان بماند!

  روی آب ماندن

  ۶. پا بزنید!

  اگر حس کردید هرکاری می‌کنید بازهم پاهایتان به سمت پایین آویزان می‌شود. بهترین راه، پا زدن داخل آب است. با لگدهای کوتاه و کم شدت می‌توانید پاهای‌تان را بالا نگه داشته و از فرو رفتن بدن جلوگیری کنید.

  نکته آخر برای آموزش حفظ تعادل روی آب

  برای موفق شدن باید به بدن خود گوش دهید و در حین شناور بودن، حالت خود را در صورت نیاز تغییر دهید. برای مثال ببینید کدام قسمت بدن‌تان در حال فرو رفتن در آب هست؟

  اگر پاها و قسمت‌های نزدیک به آن‌ها دارد در آب فرو می‌رود به پا زدن ادامه دهید و اگر می‌بینید که بالاتنه‌تان دارد تعادلش را از دست می‌دهد، به آرامی دست‌ها و بازوهای خود را در آب حرکت دهید. همچنین می‌توانید چانه خود را بالاتر ببرید یا کمر خود را کمی بیشتر قوس دهید.

  اگر از وضعیت شناور بودن خارج شدیم چه کنیم؟

  فقط بدن خود را با سطح آب تراز کنید و دوباره حرکت را امتحان کنید. یادگیری شناور شدن به پشت نیاز به زمان و تمرین دارد.

  سخن پایانی

  شناور ماند روی آب، یک تکنیک فوق‌العاده آرامش بخش است که همه افراد، حتی کسانی که علاقه‌ای به شنا ندارند هم می‌توانند به راحتی آن را بیاموزند. در این مطلب به سوال چگونه روی آب بخوابیم، پاسخ دادیم و تمام ترفندها و نکات را برای آموزش حفظ تعادل روی آب گفتیم.

  منبع: wikihow

  لطفا به این مطلب امتیاز دهید
  4.5/5 - (56 امتیاز)
  این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  برچسب ها:
  مریم ۲۲ خرداد ۱۴۰۳

  سلام من ۴۶ سالمه و به طرز شدیدی ترس از شنا کردن دارم که غرق بشم چند نفر هم هنارم می ایستند هر وقت پا میزنم دست یادم میره هر وقت دست میزنم پا یادم میره چیکار کنم؟
  نفس حبس کردن برام سخته

  ملیکا ۲۲ خرداد ۱۴۰۳

  سلام من ۱۲ سالمه با آب مشکلی ندارم توی عمق میپرم حتی یکی کنارم باشه بدون کمکی نمیتونم بپرم یهو اسنرس میگیرم و غرق میشم بدون کمکی چیکار کنم استرسم رفع بشه؟

  دریا ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

  من بشدت فوبیای اب دارم .ترس از غرق شدن و زیر آب ماندن
  تو تمرینات آب درمانی مربی سعی داشت روی اب شناورم کنه ولی چنان ترس و واهمه شدید داشتم ک اصلا توان این کار نیست چ کاری انجام بدم ترسم بریزه چون این داره اذیتم میکنه

  . ۱۲ آذر ۱۴۰۲

  سلام من قبلا این رو یاد گرفته بودم کوچیک بودم یعنی ۵ سالگی که حدود ۱۰ سال پیش تو استخر عمومی بودیم یه مرده با پسرش بود اومد یاد داد ربطی به وزن اینا نداره نفستون نگه دارید یا از پشت بپرید تو آب رو اب شناور میمونید یا یکی بزارتتون رو اب سعی کنید نفس تند تند نکشید زیاد تکون نخورید پاهاتون و دستاتون آروم میتونید تکون بدید ولی از اب خارج نشه آب باید تا دور صورتتون بیاد و گوشاتون زیر آب باشه کامل برای نفس کشیدن هم سعی کنید همه نفستون خالی نشه و تا میتونید دم و بازدمتون کمتر کنید هرچه کوچیک تر باشید یاد بگیرید بهتره

  مجتبی ۱۴ مهر ۱۴۰۲

  راستش من وزنم معمولیه ولیکن چندساله ک شنا رو یاد گرفتم ی بار تو استخر ریلکس دراز کشیدم دیدم اصلا زیر آب نمیرم و نهایتش وول میخوردمو بازم زیر آب نمیرفتم. گفتم شایدبخاطر آب راکد استخره. بعد اون توی دریا پشت سد ها تو رودخونه ها و... ک امتحان کردم دیدم واقعا زیر آب نمیرم!!! وقتایی ک تنهام قائدتا ترس غلبه میکنه و میری زیر اب.من بدون هیچ تمرینی یاد گرفتم. و درسته این نکاتی ک شما گفتین رو کسی ک میخواد یاد بگیره؛ اگه رعایت کنه میتونه شناور بمونه. مهمترین نکتش ریلکس بودن و خونسردیه و گوش ها درون اب. چون من دستو پامو بستن بازم سر اب موندم. ولی همیشه سعی کنین همراه کنارتون باشه

  ×
  app-presentation