بدون نظر
تاثیر موسیقی در ورزش

تاثیر موسیقی در ورزش یا معجزه موسیقی در ورزش

تعداد بازدید

2059

زمان مطالعه

5 دقیقه

آخرین به روز رسانی

۲۹ شهریور ۱۴۰۲
فهرست مطالب

  شاید گمان کنید که تاثیر موسیقی در ورزش، فقط افزایش روحیه و انرژی ورزشکار است. اما مسئله فراتر از این است. وقتی شما آماده می‌شوید که سر تمرین بروید، چند وسیله ضروری را حتما در ساک ورزشی خود قرار می‌دهید: بطری آب، حوله، کفش مناسب و هدفون! بله هدفون و آهنگ‌های ورزشی همیشه همراهِ ورزشکاران است.

  اگر کسی بطری آب خود را فراموش کند، احتمالاً همچنان تمرین خود را انجام می‌دهد، اما اگر هدفون خود را فراموش کرد، بلافاصله برمی‌گردد، آن را برمی‌دارد و سپس تمرین خود را شروع می‌کند. اما چرا موزیک و موسیقی تا این حد در ورزش مهم است؟ در این مقاله فیتامین تاثیر موسیقی در ورزش را به صورت علمی بررسی خواهیم کرد.

  آیا موسیقی به ورزش ما کمکی می‌کند؟

  بله! حتما کمک می‌کند. این موضوع فقط به احساس یا هیجان شما مربوط نیست؛ بلکه پشتوانه علمی دارد. بر اساس مطالعه جدیدی که در مجله Psychology of Sport & Exercise منتشر شد، موسیقی شاد به شما کمک می‌کند تا انگیزه لازم برای تمرینات پرفشار داشته باشید.

  در این مطالعه محققان دریافتند که وقتی شرکت‌کنندگان به موسیقی شاد و انگیزشی گوش می‌دهند، ضربان قلب و حداکثر توان خروجی آن‌ها بیشتر از زمانی است که به یک پادکست گوش می‌دهند یا اصلاً به هیچ چیزی گوش نمی‌دهند. علاوه بر این، لذت ورزش با موسیقی دوچندان است.

  طبق گفته روانشاسان ورزشی، ورزش و موسیقی یک جفت عالی برای ایجاد انگیزه ورزش و بالا بردن توان فرد است؛ موسیقی حواس افراد را از درد و خستگی پرت می‌کند، خلق و خو را بهتر می‌کند، استقامت را افزایش می‌دهد، و حتی ممکن است که کارایی متابولیک را نیز افزایش دهد.

  در سال ۲۰۱۲ کاستاس کاراجورگیس از دانشگاه برونل لندن، یکی از متخصصان برجسته جهان در زمینه روانشناسی موسیقی ورزشی، نوشت:


  می‌توان موسیقی را به عنوان “نوعی داروی قانونی افزایش دهنده عملکرد ورزشی” ​​معرفی کرد

  تاثیر موسیقی در ورزش | فواید گوش دادن به موسیقی حین ورزش

  یک نظرسنجی در سال ۲۰۱۴ نشان داد که از هر سه نفر، دو نفر در صورت نداشتن هدفون، تمرین خود را کوتاه کرده یا به‌طور کامل از انجام آن منصرف می‌شوند. موسیقی چه فوایدی دارد که انجام ورزش بدون آن، مشکل یا حتا برای برخی ناممکن است؟

  ۱. کم کردن خستگی

  موسیقی حواس شما را از خستگی پرت می‌کند. عرق ریختن، ضربان قلب فزاینده و آن احساس درد در عضله (هنگام ورزش سخت) اغلب احساساتی هستند که با خستگی همراه است و ممکن است، باعث شوند که شما تمرین خود را قطع کنید یا با شدت کمتری به انجام آن ادامه دهید.

  یک موسیقی شاد ورزشی می‌تواند روی تمام این احساسات تاثیر مثبت بگذارد و حواستان را از خستگی پرت می‌شود. از آنجایی که موسیقی برای شما روحیه و حس خوب ایجاد می‌کند، می‌تواند انگیزه شما را تا حدی بالا ببرد که حتی با وجود درد تمرین را ادامه دهید.

  فواید موسیقی در ورزش

  ۲. افزایش آرامش

  مطالعه‌ای که در مجله روان‌شناسی ورزش انجام شد، نشان داد که موسیقی انگیزشی نه تنها خستگی را از بین می‌برد و انرژی را بالا می‌برد، بلکه به طرز جالبی همزمان برای شما حس آرامش و آسودگی خاطر ایجاد می‌کند.

  موسیقی می‌تواند استقامت را در طول تمرین تا ۱۵ درصد افزایش دهد. افزایش ترشح هورمون دوپامین (هورمون سرخوشی) ، کنترل فشار و درد و بالا بردن لذت از تمرین، آرامش را در ورزشکار افزایش می‌دهد و باعث می‌شود که شما آسودگی به تمرین خود ادامه دهید. همچنین با وجود موسیقی می‌توان تمرکز آسان‌تری روی تمرین داشت که همه اینها در نهایت منجر به افزایش آرامش ورزشکار خواهد شد.

  ۳. افزایش هماهنگی حرکتی

  در سال ۱۹۱۱، یک محقق آمریکایی به نام لئونارد آیرس دریافت که دوچرخه سوارانی که موزیک گوش می‌کنند، سریع‌تر و هماهنگ‌تر رکاب می‌زنند. از آن زمان تاکنون روانشناسان حدود صد مطالعه در مورد نحوه اثر موسیقی روی هماهنگی حرکتی و عملکرد افراد در انواع فعالیت‌های بدنی، انجام داده‌اند. با نگاهی کلی به این پژوهش‌ها متوجه می‌شویم که موزیک تاثیر زیادی بر ایجاد و بهبود هماهنگی حرکات ورزشکار دارد.

  موسیقی می‌تواند به شما کمک کند تا سرعت و ریتم خود را حفظ کنید. به گفته ساینتیفیک امریکن، موسیقی “یک پاسخ ریتمیک” ایجاد می‌کند. این پاسخ ریتمیک به معنای تمایل افراد به همگام سازی حرکات خود با موسیقی است.

  ۴. افزایش سرعت ورزش

  یکی تا از مهم‌ترین ویژگی‌های موسیقی ورزشی، تمپو یا سرعت است که باعث ایجاد واکنش در فردی که آن را گوش می‌دهد، می‌شود. شما به صورت غریزی هنگام شنیدن یک آهنگ شاد با موزیک همگام می‌شوید، در حد تکان دادن پا یا ضربه زدن با انگشتان دست یا به رقص درآمدن. اینکه چه نوع موزیکی این غریزه را بر می‌انگیزد، از فرهنگی به فرهنگ دیگر و از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

  اما به صورت کلی، آهنگ‌های سریع با ضرب‌آهنگ‌های قوی محرک ویژه‌تری هستند، بنابراین بیشتر اوقات چنین آهنگ‌هایی را در باشگاه می‌شنویم. شنیدن این موزیک‌ها طبیعتا سرعت انجام حرکات را بیشتر می‌کند و در نتیجه با وجود موسیقی، شما عملکرد بهتری خواهید داشت.

  تاثیر موسیقی در ورزش

  چه موزیک ورزشی گوش بدهیم؟

  برخی از روانشناسان معتقدند که ترجیح ذاتی افراد برای موسیقی حین ورزش، ریتم‌هایی با فرکانس دو هرتز است که معادل ۱۲۰ ضربه در دقیقه (bpm) یا دو ضربه در ثانیه است. وقتی از بسیاری از افراد خواسته می‌شود تا با انگشتان خود ضربه بزنند یا راه بروند، به طور ناخودآگاه به ریتم ۱۲۰ ضربه در دقیقه می‌رسند.

  تجزیه و تحلیل بیش از ۷۴۰۰۰ آهنگ محبوب باشگاهی بین سال‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۹۰ نشان داد که ۱۲۰ ضربه در دقیقه محبوب‌ترین ریتم است.

  موسیقی مناسب برای دویدن با تردمیل

  اکثر مردم وقتی روی تردمیل می‌دوند، موسیقی با سرعت ۱۶۰ ضربه در دقیقه را ترجیح می‌دهند. وب‌سایت‌ها و برنامه‌های گوشی‌های هوشمند مانند Songza و jog.fm به افراد کمک می‌کنند تا سرعت موسیقی تمرینی خود را با سرعت دویدن خود مطابقت دهند.

  جدیدترین تحقیقات نشان می‌دهد که یک اثر سقفی (حداکثری) در حدود ۱۴۵ ضربه در دقیقه رخ می‌دهد. به نظر نمی‌رسد که ریتم موسیقی بیشتر از این، انگیزه را بالا ببرد. گاهی اوقات، سرعت و جریان اشعار جایگزین ضرب‌آهنگ اصلی می‌شود. برخی از افراد برای ورزش، به آهنگ‌های رپ گوش می‌دهند که معمولا دارای اشعار متراکم و سریع بر روی یک ملودی نسبتا ملایم است.

  موسیقی مناسب هنگام دویدن روی تردمیل

  آیا باید همیشه با موزیک ورزش کنیم؟

  پاسخ این سوال معمولا به سلیقه شما باز می‌گردد؛ شما می‌توانید هر جلسه‌ای که مایل بودید با موزیک تمرین کنید و جلساتی که مایل نبودید، موزیک را قطع کنید. اما همیشه هم این یک مسئله سلیقه‌ای نیست؛ بلکه گاهی باید موزیک را متوقف کنید.

  در مواردی که موزیک باعث شود، احساس درد شما پشت هیجان و شور تمرین پنهان بماند. همیشه حواستان به تفاوت خستگی و درد باشد. هرگز از درد عضلات خود غافل نشوید و به محض چنینی احساسی موزیک را قطع کنید.

  نکته دیگر اینکه، گاهی اوقات محتوای موزیک آنقدر پیچیده است که به طور کلی حواس شما را از اجرای صحیح تمرین یا تمرکز بر تکنیک‌های تمرینی پرت می‌کند. گاهی اوقات ورزشکار برای دستیابی به یک مهارت خاص ورزشی احتیاج به سکوت و تمرکز کامل دارد؛ چیزی که یک موزیک شلوغ و پرریتم، فرصت آن را از او می‌گیرد. بنابراین در این مورد هم بهترین کار، قطع موسیقی است.

  سخن پایانی

  ارتباط بین موسیقی و ورزش همیشه مورد توجه بوده است. موسیقی برای اکثر ورزشکاران، یک بخش ضروریِ ورزش است و آن‌ها بدون موزیک ورزش نمی‌کنند. به طورکلی تاثیر موسیقی در ورزش زیاد است و روحیه و عملکرد ورزشکار را تقویت خواهد کرد. سعی کنید موزیک‌های مناسب و شاد را برای انجام تمرینات خود گوش دهید.

  منابع : reidhealthscientificamerican

  لطفا به این مطلب امتیاز دهید
  5/5 - (4 امتیاز)
  این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  برچسب ها:
  ×
  app-presentation