۱۳ نظر
تمرینات ای ام اس

معرفی کامل تمرینات ems

تعداد بازدید

2212

زمان مطالعه

6 دقیقه

آخرین به روز رسانی

۱۱ آبان ۱۴۰۱
فهرست مطالب

  تا چه حد با تمرینات ems یا (EMS-Training) و یا همان تمرینات ای ام اس خودمان آشنایی دارید؟ بهتر است بدانید که وقتی شما ورزش می‌کنید، عضلات بدن‌تان به‌طور طبیعی درگیر می‌شوند و تمام تارهای عضلانی‌تان به نوبت منقبض خواهند شد.

  EMS-Training یک روش منحصربه‌فرد است که سعی می‌کند تا عضلات را با الکترودهای الکترونیکی به‌صورت عمقی و به مقدار بسیار بیشتر تحریک و منقبض کنند. با ما دراین مطلب همراه باشید تا به تمام سوالات‌تان درباره تمرینات و ورزش ems پاسخ دهیم.

  تمرینات ems چیست؟

  EMS Traing مخفف عبارت Electronic Muscle Stimulation  است که به عبارت تحریک الکترونیکی عضله ترجمه می‌شود. تحریک الکتریکی عضله (یا میوستیولاسیون الکتریکی) یک شکل بسیار موثر تمرین تخصصی در موارد خاص مدیکالی است.

  در این روش، تکنولوژی به کمک ورزش می‌آید و از جریان‌های الکتریکی با فرکانس پایین و متوسط ​​برای افزایش چشمگیر انقباضات ماهیچه‌ای طبیعی بدن استفاده می‌کند. در نتیجه تارچه‌های عضلانی بیشتری و به‌صورت عمیق در مقایسه با روش‌های تمرینی معمولی فعال می‌شوند.

  ورزش ems

  توضیح EMS-Training به زبان ساده

  در هنگام ورزش، عضلات بدن شما به کار می‌افتند و تمام تارهای عضلانی به نوبت درگیر و منقبض می‌شوند؛ اما روش ems سعی می‌کند تا عضلات شما را با الکترودهای الکترونیکی از درون و به مقدار بسیار بیشتر تحریک و منقبض کند.

  در این روش شما یک لباس خاص که خیس می‌شود و تعداد مشخصی الکترود دارد را می‌پوشید. این الکترودها روی گروه‌های عضلانی اصلی بدن، مثل عضلات چهارسر ران یا سرشانه‌ها، نصب می‌شوند. سپس ورزش خود را شروع می‌کنید.

  مربی شما (به‌صورت تخصصی آموزش دیده) با یک دستگاه بی‌سیم ایمپالس‌هایی با شدت مختلف، اما کنترل‌شده به بدن شما می‌فرستد تا عضلات حین تمرین به مقدار بیشتر و شدیدتر منقبض شوند.

  این تکانه‌های الکتریکی در عضلات‌تان لرزش ایجاد می‌کنند و عضلات شما را ۲۰ برابر آنچه که در حالت عادی ممکن است منقبض و درگیر می‌کنند. نگران نباشید این لرزش‌ها دردناک نیست و کاملا هم بی‌ضرر است.

  کاربرد تمرینات ems

  EMS-Training یک روش خیلی خوب برای توان‌بخشی به عضلات آسیب‌دیده است. در حقیقت کارکرد اصلی این روش، بازیابی عضلات صدمه‌دیده و ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده است.

  تصور کنید یک بیمار با آسیب ستون فقرات که باید استراحت مطلق داشته باشد، چطور می‌تواند به حرکت و فعالیت عادی بازگردد؟ در چنین شرایطی، پزشکان می‌توانند از این روش برای بازیابی قدرت عضلانی به‌آهستگی از تمرینات ems بهره‌مند شوند. علاوه‌بر این در غیر از موارد پزشکی، این روش برای عموم نیز استفاده می‌شود.

  EMS-Training یک تمرین برای کل بدن است که باعث کاهش وزن، افزایش قدرت بدنی، تحریک رشد عضلانی و کاهش تنش و از بین‌رفتن عدم تعادل عضلانی می‌شود. به عنوان شکلی از تمرین، این روش می‌تواند با اهداف تمرینی متعددی سازگار شود. به‌عنوان مثال، ثابت شده است که تمرینات EMS به‌طور قابل توجهی کمردرد را کاهش می‌دهد.

  در برخی موارد، با استفاده از این روش حتی از بین رفتن کامل کمردرد مزمن بیماران نیز مشاهده شده است. با توجه به افزایش توده عضلانی و جریان خون به بافت مجاور، ems می‌تواند تأثیر مفیدی بر مشکلات پوستی هم داشته باشد.

  EMS-Training همه گروه‌های عضلانی بزرگ بدن را به کار می‌گیرد و بافت‌های عضلانی غیرفعال و حتی بسیار عمیق‌تری را فعال می‌کند که معمولاً دسترسی به آن‌ها با روش‌های تمرین سنتی، به‌ویژه برای مبتدیان دشوار است. مطالعات نشان می‌دهد که شدت آن تقریبا ۲۰ برابر بیشتر از روش‌های تمرین قدرتی معمولی مانند تمرینات با وزنه یا تمرینات شدت بالا است.

  بهترین فواید تمرینات ems

  اگرچه ورزش EMS به‌عنوان یک روش تمرینی جدید و ابتکاری شناخته می‌شود، اما تاریخچه آن به دهه ۱۹۵۰ می‌رسد. تحریک الکتریکی موضعی ماهیچه‌ها سال‌هاست که در فیزیوتراپی برای درمان بیماری‌های مزمن مختلف و تسکین بیماران استفاده می‌شود.

  در اصل این روش برای بیمارانی که به تمرینات توان‌بخشی نیاز دارند مفید است؛ اما غیر از این، افراد عادی هم می‌توانند تاحدی از این روش بهره‌مند شوند که در زیر به مزایای استفاده ازآن اشاره می‌کنیم:

  تمرینات ای ام اس

  ۱. صرفه جویی در زمان

  به لطف فعال‌سازی هم‌زمان ۳۵۰ عضله، می‌توانیم زمان تمرین را به ۲۰ دقیقه کاهش دهیم. فعال‌سازی قوی و تعداد زیاد عضلات فعال‌شده، این امکان را برای ما فراهم می‌کند که فقط دوبار در هفته تمرین کنیم. با انجام این تمرین به مدت ۲۰ دقیقه و دوبار در هفته و یک برنامه‌ریزی صحیح، می‌توانید هرچه زودتر به اهداف خود در این زمینه برسید.

  ۲. نتیجه گرفتن سریع‌تر

  همان‌طور که گفتیم با انجام ای ام اس در زمان صرفه‌جویی می‌شود و زودتر به نتیجه می‌رسید. نتایج تمرین ای ام اس بسیار سریع‌تر از تمرینات معمولی دیگر است، چراکه در این تمرین، عضلات بیشتر با کیفیت بالاتر فعال می‌شوند.

  مطالعات نشان می‌دهند که فعال‌سازی عضلانی با تحریک الکتریکی می‌تواند به ۹۵٪ از کل تارهای تشکیل‌دهنده یک عضله برسد، درحالی‌که در تمرینات معمولی ۶۰ تا ۷۰ درصد تارها فعال می‌شوند.

  ۳. بدن زیباتر

  از آنجایی که تمرین ems قادر به هدف قرار‌دادن مناطقی است که به سختی تمرین داده می‌شود، این امکان وجود دارد که شما بهتر از همیشه ورزش کنید.

  ای ام اس همراه با کاردیو نه‌تنها عضلات شما را تقویت می‌کند؛ بلکه به سوزاندن چربی، کاهش سلولیت و بهبود گردش خون نیز کمک می‌کند و منجربه سفت‌ترشدن و شادابی پوست شما می‌شود.

  سلولیت هات رو از بین ببر!
  سلولیت هات رو از بین ببر!
  با برنامه تناسب اندام فیتامین میتونی هم پوستت رو ترمیم کنی هم به اندام دلخواهت برسی.
  دریافت برنامه ورزشی

  ۵. وضعیت ایستایی خود را بهبود ببخشید

  استفاده از EMS می‌تواند عضلات میان‌تنه و پشتی شما را به‌خوبی فعال و تحریک کند که در نتیجه هرگونه قوز یا گودی کمر را برطرف می‌کند. پس از مدتی تمرین با این متد، شما تفاوت را به‌خوبی احساس خواهید کرد!

  ۴. کمک به عضله سازی

  الکترودهای دستگاه EMS مستقیماً روی هر گروه عضلانی اصلی روی بدن قرار می‌گیرند، بنابراین تمام تکانه‌ها به هدف خود می‌رسند و توده عضلانی شما را به‌خوبی درگیر می‌کند.

  تمرینات ems باعث لاغری و کاهش وزن می‌شود؟

  به‌صورت کلی خیر. رسالت این تکنولوژی هرگز کاهش وزن نبوده و شما نمی‌توانید چنین انتظاری از این متد داشته باشید، هرچند که کسانی‌که از این روش استفاده می‌کنند، ممکن است که کاهش وزن را تجربه کنند.

  این تکنولوژی با مصرف کالری بیشتر در زمان مشخص، شاید بتواند به شما در مسیر کاهش وزن کمک کند؛ اما همان‌طور که گفتیم، هرگز بدونِ رعایت برنامه غذایی هیچ کاهش وزن چشمگیر و پایداری در کار نیست.

  اگر هدف شما کاهش وزن است باید بدانید در درجه اول باید برنامه غذایی خود را اصلاح کنید و در شرایط نقصان کالری قرار بگیرید. در درجات بعدی ترکیب تمرینات هوازی و قدرتی به شما کمک می‌کند که کالری‌سوزی خوبی را تجربه کنید و نیازی به استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی بسیار پرهزینه ندارید.

  ممنوعیت مطلق استفاده از EMS

  اگر هر یک از موارد منع مصرف مطلق زیر در مورد شما صدق می کند، جلسه تمرینی EMS مجاز نیست و ابدا اجازه تمرین با این روش را ندارید:

  • دیابت
  • بارداری
  • آریتمی قلبی
  • تومور یا سرطان
  • سابقه جراحی به‌تازگی
  • فتق شکم یا اینگوینال
  • فشار خون درمان‌نشده
  • اختلالات خونریزی (هموفیلی)
  • ایمپلنت‌های الکتریکی، ضربان‌ساز
  • جراحی بای پس معده در ۶ ماه گذشته
  • تصلب شرایین و سایر اختلالات گردش خون
  • در شرایط خاصی اعتیاد حاد به الکل، مواد مخدر
  • بیماری‌های نورون حرکتی، اختلالات عصبی‌ (صرع)
  • بیماری‌های حاد، اختلالات، عفونت‌های باکتریایی و فرآیندهای التهابی
  معایب ems

  ممنوعیت نسبی استفاده از ems

  در مواردی تمرین ems برای شما ممنوع است. اگر هر یک از موارد منع مصرف نسبی زیر در مورد شما صدق می‌کند، باید اجازه‌نامه کتبی از پزشک داشته باشید تا بتوانید از این متد استفاده کنید:

  • اِدِم
  • نورالژی
  • بیماری حرکتی حاد
  • شرایط قلبی عروقی
  • ایمپلنت‌های ارتوپدی
  • مصرف داروهای خاص
  • فتق دیسک ستون فقرات
  • پیوند عضو به ویژه پیوند کلیه
  • کمردرد حاد تشخیص داده نشده
  • جراحات باز پوست، زخم، اگزما یا سوختگی

  عوارض تمرینات ای ام اس

  به‌طورکلی، جریان‌های الکتریکی که شما در معرض آن هستید کاملا بی‌ضرر هستند! مکانیسم عصبی EMS مانند مکانیسم بدن شما است. تنها تفاوت این است که سیگنال الکتریکی به صورت خارجی اعمال می‌شود.

  با این حال موارد منع مصرف خاصی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. قبل از اولین جلسه EMS-Training یک مربی با شما مصاحبه کاملی انجام می‌دهد و سابقه پزشکی شما را بررسی می‌کند تا ببیند آیا منعی برای استفاده آن دارید یا خیر.

  مواردی که استفاده شما را منع می‌کند، به دو دسته منع مصرف مطلق و نسبی تقسیم کرد. در چنین شرایطی نه‌تنها این روش برای شما فایده‌‌ای ندارد، بلکه دچار عارضه و آسیب نیز خواهید شد.

  سخن پایانی

  EMS-Training همان تمرینات ems روشی ویژه و کمتر شناخته‌شده است. در تمرینات ای ام اس عضلات بدن با الکترودهای الکترونیکی به‌صورت عمقی و بیشتر از تمرینات معمولی تحریک و منقبض می‌کند.

  همچنین ems یک روش خیلی خوب برای توان‌بخشی به عضلات آسیب‌دیده است. در این مطلب به موضوع ای ام اس پرداختیم و ویژگی‌ها و مزایا و موارد ممنوعیت استفاده از آن را به تفصیل بیان کردیم.

  منابع: ems-training _ smartfit.fitness

  لطفا به این مطلب امتیاز دهید
  4.5/5 - (32 امتیاز)
  این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  زهرا ۰۳ آذر ۱۴۰۲

  آیا این ورزش میتونه باعث کوچک تر شدن سینه بانوان بشه

  کارشناس فیتامین ۰۴ آذر ۱۴۰۲

  در صورت لاغری و چربی سوزی کلی بدن، ممکنه سینه هم کوچکتر بشه

  محمدی ۲۷ آبان ۱۴۰۲

  چند روز در هفته میشه استفاده کرد از این ورزش؟

  کارشناس فیتامین ۲۹ آبان ۱۴۰۲

  می‌تواند در ۱ یا ۲ جلسه ۲۰ دقیقه‌ای در هفته انجام شود ولی توصیه میکنم با مربی خودتون مشورت کنید.

  Golsa ۰۶ آبان ۱۴۰۲

  سلام آیا تاثیر EMS روی سینه خانم ها میتواند خطرناک باشد؟

  کارشناس فیتامین ۰۶ آبان ۱۴۰۲

  استفاده از دستگاه ای ام اس، برای کسانی که مشکل قلبی عروقی دارند، می‌تواند خطرناک باشد.

  Sara ۱۲ مهر ۱۴۰۲

  ایا emaدررشد وافزایش قد هم تاثیری داره اونم در سن ۱۸سالگی...حتی اگردرشخصی ک پدرومادر قد بلندی ندارد ...اگر تجربه ای دارین لطفا ب اشتراک بگذارید ممنون

  کارشناس فیتامین ۱۶ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز ژنتیک بیشترین نقش را در تعیین قد داره. تا زمانی که صفحه رشدتون باز باشه، امکان افزایش قد وجود داره. تغذیه مناسب و انجام ورزش کششی می‌تونه تا حدی به افزایش قد کمک کنه. در صورتی که نگرانی بیشتری دارید، می‌تونید به متخصص رشد و غدد مراجعه کنید.

  دیانا ۰۹ مرداد ۱۴۰۲

  تمرین بسیار دلپذیری هست. مثل فیزیوتراپی کل بدنه. ماهیچه ساز ، فرم میده به بدن و قدرت بدنی برای تمرینات سخت تر بالا میره. عالیه

  ×
  app-presentation