۸ نظر
رابطه جنسی و چاقی

آیا رابطه جنسی باعث چاقی و لاغری می‌شود؟

تعداد بازدید

20416

زمان مطالعه

5 دقیقه

آخرین به روز رسانی

۱۸ آذر ۱۴۰۲
فهرست مطالب

  رابطه جنسی و چاقی چه ارتباطی باهم دارند؟ واقعا ازدواج می‌تواند مقصر چاقی و افزایش وزن باشد؟ این‌که فرد در زندگی مشترک‌اش از نظر جنسی فعال باشد و رابطه جنسی منظمی داشته باشد، بدونِ شک فواید زیادی برای او دارد.

  با پیروی از الگو و برنامه منظم در زندگی زناشویی می‌شود سلامتی قلب، بهبود کیفیت خواب و کاهش استرس را تضمین کرد. از همه مهم‌تر گردش خون به شکل قابل توجهی سرعت پیدا می‌کند.

  با همه این فواید، چرا بسیاری از خانم‌ها و آقایان فکر می‌کنند بعد از شروع زندگی مشترک و برقراری رابطه جنسی، وزن‌شان اضافه شده و به اصطلاح شکم و پهلو می‌آورند؟ در این مقاله همه این موارد را باهم بررسی می‌کنیم تا ببینیم آیا ارتباطی بین رابطه جنسی و چاقی وجود دارد یا خیر.

  رابطه جنسی و چاقی چه ارتباطی با هم دارند؟

  خیر؛ رابطه جنسی و چاقی ربطی به هم ندارند. تنها ربطی که می‌تواند داشته باشد، عدم تعادل هورمون‌های جنسی است که می‌تواند باعث اضافه وزن شما شود. هرچند این عدم تعادل هورمونی هیچ ربطی به فعالیت جنسی شما ندارد؛ بلکه به موارد دیگری وابسته است. مواردی مثل سبک زندگی و اختلالات هورمونی.

  این یک افسانه رایج ولی کاملا اشتباه است! صرف مسئله ازدواج یا رابطه جنسی شما را نه چاق می‌کند و نه لاغر؛ اما ازدواج یک تغییر بزرگ در شیوه زندگی افراد ایجاد می‌کند. تغییرات بزرگ ممکن است باعث تغییرات وزنی در افراد شود.

  دلیل چاقی شما هرچه که باشد نیاز به یک برنامه غذایی ورزشی مناسب و هدفمند دارد. می‌توانید با مربیان فیتامین مشورت کنید و برنامه شخصی خودتان را بگیرید.

  کاهش وزن با مربی همراه
  کاهش وزن با مربی همراه
  برای دریافت مشاوره شماره‌ت رو اینجا ثبت کن.

  آیا ارضا نشدن در رابطه جنسی، باعث چاقی و بزرگی شکم می شود؟

  خیر؛ هیچگونه ارتباط علمی مستقیمی بین ارضا نشدن در رابطه جنسی و چاقی وجود ندارد. اما ممکن است در اثر ناکامی در رابطه جنسی (به ارگاسم نرسیدن) فرد دچار استرس و فشار روانی شود و به تدریج به پرخوری عصبی رو بیاورد و وزنش اضافه شود.

  آیا ریختن اسپرم در واژن باعث چاقی می‌شود؟

  قطعا، خیر. فقط در صورتی که خانم باردار شود، با این اتفاق دچار اضافه وزن خواهد شد. (تغییرات وزن در بارداری)؛ اما اگر خانم باردار نشود، این اتفاق هیچ تاثیری روی وزن او ندارد.

  خوردن اسپرم باعث چاقی زن می شود؟ 

  خیر، یک انزال معمولی ۳.۵ میلی لیتری فقط حدود ۵ کالری دارد. بنابراین هیچ تاثیری روی وزن و چاقی و لاغری فرد نخواهد داشت.

  آیا خوردن اسپرم برای سلامتی زنان مفید است؟

  خیر؛ هیچ فایده و مزیتی برای سلامتی ندارد و منجر به افزایش وزن یا بارداری هم نمی‌شود؛ اما بسیاری از بیماری‌های مقاربتی می‌تواند از طریق رابطه جنسی دهانی یا حتی خوردن منی منتقل شوند. بنابراین توصیه می‌کنیم که از این کار اجتناب کنید.

  آشنایی با محتوای غذایی اسپرم

  منی مرد در درجه اول از آب، آنزیم‌ها، پروتئین‌ها و فروکتوز تشکیل شده است. این مواد برای بقا و تغذیه اسپرم ضروری هستند. با این حال، آنقدری کالری ندارند که باعث افزایش وزن در زنان شوند.

  توجه به این نکته ضروری است که محتوای تغذیه‌ای اسپرم بسته به رژیم غذایی و سبک زندگی مرد می‌تواند متفاوت باشد. مردانی که رژیم غذایی سرشار از غذاهای فرآوری شده و چربی‌های اشباع شده دارند، ممکن است که اسپرم با کیفیت پایین‌تری داشته باشند و منی آن‌ها ارزش غذایی کمتری داشته باشد.

  از سوی دیگر، مردانی که رژیم غذایی متعادل و غنی از میوه‌ها، سبزیجات و پروتئین‌های بدون چربی دارند، ممکن است اسپرم سالم‌تر با محتوای تغذیه‌ای بالاتری داشته باشند.

  بین اسپرم و هورمون‌های چاقی چه ارتباطی هست؟

  اسپرم بر سطح هورمونی زنان تأثیری نمی‌گذارد به گونه‌ای که منجر به افزایش وزن شود. در واقع، هورمون‌های موجود در مایع منی از نظر بیولوژیکی فعال نیستند و نمی‌توانند بر تعادل هورمونی بدن زن تأثیری داشته باشند.

  چه عواملی منجر به چاقی زنان می‌شود؟

  این را مطمئن باشید که منی باعث افزایش وزن در زنان نمی‌شود، برخی از عواملی که می‌تواند باعث چاقی و اضافه وزن زنان و مردان شود، عبارتند از:

  • عدم تحرک کافی
  • رژیم غذایی نامناسب
  • مصرف برخی از داروها
  • بر هم خوردن تعادل هورمونی
  رابطه جنسی و افزایش وزن

  چرا تعادل هورمونی به هم می‌خورد؟

  عوامل بسیار زیادی در برهم خوردنِ تعادل هورمون‌ها نقش دارد، مثلاً ممکن است این مشکل به ژنتیک، استرس، تغذیه، سبک زندگی و حتی دیگر هورمون‌های موجود در خون‌تان مربوط باشد.

  البته ناگفته نماند که سموم و مواد شیمیایی به محض ورود به بدن می‌توانند همانند استروژن در بدن عمل کنند. چاقی غیرمنتظره می‌تواند با عدم تعادل هورمونی مربوط به سندرم پلی کیستیک تخمدان (PCOS)، یائسگی زودرس یا زیاد و کم بودن هورمون‌های جنسی – استروژن، پروژسترون، تستوسترون یا DHEA (آندروژن) مرتبط باشد.

  آشنایی بیشتر با هورمون های جنسی

  حالا که خیال‌مان از بی ارتباط بودن رابطه جنسی و چاقی راحت شد، بهتر است به طور دقیق تر هورمون‌های جنسی را بشناسیم و دلیل اضافه وزن خود را بیابیم.

  • DHEA : به عنوان هورمون پیش ماده یا اولیه برای ترشح هورمون‌های جنسی زنان و مردان به حساب می‌آید و اگر این هورمون داخل بدن‌تان کم باشد، کار دیگر هورمون‌های جنسی‌تان نیز با اختلال روبه‌رو شده و در نتیجه منجربه چاقی‌تان شود.
  • استروژن : در حقیقت از سه ریز هورمون دیگر استرون، استرادیول، استریول تشکیل شده که البته با کدهای E2 , E1 و E3 نیز شناخته می‌شود. این هورمون ابتدا از تخمدان‌ها و سپس از غدد فوق کلیه ترشح می‌شود. از طرف دیگر استروژن، عملکردهای زیادی در بدن دارد. مثلاً افزایش استروژن در خون باعث تجمع چربی دور شکم، کمر و ران‌ها می‌شود.
  • پروژسترون : عملکردی بسیار شبیه استروژن دارد و منجر به بلوغ جنسی شده و بدن زنان را آماده بارداری می‌کند. کاهش میزان پروژسترون می‌تواند موجب سرکش‌تر شدن استروژن شده و چربی را در هرجایی از بدنتان که فکرش را هم نمی‌کردید، ذخیره کند.

  علائم نشان‌دهنده عدم تعادل هورمونی

  این‌که با آزمایش منظم سطح هورمون‌های‌تان را چک کنید فوق‌العاده مفید خواهید بود؛ اما اگر تاکنون فرصت انجام این کار را پیدا نکرده‌اید، علائمی که در زیر معرفی می‌کنیم، نشان‌دهنده مشکلات و عدم تعادل هورمونی است:

  • گُر گرفتگی
  • خشکی واژن
  • کاهش تمرکز
  • مشکلات خواب
  • درد در سینه‌ها
  • عرق‌های شبانه
  • کاهش میل جنسی
  • خشکی پوست و موها
  • تغییرات یک‌باره خلق‌وخو
  • افسردگی/ شوق بیش‌ازحد
  • کاهش وزن خصوصاً دور کمر و ران‌ها
  • کوتاه‌شدن یا طولانی‌ترشدن طول دوره قاعدگی ۲ یا ۴ روز

  آیا رابطه جنسی و یا خودارضایی منجر به کاهش وزن می‌شود؟ 

  خیر، هیچکدام تاثیری روی وزن ندارند. رابطه جنسی و چاقی و لاغری ارتباطی با یکدیگر ندارند. این افسانه از آنجا می‌آید که رابطه جنسی و خودارضایی باعث مصرف انرژی و کالری سوزی می‌شوند. در واقع میزان کالری‌سوزی رابطه جنسی، ارتباط مستقیم با مدت زمان و شدت رابطه‌ شما دارد. اما به طور کلی این کالری سوزی در حدی نیست که باعث کاهش وزن فرد شود.

  سخن پایانی

  رابطه جنسی و چاقی هیچ ارتباطی باهم ندارند. داشتن رابطه نه شما را چاق می‌کند و نه باعث لاغری شما می‌شود. سبک زندگی افراد معمولا با ازدواج تغییر می‌کند که همین موضوع می‌تواند تغییرات وزنی به همراه داشته باشد.

  تنها نکته مشترکی که می‌توانید بین رابطه جنسی و چاقی بیابید، مشکلات هورمونی است. درباره انواع هورمون‌های جنسی و علائم مشکلات جنسی در این مطلب توضیح دادیم. در صورت مشاهده یکی از علائم، بهتر است با آزمایش سطح هورمون‌ها خیال‌تان را از این بابت راحت کنید.

  منبع: timesofindia.indiatimesallohealth

  لطفا به این مطلب امتیاز دهید
  4.5/5 - (44 امتیاز)
  این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  برچسب ها:
  ناشنان ۲۲ آذر ۱۴۰۲

  سلام.دقیقا چه نوع آزمایشی باید بدیم و اینکه کدوم پزشک این نوع آزمایش رو میتونه برای ما بنویسه

  کارشناس فیتامین ۲۲ آذر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز پزشک عمومی هم میتونه براتون آزمایش بنویسه. مشکل تون رو به ایشون بگید. آزمایش مناسب رو براتون می نویسن و نتیجه رو ببرید پیش متخصص

  نیکی ۱۶ شهریور ۱۴۰۲

  بعد از زایمان و شیردهی من وزنم کم شده که میخوام پایین تنه یکم پر و حجیم بشن چیکار باید بکنم؟

  کارشناس فیتامین ۱۸ شهریور ۱۴۰۲

  سلام نیکی عزیز بهترین راهکار، استفاده از یک برنامه ورزشی غذایی اختصاصی و هدفمنده.برنامه ای که با توجه به شرایط جسمانی و اهداف شما طراحی شده باشه. در این خصوص با مربیان فیتامین مشورت کنید و مناسب‌ترین برنامه خود را دریافت کنید برای دریافت مشاوره و برنامه تون عدد 12 را به شماره 10009848 ارسال کنید

  حسین ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۲

  سلام من هرچقدر ورزش میکنم پایین تنه من با بالای تنه ام خوانا نیست یعنی پایین تنه ران بزرگتره

  کارشناس فیتامین ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز بهترین راهکار، استفاده از یک برنامه ورزشی غذایی اختصاصی و هدفمند است. برنامه ای که با توجه به شرایط جسمانی و اهداف شما طراحی شده باشد. در این خصوص با مربیان فیتامین مشورت کنید و مناسب‌ترین برنامه خود را دریافت کنید. برای دریافت مشاوره و برنامه تان عدد 12 را به شماره 10009848 ارسال کنید.

  ناشناس ۲۸ اسفند ۱۴۰۰

  آیا بعد از،از بین رفتن پرده ی باکرگی در دختران کمتر از 16 افزایش قد رخ میده یا کاملا متوقف میشه؟یا اصلا باکره بودن یا نبودن ربطی به قد و یا همون رشد نداره؟

  کارشناس فیتامین ۲۸ اسفند ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز خیر ارتباطی ندارن

  ×
  app-presentation