بدون نظر
4.7/5 - (6 امتیاز)
شاخص توده بدنی

محاسبه bmi یا وزن ایده آل

تعداد بازدید

788

زمان مطالعه

8 دقیقه
فهرست مطالب

  محاسبه BMI یا وزن ایده آل

  محاسبه BMI

  جدول نتایج و تفسیر محاسبه bmi

  نتیجهشاخص بی ام آی
   دچار کمبود وزن شدید کمتر از ۱۶٫۵
   کمبود وزن از ۱۶٫۵ تا ۱۸٫۵
   عادی از ۱۸٫۵ تا ۲۵
   اضافه وزن از ۲۵ تا ۳۰
   چاقی درجه یک از ۳۰ تا ۳۵
   چاقی درجه دو از ۳۵ تا ۴۰
   چاقی درجه سه بیش از ۴۰

  bmi چیست؟

  شاخص توده بدنی

  نحوه محاسبه bmi و کاربرد شاخص توده بدنی

  در این فرمول با تقسیم وزن (به کیلوگرم) بر توان دوم قد (به متر) عددی حاصل می‌شود که شاخص کلی وزن بدن نسبت قد فرد را اندازه می‌گیرد که به آن شاخص توده بدنی یا BMI گفته می شود.

  بی ام آی زیر ۱۸ | خیلی کم

  شاخص توده بدنی زیر ۱۸ یک نشانه خطر است. فردی با این بی ام آی در معرض سوءتغذیه و حتی مرگ قرار دارد و باید به‌سرعت توسط پزشک برای درمان اقدام کند.

  دلایل کمبود وزن شدید یا بی ام آی پایین

  این احتمال وجود دارد که شما یک بیماری طولانی‌مدت داشته باشید یا یک درمان پزشکی داشته باشید که باعث کاهش وزن شما شده. سومصرف مواد مخدر یا الکل یا سال‌خوردگی از دیگر عواملی است که منجربه کمبود وزن شدید می‌‌شود.

  باید پزشک، شما را معاینه کند تا تشخیص بدهد که آیا دچار بیماری هستید یا تیروئید بیش‌ازحد فعال دارید. از نظر وزارت بهداشت بریتانیا، از دست دادنِ بیش از ۵ درصد از وزن خود را در طی یک دوره شش تا ۱۲ ماهه نشان‌دهنده یک مشکل است.

  گاهی اوقات در اثر استرس مسائل عاطفی ممکن است که فرد، در مدت زمان کوتاهی وزن زیادی به ناگهان کم کند. در این‌صورت کمک گرفتن از مشاور لازم است. بی ام آی زیر ۱۶.۵ نشانه خطر بیماری آنورکسیا است (بی‌اشتهایی عصبی) است. این بیماری در صورت درمان نشدن، منجربه مرگ می‌شود.

   

  خطرات ناشی از BMI پایین

  شاخص توده بدنی پایین خطرناک است؛ زیرا نشان می‌دهد که شما یک رژیم غذایی مغذی و متعادل پر از میوه، سبزیجات، پروتئین، چربی سالم، لبنیات و غلات کامل ندارید. یک رژیم غذایی فقیر و نامناسب شما را در معرض کمبود مواد مغذی ضروری قرار می‌دهد که می‌تواند عواقب طولانی‌مدت برای سلامتی شما داشته باشد. به‌عنوان مثال، مصرف کم کلسیم می‌تواند منجربه ضعیف‌شدنِ استخوان‌ها و پوکی استخوان شود، در این حالت استخوان‌ها به‌راحتی دچار شکستگی می‌شوند.

  همچنین ویتامین C کم می‌تواند منجربه مشکلات ایمنی و بیماری‌های مزمن شود و کمبود ویتامین A می‌تواند مشکلات بینایی ایجاد کند. خانم‌های خیلی لاغر و زیر وزن نرمال، ممکن است مشکلات باروری و اختلال در چرخه قاعدگی خود را تجربه کنند.

  نتایج یک مطالعه بعدی نشان داد که BMI پایین، برای دیابتی‌ها خطرناکتر است؛ زیرا (به نسبت) آنها را در معرض خطر بیشتری برای بیماری‌های قلبی عروقی قرار می‌دهد. دانشمندان نتایج این تحقیق را در سال ۲۰۱۳ در کنگره انجمن قلب متخصصان اروپا ارائه دادند.

  بی ام آی ۱۸.۵ تا ۲۵ | نرمال

  اگر بی ام آی شما عددی بین ۱۸.۵ تا ۲۵ است به شما تبریک می‌گوییم! حدودا در محدوده وزن نرمال قرار دارید. بی ام آی نرمال حدودا به ما می‌گوید وزن فرد در چه حال است، اما از قدرت بدنی، درصد چربی و درصد عضلانی، توانایی عضلات و آمادگی سیستم قلب و عروق و حتی وضعیت مواد معدنی فرد چیزی نمی‌گوید.

  این یکی از ایرادات شاخص توده بدنی است؛ چراکه ممکن است فردی با وزن کم، ولی بدن چرب باشد. پس با این حساب افرادی‌که شاخص توده بدنی نرمال دارند هم به تغذیه سالم و ورزش نیاز دارند. ورزش نه یک مجازات برای افراد چاق، بلکه یک هدیه برای همه است.

   

  بی ام آی نرمال

  بی ام آی ۲۵ تا ۳۰ | اضافه وزن

  اگر بی ام آی شما بین ۲۵ و ۳۰ شده است، پیش از هرگونه نتیجه‌گیری و قضاوت خود، وضعیت بدن خود را بررسی کنید. اگر شما یک فرد با توده عضلانی بالا هستید، باردار هستید، اگر ورزشکار حرفه‌ای هستید، به عدد بی ام آی اعتنای زیادی نکنید؛ چراکه سلامت بدن مهم‌تر از شاخص توده بدنی است.

  با این حال، اگر شما یک ورزشکار عضلانی نیستید عدد بی ام آی بین ۲۵ تا ۳۰ به شما زنگ هشداری می‌دهد تا صادقانه سبک زندگی خود را ارزیابی کنید و ببینید آیا وضعیت تغذیه شما صحیح است؟ آیا ورزش می‌کنید و به قدر کافی می‌خوابید؟ اگر سبک زندگی سالمی ندارید، هشدار تبدیل شدن اضافه وزن به چاقی را جدی بگیرید.

  جدول تناسب قد و وزن

  باتوجه به محدودیت استفاده از شاخص توده بدنی (BMI)، متخصصان و پزشکان، جداولی برای تناسب قد و وزن و سن، ارائه کرده‌اند. کمترین اعداد داده شده در هر بخش مخصوص افراد با استخوان‌بندیِ ریز و بیشترین اعداد، شامل استخوان‌بندیِ درشت است.

  جدول تناسب قد و وزن برای مردان

  جدول تناسب قد و وزن برای زنان

  نکته: خانم‌ها به دلیل جثه و استخوان‌بندیِ ظریف، میانگینِ وزنیِ کمتری دارند.

  محاسبه وزن ایده آل در کودکان

  قد و وزن کودکان، از تولد تا نوجوانی، یکی از دغدغه‌های مادران است. همه مادران به‌خصوص آن‌هایی که بیش‌ازحد نگران وزن مناسب بچه‌هایشان هستند، باید بدانند که هر کودک، مثل هر بزرگ‌سالی جثه و استخوان‌بندی خاصِ خود را دارد.

  بنابراین هیچ‌وقت نمی‌توانیم عدد ثابتی را مشخص کنیم و انتظار داشته باشیم که وزن همه کودکان بر طبق آن عدد باشد،‌ بلکه قد و وزن هر کودک را باید با استفاده از نمودارهای رشد، و از روی کارت رشد او سنجید.

  البته در این‌صورت هم عدد دقیقی به شما گفته نمی‌شود و فقط محدوده قد و وزن طبیعی، کمبود وزن، اضافه وزن و چاقی مشخص خواهد شد.

  توجه کنید که کودکان در سنین نوجوانی ممکن است در یک مقطع زمانی، افزایش یا کاهش وزن داشته باشند که کاملاً طبیعی است.

  درمورد نوزادان هم این قد و وزن معمولاً براساس اندازه قد و وزن تولد و سایر شرایط سنجیده می‌شود. پزشک متخصص تغذیه و یا اطفال بهترین کسی است که می‌تواند به شما اطلاعات کاملی درباره قد و وزن کودکتان بدهد.

  ۷ نکته و راهکار قطعی برای رسیدن به وزن ایده‌آل

  در این قسمت با ۷ شگرد تضمینی آشنا می‌شویم تا قبل از یادگیریِ روش‌های اندازه‌گیریِ وزنِ ایده‌آل، کمی انگیزه بگیرید.

  1- برای رسیدن به وزن ایده‌آل هدفتان را مشخص کنید

  برای ورزش‌کردن هم مثل هر کاری باید هدف داشته باشید. باید هدفتان را به‌طور دقیق مشخص کنید و بدانید که می‌خواهید بیشتر روی کدام عضلاتتان کار کنید.

  هرچه قدر هدفتان دقیق‌تر و جزئی‌تر باشد، شانس رسیدن به خواسته‌تان هم بیشتر خواهد شد. این‌که بدانید چرا به دنبال فیتنس حرفه‌ای هستید و چرا می‌خواهید چنین اندامی داشته باشید اهمیت زیادی در میزان موفقیت‌تان، دارد.

  2- برای رسیدن به وزن ایده‌آل تا خط پایان پیش بروید

  اگر همه چیز را وقف هدفتان نکنید، ممکن است همین فردا کم بیاورید. هیچ‌وقت برای انجام  ندادن برنامه ورزشی یا نرفتن به باشگاه دنبال بهانه نباشید و همان ابتدای مسیر به خودتان قول بدهید که یا شروع نکنید، یا تا پایان مسیر پیش بروید.

  شاید گاهی اوقات در مسیر رسیدن به اندام ایده‌آل‌تان مجبور شوید که در باشگاه سوپرست‌هایی با ۲۰ تکرار انجام دهید و سوزش عضلاتتان سر به فلک بکشد. یا مجبور شوید روزی ۱۰ بار غذا بخورید تا کمی وزن بگیرید. البته این مراحل سخت کاملاً بستگی به هدفتان از فیتنس دارد.

  3- برای رسیدن به وزن ایده‌آل روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید

  هزینه‌کردن برای رسیدن به هر هدفی که دارید، نوعی سرمایه‌گذاری حساب می‌شود. بعضی‌ها از خرید برنامه‌های ورزشی منصرف می‌شوند و قید  آرزوها و خواسته‌شان را می‌زنند.

  در حالی‌که داشتن برنامه ورزشیِ شخصی‌سازی‌شده سرمایه‌گذاریِ پرسودی برای سلامتی‌تان خواهد بود. به جای هزینه چندبرابری برای درمان می‌توانید همین حالا با کمترین هزینه و انجام ورزش، از مشکلات آینده پیشگیری کنید. حتماً برای خرید برنامه ورزشی یا مکمل با حرفه‌ای‌های بدنسازی و فیتنس فیتامین مشورت کنید.

  4- برای رسیدن به وزن ایده‌آل واقع‌بین باشید

  لطفاً توقعات غیرواقعی نداشته باشید، چون شور و اشتیاق برای رسیدن به هدف را نابود می‌کند.

  این‌که بگویید می‌خواهم اندامم شبیه فلان سلبریتیِ خارجی شود، می‌تواند خیلی زود شما را ناامید کند. پس فقط منطقی باشید و خودتان را با هیچ‌کسی مقایسه نکنید.

  یادتان باشد که بهترین راه برای رسیدن به اهداف بزرگ، تقسیم هدف به بخش‌های کوچک‌تر و تلاش برای رسیدن به این اهداف کوچک است.

  5- برای رسیدن به وزن ایده‌آل به خودتان ایمان داشته باشید

  تختی که از بزرگترین ورزشکاران ایران و جهان است، در ابتدای کار توفیق چندانی در ورزش نداشت اما چون خودش را باور داشت و تلاش زیادی کرد به چنین موفقیت‌هایی رسید. به طور کلی اگر نگاهی به زندگی‌ بدنسازان حرفه‌ای بیندازید متوجه می‌شوید که همه این افراد اول از همه خودشان را باور کردند و سپس با سعی و تلاش به هدف‌شان رسیدند.

  جملاتی مثل: «من هیچ‌وقت نمی‌توانم کاهش وزن داشته باشم» می‌تواند تمام انگیزه‌تان را در ریشه خشک کند. باورتان باید تا حدی قوی باشد که حتی اگر دیگران هم به شما گفتند که نمی‌توانید، انگیزه‌تان برای رسیدن به هدف بیشتر شود.

  می‌توانید از جملاتی مثل: «من به هدفم می‌رسم، اصلاً مهم نیست چقدر طول بکشد» استفاده کنید و دائماً با خودتان تکرار کنید تا ملکه ذهنتان شود.

  6- برای رسیدن به وزن ایده‌آل زندگی‌تان را از نو بسازید

  مسیر رسیدن به اندام ایده‌آل و روی فرم‌آمدن مثل یک مسابقه دو ماراتن است که برای رسیدن به آن ابتدا باید طرز فکرتان را تغییر دهید و سپس سبک زندگی‌تان را از نو بسازید.

  نمی‌توانید یک شبه عضله‌سازی کنید و یک بدنساز حرفه‌ای شوید. افرادی‌که سراغ تمرینات فوق‌العاده سخت یا رژیم‌های عجیب‌وغریب می‌روند، خیلی زودتر از بقیه کم می‌‌آورند و تسلیم می‌شوند.

  بنابراین باید مسیر رسیدن به فیتنس حرفه‌ای را آهسته و پیوسته بپیمایید. یادتان باشد که عضلات، مثل الماس با ارزش‌اند و شما یک هفته‌ای نمی‌توانید کوه عضله شوید.

  7- برای رسیدن به وزن ایده‌آل تغذیه اصولی داشته باشید

  • با هر وعده غذایی‌تان باید مقداری پروتئین خالص دریافت کنید. اولویت دریافت پروتئین را از طریق غذاها انتخاب کنید و در صورت نیاز، سراغ مکمل‌ها بروید.
  • اگر می‌خواهید لاغر و عضلانی شوید، کربوهیدرات قبل و بعد از ورزش را فراموش نکنید.
  • در طول روز علاوه‌بر کربوهیدرات‌های ساده کربوهیدرات‌های پیچیده را هم به‌عنوان منبع اصلیِ دریافت کربوهیدرات در نظر بگیرید. البته تغذیه بعد از تمرین یک استثناء است.
  • سبزی‌جات را به غذاهایتان اضافه کرده و فیبر را هیچ‌گاه از قلم نیندازید.
  • فراموش نکنید که نصف بدنتان از آب تشکیل‌شده و باید آب کافی میل کنید. اگر محیطی که در آن ورزش می‌کنید، گرم است و زیادی در حین تمرین عرق می‌ریزید، مصرف آب را افزایش دهید.
  • برای لاغرشدن لازم نیست مجموع چربی‌های دریافتی‌تان را به صفر برسانید.

  روش‌های محاسبه وزن بدن

  بعد از آشنایی با شگردهای وزن ایده‌آل، می‌رویم سراغ انواع روش‌های اندازه‌گیری وزن ایده‌آل که شامل ۴ مورد است:

  1- بهترین روش اندازه‌گیری وزن

  • برای این‌که به‌درستی وزن خود را اندازه‌گیری کنید، بهتر است که در حالت ناشتا، یعنی بعد از بیدار شدن و دستشویی رفتن، وزن‌کشی کنید؛
  • در هفته، یک‌بار و در یک روز مشخص وزنتان را اندازه‌گیری کنید؛
  • تا حد ممکن، بدونِ کفش باشید و با حداقل لباس وزن‌کشی کنید؛
  • ترازو را روی سطحی مناسب و صاف بگذارید. ترازو (به‌خصوص دیجیتالی) را روی فرش یا موکت قرار ندهید، چون وزن را به‌درستی نشان نمی‌دهد؛
  • هنگام وزن‌کشی، پاهایتان را وسط ترازو قرار دهید؛
  • بهتر است که خانم‌ها سه روز قبل تا سه روز بعد از عادت ماهانه، وزن‌کشی کنند؛
  • بعد از چهار هفته که وزن‌ها را یادداشت کردید، این اعداد را باهم جمع کرده و تقسیم بر چهار کنید تا میانگین وزنتان به‌دست بیاید.

  حالا میانگین را از وزن اولیه‌تان کم کنید تا پیشرفتتان در کاهش یا افزایش وزن به‌دست بیاید.

  2- بهترین روش اندازه‌گیری قد

  • برای این‌که به‌درستی قد خود را اندازه‌گیری کنید، ابتدا کفش‌هایتان را درآورید؛
  • پیش از اندازه گیریِ قدتان، نفس عمیقی بکشید؛
  • حالا صاف بایستید و بدنتان را به دیوار تکیه دهید؛
  • طوری قرار بگیرید که صورت و چشم‌هایتان رو به جلو باشد؛
  • دست‌هایتان را ثابت کنار بدن خود قرار دهید؛
  • پاهایتان باید کاملاً صاف و پاشنه‌ها به‌هم چسبیده و روی زمین باشند؛
  • حالا با استفاده از یک مداد یا خط‌کش که با سرِ شما مماس شده، بالای سر خود را علامت‌گذاری کنید؛
  • برای اندازه‌گیریِ قد بهتر است که از اطرافیان خود کمک بگیرید.

  3- بهترین روش تشخیص استخوان‌بندی بدن

  با استفاده از یک متر، دور مچ دستتان را اندازه‌گیری کنید. اگر اندازه دور مچ شما حدود ۱۵ سانتی‌متر باشد، استخوان‌بندی‌تان معمولی است. اگر هم کمتر از ۱۵ سانتی‌متر باشد، استخوان‌بندیِ شما ریز است، و اگر بیشتر از ۱۵ سانتی‌متر باشد استخوان بندی‌تان درشت است.

  اگر استخوان‌بندیِ شما ریز است، برای محاسبه دقیق وزن ایده‌آل خود ۱۰ درصد از وزنی که در بالا محاسبه کردید را کسر کنید و اگر استخوان‌بندی‌تان درشت است، یک درصد به وزنِ محاسبه شده، اضافه کنید.

  4- بهترین روش اندازه‌گیری چربی بدن

  BMI یا شاخص توده بدنی، اندازه‌گیریِ چربی بدن براساسِ قد و وزنِ افراد است. این شاخص برای بیشترِ خانم‌ها و آقایانِ بالاتر از ۲۰ سال کاربرد دارد. برای کودکان بالای ۲ سال نیز، BMI نسبی، بهترین روشِ ارزیابیِ چربی بدنشان است.

  این شاخصِ توده بدنی، همیشه هم چربیِ بدن را به‌طور کاملاً دقیق نشان نمی‌دهد، اما جایگزین ارزان و آسانِ روش‌های دیگر است.

  البته برای اندازه‌گیریِ دوره‌ای، سایز کمر، تصویر بهتری از سلامتی‌تان را نشان می‌دهد. برای این کار سایز کمرتان را اندازه‌گیری کنید و در صورت ثبت عددی بیش از ۸۸ سانتی‌متر برای بانوان و ۱۰۱ سانتی‌متر برای آقایان، باید هرچه زودتر برای تناسب اندام و سلامتی‌تان دست‌به‌کار شوید.

  لطفا به این مطلب امتیاز دهید
  4.7/5 - (6 امتیاز)
  این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  برچسب ها:
  ×
  bedoone morabi