۴۹ نظر
مولتی ویتامین بدنسازی

مولتی‌ ویتامین بدنسازی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

تعداد بازدید

9762

زمان مطالعه

9 دقیقه

آخرین به روز رسانی

۲۸ آبان ۱۴۰۲
فهرست مطالب

  آیا بهترین مولتی ویتامین بدنسازی را می‌شناسید و از فایده آن در سلامتی، عضله سازی و چربی سوزی خبر دارید؟ در هر ورزشی، به‌ویژه بدنسازی، داشتن تغذیه مناسب و مصرف مولتی‌ ویتامین باید مکمل تمرینات شما باشد. وجود ویتامین در رژیم غذایی بسیار ضروری است.

  این یک واقعیت است که هرگونه فرایند تولید انرژی و یا مرحله رشد عضله، به طریقی به ویتامین‌ها بستگی دارد و مولتی ویتامین برای عضله‌سازی و موفقیت شما در بدنسازی مهم و تاثیرگذار است. یادتان باشد که بدون مولتی‌ویتامین، عضلات شما از بین می‌روند و تراکم استخوان‌های‌تان کاهش یافته و سیستم بدن‌تان ضعیف می‌شود. با ما همراه باشید تا به شما بگوییم چرا مصرف مولتی ویتامین بدنسازی ضروری است و چه مکمل‌هایی برای این منظور باید مصرف کنید.

  معرفی و تقسیم‌بندی ویتامین‌ها

  به صورت کلی ویتامین‌ها در دو دسته قرار می‌گیرند. هر دو دسته را با زیر مجموعه‌های شان معرفی می‌کنیم.

  • ویتامین‌های محلول در چربی
   ویتامین‌های محلول در چربی مانند ویتامین های K،E،D،A در بافت چربی بدن ذخیره می‌شوند و هر روز هم نیاز به دریافت آن‌ها ندارید، اما باید مراقب باشید که ذخیره بیش‌ازحد این مواد، می‌تواند موجب مسمومیت شود.

  • ویتامین‌های محلول در آب
   این ویتامین‌ها به‌جز ویتامین C همگی از ویتامین‌های B و B کمپلکس تشکیل شده‌اند، که شامل ویتامین‌های تیامینB1 ریبوفلاوین B2 نیاسین یا نیکوتینیک B3 پیریدوکسین B6 فیانوکوبالامین B12 و بیوتین H هستند. این ویتامین‌ها، هنگام ورود به بافت چربی با مشکل روبه‌رو شده و در بدن ذخیره نمی‌شوند و مازاد آن‌ها از بدن دفع می‌شود. پس این ویتامین‌ها ایجاد مسمومیت نمی‌کنند و باید همیشه در رژیم غذایی بدنسازان قرار گیرند.
   مولتی ویتامین بدنسازی هم مجموعه‌ای از این گروه از ویتامین‌ها است و به همین علت مصرف آن برای بدنسازان مفید خواهد بود.

  ویتامین‌های ضروری برای بدنسازی

  اگر می‌خواهید نتیجه خوبی از ورزش‌تان بگیرید باید نکات مختلفی را در مصرف مولتی ویتامین بدنسازی رعایت کنید و از ویتامین‌های مورد نیاز بدنسازی هم غافل نشوید. اکنون تمام این ویتامین های ضروروی بدنسازی را معرفی می‌کنیم.

  ویتامین A

  بیشتر افراد، ویتامین A (بتا کاروتن) را فقط با ویژگی تقویت بینایی می‌شناسند، اما بدنسازان، به خانواده این ویتامین، از جنبه‌های مختلف دیگری نیاز دارند. نقش ویتامین A در سنتز و ساخت‌وساز پروتئین، بسیار مهم است و بر روند رشد ماهیچه‌ای، تأثیر به‌سزایی دارد. بنابراین وجود ویتامین آ در مولتی ویتامین بدنسازی لازم است.

  این ویتامین، نقش مهمی در تولید گلیکوژن دارد و به ذخیره‌سازیِ انرژیِ بدن کمک زیادی می کند. این مسئله برای بدنسازان از اهمیتی دوچندان برخوردار است. فعالیت جسمیِ شدید و رژیم‌های کم‌چرب، هر دو سطح ویتامین A در بدن را به‌خطر می‌اندازد. با این اوصاف می‌بایست توجه خاصی در آماده سازیِ بدن برای جذب ویتامین A وجود داشته باشد.

  مولتی ویتامین بدنسازی

  ویتامین B1

  ویتامین B1 (تیامین) از ویتامین‌هایی است که برای متابولسیم پروتئین و رشد، نیاز است. تیامین همچنین در تشکیل هموگلوبین نقش دارد. همان‌طورکه می‌دانید، در ورزش‌های هوازی، انتقال اکسیژن ضروری است. پس ویتامین B1 در تحمل افزایش سطح تمرین اهمیت دارد و ازجمله ویتامین‌هایی است که عملکرد ورزشی را افزایش داده و به‌شدت مورد نیاز ورزشکاران است و باید در مولتی ویتامین بدنسازی، موجود باشد.

  نکته: مقدار نیاز به ویتامین B1، به شدت فعالیت ورزشکاران بستگی دارد.

  ویتامین  B2

  ویتامینB2  (ریبوفلاوین) سه وظیفه مهم در بدن دارد؛ که عبارتند از سوخت‌وساز گلوکز، اکسیداسیون اسیدهای چرب و نوسانات هیدروژن در چرخه کریبس (Krebs). بدنسازان می‌بایست به این مسئله توجه کنند که ریبوفلاوین تا حدی با سوخت‌وساز پروتئین ارتباط دارد.

  در یکی از بررسی‌های انجام گرفته مشخص شد که خانم‌ها به سطح RDA بالایی از ویتامینB2 نیاز دارند تا مقدار ریبوفلاوین خون آن‌ها بعد از تمرین‌، به میزان عادی برگردد. ریبوفلاوین، تحرک‌های ماهیچه‌ای را بهبود می‌بخشد و موجب افزایش قابلیت آن می‌شود.

  ویتامین B3

  نیاز ورزشکاران به ویتامین B3 (نیاسین) بیش از دیگران است. اگر یک رژیم غذایی با نیاسین پایین داشته باشید، بدن می‌تواند این ویتامین را از آمینو اسیدی به نام تریپتوفان که به مقدار فراوان در گوشت بوقلمون و شیر وجود دارد، بسازد.

  بدنسازان با اسید نیکوتینیک (نوع شناخته‌شده نیاسین) که باعث گشاد شدنِ عروق و مویرگ‌ها می‌شود، آشنا هستند، اما این نوع نباید در طول انجام تمرین استفاده شود. مقدار بالای اسید نیکوتینیک، میزان توانایی بدن را کاهش می‌دهد.

  مولتی ویتامین بی 3

  ویتامین B6

  از جمله فعالیت‌های ویتامینB6  (پیریدوکسین) شرکت در متابولیسم بدن، رشد و بهینه‌سازیِ کربوهیدرات‌ها است. همچنین تنها ویتامینی است که به‌طور مستقیم در جذب پروتئین دخیل است. هرچقدر پروتئینِ مصرفی شما بیشتر باشد، مصرف این ویتامین هم باید بیشتر باشد؛ بنابراین کاربرد بسیاری در رشد ماهیچه و عضلات دارد.

  ویتامین B12

  مهم‌ترین عملکرد ویتامین B12 سوخت‌وساز کربوهیدرات و نگهداری بافت سیستم عصبی است که برای بدنسازان از اهمیت بالایی برخوردار است. ویتامین B12 در غذاهایی با منشأ حیوانی، وجود دارد. بنابراین ورزشکارانی که رژیم گیاهی دارند، باید در مورد ویتامین B12 با پزشک متخصص مشورت کنند. برای برطرف‌کردنِ کمبود این ویتامین، تزریق B12 و مصرف مولتی ویتامین بدنسازی متداول است.

  ویتامین C

  بیشتر ورزشکاران اهمیت ویتامین C را در موفقیت خود نادیده می‎‌گیرند. این ویتامین، یک آنتی‌اکسیدان است که علاوه‌بر محافظت از سلول‌های ماهیچه‌ای، از خطر رادیکال‌های آزاد جلوگیری می‌‌کند و باعث بهبود رشد و ماده نگهدارنده استخوان‌ها و ماهیچه‌ها و کاهش استرس می‌شود. علاوه‌بر این‌ها، ویتامین سی در جذب آهن نیز مؤثر است.

  نیاز بدن ورزشکاران به ویتامین C بسیار زیاد است؛ این ویتامین، اگر در وعده صبحانه مصرف شود، فوق‌العاده به جذب آهن کمک می‌کند و باعث شفافیت پوست می‌شود. مصرف ویتامین C  بعد از تمرین، به دفع اسید لاکتیک و رفع خستگی و تقویت سیستم دفاعی بدن کمک می‌کند. این ویتامین در مرکبات و انواع سبزیجات یافت می‌شود و بهتر است که در مولتی ویتامین بدنسازی نیز وجود داشته باشد.

  برای اینکه ورزشکاران بتوانند در حین تمرین، آب بیشتری بنوشند و در عین حال از خستگی عضلات خود جلوگیری کنند، بهتر است همیشه با چند قطره آب‌لیموی تازه، آب را طعم‌دار کرده و در طول تمرین نوش جان کنند.

  ویتامین D

  ویتامین D نقش اساسی در جذب کلسیم و فسفر دارد. کلسیم در انقباض‌ها، عنصر اصلی است. این ویتامین با کمک کلسیم، فسفر و پتاسیم به رشد استخوان‌ها و دندان‌ها کمک می‌کند.

  ویتامین D به مقدار زیادی در نور آفتاب وجود دارد؛ اما باتوجه به اینکه برای جذب آن، باید به‌طور مستقیم مقابل نور خورشید قرار گرفت و با توجه به ضروری بودن این ویتامین برای ورزشکاران، بهتر است به دنبال غذاهای غنی شده با ویتامین D باشیم. خوردن مواد غذایی حاوی ویتامین D (تخم کتان یا روغن شاهدانه یا روغن بذرک) برای جذب ویتامین دی مفید و مناسب است.

  ویتامین E

  ویتامین E یک آنتی‌اکسیدان قوی است که از اندام‌های داخلِ سلول‌ها حفاظت می‌کند. این مسئله از این جهت اهمیت دارد که بسیاری از فرایندهای متابولیک، به سلامت اجزای سلولی بستگی دارد.

  این ماده مغذی در غذاهایی مثل روغن آفتابگردان، تخمۀ آفتابگردان، بادام، فندق، بادام هندی، آووکادو، انبه، اسفناج و… وجود دارد. بهتر است که این ویتامین، در مولتی ویتامین بدنسازی نیز موجود باشد.

  بیوتین

  بیوتین (ویتامین H) نقش مهمی در سوخت‌وساز اسیدهای آمینه و تهیه انرژی از منابع مختلف دارد، اما حضور این ویتامین، در کنار ماده‌ای به نام آویدین (که هنگام فعالیت بدنسازان در بدن ایجاد می‌شود) مشکل‌زا است. آویدین، در سفیده خام تخم‌مرغ پیدا می‌شود.

  در واقع بدنسازانی که سفیده تخم‌مرغ خام می‌خورند یا کسانی‌که سفیده تخم‌مرغ را به اندازه کافی نمی‌پزند، ممکن است مشکلی با کمبود بیوتین نداشته باشند، اما اگر خوردنِ سفیده تخم‌مرغ بیش از حد مجاز شود (در حدود ۲۰ عدد در روز) می‌تواند به بروز نوعی عفونت باکتریایی به نام سالمونلا بینجامد.

  مولتی ویتامین برای بدنسازان

  مولتی ویتامین عضله ساز | تاثیر مصرف مولتی ویتامین در عضله سازی

  سلول‌های بدن، به‌خصوص سلول‌های عضله‌ای، برای رشد و بقا و متابولیسم کامل، به بعضی واکنش‌های بیوشیمیایی احتیاج دارند. انجام این واکنش‌ها نیز به ویتامین‌های مشخص به‌عنوان کاتالیزور واکنش نیازمند است. غالبا درباره پودرهای پروتئینی برای بدنسازی صحبت می‌شود، اما خوب است بدانید که استفاده از مولتی ویتامین بدنسازی هم ضروری است و باعث بهبود عملکرد آنان در ورزش می‌شود.

  غذا به تنهایی ممکن است برای یک بدنساز کافی نباشند، خصوصا به این دلیل که بدنسازان معمولاً برای دستیابی به عملکرد بهتر در مسابقات، از مواد غذایی خاصی مانند چربی، قند و کربوهیدرات اجتناب می‌کنند. به دلیل محدود بودن چنین رژیم‌هایی، یک مکمل استاندارد حاوی مولتی ویتامین بدنسازی است.

  این مولتی ویتامین‌ها شامل ویتامین‌های مختلفی مثل ویتامین های گروه B ، ویتامین A ، C ، D، و غیره هستند که یک بدنساز برای تامین نیازهای مختلف بدنش به آن‌ها نیاز دارد و باید مولتی ویتامین بدنسازی این منابع را داشته باشد.

  مولتی ویتامین مینرال در بدنسازی

  بدنسازی فعالیتی است که می‌تواند از نظر فیزیکی سخت باشد. بسیاری از بدنسازان ممکن است که در طولانی مدت، دچار کمبود ویتامین‌ و مواد معدنی ضروری شوند. یکی از راه‌هایی که می‌توانید با آن مبارزه کنید، این است که مولتی ویتامین مینرال بدنسازی را به صورت مرتب و اصولی مصرف کنید.

  مولتی ویتامین مینرال بدنسازی اساسا یک مکمل غذایی است که مجموعه‌ای از تمام ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری مورد نیاز بدن شما را فراهم می‌کند و برای بهبود عملکرد و سلامتی شما موثر و مفید است.

  مولتی ویتامین مینرال بدنسازی به اشکال مختلف در بازار موجود است؛ مانند پودر، شربت، کپسول، قرص یا حتی تزریقی. همین موضوع آن را به یکی از مواد مغذی در دسترس تبدیل کرده است.

  فواید کپسول فارماژلیتان برای ورزشکاران

  کپسول فارماژلیتان همان عصاره جینسینگ با غلظت بالا است که برای جبران کمبود ویتامین‌های مختلف به خصوص در بزرگسالان مفید است. محتوای این کپسول شامل انواع ویتامین‌هاست که به بدنساز و ورزشکار و حتی افراد عادی کمک می‌کند تا نیروی ذهنی و جسمی خود را بازیابی کنند و به خصوص خستگی و ضعف آن‌ها را جبران می‌کند.

  عناصر معدنی موجود در این محصول شامل آهن، کلسیم، پتاسیم، منیزیم، روی، مس و منگنز است و ویتامین‌هایی که در ترکیبات این کپسول به کار رفته است نیز شامل ویتامین C، E، A، D و ویتامین‌های گروه B می‌شود.

  ویتامین های مورد نیاز بدنسازی

  فواید مصرف کپسول فارماژلیتان

  کپسول فارماژلیتان تقریبا تمام نیازهای روزانه بدن یک ورزشکار را تامین می‌کند. این کپسول شامل ویتامین‌های مختلفی برای سوخت و ساز سلولی، جبران کمبود آهن و کمک به ریکاوری بهتر ورزشکار است. به طور خلاصه مزایای مصرف این مولتی ویتامین بدنسازی عبارت است از:

  • رفع ضعف، خستگی و کاهش تمرکز
  • حاوی ویتامین‌های مورد نیاز بدن
  • افزایش قوای ذهنی و جسمی
  • پیشگیری از کمبود ویتامین‌ها
  • حاوی عصاره جینسینگ

  نحوه مصرف فارماژلیتان

  روازنه یک عدد کپسول مولتی ویتامین فارماژلیتان را هنگام صبحانه همراه با مقداری آب میل کنید.

  نکته: اگر بیماری خاصی مثل دیابت دارید یا باردار هستید برای مصرف فارماژلیتان به اجازه پزشک نیاز دارید. ضمنا اگر داروی دیگری مصرف می‌کنید برای پیشگیری از تداخل دارویی فارماژلیتان با داروهای دیگر، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

  بهترین مولتی ویتامین برای بدنسازی

  همان‌طور که گفتیم بدنسازان، اعم از مردان و زنان، برای عضله سازی باید یک برنامه غذایی تخصصی داشته باشند. در کنار تغذیه مناسب گاهی استفاده از مولتی ویتامین‌ها بدنسازی لازم است و باعث عضله سازی بیشتر و بهتر آن‌ها می‌شود.

  بنابراین، علاوه بر رشد عضلات، مکمل‌های غذایی و دارویی به سلامت قلب، سلامت مغز، سلامت استخوان و حتی سلامت پروستات مردان و افزایش ایمنی افراد کمک می‌کنند. به همین دلیل است که انتخاب بهترین مولتی ویتامین بدنسازی مهم است. در انتخاب مکمل و مولتی ویتامین دقت کنید و مطمئن شوید که مولتی ویتامین شما فوایدی که نام بردیم را داشته باشد.

  در رابطه با برنامه ورزشی و مصرف بهترین مولتی ویتامین بدنسازی می‌توانید با مربیان فیتامین مشورت کنید.

  بهترین مولتی ویتامین بدنسازی در بازار

  اکنون ۷ مورد از بهترین مولتی ویتامین‌های ضروری بدنسازی و مولتی ویتامین بدنسازی که در سال ۲۰۲۰ بیشترین مصرف را داشته اند را معرفی می‌کنیم؛ لازم است شما حتما مکمل خود را از فروشگاه معتبر بخرید و پیش از مصرف آن با پزشک خود مشورت کنید.

  • Performance Lab NutriGenesis Multi بهترین مولتی ویتامین روزانه بدنسازی
  • مولتی ویتامین Opti-Men Optimum Nutrition بهترین مولتی ویتامین مورد نیاز بدنسازی با اسیدهای آمینه
  • مولتی ویتامین لایف اکستنشن Life Extension Multivitamin – بهترین مولتی ویتامین ضروری بدنسازی
  • Care/Of Multivitamin- بهترین مولتی ویتامین بدنسازی
  • مولتی ویتامین مردانه Evlution Nutrition بهترین مولتی ویتامین مورد نیاز بدنسازی
  • مولتی ویتامین Kaged Muscle – بهترین مولتی ویتامین برای بدنسازان مرد

  قبل از خرید مولتی‌ ویتامین به این نکات دقت کنید

  برای خرید مولتی ویتامین بدنسازی توجه کنید که مکمل شما توسط شرکت‌های معتبری تولید شده باشد. با این کار اطمینان خواهید داشت که محصول مورد نظرتان، حاوی همان مواد و ترکیباتی است که روی برچسب آن چاپ شده است.

  سن، جنسیت، شرایط جسمی و نوع ورزش خود را همواره در نظر بگیرید و مولتی‌ویتامینی را انتخاب کنید که فرمول آن مخصوص شرایط شما باشد. از مکمل‌هایی استفاده کنید که فاقد هر نوع ماده مضر مثل قند، نشاسته، گلوتن یا رنگ‌ها و طعم دهنده‌های مصنوعی باشند. اگر این نکات در مصرف مولتی ویتامین بدنسازی رعایت شود، نتیجه مثبتی برای بدنسازان خواهد داشت.

  پرسش‌های متداول در مورد مولتی ویتامین برای بدنسازان

  ۱. چه ویتامین‌هایی برای بدنسازان ضروری است؟

  بدن ورزشکاران به علت تعرق بیشتر، نیاز به جذب ویتامین‌های بیشتر دارد.در مطلب بالا همه‌ی آن‌ها را معرفی کردیم و نحوه تهیه‌شان را نیز گفته‌ایم.

  ۲. آیا مصرف ویتامین ها در عضله سازی تاثیرگذار است؟

  بله؛ معمولا ورزشکاران رژیم خاصی دارند و برخی از منابع غذایی را مصرف نمی‌کنند. بنابراین برای بهبود عملکرد و عضله سازی بیشتر باید از مولتی ویتامین استفاده کنند.

  ۳. بهترین مولتی ویتامین بدنسازی کدام است؟

  بهترین مولتی ویتامین بدنسازی باید شامل انواع ویتامین‌های ضروری بدن باشد که همه آن‌ها را در مطلب بالا معرفی‌ کردیم.

  سخن پایانی

  ورزشکاران و بدنسازان معمولا رژیم غذایی خاصی دارند و از مصرف چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها اجتناب می‌کنند. بنابراین برای تامین انواع ویتامین‌های مورد نیاز بدن‌شان، باید مولتی‌ویتامین‌ بدنسازی مصرف کنند.

  در این مطلب بهترین و موثرترین مولتی ویتامین بدنسازی را معرفی کردیم و نکات مهم در استفاده و تهیه هرکدام را گفتیم. برای سلامتی خودتان و رسیدن به موفقیت بیشتر در بدنسازی از ویتامین‌هایی که معرفی کردیم، غافل نشوید.

  منابع: starofmysorehealthcanal

  لطفا به این مطلب امتیاز دهید
  4.6/5 - (25 امتیاز)
  این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  برچسب ها:
  امیر ۱۶ تیر ۱۴۰۳

  سلام، قرص زینک پلاس برای رشد عضلات تو سن 17 سالگی توصیه میشه یا نه

  علی ۱۴ اسفند ۱۴۰۲

  عالی بود

  ممد ۲۰ آذر ۱۴۰۲

  سلام مولتی ویتامین بگیریم یعنی شامل همه‌ویتامینا برای بدنسازی هست

  کارشناس فیتامین ۲۲ آذر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز مولتی ویتامین ها با هم متفاوتن روی جعبه رو بخونید و ببنید چه ویتامین هایی موجود داره.

  عارف ۰۲ آذر ۱۴۰۲

  سلام عزیز
  کشتی میرم بنظرتون حین تمرین چه پودری رو با آب قاطی کنم بخورم؟ ی یه ماه پیش که ازمایش دادم کمبود ویتامین دی سی داشتم و قرص میخورم به دستور پزشک سن هم16

  کارشناس فیتامین ۰۴ آذر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز اگر قصد مصرف هر مکملی رو دارید، باید با پزشک یا مربی حرفه‌ای‌تون مشورت کنید تا او با توجه به نیاز و شرایط بدنی ‌تون، برای‌تون مکمل و مقدار آن را تجویز کنه

  جواد بهبودی ۲۷ مهر ۱۴۰۲

  سلام.من کارم توی کارخونه سنگه در روز کم کمش باید ۱۵ الی ۲۰ تن سنگ رو جابجا میکنم
  لطفا یه راهنمایی خوب و درست میخوام و چه ویتامینی مصرف کنم تا بدنم کم نیاره؟؟ ممنون میشم

  کارشناس فیتامین ۰۳ آبان ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز ابتدا باید یک آزمایش کلی بدین تا مشخص بشه به چه مواد معدنی ای نیاز دارین.

  ×
  app-presentation