۲ نظر
کتل بل یا دمبل

با کتل بل کار کنیم یا دمبل؟

تعداد بازدید

540

زمان مطالعه

5 دقیقه

آخرین به روز رسانی

۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳
فهرست مطالب

  کدام را ترجیح می‌دهید؟ کتل بل یا دمبل؟ واقعیت این است که هر دو وسیله‌ی ورزشی، بسیار پرکاربرد و مفید هستند و می‌توانند به بدنسازان و ورزشکاران برای رسیدن به هدف‌شان کمک کنند. انتخاب بدنسازی با دمبل یا کتل بل به سطح آمادگی بدنی، هدف‌ و سلیقه‌ی شخصی شما بستگی دارد. این مطلب را تا انتها بخوانید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

  دمبل بهتر است یا کتل‌ بل؟

  بدنسازی با کتل بل یا دمبل؟ کدام برای من بهتر است؟ هردو، وسیله ورزشی محبوبی هستند که در تمرینات قدرتی و تناسب اندام استفاده می‌شوند و هر کدام، ویژگی‌ها و کاربردهای منحصر به فرد خود را دارند. دانستنِ تفاوت‌ها و ویژگی‌های هرکدام، به ما کمک می‌کند تا انتخاب بهتری برای تمرین مان داشته باشیم.

  دمبل یا کتل بل

  تفاوت بین دمبل و کتل‌بل

  برای درک ویژگی ‌های دمبل یا کتل بل، بهتر است ابتدا برخی از تفاوت‌های کلیدی بین آنها را بررسی کنیم. در ظاهر هر دو وسیله، بسیار متفاوت به نظر می‌رسند.

  دمبلکتل بل
  سنگینی وزنه به طور مساوی در کل دمبل توزیع شده است.سنگینی وزنه زیر دسته قرار دارد.
  ساختار آن متفاوت و از جنس‌های مختلف است.از چدن ساخته شده است.
  دسته دمبل فقط جای یک دست را دارد.دسته به قدری بزرگ است که بتوانید با هردو دست، یک کتل بل را بگیرید.
  مناسب برای شروع و با حداقل خطر است.امکان آسیب دیدگی برای مبتدیان یا افراد دارای مشکلات مفصلی هست.

  تفاوت‌های فیزیکی بالا به راحتی قابل مشاهده هستند، اما درک اینکه چگونه این تفاوت‌های فیزیکی روی تمرین شما تأثیر می‌گذارد، بسیار مهم است.

  باید به ساختار این دو وسیله توجه کرد، زیرا تفاوت ساختاری کتل بل یا دمبل باعث می‌شود تا فشار وارده به عضله و مفصل مورد نظر در هنگام انجام هر تمرینی تغییر کند. به عنوان مثال عضلات درگیر در جلو بازو با دمبل بسیار متفاوت با جلوبازو با کتل‌بل است. در ادامه به دیگر تفاوت‌های دمبل و کتل بل اشاره می‌کنیم.

  طراحی و نحوه استفاده

  از دیگر تفاوت‌های این دو وسیله، این است که دمبل‌ها معمولا جفتی هستند و هنگام تمرین می‌توانید هردو دمبل را در دست بگیرید و هر دو طرف بدن را تمرین دهید؛ در این صورت تعادل رشد عضلانی‌تان را حفظ می‌کنید؛ اما کتل‌بل را به نحوه متفاوتی دست می‌گیرید که امکان حرکات نوسانی را برای‌تان فراهم می‌کند و ماهیچه‌های مچ و ساعد را بیشتر درگیر می‌کند.

  تنوع تمرینی

  کتل بل یا دمبل، کدام تنوع تمرینی بیشتری دارند؟ دمبل مناسب برای طیف وسیعی از حرکات و تمرینات تک مفصلی و ایده‌آل برای تمرینات عضله سازی مثل جلوبازو، پرس سرشانه یا پرس سینه است.

  در عین حال کتل بل حرکات پویا و فانکشنال را تسهیل می‌کند؛ تمریناتی مثل اسکات و تاب دادن کتل‌بل. به طور کلی تنوع تمرینی با دمبل بیشتر است.

  احتمال خطر و آسیب دیدگی

  دمبل‌ها برای همه آشنا هستند و به دلیل نوع طراحی دمبل، وقتی آن را دست می‌گیرید، کاملا در کنترل شماست. این در حالی است که کتل‌بل یک وسیله آشنا برای همه نیست و بسیاری از افراد حاضر در باشگاه، به خصوص مبتدیان، ممکن است نحوه استفاده از کتل‌بل را ندانند.

  بنابراین کتل‌بل بهترین وسیله برای شروع نیست، زیرا به سطح خاصی از قدرت و کنترل نیاز دارد. بدون آموزش کامل تکنیک‌های مناسب استفاده از کتل بل، خطر آسیب وجود دارد. افراد مبتلا به کمردرد نیز باید در استفاده از کتل بل احتیاط کنند.

  بدنسازی با دمبل

  شباهت بین دمبل و کتل بل

  با همه تفاوت‌ها و ویژگی‌های متمایزی که برای دمبل‌ و کتل‌بل‌ وجود دارد، این دو وسیله شباهت‌های زیادی هم با یکدیگر دارند. از جمله:

  هر دو در تمرینات قدرتی و بدنسازی استفاده می‌شوند!

  هر دو وسیله در تمرینات تمرینی قدرتی برای عضله سازی، افزایش قدرت و بالا بردن سطح کلی تناسب اندام استفاده می‌شوند. ابتدا هدف‌تان را مشخص کنید، سپس ار مربیان فیتامنی بخواهید تا بهترین راه را به شما برای رسیدن به خواسته‌تان نشان بدهند و در این مسیر کمک‌تان کنند.

  میخوای به اندام دلخواهت برسی؟
  میخوای به اندام دلخواهت برسی؟
  با برنامه تناسب اندام فیتامین ورزشت رو از همین الان شروع کن.
  میخوام ورزش کنم

  تمرینات متنوعی با هردو می‌توان انجام داد!

  هر دو وسیله به شما امکان می‌دهد طیف وسیعی از تمرینات مختلف و متنوعی را انجام دهید و گروه‌های عضلانی مختلفی را هدف قرار دهید.

  حتی برای تمرینات کاردیو هم کاربرد دارند!

  هم دمبل و هم کتل بل را می‌توانید برای تمرینات قلبی عروقی یا تمرینات شدت بالا (هیت) استفاده کنید. اما دقت کنید که در تمام این تمرینات باید از وزنه سبک استفاده کنید.

  برای عضله سازی و افزایش قدرت کتل بل یا دمبل بهتر است؟

  بدنسازی با کتل بل

  هر دو دمبل و کتل‌بل، ابزارهای موثر و بسیار مفیدی برای افزایش قدرت و رشد عضله هستند، چراکه با هردو می‌توانید تمرینات قدرتی انجام دهید. نمی‌توانیم به طور دقیق بگوییم بین کتل بل یا دمبل، کدام یکی برای افزایش قدرت و رشد عضلانی “بهتر” است؛ اما انتخاب شما ممکن است بر اساس ترجیح و سلیقه‌ی شخصی، برنامه تمرینی و عضلات خاص مورد هدف‌تان، متفاوت باشد.

  دمبل برای هدف قرار دادن عضلات خاص از طریق حرکات ایزوله مانند تمرینات جلوبازو، پشت بازو یا پرس سینه ایده‌آل است. همچنین از آنجا که دمبل در وزن‌های مختلف در دسترس است، می‌تواند به راحتی “اصل اضافه بار” را برای‌تان فراهم کند.

  اما تمام این موارد هم برای کتل بل صادق است و شما می‌توانید تمرینات بدنسازی مختلفی را با کتل بل انجام دهید و همچنین با افزایش توانمندی‌های خود، کتل‌بل‌های سنگین‌تری انتخاب کنید.

  انتخاب بین این دو وسیله بستگی به سلیقه و ترجیح فردی و یا نظر مربی شما دارد. هردو وسیله برای رشد عضلات و افزایش قدرت بدنی مناسب هستند.

  برای کاهش وزن و چربی سوزی کدام بهتر است؟

  برای کاهش وزن و چربی سوزی، هم دمبل و هم کتل‌بل مفید هستند و فرقی بین‌شان نیست؛ اما تاثیر نهایی بستگی به نوع تمرین و میزان فعالیت ورزشی شما دارد.

  کتل بل یا دمبل، هردو برای تمرینات قدرتی و برای عضله سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند و با بالا بردن متابولیسم بدن به کاهش وزن شما کمک می‌کنند.

  همچنین هردو وسیله برای تمرینات کاردیو و یا شدت بالا (هیت) کابرد دارند که با کالری سوزی بالا، به پروسه کاهش وزن و چربی سوزی کمک می‌کنند.

  سخن پایانی

  دمبل و کتل بل هر دو از وسیله‌های بسیار پرکاربرد و مفید در دنیای بدنسازی و ورزش هستند و هر دو به چربی سوزی و عضله سازی کمک خواهند کرد . انتخاب کتل بل یا دمبل بستگی به ترجیح شخصی، نوع تمرینات و هدف شما دارد. ضمنا آمادگی بدنی هم مهم است و معمولا دمبل برای مبتدی‌ها، وسیله‌ی مناسب‌تر و امن‌تری است.

  منابع: barbendladdernordicbalance

  لطفا به این مطلب امتیاز دهید
  5/5 - (3 امتیاز)
  این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  بردبار ۲۷ بهمن ۱۴۰۲

  کتل بل باعث مچ درد میشه

  کارشناس فیتامین ۲۸ بهمن ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز اگه کتل بل سنگین تر از توانتون بردارید و یا به صورت غیر صحیح از آن استفاده کنید، باعث ایجاد درد و ناراحتی میشه.

  ×
  app-presentation