۲۷۲ نظر
مکمل گینر

گینر چیست؟

تعداد بازدید

47047

زمان مطالعه

8 دقیقه

آخرین به روز رسانی

۲۹ بهمن ۱۴۰۲
فهرست مطالب

  گینر چیست و کدام نوع این مکمل، بهترین است؟ اگر تمرینات بدنسازی انجام می‌دهید، حتما اسم مکمل گینر را بسیار شنیده‌اید. شاید هم دوستان یا مربی‌تان به شما مصرف مکمل گینر را پیشنهاد داده‌اند.

  زمانی‌که صحبت از مکمل‌های بدنسازی به میان می‌آید، نام این مکمل معروف، در میان محبوب‌ترین مکمل‌ها به چشم می‌خورد. مکملی که معمولاً آن را به‌عنوان تکمیل‌کننده رژیم غذایی و مکملی برای افزایش وزن و عضله می‌شناسند.

  اما آیا خرید این گینرها بدون اطلاع کافی، کار درستی بوده و باعث پیشرفت شما خواهد شد؟ در این مطلب فیتامین در مورد تمامیِ عوارض جانبی، فواید و مسائل مرتبط با گینرها صحبت خواهیم کرد.

  گینر چیست؟

  محصولی است که با توجه به محتویات آن برای افزایش وزن یا افزایش عضله‌سازی خریداری می شود. مثلاً فردی که گینر افزایش وزن خریداری می کند، بدون شک شخصی است که در وزن گیری دچار مشکل بوده و به سختی وزن اضافه می‌کند. گینر عضله‌ساز نیز نقش مکمل کمکی را دارد و برای افرادی است که در عضله‌سازی با مشکل روبه‌رو هستند.

  ترکیبات تشکیل‌دهنده گینر

  به‌طور کلی مکملی بسیار پرکالری و حاوی کربوهیدرات و پروتئین و مقادیری چربی سالم است. یک گینر خوب باید شامل اسید آمینه‌ لازم، کربوهیدرات پیچیده یا ساده (با توجه به نوع آن) و طیف وسیعی از مواد معدنی و ویتامین‌های لازم باشد.

  هرچه مکمل باکیفیت‌تر باشد پروتئین به کار رفته در آن هم باکیفیت‌‌تر است. در گذشته برخی مکمل‌ها از قند و چربی تولید می‌شدند که بسیار برای افزایش وزن خوب ولی برای سلامتی و روند تناسب اندام مضر بودند!

  گینر پروتئین بیشتر دارد یا کربو؟

  نسبت ترکیب کربوهیدرات و پروتئین در هر نوع متفاوت است. هر بدنساز با توجه به وضعیت ورزشی خود از نوع مناسبشان بهره‌مند می‌شود. نوع افزایش وزن، کربوهیدرات بسیار بیشتری نسبت پروتئین دارند که به اصطلاح برای وزن‌گیری مناسب است.
  برای جبران کمبود وزن شدید می‌توان تا مدتی از نوع آن با کربوهیدرات بالا استفاده کرد. پس از مدتی برای عضله‌سازی به سراغ مکمل‌های پروتئینی بروید، اما نوع عضله‌ساز نسبت پروتئین بیشتری دارند و برای بدنسازانی که تمرین قدرتی با قصد حجم انجام می‌دهند مناسب است.

  گینر چیست

  انواع گینر

  همان‌طورکه درباره مواد تشکیل دهنده این مکمل توضیح دادیم، گینرها به دو دسته‌ی افزایش وزنی و افزایش حجمی یا همان عضله‌ساز، تقسیم می‌شوند. در ادامه هر دو مورد را کاملا برایتان توضیح می‌دهیم.

  ۱. گینر افزایش وزن (Weight gainer)

  نوع افزایش وزن آن، مکمل کربوپروتئین بسیار پرکالری با کربوهیدرات خیلی بالا است.

  این نوع برای افرادی مناسب است که بسیار سخت وزن می‌گیرند (عموما تیپ بدنی اکتومورف‌ها) یا کسانی که به دلیل مشکلاتی در وضعیت سلامتی خود وزن زیادی از دست داده‌اند.

  چه ورزشی برای این افراد مناسب است؟ تمرینات بدنسازی با شدت متوسط.

  فواید گینرهای افزایش وزن

  • ایجاد تعادل پروتئینی برای ورزشکار
  • فراهم کردن کالری موردنیاز
  • جبران کمبود وزن شدید

  عوارض جانبی مصرف گینر افزایش وزن

  • مشکلات گوارشی در بلندمدت
  • افزایش چربی در افراد مصرف‌کننده
  • امکان ایجاد مشکلات روده ای (در صورت مصرف گینر با آب کم)
  • چاقی موضعی (در صورتی‌که حین مصرف تمرین مناسب انجام نشود)

  ۲. گینر عضله ساز (mass gainer)

  این نوع هم کالری بسیار بالایی دارد. اما تفاوت آن با افزایش وزنی در مقدار نسبت پروتئین به کربوهیدرات باز می‌گردد. (پروتئین بیشتر نسبت به کربوهیدرات)

  مکمل‌های گینر عضله‌ساز با فراهم کردنِ مقدار کالری لازم و درشت مغذی ضروری، به بدنساز کمک می‌کند تا پس از یک جلسه تمرین قدرتی به خوبی پروتئین دریافت کند و عضله سازی داشته باشد. ورزش پیشنهادی در این دوره تمرینات بدنسازی قدرتی پرشدت است.

  بدون وسیله از خونه عضله سازی کن!
  بدون وسیله از خونه عضله سازی کن!
  برای دریافت برنامه و مشاروه رایگان شماره تماست رو ثبت کن.

  فواید گینرهای عضله ساز

  • افزایش سرعت عضله‌سازی
  • ایجاد تعادل پروتئینی برای ورزشکار
  • سرعت گرفتن ریکاوری بعد از تمرین
  • فراهم کردن کالری موردنیاز ورزشکار
  • بهبود عملکرد ورزشکار در حین انجام تمرینات

  عوارض جانبی مصرف گینر عضله ساز

  • امکان افزایش چربی در افراد مصرف‌کننده
  • امکان ایجاد مشکلات و بیماری‌های گوارشی در بلندمدت
  • امکان ایجاد مشکلات روده (در صورت مصرف این مکمل با آب کم)

  آیا گینرهای عضله‌ساز خطرناک است؟

  می‌توان به جرأت گفت پودرهای پروتئینی و گینرها بخش جدانشدنی از ورزش و بدنسازی است. اگر در میزان مصرف این مکمل‌ها و خریدشان از فروشگاه‌های معتبر احتیاط کنید و در کنار آن رژیم غذایی اصولی و متعادلی را در پیش بگیرید، هیچ مشکلی برایتان پیش نخواهد آمد.

  برای اطمینان از خرید مکمل یا گینر اصلی و تشخیص اجناس تقلبی بازار، مقاله آموزش تشخیص مکمل اصل از تقلبی با بهترین شگردها را بخوانید.

  مکمل گینر

  تفاوت غذایی گینر افزایش وزن و عضله‌ساز

  بازهم تأکید می‌کنیم که هدف هر دو مکمل یکسان است. ولی کمی مقادیر مواد مغذی به‌خصوص مجموع کالریِ موجود در این دو نوع که باهم متفاوت است. می‌دانید که برای عضله‌سازیِ بیشتر نیاز به پروتئین بیشتر خواهید داشت، در نتیجه قطعاً میزان پروتئین موجود در گینرهای عضله ساز باید بیشتر از نوع افزایش وزن آن باشد.

  از طرفی برای این‌که وزن اضافه کنید و افزایش وزن داشته باشید، قطعاً نیاز به کالری دریافتیِ بیشتری خواهید داشت. نوع افزایش وزن این مکمل، کار را برایتان آسان خواهد کرد. در نتیجه مجموع کالری موجود در نوع اضافه وزن در مقایسه با نوع عضله‌ساز بیشتر است.

  اجازه دهید برای درک بهتر یک جمع‌بندی داشته باشیم

  کالری: گینرهای افزایش وزن، کالری بسیار بیشتری نسبت به نوع عضله‌ساز دارند تا بتوانند وزن فرد را افزایش دهند.

  پروتئین: نوع افزایش وزن دارای میزان پروتئین کمتری نسبت به گینرهای عضله‌ساز هستند، زیرا هدفشان عضله‌سازی نیست.

  اگر دنبال لیست غذاهای پروتئینی خوشمزه می‌گردید، حتما مقاله چند غذای پروتئینی با کمترین میزان چربی را بخوانید!

  کربوهیدرات: اگر به دنبال کربوهیدرات بیشتر هستید؛ بدون شک در نوع افزایش وزن، کربوهیدرات بیشتری خواهید یافت.

  فیبر: وظیفه اصلی فیبر بهبود وضعیت سیستم گوارش بوده و گینرهای افزایش وزن فیبر کمتری نسبت به نوع عضله‌ساز دارند.

  تشخیص نیاز به گینر

  با توجه به تنوع زیاد پودرهای پروتئینی در بازار، آیا دلیلی دارد که بخواهید این مکمل را خریداری کنید؟ این سؤالی است که شاید ذهن بسیاری از شما را درگیر کرده باشد. پیشنهاد می‌کنیم قبل از بخرید، حتماً موارد زیر را بررسی کنید:

  ۱. مصرف کالری کافی

  برای اینکه حجم بگیرید یا اضافه وزن داشته باشید، باید کالریِ بیشتری مصرف کنید. این بدین معنی است که روزی مثلاً ۳۰۰ تا ۵۰۰ کالری بیشتر از کالری‌سوزی‌تان در طول روز دریافت کنید.

  اگر بارها سعی در افزایش کالری دریافتی‌تان داشتید ولی هیچ نتیجه ای نگرفتید، بدون شک یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش کالری دریافتی می تواند خرید گینرهای افزایش وزن باشد.

  مکمل تغذیه بدنسازی

  ۲. مصرف درشت مغذی‌های باکیفیت

  باید دقت داشته باشید که صرفاً افزایش میزان کالری دریافتی، کار درستی نبوده و باید به کیفیت موادی که دریافت می‌کنید نیز توجه کنید. نباید هرچیزی که دم دستتان آمد را به قصد افزایش وزن میل کنید اینکار در دراز مدت می‌تواند باعث بیماری شما شود.

  به‌عنوان مثال شاید مصرف روزانه سیب زمینی سرخ کرده شما را چاق‌تر کند ولی به فکر سلامتی‌تان هم باشید.

  اگر در انتخاب مواد مغذی دریافتی‌تان تردید دارید، گینر افزایش وزن می‌تواند راه حل خوبی باشد.

  ۳. عضله‌سازی بدون چربی

  اگر قصد دارید به هر نحوی شده عضله سازی‌تان را افزایش دهید ولی حتی یک گرم هم چربی نیاورید، گینرهای عضله‌ساز راه حلی فوق‌العاده‌ای برایتان خواهد بود! زیرا بدین نحو می‌توانید کاملاً میزان کالری دریافتی‌تان را تحت کنترل بگیرید و عضله سازی بدون چربی را تجربه کنید.

  گینر طبیعی برای افزایش وزن

  همان‌طور که از نامش پیداست (Gainer) یک مکمل شامل درشت مغذی‌هاست که برای بالا بردن حجم و وزن افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد. منظور از درشت مغذی‌ها چیست و در چه مواد غذایی طبیعی یافت می‌شود؟

  درشت مغذی‌ها یعنی پروتئین، کربوهیدرات و چرب. این مواد مغذی را به طور طبیعی می‌توانید در این مواد پیدا کنید:

  کربوهیدرات: سیب زمینی برنج غلات گندم

  پروتئین: تخم مرغ، گوشت سفید مثل: مرغ و ماهی

  چربی: شیر پر چرب، آووکادو، آجیل‌ها و دانه‌ها

  در نتیجه شما به این مکمل نیاز دارید. اگر رژیم شما مبتنی بر کالری مازاد است. ولی همچنان رژیمتان برای عضله‌سازی کافی نیست. اگر کسی از کمبود وزن شدید رنج می‌برد و وقتی رژیم نمی‌تواند پاسخگوی پروتئینِ موردنیاز باشد (در بدنسازان پیشرفته) شما به این مکمل نیاز خواهید داشت.

  بهترین زمان مصرف مکمل گینر

  براساس پژوهش‌های مختلفی که انجام شده، زمان‌های زیر وقت طلایی مصرف گینر است:

  ۱. صبح بلافاصله بعد از بیدار شدن

  صبح که بیدار می‌شوید بدن شما حدود ۷ ساعت (خواب استاندارد برای یک بدنساز) در حالت گرسنگی بوده و ذخایر پروتئینی بدن مصرف شده؛ بدن در این حالت هر مقدار درشت مغذی دریافت کند به سرعت بلعیده و جذب می‌کند.

  ۲. پس از تمرین به عنوان تغذیه بعد ورزش

  بدون شک زمان طلایی مصرف گینر در این زمان است! وقتی که تمرین خوبی را پشت سر گذاشته‌اید، عضلات نیازمند دریافت مواد مغذی برای بازسازی و ریکاوری هستند.

  به‌خصوص اگر ورزشکاری هستید که قصد جبران کمبود وزن را دارد حتما پس از تمرین از این مکمل استفاده کنید تا فرآیند وزن‌گیری و عضله‌سازی شما تکمیل شود.

  نکته: اگر پس از تمرین مصرف نمی‌کنید به هرحال باید وعده کربوپروتئینیِ خوبی مصرف کنید تا از کاهش وزن و عضله‌سوزی پیشگیری کنید.

  ۳. پیش از تمرین برای سوخت گیری تمرین

  حدود ۴۰ دقیقه قبل از تمرین یک زمان اصلی است تا عضلاتتان را با کربوهیدرات زودجذب تغذیه کنید. این کار باعث می‌شود حین تمرین از انرژی کافی برخوردار باشید و از ضعف بدنی پیشگیری کنید.

  دوز مصرفی گینر

  این‌که بخواهیم پیشنهاد کنیم دقیقاً مصرف چه میزان مناسب وضعیت شماست، کار بسیار دشوار است. باید با توجه به محتویات و میزان درج شده روی محصول و هدف خود این میزان را تشخیص دهید.

  خصوصاً در مورد نوع عضله‌ساز آن، گاهی اوقات کمی زیاده‌روی در مصرف این محصول موجب افزایش میزان چربی می‌شود. ولی در مورد نوع افزایش وزن آن دستتان بازتر بوده و می‌توانید با خیال راحت تری دوز مصرفی‌تان را اندازه گیری کنید.

  بهتر است پیشنهاد مصرف این مکمل از سمت مربی یا پزشک متخصص باشد. در صورتی که نیاز به مشاوره برنامه بدنسازی دوره مصرف مکمل دارید می‌توانید از طریق کارشناسان فیتامین نسبت به تهیه بهترین برنامه مصرف مکمل، یا حتی برنامه بدنسازی شخصی سازی شده خود اقدام کنید.

  سوالات متداول در رابطه با مکمل گینر

  1. مکمل گینر را چطور استفاده کنم؟

   می‌توانید با آب مخلوط کنید. اما یک گزینه خوشمزه دیگر هم وجود دارد و آن هم ترکیب این پودر با شیر است تا از کالری اضافه شیر هم بهره‌مند شوید.

  2. آیا فقط با مصرف گینرهای عضله‌ساز می‌توانم عضله‌سازی داشته باشم؟

   خیر. با ترکیب گینر عضله ساز + رژیم غذایی خوب + برنامه ورزشی اصولی می‌توانید عضله‌سازی کنید و هرکدام که نباشد روال کار شما برهم می‌ریزد.

  3. بدون ورزش‌کردن هم می‌توانم از گینر افزایش وزن استفاده کنم؟

   شما به زودی چاق می‌شوید! اگر همراه با این مکمل برنامه ورزشی نداشته باشید به‌جای عضله سازی فقط در ناحیه شکم و پهلو وزن اضافه می‌کنید.

  4. چقدر طول می‌کشد تا با این مکمل وزنم بالا برود؟

   مدت کوتاهی پس از آغاز مصرف این مکمل، شما چیزی حدود ۱ تا ۲ کیلوگرم در هفته وزن اضافه خواهید کرد.

  5. آیا می‌توانم گینر عضله‌ساز را با کراتین مصرف کنم؟

   بله، این دو مکمل به نحوی تکمیل کننده یکدیگرند و مصرف آن‌ها با هم هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

  6. مصرف مکمل گینر برای گیاه‌خواران مناسب است؟

   معمولاً این‌طور نیست. مگر این‌که محصولی خاص گیاه‌خواران تولید شده باشد. پیشنهاد می‌کنیم مقاله منابع پروتئین گیاهی برای عضله سازی را حتما مطالعه کنید.

  7. اگر بیش‌ازحد گینر مصرف کنم چه اتفاقی می‌افتد؟

   به احتمال زیاد و در ۹۰ درصد موارد دچار مشکلات گوارشی و دل‌پیچه خواهید شد.

  8. آیا باید هر روز این مکمل را مصرف کنم؟

   این گزینه انتخابی‌ست و بستگی به میزان کالری و پروتئین مورد نیازتان در طول روز دارد. گاهی اوقات حتی لازم است دوبار در روز یا یک روز درمیان از این محصولات استفاده کنید تا زودتر به هدفتان برسید.

  سخن پایانی

  مکمل گینر می‌تواند فواید بسیار زیادی برایتان به همراه داشته و در تمام طول مسیر کنارتان باشد. اما باید در انتخاب محصول دقت نموده و بین میزان مصرف و میزان نیازتان تعادل برقرار کنید.

  منبع: myfitfuel

  لطفا به این مطلب امتیاز دهید
  4.6/5 - (73 امتیاز)
  این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  برچسب ها:
  دانیال ۱۰ بهمن ۱۳۹۹

  درود خدمت دستانکاران مجموعه فیتامین
  ممنون میشم به سوالم پاسخ بدید
  بنده ۱۸سالمه و قدم ۱۸۰عه و وزنم ۶۷کیلوئه
  ۵ماهه بدنسازی رو شروع کردم و الان تغذیم هم خوبه
  و الان گینر رو خریدم ولی نمیدونم متناسب با شرایطم چقدر باید از گینر استفاده کنم.
  ممنون میشم باتوجه به شرایطم راهنماییم کنید

  کارشناس فیتامین ۱۲ بهمن ۱۳۹۹

  سلام دانیال عزیز. خیلی عالیه که از همون ابتدا سراغ مکمل نرفتی و روی اصلاح تغذیتون تمرکز داشتی. میزان مصرف گینر با توجه به رژیم غذاییتون و توصیه مربیتون باید باشه. بهترین زمان مصرفش هم میتونه نیم ساعت قبل تمرین و بلافاصله بعد تمرین باشه براتون.

  رضا ۱۰ بهمن ۱۳۹۹

  سلام من ۲۳سالمه وزنم ۶۵و قد ۱۸۲کلا ورزشکارم بدنم اماده و عضلات خوبی دارم فقط وزنم کمه ایا پروتئین خوبتره یا گینر موندم کدومشو انتخاب کنم دوس دارم سریع نتیجه بگیرم ولی عضله باشه نه چربی

  کارشناس فیتامین ۱۱ بهمن ۱۳۹۹

  سلام رضای عزیز. گینر دارای کربوهیدرات بیشتری هست. معمولا ۶۰ درصد کربوهیدرات و ۴۰ درصد پروتئين داره در حالیکه پروتئين ها این درصد رو برعکس دارن. گینر برای حجم خوبه اما اگر کربوهیدرات کافی میخوری نیازی نیست حتما گینر استفاده کنی. منابع کربوهیدرات زیاد هست مثل برنج و سیب زمینی و ماکارونی و موز و خرما و.... اگر میخوای چربی اضافه نکنی باید صبور باشی و دنبال راه میان بر نباشی و تغذیه حرفه ای ورزشی داشته باشی?

  جواد ۰۷ بهمن ۱۳۹۹

  با سلام‌ من ۲۴ سالم هست و ۴۹ کیلو وزن دارم قد هم ۱۷۳ میباشد میخوام از گینر استفاده کنم هیچگونه فعالیت ورزشی هم نداشتم بنظرتون گینر افزایش وزن مشکل کمبود وزن من رو حل میکنه و بعدش میخوام تمرینات بدنسازی انجام بدم البته اولویتم افزایش وزن هست.

  کارشناس فیتامین ۰۸ بهمن ۱۳۹۹

  سلام جواد عزیز. خیر پیشنهاد نمیشه که الان مکمل رو شروع کنید و مشکل کاهش وزنتون به اون صورت حل نمیشه. اول از همه تغذیه حجمی داشته باشید یعنی میزان کالری مصرفی روزانه شما باید بیشتر از نیازتون باشه تا بتونید شاهد حجم باشید. بعد از تغذیه، تمرینات ورزشی رو شروع کنید که خودش به افزایش اشتها و همینطور افزایش وزن عضلاتتون کمک میکنه، بعد از حداقل دو ماه گینر مصرف کنید.

  عرفان ۰۲ بهمن ۱۳۹۹

  سلام.من بدنه آماده ای دارم و هجده سالمه و دو هفته هست که به باشگاه بدنسازی میرم
  وزنم شصت و چهارم
  قدم یک مترو هشتاد
  میخواستم بدونم کدوم گیمر برای من بهتره.

  کارشناس فیتامین ۰۴ بهمن ۱۳۹۹

  سلام عرفان عزیز. با توجه به اینکه به تازگی ورزش رو شروع کردید توصیه میشه که این ماه تمرکزتون رو روی ورزش بگذارید و سپس روی اصلاح تغذیه و سپس روی تغذیه حرفه ای تمرکز کنید خیلی بهتر نتیجه میگیرید. حداقل سه ماه تمرین داشته باشید و تغذیتون اصولی بشه بعد بدنتون اماده جذب بهتر مکمل میشه. در مورد میزان مصرفی ونوع مکمل از مربیتون کمک بگیرید.?

  محمد ۱۶ دی ۱۳۹۹

  باسلام خدمت شما. من 42 سال سن دارم و حدودا یکسال هست که بدنسازی رو تحت نظر مربی انجام میدم. و در حال حاضر از مکمل کراتین و ال گلوتامین و bcaa استفاده میکنم. آیا مجاز به استفاده از گینر عضله ساز باتوجه به شرایط سنی هستم؟

  درود بر شما دوست عزیز ? از نظر سنی مشکلی نداره مصرفش، چیزی که مهمه کیفیت بدن و وزن و هدفتون هست. ولی فکر نمی‌کنیم احتیاج داشته باشید.

  ×
  app-presentation