بدون نظر
کلن بوترول

کلن بوترول برای لاغری یا بکش و لاغرم کن!

تعداد بازدید

1911

زمان مطالعه

6 دقیقه

آخرین به روز رسانی

۰۴ دی ۱۴۰۱
فهرست مطالب

  برخی افراد از قرص کلن بوترول برای لاغری و بدنسازی استفاده می‌کنند. اما این دارو بسیار بحث برانگیز است و تجویز و مصرف آن در بعضی کشورها ممنوع شده است. برخی معتقدند که کلنبوترول تاثیر زیادی در لاغری و عضله سازی دارد و برخی تاثیر آن را در کاهش وزن ناچیز می‌دانند. اگر دارید برای لاغر شدن به مصرف این قرص فکر می‌کنید، حتما این مطلب را تا انتها بخوانید!

  کلن بوترول دقیقا چه قرصی است؟

  کلن بوترول یک ماده شیمیایی شبیه استروئید است و اثرات ضد احتقانی و گشادکنندگی عروق تنفسی دارد. این دارو در سال ۱۹۶۷ اختراع و در سال ۱۹۷۷ وارد عرصه برای درمان‌های پزشکی شد. کلن بوترول خون را رقیق می‌کند تا فشار خون را کاهش دهد و در عین حال باعث گشادی عروق حامل اکسیژن می‌شود؛ بنابراین با مصرف این دارو، حجم اکسیژن هم در خون‌ افزایش می‌یابد.

  در برخی از کشورهای اروپایی و آمریکای لاتین، کلن بوترول به عنوان داروی آسم برای انسان تجویز می‌شود. اما، در ایالات متحده، مصرف این ماده، برای این منظور ممنوع است. سال‌ها پیش در این کشور، کلن بوترول در پرورش حیوانات و همچنین توسط دامپزشکان استفاده می‌شد. همچنین اخیراً مشاهده شده است که کلن بوترول به عنوان یک افزودنی در مواد مخدر خیابانی مانند هروئین نیز وجود دارد.

  به‌طورکلی اکنون از این دارو برای زایمان گاو و کمک به درمان مشکلات تنفسی دام‌های بزرگ مثل اسب استفاده می‌شود.

  قرص کلنترول

  کلنبوترول در بدن چه می‌کند؟

  کلنبوترول در حال حاضر برای درمان آسم حیوانات تجویز و استفاده می‌شود. اما این دارو محبوبیت زیادی برای کاهش وزن و بدنسازی پیدا کرده است. قرص کلن بوترول هم قلب و هم سیستم عصبی مرکزی را تحریک می‌کند و اثری مشابه اپی‌نفرین و آمفتامین‌ها روی بدن دارد. کلن بوترول همچنین یک آگونیست بتا۲ است و تولید اپی نفرین و نورآدرنالین را در بدن افزایش می‌دهد. این افزایش اثرات مختلفی را به همراه خواهد داشت؛ مانند:

  • چربی سوزی سریع
  • بالا بردن متابولیسم
  • تحریک پذیری
  • عصبی شدن
  • افزایش انرژی
  • تحریک بیشتر احساسات

  می‌توانید با استفاده از ابزار زیر متابولیسم پایه (BMR) خود را حساب کنید.

  محاسبه BMR

  آیا مصرف قرص کلنبوترول مجاز است؟

  FDA  (سازمان بین المللی غذا و داروی ایالات متحده) مصرف کلن بوترول را برای انسان ابدا تایید نکرده است. فرم مایع این دارو توسط FDA برای درمان انسداد راه هوایی اسب تایید شده است.

  در خارج از ایالات متحده و کشورهای توسعه نیافته، کلن بوترول با نسخه فقط برای درمان آسم در شرایط خاص در دسترس است. همچنین گاهی اوقات این دارو برای درمان بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) تجویز می‌شود.

  همان‌طور که گفتیم، کلن بوترول یک استروئید نیست، اما دارای خواصی شبیه به استروئیدهای آنابولیک است، مانند افزایش توده عضلانی. با توجه به این خواص، از قرص کلن بوترول در دام برای افزایش میزان عضله بدون چربی نیز استفاده می‌شود.

  این دارو پس از ممنوع شدن، هنوز هم گاهی در گوشت دام استفاده و باعث بیماری مصرف کنندگان می‌شود. به همین دلیل، اروپا و ایالات متحده نمونه‌های بافتی دام را برای تشخیص وجود کلن بوترول کنترل می‌کنند. آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ استفاده از کلنبوترول را در هر زمان، چه در مسابقات و چه در خارج از آن ممنوع کرده است.

  خطرات و عوارض جانبی قرص کلن بوترول

  دلیل ممنوعیت کلن بوترول در بسیاری از کشورها و بحث برانگیز شدن آن، این است که عوارض جانبی زیادی برای مصرف کنندگان داشت و باعث دردسر آن‌ها شد. حتی مصرف گوشت دامی که از این دارو استفاده کرده، باعث مسمومیت انسان می‌شود. در سال ۱۹۹۴، ۱۴۰ نفر در اسپانیا پس از خوردن گوشت آلوده به کلن بوترول در بیمارستان بستری شدند. اکنون به عوارض مختلف این دارو اشاره می‌کنیم.

  • اضطراب شدید
  • لرزش بدن
  • سردرد و سرگیجه
  • تعریق غیرطبیعی
  • افزایش دمای بدن

  تاثیر کلن بوترول بر قلب

  قرص کلنبوترول همچنین می‌تواند اثرات منفی بر روی قلب داشته باشد، مانند تپش قلب، فیبریلاسیون دهلیزی یا ضربان قلب نامنظم و سریع، و مشکلات فشار خون. افزایش ضربان قلب و اتساع ناشی از دارو می‌تواند منجر به چیزی شود که به عنوان هیپرتروفی قلب شناخته می‌شود. این وضعیت زمانی است که قلب به اندازه غیرطبیعی رشد می‌کند و به نوبه خود می‌تواند باعث حمله قلبی و در نهایت مرگ شود.

  تاثیر کلنبترول بر آمادگی ورزشی

  قرص کلن بوترول می‌تواند میزان پتاسیم موجود در بدن را کاهش دهد. مطالعات متعدی تائید کرده‌اند که مصرف کلنبوترول منجر به فقر پتاسیم می‌شود که تاثیر منفی بر سلامتی و آمادگی ورزشی فرد دارد.

  تاثیر کلن بوترول بر اعتیاد

  کلن بوترول حاوی دوپامین است که معمولاً به عنوان هورمون پاداش شناخته می‌شود. دوپامین ارتباط نزدیکی با اعتیاد دارد. به این ترتیب، کلن بوترول می‌تواند اعتیادآور باشد. در بسیاری از کشورها، استفاده از کلنبوترول در حیواناتی که توسط انسان مصرف خواهند شد، ممنوع است.

  تاثیر کلن بوترول بر کیفیت خواب

  کلن بوترول با برهم زدن آرامش فرد، کیفیت خواب او را مختل خواهد کرد. این دارو بسیار بیشتر از کافئین موجب بی‌خوابی و بهم خوردن نظم و کیفیت خواب می‌شود. متاسفانه بی خوابی و داشتن خواب ضعیف و کاهش کیفیت ریکاوری بعد از تمرین منجر به بالا رفتن وزن و چاقی بیشتر می‌شود.

  بی خوابی

  کلن بوترول چه تاثیری بر عضله‌سازی و کاهش وزن دارد؟

  کلن بوترول در مواردی باعث افزایش توده عضلانی و کاهش چربی بدن می‌شود. علاوه بر این، تا حدود شش روز پس از مصرف با اثر فعال در بدن باقی می‌ماند (ردیابی قابل تشخیص می‌تواند طولانی‌تر هم باقی بماند). به دلیل این خواص، اغلب به عنوان مکمل کاهش وزن یا افزایش عملکرد ورزشی استفاده می‌شود.

  افرادی که از قرص کلنبوترول برای کاهش وزن یا بهبود عملکرد استفاده می‌کنند، غالبا از استروئیدهای آنابولیک یا هورمون‌های رشد نیز استفاده می‌کنند.

  مطالعات خیلی کمی درباره اثربخشی کلنبوترول برای کاهش وزن یا تقویت عملکرد ورزشی در انسان وجود دارد. ولی روی حیوانات و دام‌ها تحقیقات زیادی انجام شده است. محققان معتقدند که کلن بوترول عضلات را برای رشد و ترمیم تحریک می‌کند و در عین حال مانع آتروفی در موش‌ها می‌شود.

  آیا کلن بوترول لاغر می‌کند؟

  برخی افراد برای لاغری دست به مصرف قرص کلن بوترول می‌زنند. همان‌طور که در بالا توضیح دادیم، این دارو عوارض بسیار جدی دارد؛ اما با این وجود، اگر کسی بخواهد به قصد لاغری از آن استفاده کند، باید بداند که کلن بوترول او را لاغر نخواهد کرد.

  با وجود عوارض خطرناک این قرص، اغلب افراد آن را در دوز بالا مصرف نخواهند کرد و فقط دوز کمی از آن را استفاده می‌کنند؛ دوز کم هم اثری روی لاغری ندارد. برای لاغری با کلن بوترول باید دوز بالایی مصرف شود که عوارض زیاد آن، اثر لاغری را نیز از بین می‌برد. یعنی حتی در صورت مصرف در دوز بالا عوارضی مثل خستگی، تحریک پذیری عصبی، سرگیجه و بهم خوردن کارکرد نرمال قلب باعث می شود که فرد حتی از ورزش و پیاده روی ساده هم بازبماند.

  در نتیجه می‌توان گفت که درست است که کلن بوترول کالری مصرفی شما را بالا می‌برد اما در نهایت با به‌هم زدن عملکرد ورزشی و کاهش توان تمرین، فرصت تمرین را از شما می‌گیرد و کاهش وزن شما را مختل می‌کند. از طرف دیگر کلنبوترول باعث تحریک پذیری عصبی و اضطراب بالا در فرد می‌شود که در بسیاری افراد منجر به پرخوری عصبی، پرخاشگری و افسردگی خواهد شد. در چنین شرایطی کلن بوترول نه تنها شما را لاغر نمی‌کند بلکه باعث چاقی شما نیز می‌شود.

  پرخوری عصبی

  نکاتی که باید درباره لاغری با کلنبوترول بدانید!

  مقدار افزایش متابولیسم یا کالری سوزی با کلن بوترول چیزی حدود ۱۰% است که با توجه به عوارض جدی آن، مقدار ناچیزی به حساب می‌آید و هرگز ارزشش را ندارد. یعنی اگر متابولیسم پایه شما روی ۱۵۰۰ کالری روزانه باشد، با مصرف این دارو حدود ۱۵۰ کالری بیشتر خواهید سوزاند (معادل یک تکه شیرینی کوچک!) که به راحتی می‌توانید به جای این دارو از یک رژیم سبک استفاده کنید.

  در نهایت باید بدانید که حتی همین مقدار کالری سوزی ناچیز هم پایدار نیست. با شروع مصرف در یک بازه بسیار کوتاه، متوجه کالری سوزی خواهید شد؛ اما خیلی زود اثر کالری سوزی آن ناپدید می‌شود و تمام چربی‌های سوزانده‌شده به بدن باز خواهد گشت. متاسفانه اگر دوز مصرف همچنان بالا رود، خطر مرگ هم وجود دارد.

  جایگزین مناسب کلن بوترول برای لاغری و کاهش وزن

  برای کاهش وزن و ساختن اندامی زیبا، در نهایت چاره‌ای جز پناه آوردن به علم و تجربه متخصصان نداریم؛ آن‌ها هم مسیر مستقیم کاهش وزن را این‌گونه معرفی می‌کنند:

  امکان ندارد کسی این مسیر را دنبال کند و به موفقیت نرسد. تنها راه عقلانی و تضمینی برای تناسب اندام و لاغری همین راه و مسیر است.

  سخن پایانی

  تبلیغاتی با عنوان قرص چربی سوز کلن بوترول می‌شود و برخی بدون اینکه تحقیقی کنند، قرص را می‌خرند و استفاده می‌کنند. مصرف این دارو عوارض زیادی برای شما خواهد داشت و در حال حاضر بیشترین استفاده آن برای برخی حیوانات است.

  در این مطلب به‌طور مفصل به قرص کلن بوترول، عوارض و نحوه عملکرد آن در بدن پرداختیم. بهترین و ایمن‌ترین راه رسیدن به تناسب اندام و لاغری، داشتن رژیم غذایی و برنامه ورزشی اصولی است. در این مورد می‌توانید با کارشناسان ما مشورت کنید و در بخش نظرات سوالات خود را بنویسید!

  منابع : medicalnewstoday

  لطفا به این مطلب امتیاز دهید
  4.2/5 - (12 امتیاز)
  این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  برچسب ها:
  ×
  app-presentation