بدون نظر
آدامس برای لاغری

چطور جویدن آدامس به کاهش وزن و لاغری کمک می‌کند؟

تعداد بازدید

263

زمان مطالعه

4 دقیقه

آخرین به روز رسانی

۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
فهرست مطالب

  آیا آدامس برای لاغری خوب است و تاثیری در کاهش وزن دارد؟ مردم هزاران سال است که «آدامس» می‌جوند. ابتدا یونانیان باستان شیره درخت ماستیک را می‌جویدند، بومیان آمریکا هم در نیوانگلند شیره صنوبر را می‌جویدند و سپس این عادت را به مهاجران اروپایی منتقل کردند.

  این روزها انواع آدامس‌ها با طعم‌های مختلف وجود دارد و بین مردم بسیار محبوب هستند. برخی معتقدند جویدن آدامس باعث کاهش وزن و لاغری می‌شود. در این مطلب از فیتامین درباره فواید آدامس برای لاغری می‌خوانیم.

  آیا آدامس کالری دارد؟

  به نظرتان آدامس کالری دارد؟ از آنجا که آدامس معمولا شیرین است ممکن است که فکر کنید کالری دارد. بااینکه آدامس‌ها معمولا شیرین کننده و طعم دهنده‌هایی دارند، اما میزان واقعی کالری‌شان ناچیز است. مثلا در حد ۵ تا ۱۰ کالری در هر تکه آدامس وجود دارد! و همین مقدار ناچیز هم با جویدن جذب نمی‌شود.

  سوال دیگری که ممکن است برای‌تان پیش آید این است که آیا قورت دادن آدامس منجر به افزایش وزن می‌شود؟ خیر، اما این کار برای سلامتی دستگاه گوارش مضر است و ممکن است باعث انسداد روده یا یبوست شود.

  جویدن آدامس برای لاغری

  آیا جویدن آدامس می‌تواند به کاهش وزن کمک می‌کند؟

  این را همه می‌دانیم که تمام حرکات ما کالری می‌سوزاند. به گفته ژورنال مدیکال نیوانگلند، جویدن آدامس در هر ساعت ۱۱ کالری می‌سوزاند. یعنی اگر ۶۰ دقیقه آدامس بجوید، تقریبا ۱۱ کالری مصرف کرده‌اید و یا اگر هر روز به مدت ۴ ساعت آدامس بجوید، ۳۰۸ کالری اضافی در هفته سوزانده‌اید.

  این اعداد آنقدر ناچیز است که ممکن است فکر کنید جویدن آدامس برای لاغری هیچ فایده‌ای ندارد. کالری مصرف شده با جویدن آدامس بسیار ناچیز و کم است اما تنها فایده آدامس برای کاهش وزن، مربوط به کالری سوزی آن نیست و از جهات دیگری هم برای کاهش وزن مفید است.

  فواید جویدن آدامس برای لاغری

  همین که آدامس در دهان داشته باشید و آن را بجوید، می‌تواند به کنترل گرسنگی‌تان کمک کند و باعث شود که سراغ خوراکی‌های غیر ضروری نروید. به خصوص اگر عادت دارید همیشه چیزی در دهانتان باشد؛ اینکه یک آدامس در دهان‌تان باشد، بهتر است تا میان وعده‌های ناسالم و پرکالری!

  مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۱ در ژورنال Appetite منتشر شد نشان داد افرادی که حداقل ۴۵ دقیقه بین وعده‌های غذایی خود آدامس می‌جویدند به اندازه افرادی که آدامس نمی‌جویدند گرسنه نبودند و همچنین تمایل کمتری به خوردن تنقلات دارند.

  مطالعه‌ای هم در سال ۲۰۰۷ که در همان مجله منتشر شد، به این نتیجه رسید که افرادی که بعد از ناهار آدامس می‌جوند، به طور متوسط ۳۶ کالری کمتر در زمان میان‌وعده نسبت به افرادی که آدامس نمی‌جوند، مصرف می‌کنند و افرادی که آدامس می‌جوند، میل و هوس کمتری برای غذاهای شیرین دارند.

  به نوعی آدامس جویدن اشتها و میل افراد را به غذاهای شیرین و یا علاقه به مدام چیزی خوردن، کم کرده بود. با این نتایج، می‌توان گفت که آدامس برای لاغری مفید و موثر است.

  فواید آدامس جویدن برای بهداشت دهان و دندان

  فارغ از بحث آدامس برای لاغری، این کار چه فوایدی برای بهداشت دهان و دندان دارد؟ جویدن آدامسِ بدون قند، غدد بزاقی شما را تحریک می‌کند، که بزاق کافی برای «تمیز کردن» دهان شما بعد از غذا تولید و اسیدهای باکتریایی را خنثی کنند. همچنین (طبق برخی تحقیقات) احتمال پوسیدگی دندان را کاهش می‌دهد.

  فواید جویدن آدامس

  آیا نوع خاصی از آدامس هست که برای لاغری مفیدتر باشد؟

  همانطور که می دانید برندها و مارک‌های فراوانی از آدامس در بازار وجود دارند. مثل آدامس حاوی نیکوتین، آدامس‌های حاوی کافئین، آدامس قندی و آدامس بدون قند. کدام آدامس برای لاغری مفیدتر است؟ خب در این‌باره تحقیقات زیادی صورت نگرفته، اما طبق بررسی‌ها و پژوهش‌ها، این موارد تفاوت چشمگیری با یکدیگر ندارند.

  شاید فکر کنید آدامس بدون قند برای لاغری مفیدتر و بهتر باشد، اما این آدامس نسبت به آدامسی که حاوی قند باشد، فقط ۲ یا ۳ کالری کمتر دارد (چراکه قند زیادی ندارد) و تاثیری بر کاهش وزن نخواهد داشت. از طرفی چنین آدامس‌هایی که شیرین کننده مصنوعی غیرقندی دارند (مثل آسپارتام) که با بیماری‌های گوارشی مرتبط است. مصرف زیاد چنین آدامس‌هایی برای دستگاه گوارش شما مشکلاتی (مثل دل درد، نفخ و…) ایجاد خواهد کرد.

  تاثیر آدامس‌های حاوی نیکوتین بر لاغری

  آدامس‌های دارای نیکوتین را معمولا افرادی مصرف می‌کنند که در دوره ترک سیگار هستند و برای جبران نیکوتین سیگار، به آدامس آن رو آورده‌اند. نیکوتین تا حد کمی اشتها را کم می‌کند و شاید چند کالری هم بیشتر بسوزاند اما بازهم نسبت به دیگر آدامس‌ها معجزه نمی‌کند. اما از آنجاکه نیکوتین اعتیادآور و مضر برای سلامتی است، به هیچ وجه برای لاغری سراغش نروید.

  تاثیر آدمس‌های کافئین‌دار بر لاغری

  حال به آدامس‌های کافئین دار می‌رسیم. کافئین را که می‌شناسید، ترکیب قهوه و چای که باعث بیدار و هوشیار شدن ما می‌شود و تا حدی اثرات لاغری و کالری سوزی هم دارد! اما آیا آدامسی که حاوی کافئین باشد، کالری سوزی بیشتری دارد و باعث لاغری بیشتری می‌شود؟

  خب به‌هرحال کافئین هم معجزه‌ای نمی‌کند و اینطور نیست که هرچه بیشتر آن را دریافت کنید، بیشتر هم لاغر شوید. اگر زیاد کافئین دریافت کنید دچار اضطراب یا بی قراری خواهید شد که این حالت برای‌تان آزاردهنده است. این اتفاق در حالی است که بازهم تاثیر خاصی روی لاغری شما نداشته و تاثیری بر کالری سوزی بیشتر ندارد. پس توصیه می‌کنیم برای لاغری روی آدامس حاوی کافئین حساب نکنید که فایده‌ای نخواهد داشت.

  سخن پایانی

  آدامس جویدن تاثیر چندانی بر کاهش وزن و لاغری ندارد؛ ولی می‌تواند به طور غیر مستقیم باعث شود تا کالری کمتری دریافت کنیم و به نوعی مدیریت بیشتری در خوردن خوراکی داشته باشیم. در این مطلب درباره فواید جویدن آدامس برای لاغری گفتیم و تاثیر انواع آدامس‌ها بر کالری سوزی را توضیح دادیم.

  منابع: bettermelivestrong

  لطفا به این مطلب امتیاز دهید
  4.3/5 - (6 امتیاز)
  این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  برچسب ها:
  ×
  app-presentation