۹۴ نظر
صبحانه قبل ورزش

صبحانه قبل ورزش یا بعد ورزش؟

تعداد بازدید

13547

زمان مطالعه

3 دقیقه

آخرین به روز رسانی

۰۴ مرداد ۱۴۰۲
فهرست مطالب

  حتماً شنیده‌اید که صبحانه یکی از مهم‌ترین وعده‌های غذایی است. اما صبحانه قبل ورزش چطور؟ به نظر شما آیا خوردن صبحانه قبل از ورزش کار اشتباهی است و تمام زحمات ورزشی‌تان را به هدر می‌دهد؟ همه موارد مرتبط با این موضوع و پرسش مهم را با هم در این مقاله بررسی خواهیم کرد.

  خوردنِ صبحانه قبل از ورزش یکی از موضوعات بحث‌برانگیز بین مربیان و متخصصان ورزشی بوده و برخی از آن‌ها بر خوردن صبحانه تأکید دارند، زیرا در حین ورزش عضلات نیاز به سوخت و انرژی خواهند داشت؛ از طرفی هم عده‌ای از متخصصان این رشته مدعی هستند که ورزش با شکم گرسنه، کالری‌سوزی را افزایش خواهد داد، در نتیجه برای درک صحت این موضوع، بهتر است به‌سراغ یکی از معتبرترین و تازه‌ترین تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته برویم.

  برطبق نتایج آخرین مطالعه‌ای که در یکی از نشریات معتبر آمریکایی مرتبط با غدد درون‌ریز و متابولیسم صورت گرفت، خوردن صبحانه قبل از ورزش، بدن شما را آماده سوزاندن کربوهیدرات‌های بیشتری نموده و متابولیسم‌تان در حین ورزش سرعت گرفته و بیشتر خواهد شد.

  تحقیق درباره صبحانه قبل ورزش

  در این تحقیقِ دانشگاهی سه گروه دوچرخه‌سوار مورد مطالعه قرار گرفتند. گروه اول بعد از خوردنِ صبحانه، سه ساعت استراحت کرده بودند، گروه دوم دو ساعت قبل از ورزش صبحانه خورده و گروه سوم هم پیش از ورزش ناشتا بودند.

  در حین تحقیق، گروه اول فقط سه ساعت استراحت کرده بود، ولی گروه دوم و سوم یک ساعت کامل را رکاب زده و دوچرخه‌سواری کردند. در پایان آزمایش، محققان سطح گلوکز خون و گلیکوژن عضلات داوطلبان را مورد آزمایش قرار دادند؛ نتیجه جالب بود، آن‌ها دریافتند که خوردن صبحانه باعث افزایش کربوهیدرات‌سوزیِ داوطلبان در حین انجام ورزش شده و خوردن صبحانه باعث شده تا بدن این افراد، میان‌وعده بعد از ورزششان را بهتر هضم و جذب کند.

  صبحانه قبل از ورزش

  نتایج تحقیق درباره صبحانه قبل ورزش

  می‌توان گفت این اولین و تنها تحقیقی بوده که تأثیر صبحانه قبل از ورزش را بر روی جذب میان‌وعده بعد از ورزش مورد بررسی قرار داده است. نتیجه کلی این تحقیق نشان می‌داد که خوردن صبحانه پیش از ورزش باعث می‌شود تا فرد ورزشکار وعده غذایی‌ای که بعد از ورزش میل می‌کند را زودتر هضم کرده و جذب آن نیز آسان‌تر شود.

  همچنین متخصصان علوم تغذیه‌ای و ورزشی دریافتند که خوردن صبحانه قبل از ورزش باعث افزایش میزان سوزاندن کربوهیدرات در حین ورزش خواهد شد. نکته جالب اینجاست که این میزان کربوهیدراتِ سوزانده شده فقط از صبحانه به‌دست نیامده، بلکه از کربوهیدرات ذخیره شده در عضلات (گلیکوژن) نیز استفاده شده است.

  علت افزایش جذب میان‌وعده بعد از ورزش

  علت اینکه نتایج آزمایش نشان می‌داد بعد از ورزش + صبحانه، وعده غذایی‌ای مثل ناهار به سرعت جذب می‌شود، احتمال بسیار زیاد به افزایش استفاده از گلیکوژن ذخیره شده در عضلات باز می‌گردد. خوردنِ صبحانه قبل از ورزش که شاید از دید بسیاری از افراد تأثیر زیادی نداشته باشد، بدن ورزشکار را برای استفاده بیشتر و جذب آسان‌تر وعده غذایی بعد از ورزش آماده خواهد کرد.

  سخن پایانی

  بسیاری از ورزشکاران معتقدند که ورزش‌کردن ناشتا باعث می‌شود تا آن‌ها زودتر وارد فاز چربی‌سوزی شوند، شاید این باور درستی باشد، اما به هیچ‌وجه برای ورزش‌های شدتی و هوازی توصیه نمی‌شود؛ زیرا ممکن است قند خون فرد کاهش زیادی داشته و به شدت پایین بیاید.

  همان‌طورکه در این تحقیق مشاهده نمودید، خوردن صبحانه پیش از ورزش نیز فواید خاص خودش را دارد؛ از جمله این‌که باعث افزایش متابولیسم و جذب سریع‌ترِ میان‌وعده ورزشی بعد از تمرین می‌شود؛ این یعنی با خوردن صبحانه، هم کالری‌سوزی‌تان بیشتر می‌شود و هم با جذب بیشتر میان وعده، کار بدنتان برای عضله‌سازی بعد از تمرین راحت‌تر خواهد شد.

  در نتیجه به جای این‌که صبح ناشتا ورزش کنید و فقط آب بنوشید، نظرتان چیست که صبح و ورزش صبحگاهی‌تان را با وعده صبحانه شروع کنید. البته دقت داشته باشید که بهتر است بعد از خوردنِ وعده صبحانه، یک ساعت صبر کرده و سپس ورزش را شروع کنید.

  popsugar

  لطفا به این مطلب امتیاز دهید
  4.6/5 - (79 امتیاز)
  این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  بانو ۰۲ تیر ۱۴۰۳

  سلام من صبح شش بیدار میشم میرم پیاده روی بعد از ۴۵دقیقه پیاده روی یک نان تست با کمی پنیر با گردو یا خیار وسبزی میخورم درسته ؟یا اینکه قبل ورزش هم کره بادام زمینی یک قاشق بخورم

  کارشناس فیتامین ۰۲ تیر ۱۴۰۳

  سلام دوست عزیز بهتره یک وعده خیلی سبک قبلش میل کنید.

  لیلام ۱۵ خرداد ۱۴۰۳

  سلام من میخوام ورزش کنم تا لاغربشم چه وقتایی ورزش کنم و صبحا بدون صبحانه ورزش کنم یا صبحانه میل کنم بعد ورزش کنم کدوم زودتر و بیشتر لاغر میکنه

  کارشناس فیتامین ۱۹ خرداد ۱۴۰۳

  سلام دوست عزیز باید قبل و بعد از تمرین‌تون یک وعده غذایی میل کنید. زمان تمرین بستگی به خودتون داره. هر زمان که فرصت و تمرکز کافی را دارید، بهترین زمانه. فقط باید این تایم ثابت باشه.

  امیر محمد ۱۱ خرداد ۱۴۰۳

  سلام من هر روز که پا میشم برای ورزش میدوم حدودا ۵ یا۶ کیلومتر . سوالم این بود که صبحانه بعد از دویدن بخورم یا قبل از آن؟

  کارشناس فیتامین ۱۲ خرداد ۱۴۰۳

  سلام دوست عزیز قبل از ورزش یک وعده سبک میل کنید و بعد از ورزش هم وعده تون رو میل کنید.

  طاها محترمی ۰۸ خرداد ۱۴۰۳

  من اکتومورف هستم و برای هم افزیش وزن و هم عضله سازی ناشتا ورزش میکنم ولی بعد صبحانه رو کامل و زیاد میخورم این کار درسته ؟

  کارشناس فیتامین ۱۲ خرداد ۱۴۰۳

  سلام دوست عزیز بله ولی یاید پروتئین بیشتری دریافت کنید و برنامه غذایی هدفمندی داشته باشید.

  Asal ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۳

  من تمرینات ۱۸۰ درجه رو انجام میدم، میخوام بدونم برای این تمرینات هم باید قبل و بعدش وعده هام رو بخورم یا فرق میکنه؟

  کارشناس فیتامین ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۳

  بله دوست عزیز

  ×
  app-presentation