0

whr نسبت کمر به لگن

نسبت دور کمر به لگن چیست؟

نسبت دور کمر به باسن (WHR) یکی از چندین متد اندازه گیری است که پزشکان برای سنجش وزن ایده‌آل استفاده می‌کند تا چک کنند که آیا شما اضافه وزن دارید یا نه. اضافه وزنی که شما را در معرض خطر بیماری‌هایی مختلفی قرار می‌دهد. نسبت کمر به لگن بر خلاف شاخص توده بدنی (BMI) ، که نسبت وزن به قد شما را محاسبه می‌کند ، نسبت دور کمر را به دور باسن شما محاسبه می‌کند. این عدد نمایانگر مقدار چربی است که در شکم، پهلوها و باسن ذخیره شده است.

 

نحوه محاسبه نسبت دور کمر به لگن چگونه است؟

این شاخص با تقسیم دورکمر به دور باسن بر حسب سانتی متر به دست می‌آید. به طور مثال فردی که دور کمرش ۷۶ سانتی متر و دور باسنش ۹۷ سانتی متر است، نسبت دور کمر به باسن او ۰٫۷۸ است.

WHRبه عنوان یک شاخص یا معیاری برای  سنجش سلامتی و عوامل خطر مربوط  به سلامتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مقادیر این شاخص برای زنان و مردان تفاوت دارد.

 

دانستن نسبت کمربه لگن چه اهمیتی دارد؟

این شاخص به شما کمک می‌کند از وضعیت سلامتی و توزیع اضافه وزن خود در بدنتان آگاهی بیشتری پیدا کنید.

محل ذخیره اضافه وزن در افراد مختلف متفاوت است و برای همه یکسان نیست. افرادی که اضافه وزن آن‌ها در ناحیه میان‌تنه ذخیره شده (یعنی بدن سیب شکل دارند) نسبت به افرادی که اضافه وزنشان در پایین تنه (یعنی بدن گلابی شکل دارند) جمع شده است در خطر بیشتری هستند.

اما چه خطری در انتظار این افراد است؟

اندام سیب شکل، یعنی اندامی که اضافه وزن در شکم و پهلوها متمرکز شده است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی، دیابت نوع ۲ و مرگ زودرس قرار دارند. حتی اگر شاخص توده بدنی آن‌ها در محدوده طبیعی باشد بازهم چنین خطری آن‌ها را تهدید می‌کند.

به زبان ساده‌تر، حفظ اندازه مناسب نسبت کمر به لگن بااهمیت‌تر از حفظ شاخص توده بدنی نرمال است!

body shape

محدوده نرمال نسبت به کمر به لگن براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی:

۰٫۹ یا کمتر در مردان

۰٫۸۵ یا کمتر در زنان

در هر دو زن و مرد ، WHR 1.0 یا بالاتر خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و سایر شرایطی که با اضافه وزن در ارتباط هستند را افزایش می‌دهد.

نمودار نسبت کمر به لگن

ریسک سلامتی

زنان

مردان

خطر کم

  ۰٫۸۰   یا کمتر

۰٫۹۵ یا کمتر

خطر متوسط

۰٫۸۱–۰٫۸۵ ۰٫۹۶–۱٫۰

خطر بالا

۰٫۸۶  یا بالاتر

۱٫۰  یا بالاتر

 

عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!