بدون نظر
Sending
User Rating 5 (7 vote)
ایزابل کارو

آنورکسیا و سرگذشت تکان‌دهنده‌ای که برای ایزابل رقم زد!

تاریخ انتشار

09 مرداد 1399

تعداد بازدید

46

زمان مطالعه

4 دقیقه

از سرگذشت ایزابل کارو باخبرید؟ می‌دانید آنورکسیا با زندگی ایزابل چه کار کرد؟ البته شاید هم ایزابل را نشناسید. او یک هنرپیشه و مدل فرانسوی بود.

ایزابل از دوران نوجوانی به بیماری آنورکسیا مبتلا شده بود و تا آخر عمر یعنی ۲۸ سالگی با آن دست‌وپنجه نرم کرد. این مطلب از فیتامین اطلاعات جامعی درباره این بیماری می‌دهد. از کجا معلوم شاید آنورکسیا در یک‌قدمی ما باشد!

زندگی عجیب و خبرساز ایزابل کارو

ایزابل از سن ۱۳ سالگی به اختلال تغذیه‌ایِ آنورکسیا دچار شده بود و از لاغری و ضعف شدید رنج می‌برد. او درباره دلیل این بیماری که دست از سرش برنمی‌داشت، این‌طور توضیح داده: «من دوران کودکی بسیار دردناکی داشتم.

هراس زیاد مادرم این بود که من بزرگ شوم. او همیشه مراقب بود رشد نکنم. مادرم اجازه بیرون رفتن نمی‌داد. چون شنیده بود که هوای تازه باعث رشد کودکان می‌شود. به همین دلیل من همیشه در خانه حبس بودم».

 

 

آنورکسیا

 

ایزابل کارو برای اولین‌بار در ۲۰ سالگی به‌علت وخامت حالش در بیمارستان بستری شد و به کما رفت. در آن زمان، فقط ۲۵

کیلوگرم بود. پزشکان هم امیدی به زنده ماندنش نداشتند. اما او زنده ماند. هرچند که بیماریِ آنورکسیا همچنان گریبانگیرش بود.

کارو به شدت از بیماری آنورکسیا رنج می‌برد. اما توان روحی و جسمی برای درمان را نداشت. او اجازه داد تا از سرنوشت غم‌انگیزش پوستری روی بیلبورد کمپین “ضد آنورکسیا ” منتشر شود. تا شاید بتواند جان بقیه قربانیان آنورکسیا را نجات دهد.

ایزابل همچنین در مستندهای مربوط به سلامت روان و اختلالات تغذیه‌ایِ زیادی ظاهر شد. برای این‌که به بقیه قربانیان لاغریِ مفرط، درباره آنورکسیا هشدار دهد.

کارو در مستند  price of beauty گفت: «امیدوارم همه زنان دنیا داستان من را بشنوند. می‌خواهم به آن‌ها بگویم که لاغری شدید به هیچ‌وجه شما را زیبا نمی‌کند». متأسفانه او در سال ۲۰۱۰ پس از چند هفته بستری‌بودن در بیمارستان، درگذشت.

 

 

معرفی بیماری آنورکسیا که خیلی از سلبریتی‌ها به آن دچارند

آنورکسیا که اغلب به آن بی‌اشتهایی عصبی گفته می‌شود، نوعی اختلال تغذیه‌ای و روانی است که می‌تواند عواقب بسیار مهلکی داشته باشد. در این بیماری، فرد مبتلا همیشه از افزایش وزن می‌ترسد و مدام در تلاش است تا لاغر و لاغرتر شود.

خیلی از مدل‌ها، سلبریتی‌ها و افرادی‌که به آنورکسیا دچارند، با کمبود وزن و سوءتغذیه شدید روبه‌رو هستند و دچار لاغری مفرط می‌شوند؛ درست مثل ایزابل کارو. بسیاری از افراد مبتلا به این اختلال، اگرچه بسیار لاغرند، اما خودشان را چاق می‌بینند!

 

ایزابل کارو

 

 

دلایل ابتلا به آنورکسیا؛ ژنتیک یا جامعه

دلایل دقیق بی‌اشتهایی عصبی مشخص نیست. با این حال بعضی اوقات آنورکسیا زمینه ژنتیکی دارد و در خانواده‌هایی رخ می‌دهد که از اختلالات تغذیه‌ای رنج می‌برند.

سپس عوامل روان‌شناختی، محیطی و اجتماعی به میان می‌آید، که ممکن است در بروز این بیماری نقش داشته باشد.

بی‌اشتهایی عصبی فقط در مورد غذا نیست. این یک روش بسیار ناسالم و گاهی تهدیدکننده برای زندگیِ فردی است که سعی در کنار آمدن با مشکلات عاطفی‌اش از طریق لاغرشدن دارد.

بسیاری از متخصصان فکر می‌کنند که آنورکسیا بخشی از تلاش‌های ناخودآگاه برای کنار آمدن با درگیری‌های حل‌نشده یا تجربیات دردناک دوران کودکی است. شخصی که آنورکسیا دارد، حس می‌کند که فقط هنگامی باارزش است که در لاغرترین حالت ممکن باشد.

آنورکسیا مانند سایر اختلالات خوردن می‌تواند زندگی شما را به‌دست بگیرد و شکست آن دشوار است. اما با درمان مناسب می‌توان به این بیماری غلبه کرد. همچنین به عادات غذاییِ سالم برگشت.

 

عوارض و آسیب‌‌های ناشی از بی‌اشتهایی عصبی

 

این بیماری معمولاً در دوران بلوغ بروز پیدا می‌کند. تخمین زده شده که حدود ۳ میلیون نفر از مردم جهان دچار آن باشند. شیوع آنورکسیا در بین دختران، ده برابر بیشتر از پسران است.

این بیماری یکی از کشنده‌ترین شکل اختلالات خوردن است. فرد درگیر ضعیف و لاغر می‌شود و شاخص توده بدنی او بسیار پایین می‌آید. از عوارض این بیماری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ناباروری
  • آسیب قلبی
  • پوکی استخوان
  • تورم دست و پا
  • قطع قاعدگی در خانم‌ها
  • ریزش شدید مو
  • بی‌نظمی ریتم قلبی
  • افتادن خودبه خود دندان‌ها
  • مشکلات عاطفی و احساسی
  • و مرگ

 

 

آنورکسیا

درمان قطعی آنورکسیا و نجات بیماران از بی‌اشتهایی عصبی

 

همیشه داشتن یک برنامه غذایی اصولی خیال ما را از سلامتی و وزن سالم راحت می‌کند. در مورد این بیماری هم باید بگوییم که خوشبختانه درمان‌پذیر است.  از چه راهی؟ درمان آن نیازمند مراحلی از بازیابی وزن مورد نیاز و معالجه مشکلات روحی است.

اگرچه داروی خاصی برای درمان آن وجود ندارد. اما مصرف داروهای ضدافسردگی با تجویز پزشک، در مراحل درمان کمک کننده است. همچنین جلسات روان‌درمانی برای شناخت مشکلات رفتاری لازم است.

پس از درمان افسردگی، متخصص تغذیه رژیم‌درمانی را آغاز می‌کند. فرد مبتلا نمی‌تواند ناگهان، عادی غذا بخورد. بعضی اوقات، افراد برای بازگرداندنِ وزن، نیاز به بستری‌شدن در بیمارستان دارند.

اما خبر خوب این است که چنین بیماری‌هایی تا ابد با شخص مبتلا باقی نمی‌ماند. در نتیجه امیدی برای درمان و زندگی سالم وجود دارد.

 

لینک منابع

mayoclinic

webmd

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
Sending
User Review
5 (7 votes)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
×