0

۴ شایعه معروفِ ورزش در بارداری

دسته بندی ها : بارداری, ورزش، محدودیت حرکتی ۱۸ آذر ۱۳۹۶ مدیر سایت 342 بازدید
ورزش بارداری

در گذشته‌ای نه‌چندان دور، درباره انجام ورزش در بادراری این هشدار داده می‌شد که باید از ورزش دوری کنند و فعالیت‌های بدنی را تا حد ممکن کاهش دهند؛ اما امروزه همه چیز تغییر کرده و نظر متخصصان درباره ورزش در بارداری کاملاً برعکس باورهای گذشته شده است. نه‌تنها انجام فعالیت‌های بدنی در حین بارداری اقدام خوبی است، بلکه بدون شک بر روی سلامتی مادر و کودک نیز تأثیر به‌سزایی خواهد داشت.

بارداری کم‌دردسر و زایمان آسان

تحرک و انجام ورزش در بارداری را فراموش نکنید؛ زیرا همین فعالیت‌های بدنیِ ساده، رابطه مستقیمی با بارداری کم‌‌دردسر و زایمان آسان خواهد داشت (افزایش لذت جنسی و بارداری آسان با تمرینات کف لگن). ورزش در بارداری، برای مادر و کودک حکمِ بازی برد برد را دارد و هر دوی آنها از فواید ورزش بهره‌مند خواهند شد.

شایعات بسیاری در مورد ورزش بارداری و تناسب اندام در طول این دوره وجود دارد که هیچ‌وقت از ذهن مردم پاک نخواهد شد، همین افسانه‌ها به‌راحتی می‌تواند ذهن مادران ایرانی را درگیر کند و باعث سردرگم‌شدن آنها شود.

حقایق ورزش در دوران بارداری

بعد از بارداری در منزل هم با برنامه ورزشی میتونید به تناسب اندام

بعد از بارداری در منزل هم با برنامه ورزشی میتونید به تناسب اندام برسید

پرسش‌های مطرح شده درباره ورزش در بارداری توسط متخصصان و کارشناسان ورزشی مورد بررسی قرار گرفته تا بدانیم که بهترین تصمیم برای ورزش در دوران بارداری چه خواهد بود (ناگفته‌های ورزشی در دوران بارداری). در ادامه به بررسی شایعات رایج در بین مردم و به‌خصوص مادران باردار می‌پردازیم تا ببینیم حقیقت چیست و چه کارهایی در ورزش بارداری ممنوع است؟

حقیقت یا شایعه: درباره افزایش ضربان قلب

هرگز اجازه ندهید که در حین ورزش، ضربان قلبتان بالاتر از ۱۳۰ برود. به‌طور قطع نمی‌توان گفت که بهترین میزان ضربان قلب برای تمام مادران باردار چقدر است؛ با پیشرفت علم، معیارهای جدیدی برای محاسبه این میزان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

امروزه برای بررسی شدت ورزش و میزان افزایش ضربان قلب، از مقیاس  RPE استفاده می‌شود؛ معمولاً مربیان ورزشی از این مقیاس برای تعیین شدت تمرین و مسابقه استفاده می‌کنند، اما همین مقیاس برای بارداری نیز قابل استفاده خواهد بود؛ با این مقیاس می‌توان شدت سختی ورزش را براساس اینکه چه احساسی دارید، تعیین کنید.ورزش بارداری

حقیقت یا شایعه: درباره حرکات درگیرکننده

در دوران بارداری به هیچ‌وجه حرکاتی که شکمتان را درگیر می‌کند انجام ندهید، زیرا باعث به خطر افتادن کودکتان خواهد شد. متخصصان ورزشی و مامایی همگی به اتفاق، مدعی هستند که این شایعه کاملاً بی‌اساس است و تمرینات شکمی فواید بسیار زیادی برای کمتر شدن درد و زایمان آسان دارد.

به‌خاطر داشته باشید که دوران بارداری، فرصت بسیار خوبی برای تقویت هسته بدن و کف لگنِ مادران باردار است؛ زیرا تقویت این نقاط از بدن، نه‌تنها باعث آسانتر شدن دوران بارداری شده، بلکه به زایمان راحت و کوتاه‌شدن دوره ریکاوری نیز کمک چشمگیری خواهد کرد.

متأسفانه بسیاری از مادران باردار در تمام مدت این دوران، اصول درست ایستادن و نشستن را رعایت نمی‌کنند و در نتیجه بعد از زایمان دچار مشکلات جدی ستون فقرات می‌شوند؛ انجام حرکات شکمی در دوران بارداری، مانع از بروز چنین مشکلاتی بعد زایمان خواهد شد؛ البته ورزش‌هایی که به کمرتان فشار می‌آورد را به هیچ‌وجه بعد از سه هفته اول بارداری انجام ندهید.

بهترین تمرینات برای این دوره حرکت پل، تنفس شکمی در حالت نشسته یا منقبض‌کردن شکم و آزاد کردن آن است؛ به طور کلی باید با کمک تمرینات مخصوص این دوره بدون اینکه کمرتان درگیر شود، عضلات این ناحیه را تقویت کنید.

حقیقت یا شایعه: درباره دویدن در دوران بارداری

اگر قبل از بارداری خود می‌دویدید، انجام این فعالیت در دوره بارداری نیز مشکلی نخواهد داشت. تا زمانی‌که بارداری سالمی را پشت سرگذاشته باشید و مشکلی در این دوران احساس نکنید، دویدن هیچ مشکلی نخواهد داشت، حتی تا روز قبل از زایمانتان هم می‌توانید بدوید.

کارشناسان ورزشی نیز این گفته را تأیید می‌کنند که اگر پیش از بارداری دویدن در برنامه روزانه شما بوده، در حین بارداری نیز ایرادی ندارد که به این ورزش ادامه دهید.

اما به محض اینکه احساس عجیبی به شما دست داد، با پزشک متخصص مشورت کنید. البته منظور ما از دویدن این نیست که سعی کنید رکوردهای قبلی خود را بشکنید! هیچ‌گاه شرایط فعلی خود را با قبل از بارداری مقایسه نکنید، باید مراقب وضعیت حساس و خاص خود در این دوران باشید.

حقیقت یا شایعه: درباره آسیب‌دیدگی با ورزش

ورزش در حین بارداری احتمال آسیب‌دیدگی را بیشتر خواهد کرد. حقیقت این است که در این دوران، هورمونی به نام ریلاکسین در بدن مادر ترشح می‌شود. این هورمون باعث لیزتر شدن مفاصل خواهد شد؛ ترشح این هورمون باعث آسانتر شدن زایمان می‌شود.

بنابراین، بله این شایعه در مورد مادران بارداری که پیش از شروع این دوران هیچ ورزشی انجام نداده‌اند، حقیقت دارد. در صورتی که افرادی مبتدی به انجام ورزش‌های شدت بالا روی بیاورند، احتمال آسیب‌دیدگی مفصلی در آنها افزایش پیدا خواهد کرد. پس برای شروع تمرینات ورزشی باید احتیاط بیشتری به خرج دهید و حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.

 

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مقالات مرتبط

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :

عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!