0

کلیدی‌ترین نکات برای کامل‌ترین تمرینات هوازی

دسته بندی ها : معرفی ورزش های هوازی و بی هوازی, ورزش، سلامتی ۳ آبان ۱۳۹۶ مدیر سایت 335 بازدید

برای دستیابی به اهداف ورزشی خود ابتدا باید بخشی از زمان‌تان را به تمرینات هوازی اختصاص دهید تا بدن شما آماده شود، سپس یک برنامه جامع ورزشی برای خود بچینید.

با این کار، از درستی چنین تغییری در زندگی تان مطمئن خواهید شد؛ اگر بیش از حد عجله کنید، خیلی زود خسته شده و دیگر پیشرفتی نخواهید داشت.

مرحله به مرحله پیشرفت کنید

تمرین هوازی باید شامل چند تمرین ساده ورزشی باشد؛ ابتدا سعی کنید هدف کوچکی را انتخاب کرده و به آن دست یابید و سپس به سراغ هدف بعدی و بزرگتر خود بروید.

دقت کنید که همه اهداف ورزشی تان دست یافتنی باشند؛ تمرینات هوازی و اهداف تان باید سطح‌بندی داشته باشد؛ به نحوی که پس از رسیدن به سطحی مشخص، به سراغ سطح بعدی بروید؛ به مرور زمان، مشاهده این پیشرفت ها تا حد زیادی باعث بالا رفتن انگیزه و اشتیاق در شما خواهد شد.

برنامه‌ریزی داشته باشید

شما باید پیش از اینکه اولین تمرین هوازی خود را شروع کنید، برنامه ریزی ۵ جلسه بعد را نیز انجام داده باشید؛ این کار یکی دیگر از نکات مهمی است که برای رسیدن به هدف و پیشرفت باید مدنظر قرار دهید.

وقتی برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید، خیلی راحت‌تر اشکالات تمرین تان را متوجه می شوید و بیشتر بر روی دستاوردهای تان تمرکز خواهید کرد؛ همه ورزشکاران موفق برای خودشان برنامه مشخصی دارند، یکی از نکات مهم برای رسیدن به اهداف، همین برنامه‌ریزی دقیق و منظم بودن است.

زمانی را به حرکات کششی اختصاص دهید

باید پیش از انجام تمرینات هوازی، حرکات کششی انجام داده و بدن تان را آماده کنید؛ این یک قانون کلی است.

زمان این حرکات کششی باید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه باشد؛ پس از اینکه بدن تان با حرکات کششی آماده شد، برای انجام تمرینات هوازی وقفه زیادی نداشته باشید؛ حرکات کششی، حکم گرم کردن و آماده‌سازی عضلات و مفاصل برای فعالیت بدنی را دارند؛ بنابراین با ایجاد وقفه نباید بگذارید بدن تان سرد شود.

برای مشاهده نتایج، صبور باشید

هم زمان که پیشرفت می کنید، باید صبور نیز باشید و برای دیدن تأثیرات ورزش عجله نکنید؛ ویژگی های بدنی هر فرد متفاوت بوده و بدن هر شخص برای رسیدن به دستاورد خاصی، به مدت زمان مشخصی نیاز دارد؛ برای اطمینان از دستیابی به نتیجه، تنها کافی است نکات مهم ورزشی و تغذیه ای را رعایت کنید.

به بدن‌تان گوش دهید

بدن‌تان همیشه در حال ارسال پیام هایی برای شما است؛ با گوش فرا دادن به این پیام ها متوجه می‌شوید که باید چه کاری انجام دهید؛ مثلاً «من گرسنه هستم»، «درد دارم» یا «خسته هستم» همه اینها پیام هایی هستند که ممکن است از بدن تان دریافت کنید.

حال فرقی نمی کند این پیام ها را چه زمانی دریافت کنید، مشغول درس خواندن باشید، مشغول ورزش کردن یا هرکار مهم دیگری، فقط باید یاد بگیرید که به پیام های بدنتان گوش فرا دهید. با اینکار از وقوع بسیاری از آسیب ها و مشکلات جلوگیری خواهید کرد.

خودتان را به چالش بکشید

باید بعد از گذشت مدتی از ورزش، بدن تان را به چالش بکشید و ببینید که چقدر می توانید یک حرکت را تکرار کنید؛ البته دقت داشته باشید که مبادا به بدن تان آسیبی برسانید، این فقط یک چالش است.

هدف چالشی‌تان باید کاملاً منطقی و مربوط به تمرینات هوازی روزانه تان باشد؛ اگر زمان دستیابی به هدف را ۵ جلسه در نظر گرفته باشید و بعد از ۲ دو جلسه به آن برسید، باید در تمرینات بعدی خود تعداد جلسات تمرینی تان را کاهش دهید.

برای خودتان شریک ورزشی بیابید

متأسفانه بیشتر افراد، در ابتدای شروع تمرینات ورزشی، انگیزه خود را از دست داده و به کلی نا امید می شوند؛ برای جلوگیری از چنین مشکلاتی بهتر است با خانواده یا دوست تان هر روز به ورزش بروید.

همیشه وقتی شخص دیگری شما را همراهی کند، انگیزه تان بیشتر شده و هرگاه که بخواهید دست از ورزش بکشید، همراه تان شما را به ادامه مسیر تشویق خواهد کرد.

به خودتان فشار نیاورید

بسیاری از اوقات، تلاش برای رسیدن به هدفی غیرمنطقی تا حدی وسوسه برانگیز است که تصمیم می گیرید به خودتان فشار بیاورید، تا زودتر به هدف خود برسید؛ با این کار مطمئن باشید نه تنها به هدف نمی رسید، بلکه مقدمات شکست و سرخوردگی خود را فراهم خواهید کرد.

به خودتان گرسنگی ندهید

یکی دیگر از اشتباهات رایجی که بیشتر افراد آن را انجام می دهند، این است که تصور می کنند با گرسنگی بیش از حد، خیلی زودتر به نتیجه می رسند؛ بله، درست است شاید زودتر وزن کم کنند ولی این کار اشتباه، عوارض خود را داشته و احتمال ابتلا سوء تغذیه، نقرس و کمبود ویتامین ث نیز وجود خواهد داشت.

حرف آخر

به یاد داشته باشید که پیش از اعمال تغییر در تمرینات هوازی و برنامه ورزشی روزانه خود، نکاتی که در این مقاله آورده شد را حتماً مدنظر قرار دهید. حال اگر شما دچار مشکلات خاصی مثل بیماری قلبی یا هرگونه بیماری دیگری باشید، اهمیت این موضوع دو چندان خواهد شد و حتماً پیش از شروع ورزش های هوازی باید با پزشک متخصص مشورت کنید.

 

کاری از گروه فیتامین

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مقالات مرتبط

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :

عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!