0

چه کفشی برای کوهنوردی و راهپیمایی بخریم؟

دسته بندی ها : اطلاعات عمومی ورزش, ورزش، سلامتی ۱۵ آبان ۱۳۹۵ Ali.kharidar 217 بازدید

یکی از بهترین سرمایه گذاری هایی که یک کوهنورد می تواند انجام دهد این است که کفش خوبی برای کوهنوردی تهیه کند. هیچ چیز مثل یک کفش بد نمی تواند برنامه شما را خراب کند. در عوض کفش خوب باعث می شود در طول برنامه احساس راحتی کنید و به خوبی از پاهای شما محافظت می کند.

۰۸۱۵۹۵_۰۹۱۲_۲٫jpg

کوهپیمایی های طولانی می تواند فشار زیادی بر کف و مچ پایتان وارد کند. این فشار به ساق پای شما منتقل می شود و بعد به کمر شما وارد شده و باعث کمر درد می شود. کفش بد نه تنها سبب تاول زدن پای شما میشود بلکه به کل بدن اسیب میرساند. کف کفش باید کاملا محکم باشد تا جلوی ضربات را گرفته و از پای شما محافطت کند.

۰۸۱۵۹۵_۰۹۱۲_۳٫jpg

کفش کوهنوردی خوب هم سفت و محکم است و هم مچ پای شما در آن می تواند آزادانه حرکت کند. شما در مسیرهای کوهستانی که طی می کنید از سنگ ها و صخره های سخت عبور می کنید و باید خیالتان راحت باشد که کفش های شما به خوبی از پاهایتان محافظت می کنند. اگر کفش شما خوب نباشد ممکن است مچ پای شما پیچ بخورد و یا پایتان مجروح شود. گرچه کفش های مدرن امروزی از مواد خاصی تهیه میشوند اما هنوز هم در کفش های بهتر از چرم استفاده میشود.

چرم هم محکم است و هم در صورتیکه خوب پرداخت شده باشد ضد آب

است و میتواند پاها را در برابر رطوبت و دما محافظت کند.

ممکن است راحتی کفش یک مساله جانبی و لوکس به نطر برسد اما در مورد کفش کوهنوردی راحتی مساله ای حیاتی و مهم است.

کفش شما باید آنقدر راحت باشد که بتوانید کبلومترها با آن راه بروید بدون اینکه پای شما تاول بزند یا داغ شود. پای شما باید ساعت ها در این کفش ها باشد بدون اینکه عرق کند یا دمای داخل کفش زیاد گرم یا سرد شود. کفش کوهنوردی بخرید که درست اندازه پایتان باشد. البته سایز کفش اولین نکته مهم است و تازه شروع مساله است.

۰۸۱۵۹۵_۰۹۱۲_۴٫jpg

باید وقت و هزینه خود را صرف خرید کفشی بکنید که به محض پوشیدن در آن احساس راحتی بکنید. چکمه های کوهنوردی هم مثل کفش های معمولی هستند و اگر از اول در آن احساس راحتی نکنید بعید است بعدا پای شما در ان راحت باشد. موقع خرید کفش کوهنوردی توقع نداشته باشید این کفش ها نرم و انعطاف پدیر باشند چون کفش کوه باید سفت و محکم باشد و لبه آن هم تا اندازه ای بلند باشد که اطراف مچ پا را خوب بگیرد و از ان محافظت کند.

۰۸۱۵۹۵_۰۹۱۲_۶٫jpg

این همان وظیفه ای است که کفش های کوهنوردی برای آن طراحی شده اند. ممکن است روی صخره های خیس سر بخورید یا در زمینهای گلی پای شما بلغزد و لیز بخورد. البته شاید هیچ کفشی نتواند جلوی این خطرات را بگیرد اما بعصی کفش ها در این زمینه بهتر از بقیه عمل میکنند. بعصی ها فقط در حد یک کفش تنیس هستند

اما بعضی دیگر مثل کفش های میخ دار یخ شکن هستند. در کفش های کوهنوردی که خوب طراحی شده اند هم از مواد خاصی استفاده شده و هم ابعاد آنها طوری طراحی شده که تا حد امکان احتمال لیز خوردن را کاهش دهند

کفه های ویبرام این کفشها مانع از لیز خوردن روی برف و یخ میشوند. کف این کفشها شبیه تایر ماشین است اما بیشتر از جنس پلاستیک است تاچرم. برای تمیز کردن کف این کفش ها باید از زبانه های مخصوص استفاده کنید.

۰۸۱۵۹۵_۰۹۱۲_۷٫jpg

علاوه بر همه چیزهایی که گفتیم به جنس کفش هم خیلی توجه کنید که چرمی است یا کامپوزیت و اینکه ضد آب هست یا نه. اگر کفش های شما خیس شود پایتان دچار مشکل میشود. جنس گورتکس امروزه طرفداران زیادی دارد چون می تواند دما را خوب تنطیم کند. دنبال چنین جنس هایی باشید. سایر مسایل بستگی به طول برنامه ای که می خواهید بروید و درجه سختی ان دارد. اگر می خواهید کوهنوردی را به صورت حرفه ای دنبال کنید، بیش از یک جفت کفش نیاز دارید.گرچه کفش های کوهنوردی سالها دوام می اورند.

۰۸۱۵۹۵_۰۹۱۲_۹٫jpg

حتی با ۴۰۰ هزار تومان هم میتوانید کفش خوبی بخرید. فکرش را بکنید که دارید این پول را برای کفشی خرج می کنید که بین دو الی پنج سال دوام می آورد.

هنگام خریدن کفش جوراب های خیلی ضخیم نخی یا ضد عرق بپوشید نه جوراب های معمولی یا ورزشی.

کاری از گروه فیتامین
یه راه آسون‌تر برای ارتباط با ما عضویت در کانال فیتامین

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :

عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!