0

چند حرکت یوگا برای تعادل هورمونی

دسته بندی ها : حرکات عمومی, حرکات ورزشی پایه, ورزش، حرکت ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ Ali.kharidar 7 بازدید

یوگا چیزی بیشتر از حرکات است. یوگا غدد درون ریز را بهبود می بخشد و به مرور زمان هورمون ها را ارتقا می بخشد.

بدن شما انعطاف پذیر است و در صورت فراهم شدن شرایط به شدت برای شفای خودش کار می کند. حرکات خاص یوگا (آسانا) بخش های مختلف بدن، چاکراها، ارگان ها، وسیستم غدد درون ریز را تحریک می کند. ۷ چاکرای اصلی وجود دارد که همگی با سیستم های ارگان مختلف در ارتباط هستند و هورمون ها و عملکرد را تنظیم می کنند.

هر حرکت یوگا هدفی دارد و در زمان های مختلف زندگی، باید به سختی کار کنید تا چاکراهای خاص را قوی کنید. یوگا تماما یعنی متحد کردن بدن، ذهن و روح. هیچ وقت به طور کامل به یک حرکت نمی رسید و سپس آن را متوقف کنید. یوگا یک سفری مادام العمر است که وقتی به طور منظم آن را شروع می کنید با آن مواجه می شوید. همواره جای پیشرفت وجود دارد. توصیه می کنم حرکات یوگا را به طور منظم و کامل انجام بدهید تا هم چاکراهای بدنتان بهتر شود و هم غدد درون ریز تحریک شوند و به طور کلی خانه بهتری داشته باشید.

حرکاتی که برای تحریک چاکرا و تعادل هورمون ها لازم است در ادامه گفته می شود.

برای چاکرای ریشه

چاکرای ریشه شما را زمینی می کند. این چاکارا باعث اتصالتان به زمین و انرژی های پایینی می شود. منطقه آن پایین ستون فقرات است و در زمان تعادل حس امنیت را به شما القا می کند. در صورت عدم تعادل، خطر استرس و تنش افزایش می یابد. رنگ آن قرمز است. هم چنین در ارتباط با نیازهای اصلی هم چون پناهگاه، پول، و غذا می باشد. این چاکرا باید قبل از هر چاکرای دیگری تنظیم شود.

چاکرای ریشه تنظیم کننده اندام تحتانی، مقعد، و غده آدرنال است. آرام کردن غده آدرنال مهم است زیرا زمانی که سطح کورتیزول افزایش می یابد، شما مستعد خستگی، افزایش استرس، و افزایش وزن می شوید. هنگامی که این چاکرا نامتعادل است نمی توانید از مسائل بگذرید، ترستان افزایش می یابد، نمی توانید اعتماد کنید و تنها به نیازهای بقا می اندیشید.

side angle to triangle

Side-angle یک حرکت عالی برای تحریک این چاکراست. Triangle کمک می کند عمیق تر این چاکرا را فعال کنید.

برای چاکرای خاجی

این دومین چاکراست. این چاکرا معروف به چاکرای خلاقیت یا سکس است. این چاکرا دقیقا در زیر ناف قرار گرفته است. رنگ آن نارنجی است. هنگامی که این چاکرا تنظیم نباشد، در زنان موجب اختلال در قاعدگی و اختلال در عملکرد جنسی می شود. اختلال در عملکرد این چاکرا می تواند هورمون های زنانه و مردانه را تحت تاثیر قرار بدهد، و در نهایت بارداری را متاثر کند. هنگامی که این چاکرا فعالیتش کم باشد، خلاقیت، تولید مثل، ریسک پذیری به خطر می افتد.

pigeon

این حرکت برای باز کردن لگن خیلی خوب است اما واقعا چاکرای شاخی  و ارگان های تولید مثلی را تحت تاثیر قرار می دهد.

چاکرای شبکه خورشیدی

بالای ناف قرار گرفته است، این چاکرا بر اساس ارزش شخصیتان است و فرایند تصمیم گیری را تحت تاثیر قرار می دهد. رنگ این چاکرا زرد است. مشکلاتی که برای این چاکرا به وجود می آید شامل اختلال در عملکرد دستگاه گوارش، مشکلات پانکراس یا دیابت، مشکل کلیه، زخم و درد شکم است.

هنگامی که این چاکرا از تعادل خارج شود می تواند تاثیر منفی بر روی اعتماد بنفس داشته باشد و منجر به تصمیم گیری ضعیف و ارزش شخصی ضعیف شود.

پلانک

حرکت پلانک برای تحریک این چاکرا عالی است. پلانک شکم و همینطور چاکرای ناف را تحریک می کند، ارزش شخصی و علاقه شخصی را نیز بهتر می کند.

برای چاکرای قلب

این چهارمین چاکرا است، که در میانه قفسه سینه قرار گرفته است. این چاکرای میانی است که سه چاکرا در زیر آن و سه چاکرا در بالای آن قرار دارد. این چاکرا با عشق بدون مرز در ارتباط است و رنگ آن سبز است. مسائلی که در ارتباط با این چاکرا وجود دارد شامل آسم، بیماری قلبی، مسائل مربوط به سینه است. غده تیموس یک غده اصلی درون ریز است که با این چاکرا تنظیم می شود. هنگامی که این چاکرا تحریک می شود، سیستم ایمنی را بهبود می بخشد و کمک می کند با عفونت مقابله کنید. هنگامی که این چاکرا تحریک می شود، سیستم ایمنی بهتر می شود و با عفونت مقابله می کند. هنگامی که مشکلی برای این چاکرا به وجود آید، افراد افسردگی، تنفر، حسادت، و خشم را تجربه می کنند.

low lunge

حرکت لانگز به همراه حرکت باز کننده قلب برای باز کردن قلب عالی است و به متعادل کردن غده تیموس کمک می کند. لانگز به همراه حرکت باز کننده قلب چاکرای قلب را تحریک می کند، احساسات را شعله ور می کند و نشانه های استرس و افسردگی را از بین می برد.

چاکرای گلو

این چهارمین چاکراست که در منطقه غده تیروئید قرار دارد. رنگ آن آبی است و در ارتباط با حقیقت درونی و صدای درون است. چاکرای گلو تیروئید، پاراتیروئید، و صدایتان را تنظیم می کند. اختلال در عملکرد تیروئید بسیار رایج است، بنابراین تعادل این چاکرا هورمون تحریک کننده تیروئید را در طی زمان بهتر می کند. تعادل این چاکرا بسیار مهم است، بنابراین می توانید همیشه حقیقت را بگویید و ارتباط درستی داشته باشید.

fish pose

این حرکت برای تحریک غده تیروئید و پاراتیروئید عالی است و صدای درون را تقویت می کند.

برای چشم سوم

رنگ این چاکرا بنفش است و در مرکز پیشانی قرار گرفته است. این چاکرا با حس سوم، روشن بینی، و درایت درون ارتباط دارد. هنگامی که این چاکرا ضعیف شود غده هیپوفیز، صنوبری و همینطور حس بینایی و شنوایی را تحت تاثیر قرار می دهد. هورمون رشد در غده هیپوفیز تولید می شود و عملکردهای بدن را تنظیم می کند از جمله متابولیسم، توده عضلانی، متابولیسم چربی و قند. تحریک پیوسته این چاکرا تمام این موارد را متعادل می کند. عدم تعادل این هورمون بر روی شهود، درون بینی تاثیر می گذارد و باعث می شود منفی گرا و پارانوئید شوید.

ایستادن بر روی سر

یکی از بهترین حرکات برای تنظیم این چاکرا ایستادن بر روی سر است، اما حتما این حرکت را زیر نظر یک مربی دوره دیده انجام دهید.

برای چاکرای تاجی

این آخرین چاکراست که در راس پیشانی قرار گرفته است. این چاکرا شما را با جهان هستی و خود برتر و متعالی متصل می کند. رنگ آن بنفش روشن است. این چاکرا وقتی متعادل باشد کمک می کند از لحاظ روحی پیشرفت کنید و به رشد و پیشرفت کامل برسید. این چاکرا غده پینه آل را تحت تاثیر قرار می دهد که خواب را تنظیم می کند و هنگامی که نامتعادل باشد بر روی خواب اثر می گذارد. غده پینه آل، ملاتونین تولید می کند بنابراین انجام این حرکت به خواب خوب و در نهایت سلامت کمک می کند. هنگامی که این چاکرا از تعادل خارج شود، باعث عدم توانایی در یادگیری می شود و هم چنین معنویت و تمرکز حواس را تحت تاثیر قرار می دهد.

مدیتیشن

مدیتیشن واقعا این چاکرا را تحریک می کند. بنابراین دم و بازدم و سپس ذهن خود را پاک کنید.

کاری از گروه فیتامین
یه راه آسون‌تر برای ارتباط با ما عضویت در کانال فیتامین

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :