0

چرا ورزش کراس‌فیت اعتیادآور است؟

دسته بندی ها : اطلاعات تخصصی ورزشی, ورزش، سلامتی ۱۰ دی ۱۳۹۶ Ali.kharidar 614 بازدید

این روزها در هر باشگاهی که می‌روید نام کراس‌فیت بر زبان‌هاست و همه در مورد این ورزش صحبت می‌کنند. شاید شما هم از زبان دوستانتان در مورد کراس‌فیت و باشگاهی که به‌تازگی کلاسی با این نام راه‌اندازی کرده، شنیده باشید؛ اما واقعاً کراس‌فیت به چه معناست و چه نوع ورزشی است؟

تعریف ساده

ساده‌ترین تعریف : برنامه تمرینی روتینی است که کارشناس ورزشی با نام گرک گلسمن، چندین سال پیش و در اواخر سال ۱۹۹۰ طراحی کرده است. هدف از خلق کراس‌فیت افزایش توانایی‌های کلی بدن مثل قدرت تحمل، استقامت، انعطاف‌پذیری، سرعت، هماهنگی و تعادل است. (بهترین ورزش‌های کراس‌فیت برای عضله‌سازی در مردان)

در حقیقت، این ورزش ترکیبی از تمرینات دیگر سبک‌های تمرینی است؛ مثلا با کراس‌فیت تمرینات ژیمناستیک، وزنه‌برداری، تمرینات اینتروال شدت بالا، هوازی، تمرین سرعت و استقامت را نیز تجربه خواهید کرد. تمام این تمرینات در کراس‌فیت خلاصه شده‌اند.

 

 ورزشی گروهی

یکی دیگر از نقاط قوت این ورزش گروهی، رقابتی‌بودن آن است؛ این ورزش برای افرادی است که همیشه به‌دنبال چالش‌های جدید هستند. افرادی‌که در کلاس کراس‌فیت ثبت‌نام می‌کنند، به‌عنوان جامعه کراس‌فیتی‌ها شناخته می‌شوند و همه باهم تعامل دارند. در حین تمرینات نیز هرکدام انگیزه‌ای برای افراد دیگر این جامعه هستند و همیشه سعی می‌کنند تا با کمک یکدیگر رکوردهای قبلی خود را جابه‌جا کنند.

آیا کراس‌فیت مناسب سن خاصی است؟

کراس‌فیت هیچ محدودیت سنی خاصی ندارد؛ زیرا این ورزش کاملاً قابل تنظیم است و می توانید به سادگی شدت تمرینات را بالا و پایین ببرید؛ از کودک خردسال گرفته تا مادربزرگی ۶۰ ساله، همه می‌توانند در این کلاس‌ها  ثبت نام کنند. درست است که تمرینات کراس‌فیت سخت و چالشی بوده، اما کاملاً قابل تنظیم و تغییر است؛ البته منظور از تغییر این نیست که کاملاً تمرینات را تغییر می‌دهند، بلکه فقط سطح آن را ساده‌تر و پیچیده‌تر می‌کنند؛ این ورزش حتی برای بیماران قلبی نیز تجویز می‌شود.

همچنین از نظر سطح نیز دچار مشکل نخواهید شد؛ افراد تازه وارد و علاقه‌مند به ورزش و کسانی‌که احساس تنهایی می‌کنند و قهرمانان، همه می‌توانند وارد این ورزش شوند.

 تمرینات کراس‌فیت به چه صورت است؟

در یک تمرین ساده کراس‌فیت ممکن است از تجهیزات مختلفی استفاده کنید:

 • باربل
 • دمبل
 • کتل‌بل
 • حلقه ژیمناستیک
 • طناب
 • توپ مدیسین
 • کش بدنسازی
 • دستگاه پاروزنی

البته ممکن است در حین انجام تمرینات از وسایل خاصی مانند طناب برای بالا رفتن، جعبه برای پریدن از روی آن و یا حتی لاستیک تراکتور نیز استفاده کنید! (چگونه چالش جعبه نامرئی را انجام دهیم؟!)

 

آموزش فوت و فن

از آنجایی که کلاس کراس‌فیت یک جامعه مجزا تلقی می‌شود، پس قطعاً زبان خاص خودش را نیز دارد! همیشه در کلاس کراس‌فیت یک شخص آموزش‌دهنده حضور دارد که همه تابع دستورات او هستند؛ در این رشته ورزشی نیز مانند رشته‌های دیگر، آن را مربی خطاب می‌کنند، اما محیط باشگاه را در زبان کراس‌فیتی باشگاه را Box یا جعبه می‌نامند و به برنامه روتین ورزشی کراس‌فیت WOD می‌گویند.

AMRAP نیز یعنی باید تمام تلاش خود را بکنید تا در یک زمان مشخص هر چند دوری که می‌توانید یک‌سری تمرینات را تکرار کنید. به‌طور کلی فلسفه اجتماعی به وجود آمدن کراس‌فیت این است که افراد را برای دست و پنجه نرم کردن با چالش‌هایی که در زندگی با آن روبه‌رو می‌شوند آماده کنند؛ یعنی چطور بتوانند از پس مشکلات، رنج‌ها و سختی‌های زندگی بربیایند. دراصل، برنامه کراس‌فیت برنامه‌ای برای قدرتمندتر کردن و بهره‌وری بیشتر است.

یک نمونه تمرین کراس‌فیت

 • دویدن بر روی تردمیل، ۱۰ دقیقه
 • بارفیکس ۲۰ بار
 • اسکوات، ۵۰ بار
 • دویدن روی تردمیل ۱۰ دقیقه

 

آیا این ورزش خطرناک است؟

به‌صورت خلاصه بخواهیم بگوییم، بله ممکن است خطرناک هم باشد؛ همه اینها بستگی به شرایط دارد، حتی ممکن است خیلی زیاد خطرناک باشد.

 • خطرناک‌بودن این رشته بستگی به این دارد که زیر نظر کدام مربی مشغول انجام تمرینات کراس‌فیت هستید، اگر شخصی که به شما آموزش می‌دهد کاملاً حرفه‌ای بوده و در حین انجام تمرینات، همیشه نظاره‌گر حرکات شما باشد، ‌احتمال خطر بسیار کم می‌شود (حرکات سنگین نیاز دارد تا فرم صحیح حرکت را انجام دهید). نقش مربی کراس‌فیت تنها این نیست که به شما بگوید چه حرکتی انجام دهید، بلکه باید شکل صحیح حرکت را به شما آموزش دهد تا بدنتان دچار آسب‌دیدگی نشود.
 • بعضی از افراد به‌خاطر جو ورزشی و رقابتی‌بودن فضا، محدوده‌های خود را رعایت نکرده و بعضاً به بدنشان فشار می‌آورند تا بهترین جامعه ورزشی خود باشند؛ این کار اشتباه است و قطعاً آسیب خواهید دید. هر کسی توانایی و آستانه تحمل خاص خود را دارد،‌ پس باید متناسب با شرایط بدنی خود تلاش کنید.
 • گاهی اوقات افرادی‌که به سمت ورزش کراس‌فیت می‌روند به بیماری رابدومیولیز یا همان واپاشی ماهیچه ای و تخریب عضلات اسکلتی دچار می شوند. البته این تعداد خیلی کم هستند و جای نگرانی نیست.

کلاس کراس‌فیت به چه شکل است؟

افراد زیادی علاقه به شرکت در این کلاس‌ها دارند، اما دقیقاً نمی‌دانند که بعد از ثبت‌نام با چه چیزی روبه‌رو خواهند شد؛ بهترین راه این است که به‌عنوان بیننده، (یک جلسه رایگان) در کلاس‌ها شرکت داشته باشید.

جلسه معارفه

اولین جلسه معمولاً رایگان بوده و افراد به یکدیگر معرفی می‌شوند و با فضای جامعه جدید خود آشنا می شوند. محیط باشگاه کراس‌فیت بیشتر شبیه یک انبار پر از وسایل ورزشی است بیشتر تا شبیه یک باشگاه ورزشی، این را می گوییم تا در حضور جلسه اولتان جا نخورید!

دوره مقدماتی

اگر شما به‌تازگی تصمیم به شرکت در کلاس کراس‌فیت گرفته‌اید و هیچ آشنایی با حرکات این رشته ورزشی ندارید، باید ابتدا با سبک تمرینی کراس‌فیت آشنا شده و حرکات وزن بدن پایه و فرم صحیح انجام حرکات را کاملاً یاد بگیرید.

این دوره مقدماتی برای افرادی است که سطح ۱ کراس‌فیت را دارند. معمولاً چنین دوره‌ای چهار جلسه ۹۰ دقیقه‌ای خواهد بود؛ حتی اگر حس می‌کنید کامل با حرکات ورزشی مثل اسکوات، ددلیفت و پرس شانه آشنایی دارید، بازهم شرکت در چنین کلاسی خالی از لطف نخواهد بود؛ بدون شک شرکت در این جلسه ارزش وقت و پولی که خرج می‌کنید را خواهد داشت.

جلسات عادی کراس‌فیت

یک جلسه تمرینی کراس‌فیت معمولاً بین ۴۵ دقیقه تا یک ساعت زمان خواهد برد؛ همه همزمان باید تمرین را شروع کنند؛ در این تمرینات، همیشه مربی در کنار فرد خواهد بود.

جلسات تمرینی کراس‌فیت

گرم‌کردن بدن: برای گرم‌کردن بدن، از تردمیل استفاده نخواهید کرد؛ تمرین گرم‌کردن ترکیبی از پریدن، طناب‌زدن، اسکوات، شنا، لانگز و بارفیکس خواهد بود؛ البته انجام حرکات کششی نیز نقش مکمل را خواهند داشت. (تمرینات فوق‌العاده موثر برای گرم‌کردن بدن)

 • تمرین مهارت/قدرت: اگر مثلاً امروز، زمان انجام تمرینات قدرتی باشد (هر روز برای یک‌سری تمرینات خاص برنامه‌ریزی شده است)، به سراغ تمرینات قدرتی مانند (اسکوات یا ددلیفت) خواهید رفت؛ اما اگر روز تمرینات قدرتی نباشد، به سراغ مهارت دیگری رفته و سعی می‌کنید در آن مهارت (مثلاً اسکوات تک‌پا) پیشرفت داشته باشید.
 • بخش WOD: خب در اینجا به بخش اصلی تمرین می‌رسید؛ در این مرحله به شما می‌گویند که تعداد مشخصی از یک تمرین خاص را در مدت زمانی محدود و کمترین زمان ممکن به انجام برسانید؛ یعنی هرچقدر توان دارید بگذارید و تا جایی که می‌توانید این تمرین ورزشی را تکرار کنید.
 • سرد کردن و حرکات کششی: این عمل سرد کردن ممکن است گروهی باشد یا به‌صورت انفرادی انجام شود. (تمرینات سرد کردن بدن در ۵ دقیقه)

 

نکات پایانی

این ورزش نیز مانند ورزش‌های دیگر فواید و خطرات خاص خودش را دارد؛ چنین ورزشی سریع، چالشی و بسیار متنوع است. اگر از سلامت بدنی برخوردارید و دنبال چالش هستید، حتماً به سراغ این رشته بروید. (تست ورزشی: کدام ورزش مناسب روحیات من است؟)


 

یه راه آسون‌تر برای ارتباط با ما عضویت در کانال فیتامین

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

 1. sajjad گفته :
  ۱۱:۰۱ ۱۳۹۶/۱۰/۱۱

  عالی بود

 2. sajjad گفته :
  ۱۱:۰۱ ۱۳۹۶/۱۰/۱۱

  عالی بود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :

عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!