0

هر آن چیزی که باید در مورد مربی ورزشی بدانیم

دسته بندی ها : اطلاعات عمومی ورزش, ورزش، سلامتی ۱۹ تیر ۱۳۹۷ Ali.kharidar 1924 بازدید
مربی ورزشی فیتامین

شما با شنیدن نام مربی ورزشی به یاد چه کسی می‌افتید؟ احتمالاً به‌صورت ناخودآگاه ذهنتان سمت شخصی می‌رود که داخل باشگاه، تمامی ورزشکاران را به سمت انجام حرکات ورزشی صحیح هدایت کرده و برای آن‌ها برنامه ورزشی و تغذیه‌ایِ مخصوص ارائه می‌کند، اما این کل ماجرا نیست و هنوز زیر و بم‌های زیادی وجود دارد که شاید تا به‌حال از آن‌ها غافل بوده باشید.  (برنامه ورزشی تناسب اندام دوهفته‌ای)

بی‌شک شما هم متوجه افزایش تعداد مربیان ورزشی و تعداد زیاد آگهی‌های مرتبط با استخدام مربی ورزشی شده‌اید؟ اما علت این همه تقاضا چیست؟! با افزایش تمایل به داشتن سبک زندگی سالم و بالا رفتنِ آگاهیِ مردم نسبت به چاقی و عواقب بیماری‌زای آن، روز به‌روز نیاز به مربی ورزشی بیشتر شده و آمار مربیان مورد نیاز در جامعه رشد تصاعدی داشته است.(۱۲ تمرینی که مربیان ورزشی نمی‌خواهند انجام دهید!)

واژه مربی

مربی که در انگلیسی از واژه (Coach) برای آن استفاده می‌شود، به معنی واگن یا کالسکه است. همان‌طورکه می‌دانید، واگن وسیله‌ای است که گروهی از افراد را از یک مکان اولیه به مقصد نهایی می‌رساند، بنابراین این واژه با معنی آن تطابق داشته و هر دو یک معنی را می‌رسانند.

وظایف کلی مربی ورزشی

 • معمولاً وظایف و تکالیف زیر به عهده مربیان فیتنس و ورزش است و باید تمامی این کارها را در داخل باشگاه یا ورزشگاه انجام دهند:
 •  به شاگردان خود بیاموزند که به‌طور کلی چه ورزشی انجام دهند و نحوه صحیح تمرینات به چه صورت است؛
 • نظاره‌گر و شاهد نحوه ورزش‌کردنِ شاگردان خود باشند و با آموزش تکنیک‌های صحیح، احتمال آسیب‌دیدگیِ آن‌ها را به حداقل برسانند؛
 • با توجه به سطح شاگردان و ورزشکارانِ زیرنظرشان، سطح برنامه ورزشی را تغییر داده و حرکات جایگزین برای شخص متقاضی ارائه دهند؛
 • در مورد شیوه‌های کنترلِ وزن، سبک زندگی و رژیم غذایی مناسب اطلاعات کافی در اختیار ورزشکاران قرار دهند؛
 • در صورت بروز مشکل آماده انجام کمک‌های اولیه باشند.

مربی ورزشی

انواع سبک مربی‌گری ورزشی

مربی ورزشی شخصی: در این نوع مربی‌گری، مربی تنها با یک نفر یا یک گروه کوچک ۲ یا نهایت ۳ نفره تمرین می‌کند. تمرینات براساس سطح شاگرد یا شاگردان طراحی شده و مطابق با علاقه ورزشکار می‌تواند داخل باشگاه یا منزل انجام شود. به‌طور معمول هزینه این نوع مربی‌گری به علت شخصی‌بودن، از انواع دیگر بیشتر است.(رازهایی که مربی ورزشی از شما مخفی می‌کند!)

مربی ورزشی گروهی: در این نوع مربی‌گری، مربی وظیفه تمرین با ورزشکاران، به صورت جلسه‌ای دارد. نوع تمرین نیز براساس کلاس تعیین می‌گردد و می‌تواند به شکل کلاس ایروبیک، یوگا یا بدنسازی باشد. در این نوع مربی‌گری برخلاف مربی‌گری شخصی، تمرینات به صورت کلی برای گروهی از افراد ورزشکار طراحی و اجرایی‌سازی می‌شود. از لحاظ هزینه نیز با توجه به تعداد شرکت‌کنندگان، تا حد زیادی کاهش خواهد یافت.

مربی ورزشی فیتامین

محیط کاری مربی ورزشی

دیگر محیط کاریِ مربیان ورزشی به باشگاه‌ها، کلوب‌های ورزشی، دانشگاه‌ها، مدارس و البته منزل محدود نمی‌شود؛ نیاز به این کارشناسان، از این مراکز هم فراتر رفته و بعضی از مربیان ورزشی، به صورت دورکاری و آنلاین با مراکز فیتنس همکاری دارند،‌ یا حتی داخل کشتی‌های تفریحی نیز به‌عنوان مربی فعالیت می‌کنند!

پردرآمدترین رشته‌های مربی‌گری ورزشی

 • پزشک ورزشی
 • مربی باشگاهی
 • مربی حرفه‌ای گلف
 • ورزشکاران حرفه‌ای
 • معلم و مربی تربیت بدنی
 • فیزیولوژیست ورزشی

بهترین و بدترین نکات در مورد شغل مربی ورزشی

مربیان ورزشی در رشته‌ای که دوست دارند فعالیت می‌کنند و هر موقع که دلشان بخواهد سر کار می‌روند و محیط کارشان را هم خودشان انتخاب می‌کنند. مهم‌تر از همه اینکه همیشه روی فرم هستند، اما این رشته نیز مانند رشته‌های دیگر دارای محاسن و معایب خاص خودش است، که در ادامه هر دو را مورد بررسی قرار خواهیم داد:

بهترین نکات

روابط زیاد: اگر شما هم علاقه به ارتباط گرفتن با مردم و اجتماعی‌بودن دارید، این رشته برایتان فوق‌العاده جذاب خواهد بود. زیرا بعد از شناخت کاملِ شاگردتان شروع به برنامه نوشتن برای او خواهید کرد تا اندام و فرم بدنی‌اش را به شکلی که می‌خواهید تغییر دهید.

 

جایزه: هیچ چیزی بهتر از آن لحظه‌ای نیست که شاگردتان نزد شما می‌آید و می‌بینید اندام او همان چیزی شده که همیشه آرزویش را داشته؛ به‌طور قطع این بهترین جایزه‌ای است که می‌توان به یک مربی ورزشی داد.

 

انعطاف‌پذیری: می‌توانید برنامه کاری، ساعت و روزهایی که قصد کار کردن دارید را مطابق میل خود تنظیم کنید. حتی حقوقتان هم شاید دست خودتان باشد.

 

تنوع: لازم نیست حتماً در باشگاه کار کنید. می‌توانید برنامه ورزشی بنویسید یا حتی وارد حیطه آموزش دانشگاهی شوید و مربیان ورزشی دیگری را تربیت کنید.

مربی ورزشی

بدترین نکات

بهتر است برای این چالش‌ها آماده باشید:

پول در آوردن سخت است: مربیان ورزشی درآمد ساعتی نسبتاً خوبی دارند، ولی مشکل اینجاست که شاید نتوانید برای همه وقت آزادتان کار پیدا کنید و فقط هفته‌ای یک یا دو ساعت سر کار بروید. این باعث می‌شود تا مجموع درآمدتان محدود شود.

درآمد نامشخص: اگر مربی شخصی باشید، دائماً مشکل کنسل‌کردنِ کلاس‌ها پیش خواهد آمد. شاید روزهایی از ماه را وقت سرخاراندن نداشته باشید و بالعکس بعضی از ماه‌ها هیچ کاری گیرتان نیاید.

 

تغییر برنامه‌های لحظه آخری: شاید شاگردانتان لحظه آخری باشگاه رفتنشان را کنسل کنند و این باعث می‌شود تا همه برنامه‌هایتان در هم گره بخورد.

احتمال خستگی بیش‌ازحد: شغل مربی ورزشی، انرژی زیادی از شما می‌برد و ممکن است بعد از مدتی از نظر ذهنی و بدنی خسته شوید. به همین دلیل اگر بخواهید زیاد از حد کار کنید، خستگی‌تان قطعی است و باید حسابی مراقب خودتان باشید.


منابع

https://www.precisionnutrition.com

https://www.verywellfit.com

https://www.truity.com

یه راه آسون‌تر برای ارتباط با ما عضویت در کانال فیتامین

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :

عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!