0

نقش ورزش در پیشگیری از اعتیاد

دسته بندی ها : اطلاعات تخصصی ورزشی, ورزش، سلامتی ۱۱ تیر ۱۳۹۶ Ali.kharidar 337 بازدید

 

بسیاری از سازمان ها و نهادها به دنبال پیشگیری و مبارزه با اعتیاد، افزایش مصرف مواد مخدر، قرصهای مسکن و هروئین هستند. پژوهشگران نیز به دنبال جمع آوری اطلاعات بیشتر در این زمینه بوده و در تلاش هستند تا دریابند این سوء مصرفها دقیقاً از کجا شروع می شوند؛ البته نتایج به دست آمده گاهی وقتها متضاد یکدیگر هستند.

تاثیر ورزش در نوجوانان

برطبق یکی از پژوهش های صورت گرفته تعداد نوجوانان ورزشکاری که دچار مصرف بیش از حد مسکن ها هستند، روز به روز درحال افزایش است؛ همچنین نوجوانانی که فوتبال بازی می کردند بیشتر تمایل به چنین سوء مصرفهایی داشتند.

این تحقیق که بر روی ۲۳۰۰ نفر از سال آخری های دبیرستانی صورت گرفت، نشان داد که حدود ۱۲ درصد از پسران و ۸ درصد از دختران ورزشکار، دچار مصرف بیش از حد قرصهای مسکن هستند. طبق مطالعاتی که این گروه انجام دادند نوجوانانی که ورزش می کردند بیش از کسانی که ورزش نمی کردند، به سمت مواد غیر قانونی گرایش داشتند.

به تازگی، نتایجی از تحقیقی دیگر به دست آمده که ورزش کردن می تواند از سوء مصرف مواد مخدر و هروئین جلوگیری کند؛ زیرا ورزشکاران دبیرستانی بیش از دیگران تحت کنترل و مراقبت هستند، آنها در هنگام انجام تمرینها، بیشتر توسط خانواده های شان زیر نظر گرفته می شدند.

دیگر بررسی های صورت گرفته نیز نشان می دهد که داشتن فعالیت ورزشی روزانه، به عنوان یکی از اصلی ترین موردهای بازدارنده اعتیاد به مواد مخدر، قرصهای مسکن و هروئین غیرتجویزی است.

در یکی از این پژوهش ها که ۱۹۲ هزار دانش آموز مورد بررسی قرار گرفتند، به گزارش خود دانش آموزان، حدود نیمی از این جمعیت به صورت روزانه ورزش می کردند و حدود ۵۰ درصد آنها هفته ای حداقل یکبار و نزدیک ۸ درصدشان نیز اصلا ورزش نمی کردند.

بر طبق آمار به دست آمده، در کسانی که اهل ورزش روزانه بودند، میزان اعتیاد به مصرف هروئین، مواد مخدر و مسکن های غیر درمانی از ۸٫۸ درصد به ۰٫۸ درصد کاهش یافته بود.

همچنین این مطالعه نشان داد که نوجوانان ورزشکار نسبت به جوانان غیر ورزشکار گرایش کمتری به مسکن ها و مواد مخدر تجویزی غیردارویی دارند.

نتیجه تحقیقات

اگر بخواهیم بین نتایج به دست آمده مقایسه ای داشته باشیم، به روشنی می توانیم بگوییم که ورزش کردن مرتب باعث کاهش مصرف بیش از حد مواد مخدر و مسکن در نوجوانان خواهد شد.

نوجوانان و جوانانی که ورزشهایی مانند فوتبال و کشتی انجام می دهند، بیش از دیگر ورزشکاران علاقمند به استفاده از مواد مخدر تجویزی و غیر تجویزی هستند.

یکی از مشکلات دیگر این است که این دانش آموزان مواد مخدر و قرص مسکن تجویز شده و یا تجویز نشده را از دوستان و اعضای فامیل می گیرند. متأسفانه به همین علت اگر پزشک برای شخصی قرص مسکن تجویز کند، او با پیشنهاد این قرصها به دیگران، آمار استفاده از آن را در بین دوستان و همسالان خود بالا خواهد برد؛ که باید مواظب این مورد نیز باشیم.

متأسفانه زیاده روی در مصرف انواع مسکن ها و قرصها در دوران جوانی، می تواند باعث کشش و گرایش بیشتر این افراد به مصرف مواد مخدر در بزرگسالی شود. خوردن مسکن دارای ماده مخدر این زمینه را در بدن نوجوانان ایجاد خواهد کرد.

نظریه محققان

برطبق گفته محققان چنین بررسی هایی: «در نگاه اول، به نظر عاقلانه نیست که این افزایش خطر در بین نوجوانانی متمرکز باشد که تجربه کمی از مصرف مواد غیرمجاز داشتند. این یافته را شاید تا قسمتی بتوان تاثیر پذیر از حس جدید بودن دارو دانست.

برای نوجوانانی که سابقه مصرف مواد نداشته‌اند، یک مسکن مخدر تجویزی اولین تجربه‌شان خواهد بود؛ به احتمال زیاد، اولین تجربه رهایی از درد لذت‌بخش است و اولین برخورد مطمئن می‌تواند خطر ذهنی را کاهش دهد. این ایمنی و لذت‌بخشی، عامل اصلی تفکر کسی است که به مصرف بیش از حد روی می‌آورد».

بنابراین والدین و مربیان مدارس و به خصوص دبیرستانها باید توجه خاصی به رفتار دانش آموزان و نوجوانان ورزشکارشان داشته باشند؛ زیرا با اولین تجربه مصرف چنین قرصهایی، دیگر ترس شان نسبت به مصرف انواع قرص و مسکن از بین خواهد رفت، که خود آسیب های بعدی را به دنبال خواهد داشت.

http://www.foxnews.com

یه راه آسون‌تر برای ارتباط با ما عضویت در کانال فیتامین

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :

عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!