0

معرفی بهترین مکمل ها

دسته بندی ها : مکمل ها, ورزش، تغذیه ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ Ali.kharidar 322 بازدید

به نسبت افراد معمولی، بدنسازها دلایل بیشتری برای استفاده از مکمل‌ها دارند. بیشتر بدنسازها از بدن خود استفاده می‌کنند تا بتوانند کارهای شگفت‌انگیز انجام دهند. بلند کردنِ وزنه‌های سنگین، کاری رضایت‌بخش برای فرد است که تناسب اندام را نیز در پی دارد، ولی می‌تواند بدن را تحت فشارهای زیادی قرار دهد. پس برای سالم ماندن و کسب نتایج حداکثری، استفاده از مکمل‌های بدنسازی می‌تواند بسیار سودمند باشد.

بیشترین سؤالات بدنسازان از کارشناسان فیتامین این است که کدام مکمل بهتر است؟ تقریباً همه شما با کلاهبرداری‌های جدید آشنایی دارید؛ همه ما درباره غضروف کوسه و آخرین نسخه‌های جادویی چیزهایی شنیده‌ایم. متأسفانه چیزی که بدنسازانِ تازه‌کار نمی‌دانند، یکی تکنیک‌های صحیح ورزشی و دیگری مکمل‌هایی است که قابل اطمینان و سالم باشد (شگردهای تشخیص مکمل اصل از تقلبی). بنابراین، هدف فیتامین در این مقاله، رفع ابهام و کمک به بدنسازان تازه‌کار است که با معرفی مکمل‌های خاص، سردرگمیِ این افراد را برطرف سازد.

مکمل ها

بدون تردید، مکمل‌ها یکی از مهم‌ترین چیزهایی هستند که در ساک ورزشی یک بدنساز یافت می‌شوند. خیلی خوب است که شما برنامه ورزشی منظمی داشته باشید (برنامه ورزشی پیشرفته برای بدنسازی)، اما اگر رژیم غذایی و مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید، درست انتخاب نشده باشد، نتیجه مطلوب را نخواهید گرفت. یادتان باشد که انتخاب بین مکمل‌ها، انتخاب بین نتایج خوب و نتایج بهتر است. در ادامه، چند مکمل اساسی برای بدنسازان را معرفی خواهیم کرد. با استفاده از این مکمل‌ها خیال شما راحت می‌شود که  حداکثر بهره را از تمرینات ورزشی که انجام می‌دهید، برده‌اید. این مکمل‌ها براساس اولویت و اهمیتی که دارند، در لیست زیر آورده شده‌ است. (راهنمای جامع برای شروع مصرف مکمل ورزشی)

مولتی ویتامین ها

وقتی به دنبال برنامه‌ای برای مصرف مکمل‌ها می‌روید، اول باید در انتخاب مولتی‌ویتامین دقت کنید. پیش از همه باید مراقب باشید که آلرژیِ خاصی نسبت به این داروها نداشته باشید. اگر در انتخاب مولتی‌ویتامین دقت نداشته باشید، ممکن است بدنتان نسبت به فرآورده‌های ویتامینی واکنش نشان دهد. بنابراین، برای پیشگیری از چنین تجربه ناخوشایندی، حواستان باشد که به چه چیزهایی آلرژی دارید و پیش از خرید مولتی ویتامین دقت کنید که محتویات آن چیست.

یادتان باشد که پیش از مصرف مولتی‌ویتامین، شرایط داروییِ خاصی که دارید را در نظر داشته باشید؛ مثلاً اگر مشکل پروستات دارید (بزرگیِ پروستات و مشکل دفعِ اوره)، بهتر است از مصرف مولتی‌ویتامین‌هایی که میزان رویِ بالایی دارند (۱۵ میلی گرم یا بیشتر)، خودداری کنید.

 

protein-powder-nutritional-supplement

اینکه مولتی‌ویتامین از نوع زمان‌دار است یا نه، نیز مسئله مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد؛ این مولتی‌ویتامین گران‌تر است، اما مزایای بیشتری دارد، چرا که ورود آن به جریانِ خون آهسته‌تر و یکنواخت‌تر رخ می‎دهد. این مسئله باعث ماندن طولانی‌تر آن در بدن شده و نتایج بهتری خواهد داشت. عاقلانه نیست که بخواهید پول خود را صرف داروهایی کنید که خیلی زود از طریق ادرار دفع می‌شود.

زنان و مردان، به دوزهای مختلفی از مواد معدنی و ویتامین‌ها نیاز دارند. فکر نکنید هر چه ویتامین بیشتری مصرف کنید، بهتر است. اصلاً این‌طور نیست، به ویژه در مورد مولتی ویتامین‌ها.

گلوتامین

گلوتامین، یکی از موارد معمول برای افرادی است که می‌خواهند مکمل بخرند. در واقع، گلوتامین ماده بسیار مهمی است و نقش پررنگی در بدن دارد. اگر می‌خواهید بین گلوتامین و مکمل‌های آب پنیر، یکی را انتخاب کنید، پیشنهاد ما گلوتامین است. (ناگفته‌های آماری درباره مکمل‌های ورزشی)

ورزشکارانی که تمرینات سختی انجام می‌دهند، نیاز به گلوتامین دارند؛ زیرا هنگام تمرینات سخت و شدید، بدن نمی‌تواند میزان مورد نیاز از گلوتامین را بسازد. وقتی فردی تحت فشار زیاد قرار می‌گیرد، مثلاً شدیداً ورزش می‌کند، گلوتامین از ماهیچه‌ها آزاد می‌شود و همین مسئله می‌تواند سبب کم‌آبیِ بدن شود. همان‌طورکه همه می‌دانیم، کم‌آبیِ بدن، فرد را به شرایط دگرگونی بافتی می‌رساند.

علاوه بر این، گلوتامین سبب تحریک غده هیپوفیز در مغز شده و به این ترتیب، سطح هورمونِ رشد را افزایش می‌دهد. یک انتقال‌دهنده عصبی به نام گاما آمینو بوتریک اسید نیز افزایش می‌یابد و به فرایند ریکاوری و آرام‌سازیِ بدن کمک می‌کند.

وقتی به فکر خرید گلوتامین می‌افتید، باید مراقب توضیحاتی که روی بسته آن نوشته شده باشید. اینکه آیا دارای پیوند پپتیدی است یا نه؟ این دو کلمه خیلی مهم هستند، اما معنای کاملاً متفاوتی دارند. گلوتامین‌هایی که پیوندهای پپتیدی دارند، نسبت به نوع دیگر آن دارای ثبات بیشتری هستند، ضمن اینکه قیمت آن‌ها نیز بیشتر است. گلوتامین‌هایی که پیوند پپتیدی دارند، می‌توانند همراه غذا مصرف شوند، اما نوع دیگر بهتر است با شکم خالی مصرف شود.

پروتئین آب پنیر

تأمین پروتئین کافی از طریق رژیم غذایی روزانه، کمی سخت است؛ گرچه از لحاظ تئوری امکان‌پذیر است. البته با تکیه بر منابع غذایی برای تأمین همه نیازهایِ پروتئینی فرد، این خطر وجود دارد که پروتئین‌ها به‌طور کامل هضم نشوند، یا فشار بیش‌ازحد بر دستگاه گوارش وارد آورند.

بنابراین برای پیشگیری از مشکلاتی که در بالا اشاره شد، می‌توان از پودر پروتئین استفاده کرد. وقتی از یک محصول پروتئینی پنیری استفاده می‌کنید، باید مراقب نوع پروتئین، میزان آمینو اسیدها، میزان مواد نگهدارنده، طعم، سهولت کاربرد، قابلیت ترکیب و قابلیت هضم آن باشید.

کراتین

کراتین یک مکمل عالی است که وقتی به‌عنوان بخشی از برنامه قدرتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌تواند تأثیر شگرفی بر بافت‌های عضلانی ضعیف بگذارد. وقتی می‌خواهید یک فراورده کراتینی انتخاب کنید باید به میزان خلوص آن توجه داشته باشید. برخلاف آنچه تبلیغ می‌شود، نیازی به مصرف ۷۵ میلی‌گرم دکستروز برای تأثیرگذاری کراتین نیست. مونوهیدرات کراتین همراه با مواد زیر، خیلی بهتر جذب خواهد شد.

  • ۵ میلی‌گرم گلوتامین
  • ۱۰ میلی‌گرم مونوهیدرات کراتین
  • ۵۰ میلی‌گرم دکستروز
  • ۴۰ تا ۶۰ میلی‌گرم پروتئین آب پنیر

وقتی‌که دکستروز همراه با کراتین مصرف می‌شود، می‌تواند مفید باشد؛ زیرا سبب افزایش انسولین می‌شود و در نتیجه کراتین بیشتری را به نقطه هدف، یعنی ماهیچه‌ها، شلیک می‌کند. اگرچه که کاهش میزان دکستروز و جایگزین‌کردنِ پروتئین پنیر به جای آن سبب افزایش بیشتر انسولین می‌شود.

کراتین، خیلی ارزان قیمت است و کیفیت آن هم در سال‌های اخیر خیلی بهتر شده است. ما کراتین مونوهیدرات پودری شکل را به شما توصیه می‌کنیم، چراکه کراتینِ مایع موفقیت چندانی به‌دست نیاورده است. (نتیجه ۱۳ تحقیق علمی در مورد تأثیر مکمل کراتین بر کلیه)

زد ام ای، مکملی است که بعضی آن را یک مکمل اصلی می دانند و بعضی دیگر یک مکمل فرعی.

زد ام ای، مکملی است که میزان تستسترون طبیعی را تا حداکثر حد ممکن افزایش می دهد. این مکمل با استفاده از سه عنصر (روی، منیزیوم، آسپارتات) این کار را انجام می دهد. مصرف این مکمل در رژیم هایی که برای چربی سوزی داده می شوند خیلی مفید است.

ترموژنیک ها

ترموژنیک‌ها

در رژیم‌های غذایی که برای چربی‌سوزی داده می‌شوند، مکمل‌های ترموژنیک می‌توانند سبب افزایش چربی‌سوزی شوند. دو برند معروف آن هیدروکسی کات و زنادرین هستند؛ توصیه می‌شود که یکی از آن‌ها را مصرف کنید، نه هر دو با هم. لازم به ذکر است که در برند هیدروکسی کات، ترکیبات چربی‌سوز، بهتر در خون حفظ می‌شوند.

یه راه آسون‌تر برای ارتباط با ما عضویت در کانال فیتامین

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :

عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!